Genel Bebek/Çocuk Bakım
22 Ekim 2018

Ebeveynlerin Aklına Takılan Soru ; Okul Öncesi Eğitimde Yaş Sendromları Nasıl Atlatılır?

Okul öncesi eğitim, çocukların gelişimi için olmazsa olmaz etmenlerden bir tanesidir. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar, okula hazırlık yapabilir, sosyal olarak kaynaşabilir ve kendi gelişimlerini tamamlayabilirler. Bu nedenle okul öncesi eğitime büyük önem verilmesi gerekmektedir.

Okul öncesi eğitimin en büyük faydalarından bir tanesi çocukların sosyalleşmesine yaptığı katkıdır. Zira çocuklar bu yaşlarda yaşıtlarıyla etkileşim kurduklarında sosyal becerileri oldukça gelişmektedir. Çocuklar bu sayede yardımlaşmayı, arkadaşlığı ve takım halinde hareket etmeyi öğrenmektedirler. Bu öğrendikleri bilgiler sayesinde, okula başladıklarında daha kolay arkadaşlık kurabilen çocuklar olmaları kaçınılmazdır.

Çocukların en hızlı öğrenimi 0-6 yaş arasında olmaktadır. Bu dönemde çocukların beyinleri yetişkin bir bireyin beyninden 2 kat daha hızlı çalışmaktadır. Bu nedenden ötürü çocuklar o yaşlarda bilgileri son derece hızlı bir biçimde öğrenmektedirler.  Bu dönemin iyi geçirilmesi çocuğun geleceğinin oldukça parlak olmasını sağlayabilir. Bunu sağlayacak olan da okul öncesi eğitim kurumlardır. Okul öncesi eğitim kurumları sayesinde çocukları 0-6 yaş arasını oldukça güzel bir biçimde geçirebilir ve bilgiyle donanabilirler.

Çocuklar motor gelişimlerini ve bedensel gelişimlerini en çok bu dönemde gerçekleştirmektedir. Bu etmenlerden ötürü okul öncesi eğitim kurumları büyük önem taşımaktadır. Çocukların eğitiminde ailelerin payı da büyük olsa da yalnızca ailelerin desteği ile iyi bir eğitim gerçekleştirilmesi imkânsızdır. Bu nedenle okul öncesi eğitim kurumları kurulmuştur.

Çocukların zekâ gelişimlerinin %60’lık kısmı bu dönemlerde gerçekleştiğinden okul öncesi eğitimin önemi kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.  İyi bir okul öncesi eğitim gerçekleşirse çocukların IQ seviyesinde 5-10 puanlık bir artış görülebilmektedir.

Okul öncesi eğitim çocuğu okula hazırlamak için de anahtar görevi görmektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarında çocukları okuldaki derslere hazırlayacak niteliklere sahip olan dersler verilmekte ve bu sayede iyi bir temel oturtulması sağlanmaktadır.

 

 

1 Yaş Sendromu

Şimdiye kadar her zaman sakin ve neşeli olan çocuğunuz bir anda tuhaf davranmaya, öfkelenmeye ve fazla biçimde ağlamaya mı başladı? Bu durumlarda çocuğunuzda 1 yaş sendromu olabilir.

1 yaş sendromu zaman zaman görülen bir rahatsızlıktır. Ancak gelip geçici olduğundan ailelerin endişelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir.  Aslında bu durum tamamen doğal nedenlerden meydana gelmektedir. Artık yürümeye başlayan ve özgür olduğunu hisseden çocuk duygularında çeşitli değişimler yaşamaktadır. Bu değişimler farklı şekilde sirayet edebilmektedir. Çocuklar konuşmak isteyip konuşamadıkça bu öfkelenmelerine ve ağlamalarına neden olabilmektedir. Tabi bu durum her çocukta görülmese de son derece normal bir durumdur.

1 yaş sendromu konusunda ailelerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde aileler çocuklarının kötü bir rahatsızlığı olduğunu düşünerek 1 yaş sendromu konusunda abartılı bir biçimde endişelenmektedirler. 1 yaş sendromu tamamen dönemsel bir rahatsızlık olup, kısa zamanda geçecektir.

1 yaş sendromunun kısa zamanda atlatılması için yapılacak bir takım şeyler vardır. İlk etapta 1 yaş sendromu dolayısıyla öfkeli davranışlar gösteren çocuğunuzun hangi sebeplerle öfkelendiğini tespit ederek bu sebepleri minimuma indirebilirsiniz. 1 yaş sendromu için yapılabilecek bir başka şey de rutin bir düzen sağlamaktır. 1 Yaş sendromunun etkilerini azaltabilecek olan rutinler, düzenli uyku saati, her zaman saatinde yenen yemekler v.b. gibi şeyler olabilir.


 

Çocuk Ruh Sağlığı 

Çocuk ruh sağlığı da çocuğun gelişimi için son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk ruh sağlığı konusunda günümüzde birçok farklı çalışma yapılmıştır. Çocuğun ilerde kendine güvenen ve başarılı bir birey olabilmesi için çocuk ruh sağlığı gelişimi büyük önem taşır.

Çocuk ruh sağlığı konusunda ailelere büyük iş düşmektedir.  Çocuk ruh sağlığı koruma konusunda ailelerin görevleri bulunmaktadır. Aileler evde huzuru sağlamalıdır. Zira ev ortamının kavga gürültü içerisinde olması çocuk ruh sağlığı konusunu oldukça kötü etkilemektedir. Kavga ve gürültüden uzak bir ev ortamı her çocuğun aradığı bir ortam olarak karşımıza çıkar.

Ailelerin çocuk ruh sağlığı konusunda aileler çocuklarını dinlemelidirler. Çocukların dertlerini dinleyen ve onların yanında olan aileler çocuğun RUH SAĞLIĞININ KORUNMASINI SAĞLARLAR.

 

5 Yaşındaki Çocuğun Gelişimi

5 yaşındaki çocuğun gelişimi ailelerin merak ettiği bir konudur. Zira çocuk artık okul çağına gelmeye başlamıştır ve birtakım farklı özellikleri bulunmaktadır. Önceye nazaran bir birey olma yolunda önemli adımlar atan beş yaşındaki çocuklar, bu dönemi iyi değerlendirmelidirler.

5 yaşındaki çocuğun gelişimi ailelerin desteğine de bağlıdır. Çocuğun bu dönemde farklı beceriler edinebilirler. 3 tekerlekli bisiklete binebilir, kalemi düzgünce kullanabilir, süt dişleri dökülmeye başlar, yemek seçmeye başlar, kendisi giyinebilir, parmak ucunda yürüyebilir v.b.

5 yaşındaki çocuğun gelişimine aileler de destek olabilir. Onun hayal gücünü geliştirecek bir takım aktiviteler yaptırarak gelişimine katkıda bulunabilirler. 5 yaşındaki çocuğun gelişimi son derece önemlidir zira bu yaşta zekâ olgunlaşmaya hala devam etmektedir. Beyin yetişkin bir insanın beyninden 2 kat hızlı çalıştığından 5 yaşındaki çocuğun gelişimi konusunda dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

5 yaşındaki çocuğun gelişimi hususunda eğitmenlerden de yardım istenebilir. 5 yaşındaki çocuğun gelişimi konusunda eğitimin de rolü büyüktür. Bu yaşta elde edilen kazanımlar ilerleyen yıllarda da çocukla birlikte gidecektir.

 

6 Yaş Sendromu

Çocuğunuz oldukça neşeli ve sakinken bir anda agresifleşti ve öfkeli davranışlar mı göstermeye başladı? Bunun sebebi 6 yaş sendromu olabilir. 6 yaş sendromu çocuklarda zaman zaman görülen bir davranış bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. 6 yaş sendromu endişelenecek bir durum değildir. Bu tamamen çocukların gelişim süreci ile ilgili bir durumdur ve geçicidir. Aileler bu durumu sükûnetle karşılayarak çocuklarına yardımcı olurlarsa durum daha kolaylıkla atlatılabilir.

Aileler bu dönemde çocuklarına ekstra bir sabır göstermelidirler. Çocukların hırçınlaşması sizin davranışlarınızla daha da artabilmektedir. Bu dönemde yapılabilecek en iyi şey çocuğu bir şeyi yapmaya zorlamamak olacaktır. Eğer çocuk bir şeyi yapmaya zorlanırsa daha da hırçınlaşabilir.

6 yaş sendromu oldukça önemli bir konu olduğundan ailelerin dikkatli olmasında fayda vardır. 6 yaş sendromu şüpheleriniz varsa, teşhisi koymak için çocuğun mutlaka bir psikolog tarafından görülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu problem daha da büyüyebilir ve sendrom süreci daha da uzayabilir. Bu etmenlerle karşılaşmamak adına önlemlerinizi almanız gerekmektedir.

6 yaş sendromuna neden olan durumlardan bir diğeri de hormonsal değişimlerdir. Özellikle erkek çocuklarda bu durum daha şiddetlidir. Hormonlardan ötürü içi enerjiyle dolan çocuklar bu dönemde daha da öfkeli davranışlar gösterebilmektedir. Tamamen doğal sebeplerle olan bu durum, kısa bir sür sonra geçecek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

6 yaş sendromu konusunda ailelerin mutlak suretle bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Zira bu dönem oldukça önemlidir. Rahatsızlığın 6 yaş sendromu olup olmadığına da dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bu problemler başka bir psikolojik rahatsızlığın da habercisi olabilir. 6 yaş sendromu teşhisi mutlaka uzman hekimler tarafından koyulmalıdır. Ailelerin bu konuda mutlak suretle bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Sizler de bu dönemden geçen çocuklarınızın, dönemi en iyi şekilde atlatabilmesi için ona ekstra sabır gösterip sıkıntıları dinleyebilirsiniz. Bu rahatsızlık için en önemli metotlardan bir tanesidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar