Bebek/Çocuk Bakım
24 Temmuz 2018

Ebeveynler meşgulken çocukların bakımı

 Bu yazıyı sadece 9 dakikada okuyabilirsiniz!

Meşgul Ebeveynlerin Yardımcısı: Çocuk Bakıcısı

Merhaba, bu yazımızda size, siz meşgulken çocuğunuzun bakımını nasıl sağlayacağız hakkında bilgi vereceğiz.  Çocuğunuz, düzenli uyku, dengeli ve sağlıklı beslenme, temizlik, oyun ve diğer etkinliklere ihtiyaç duyar. Sizin işlerinizi yürütmeniz ve kendinize vakit ayırmanızla çocuğunuz ihtiyaçlarını gidermek konusunda bir denge kurmanız gerekir. İşte bu noktada bir çocuk bakıcısından yardım almanın siz ve çocuğunuza ne gibi avantajlar sağlayacağından bahsedeceğiz. Yazımızın sonunda, kendinizi ve çocuğunuzu zor durumda bırakmadan, bu sorunu aşmanın yolunu öğrenmiş olacaksınız. Şimdi konuyu incelemeye başlıyoruz:

Ebeveyn Ve Çocuk Dengesi

Bir çocuğun iyi gelişerek mutlu olması için, düzenli ve kaliteli uyuması, yeterli beslenmesi, temiz olması, bilişsel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılaması ve bunun gibi birçok ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Bunlar karşılandığında yavrunuz mutlu olur ve mutlu bir erişkin olmaya sağlam adımlarla ilerler.

Peki, bunları sağlarken ya siz? Çocuğunuz sizin için çok kıymetli ama çocuğunuzun bahsettiğimiz ihtiyaçlarını gidermeniz için, sizin de sağlıklı, verimli çalışan, sosyal ihtiyaçlarını gideren biri olmanız, kısacası özel hayatınızda mutlu olmanız gerekmektedir.

İşte bu dengeyi sağlamak kimi zaman kolay değildir. Biliyoruz, evliliklerin meyvesi kabul edilen çocuklar, elbette ebeveynlerin hayatının merkezinde yer alıyor. Geleceğe yönelik yapılan her çalışma her yatırım çocukların hayatını iyileştirmek, güvence altına almak içindir. Modern çağın gerekliliği kadınların iş hayatında aktif olarak yer almasını sağlıyor. Bu kadınların kendini gerçekleştirmeleri adına için çok güzel bir fırsat ancak aynı zamanda annelik ve iş kadınlığı arasında bir gerilim oluşturuyor. Kadın ve erkeğin aktif olarak iş hayatında olması, ayrıca günlük aktivitelerin eskiye oranla daha fazla olması, geç saatlere kadar işte veya gece etkinliklerinde vakit geçirmelerine sebep olabiliyor. Bu tip durumlarda en çok sıkıntı yaşayanlar tabii ki çocuk sahibi olan ebeveynler oluyor, en çok da anneler. Durum bu olunca anneler bu yük altında eziliyor. Çocuklarına vakit ayırmaktan kendilerini unutuyorlar. Gün geliyor isyan ediyor, hastalanıyorlar. Zira gece iş için veya sadece eğlence için gerçekleştirilen programlara çocuk sebebiyle katılmak güçleşiyor, arkadaşlarla geçirilecek güzel vakitlerde evde oturuluyor.

Yatılı Çocuk Bakıcısı İle Sorun Çözülüyor

Aktif bir iş ve sosyal yaşama sahip kişiler için, bu sorunu çözmenin en ideal yolu gündüz bakıcısı haricinde bir de gece çocuk veya çocuklarla kalması için gereken yatılı çocuk bakıcısı seçeneğidir. Gündüz bakıcı size yardımcı olmakla birlikte yeterli değildir. Yatılı bakıcı, anne ve babanın rahat bir şekilde dışarıda vakit geçirmesini sağlayan en güvenilir yoldur. Böylelikle kendinize vakit ayırabilir, çocuğunuza yenilenmiş olarak dönebilirsiniz. Üstelik yatılı bakıcı sadece dışarı çıkılan gecelerde değil gerçekten yoğun çalışma temposuna sahip ebeveynlerin her an yardımına koşmak için daimi olarak tercih edilebilir. Böylelikle gün içinde özgür hisseder dolayısıyla üretken olursunuz. Bu da çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamanız konusunda çok önemli bir konudur.

Çocuğunuz düzenli uyumuyor mu? Buna çok üzüldüğünüzü biliyoruz. Çocuk uyuya uyuya büyür, demişler değil mi?  Gece yatılı kalan bakıcılar, çocukların düzenli bir uyku sürecine geçmesinde çok etkilidir. Böylece çocuklar daha sağlıklı büyür. Çocukların en geç akşam 21.30 gibi uyuması gerekirken çocuğu çocuk ebeveynlerinin bu uyarısı dikkate almaz ve uykuyu reddeder. Sonrasında çocukla uyku konusunda bir inatlaşma başlar ve çocuk daha da huzursuz olur. Gece geç saatlere kadar ayakta kalan sabah erkenden uyanan çocuklar uykusunu tam alamadığı için fiziksel gelişimini tam tamamlayamaz, odaklanma ve yorgunluk gibi problemler yaşar, huysuzluk yapar. Özellikle okul çağındaki çocuklarda az uyku başarısızlığın temelini oluşturan nedenlerden sayılıyor. Yatılı bakıcı bu anlamda disiplin sağladığından çocukların olumsuz cevabını kabul etmez ve düzenli bir uyku sürecine adım atar. Tecrübeli ve eğitimli bir yatılı bakıcı zamanında uyumaması durumunda çocuğa nasıl davranacağını bilir. Bakıcısını otorite olarak gören çocuk direnmez. Bakıcının kuralcı bir şekilde çocuğa uyku saati alışkanlığı kazandırması bir süre sonra çocuğun biyolojik olarak bu düzene alışmasını sağlar.

Elbette sadece uyku değil birçok açıdan bakıcılar fayda sağlar. Kişisel temizliğinin tam olmasını dolayısıyla hastalıklara dirençli olmasını sağlar. Dengeli ve sağlıklı beslenmesine dikkat ederek ihtiyacı olan enerjiyi alması ya da obezite sorunu yaşamaması adına dikkatlidir. Oytun, parka gitme, sanatsal etkinlikler gibi faydalı vakit geçirme yöntemleriyle birçok noktada ebeveynlere destek olur, hayatlarını kolaylaştırır. Örneğin, uyku öncesi diş temizliği çocukların en sevmediği ve üşendiği rutinlerdendir. Diş fırçası evde saklananlar vardır. Birçok çocuk uyumadan önce diş fırçalama alışkanlığı edinmemişken bakıcılar bu konuda etkili bir şekilde rol oynar ve çocuğa usulca alışkanlık kazandırır. Sadece diş fırçalama alışkanlığı kazanması bile hayat boyu dişçi koltuğunda çekeceği acılardan onu koruyacaktır. Uyku öncesi kitap okumak ise kuşkusuz bakıcıların en verim sağladığı anlardandır. Uykuyu kolaylaştıran, çocukları hayal dünyasında gezdiren, rüyalarında maceradan maceraya koşmasını sağlayan ve en önemlisi çocuklara kitap okuma sevgisi aşılayan kitaplar, bilinçli, eğitimli ve tecrübeli bakıcıların sağladığı en büyük katkılardan biridir. Kitap okumayla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Rol model almaya daha yatkın gördükleri oyun ablalarının kitap okutmaya yöneltmesi ise çok etkili olacaktır. 

Her Bütçeye Uygun Bakıcı Var!

Her anlamda fayda sağlayan gece bakıcıları isteğe göre hizmet verebiliyor. Kısa süreli yatılı bakıcı veya kısa süreli bakıcı gibi farklı seçenekler bulunuyor. Bu sayede anne ve babalar akşam dışarıya çıkacakları zaman sadece o gecelik için bakıcı tutma şansı bulabiliyor. Bu ihtiyaca yönelik ekonomik bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bakıcı hizmetlerinin ihtiyaca yönelik şekillenmesi ebeveynlerin seçeneklerini genişletiyor ve düşük maliyetlerle bakıcı tutmalarına fırsat tanıyor. Unutmayın, her bütçeye göre bakıcı seçeneği vardır. Çocuğunuz için yapacağınız bu harcama size kat ve kat geri dönecek, sizin ve çocuğunuzun mutluluğuna katkı sağlayacaktır.

 Özel bir davete katılırken çocuklar ne olacak diye endişe etmeyi sona erdiren bakıcılık sistemi anne ve babaların rahatça dışarı çıkmasını sağlıyor. Bu rahatlıktan yararlanmak isteyenler için oldukça tecrübeli, eğitimli, profesyonel bakıcılar bulunuyor. Bakıcılar bir gecelik dahi olsa, baktıkları çocukların günlük rutinini aksatmadan anne ve babanın verdiği talimatlara uygun bir şekilde çocuğa bakıyor.

 Yoğun çalışıyor veya haftanın belli günlerinde dışarıda oluyorsanız ve çocuklarınızı eşe dosta bırakmaktan çekiniyorsanız sizler için maliyetli, güvenilir ve profesyonel hizmet sunan bakıcı hizmetlerinden faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Ebeveynler Kendilerine Zaman Ayırmak İçin Neler Yapabilir

  • Zamanınızı iyi planlayın ve hayatınızın bölümlerini birbirine karıştırmayın. Böylece işinizi yaparken ya da çocuğunuza bakarken bir diğerini yapmadığınız için vicdan azabı çekmezsiniz.
  • Kendinize az da olsa vakit ayırın. Bu sizi tazeleyecektir.
  • Arkadaşlarınızla vakit geçirin. Ortam değişimi ve farklı şeylerle ilgilenmek sıkıntılı konulara döndüğünüzde enerjiniz olmasını
  • Çocuk bakıcısından yardım alın. Her şeye yetişip çocuğunuz ihtiyaçlarını yarım yamalak karşılayacağınıza, çocuk bakıcısı ile zaman kazanın ve çocuğunuzla olduğunuzda onla kaliteli zaman geçirin.
  • Eşinize zaman ayırın. Herkesin hayatınızda yeri farklıdır. Eşinizle geçireceğiniz zaman çocuğunuza da olumlu yansıyacaktır.

Kendinize zaman ayırmakla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar