Genel Bebek/Çocuk Bakım
12 Eylül 2018

Ebeveynler Bakıcı Kan Testi Sonuçlarını Görmek İstiyor!

Merhaba, bugün size, bakıcı çalıştırmaya başlamadan önce, bakıcınızdan isteyeceğiniz sağlık kontrolünün en önemli adımlarından biri olan bakıcı kan testi konusundan bahsedeceğiz.

Önce bir hazırlık aşaması var: Bakıcı istihdam etmeden önce yapacağınız hazırlıklar önemli. Bakıcının sağlığını açık ve net şekilde görebileceğiniz kandan, kan testinin öneminden söz edeceğiz. Bakıcınızın sağlığı neden öncelikli? Bakıcınızın sağlığı bebeğinizin sağlığına etki eder mi? Bu sorularla ilgili konuştuktan sonra, yapılacak detaylı kan testinden, bu testlerin bakıcı ile ilgili ne gibi riskleri görmenizi sağlayacağından konuşacağız.

Bakıcı ile her zaman açık açık konuşmalı, isteklerinizi açık açık belirtmelisiniz. Bir bakıcı istihdam etmek konusundaki en önemli konulardan biri iletişimdir. Kan testi yaptırmayı olumsuz karşılayan bakıcılarla nasıl konuşulacağı ile ilgili püf noktaları işinize yarayacaktır. Bakıcınızdan kan testi haricinde hangi testleri isteyeceğinizden ve bu testlerin nerede yaptırılabileceğinden söz edeceğiz.

Yazımızı bitirdiğinizde, bebeğinizin sağlığı için öncelikle bakıcı kan testi talep etmeniz ve bu talepten asla taviz vermemeniz konusunda bilgi edinmiş olacaksınız.

 

Bakıcı İstihdam Etmek Hazırlık Gerektirir

Çocuğunuza bir bakıcının bakmasını karar verdiğinizde, bakım sürecinin doğru ilerlemesi için, bazı hazırlıklar yapmanız gereklidir. Bunlar, bakıcıyla yapılacak mülakat, bakıcı çalışma planı düzenlemesi ve bu plana bağlı olarak sizin günlük planınızın düzenlemesi, SMS ile bakıcıya sigorta yaptırmanız gibi konulardır. Ancak bir konu vardır ki hepsinden önemlidir: Bakıcının sağlık kontrolü ve bu kontrolün en can alıcı noktası, bakıcı kan testi. Canımızdan çok sevdiğimiz yavrumuzu, ancak sağlık sorunu olmayan, zinde bir bakıcıya emanet edebiliriz.

Bilirsiniz, uçaklar kalkmadan önce, uçuş ekibi tarafından güvenlik bilgileri verilir. O bilgilerin içindeki bir cümle de şudur: “Kabin basıncı düşmesi durumda, önce kendi solunum maskenizi daha sonra bebeğiniz solunum maskenizi takınız.” Peki, neden canımızdan çok sevdiğimiz bebeğiniz öncelikli değil de siz önceliklisiniz? Cevap şu: Çünkü siz iyi olmazsanız, bebeğiniz de iyi olamaz. Bebeğinizin yaşamı ve sağlığı size bağlıdır. Siz, önce kendi solunum maskenizi takıp düzgün nefes alırsanız onun maskesini de takabilirsiniz ama önce bebeğinizin solunum maskesini takar ve örneğin bayılıp kendi maskenizi takamazsanız, onun sizsiz tehlikede olması çok daha olasıdır.

Aynı bu örnekteki gibi, siz yanında yokken de önce bakıcınızın, sonra bebeğinizin sağlığı önemlidir ki, bu yine sonuçta bebeğinizin sağlıklı olması anlamına gelir. İşte bu yüzden, bakıcı sağlık kontrolü bebeğiniz için en önemli konudur ve eksiksiz yapılmalıdır. Bakıcı istihdamından önce yapılması gereken budur. Sağlıklı bakıcı, sağlıklı ve mutlu bebektir. Bu kontrollerin de en önemlisi de, bakıcı kan testi aşamasıdır.

 

Bakıcı Kan Testi: Vücudun Röntgeni

Kan, vücudumuzun her hücresine, her köşesine, kemik iliğimizden tırnağımızın ucuna kadar ulaşarak oralara oksijen taşır ve oradaki karbondioksiti solunum yoluyla dışarı atmamızı sağlar. Atıkları böbreğe taşımak gibi önemli bir görevin dışında, sayısız işlevi vardır. Kan gibi vücudumuzun her noktasına ulaşan bir sıvı, vücudumuzun durumu ile ilgili çok kapsamlı bilgileri yapısında bulundurur. Hatırlayın, hastaneye gittiğinizde doktorunuz ilk olarak kan testi ister. Detaylı bir kan testinde, insanın hayati işlevlerinin sağlıklı ya da sağlıksız olduğuna dair hemen hemen tüm bilgiler vardır.

Adeta vücudun röntgeni olan kan, insanın solunum, dolaşım, boşaltım gibi tüm sistemlerinin çalışması için olmazsa olmazdır çünkü her şeyin taşıyıcısıdır. Bu sistemin sağlıklı çalışması, insanın gün içindeki aktivitelerini kaliteli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Kan testi sorunsuz olan bir bakıcı, tüm verimliliği ile canlı olacak ve çocuğunuza iyi bakacaktır. Bakıcı kan testi detaylı olmalıdır. Bu göz önüne bulundurmanız gereken bir konudur.

 

Detaylı Testler Var

Bakıcı sağlık testleri, fiziksel ve psikolojik olarak kişiyi inceler. Fiziksel testlerden bir tanesi olan detaylı bir kan testi, Hepatit B, Hepatit C ve daha birçok bulaşıcı hastalığın kişide var olup olmadığını ortaya koyar. Ayrıca yine bir kan testi olan PDD, AIDS ve verem gibi hastalıklarının varlığına dair bilgi sunar.

Bakıcı kan testi, fiziksel sorunları ortaya çıkardığı gibi, bağımlılık gibi hem fiziksel, hem de psikolojik sorunlara ışık tutar. Kan testleri ile kişinin alkol ya da diğer maddelere bağımlılığı anlaşılabilir. Çocuğunuzun bağımlılıkları olan bir bakıcı ile vakit geçirmemesi için, daha bakıcı seçim sürecinde bu testlerin yapılması gerekir.

Bakıcı kan testi, bu verilerin haricinde iç salgı bezleri ile ilgili detaylı bilgi sunar. Bakıcının iç salgı bezlerinin iyi çalışmaması,  hormon el dengesizliklerin olmasına sebep olur. Bu da bakıcıda halsizlik, sinirlilik ve bunun gibi dengesiz davranışların ortaya çıkmasına neden olur. Bakıcınızın çocuğunuza bakarken aniden bayılması durumunda, çocuğunuzun saatlerce yalnız kalmasını ve risklere açık olmasını ister misiniz? Eve geldiğinizde, çocuğunuza bakan şefkatli bakıcınızı baygın bulmak ister misiniz? Cevaplarınızın kesinlikle “Hayır!” olduğunu biliyoruz. O zaman bakıcının gelecekteki sağlık risklerini dahi gösteren, bakıcı kan testi yaptırmanız konusunda gerekeni yapmalısınız.

Kan testinin yanında bakıcınızı düzenli olarak kan vermeye teşvik etmeniz de onun kan kalitesini yükseltecek ve çocuğunuzun sağlığı adına iyi bir davranış olacaktır. Kana ihtiyacı olan insanlar açısından da toplumsal faydası çok yüksektir.

 

Bakıcı İle Açık Açık Konuşmak Gerek

Bazı bakıcılar ondan kan testi talep etmenizi olumsuz karşılayabilirler. Bir hastalıkları olamadıklarını beyan etmelerine rağmen kan testi yaptırma konusundaki kararlılığınız onları kırabilir. Daha seçim aşamasında sorun yaşamamak için onları dinleyin ve anlamaya çalışın. Belki daha önceki bakıcısı kısa süre önce bakıcı kan testi yaptırmıştır. Belki iğne/hastane korkusu vardır. Bunun gibi çekincelerinin olabileceğini göz önünde bulundurun ve kan testinin önce onun sağlığı için önemli olduğunu, bunun ona güvenmemezlik olmadığını anlatın. Belki bir hastalığının olduğunun kendi bile farkında değildir ve yapılacak bakıcı kan testi ile ortaya çıkarabilir ve böylece tedavi edilebilir.

Anlayışlı ve tecrübeli bir bakıcı, ona ve çocuğunuza önem verdiğinizi anlar ve kan testi yaptırmak istemenizin doğru bir davranış olduğunu düşünür. Hatta uzun süredir kan testi yaptırmadıysanız bebeğinizin sağlığı için siz de bakıcınızla birlikte kan testi yaptırabilirsiniz.

Bunlara rağmen kan testi yaptırmayan bir bakıcının asla çocuğunuzla vakit geçirmesine izin vermeyin. Bakıcı kan testi taviz verilemeyecek bir ilkedir.

Yanında Başka Testler De Gerekli

Sağlık bir bütündür. Bakıcı kan testi, en önemlisi olmakla birlikte sağlık kontrolü kan testi ile bitmez. Parazit incelemesi, akciğer filmi, EKG, idrar, tiroit testleri de yapılırsa her anlamda bakıcı sağlıklı olarak algılanabilir. Peki, bu testlerin kalitesi ne denli önemli? Çok önemli. Teknik bir inceleme gerektiren laboratuvar testleri, doğru cihazlarla doğru şekilde yapıldığında doğru sonuçlar verir.

 

Bakıcı Kan Testi Doğru Yerde Yaptırılmalı!

Doğru sonuç doğru yerden çıkar. Bakıcı kan testi ve tüm bu detaylı incelemeleri Evdekibakıcım’ın anlaşması olan Acıbadem Hastanelerinde yaptırabilirsiniz. Tüm teknik olanaklara sahip yüksek kalitedeki laboratuvar cihazları ve deneyimli laborantlarıyla bebeğinize bakacak olan bakıcının sağlığı konusunda içinizin rahat olmasını sağlayacaktır. İstanbul’da birçok hastanesi bulunan Acıbadem sağlık kurumları, ulaşılabilir ve EvdekiBakıcım anlaşmasıyla sizin için uygun olacaktır.

Bakıcı kan testi ve diğer testleri yaptırdıktan sonra bakıcınızı işe almaya karar verdiyseniz işe başlamadan önce bakıcıdan isteyeceğiniz evraklarla ilgili buradan bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar