Genel Bebek/Çocuk Bakım
08 Ocak 2018

Down Sendromlu Çocuklar Oyun Ablası ile Çok Mutlu

Oyun ablası, oyun abisi şeklinde anılan üniversiteli çocuk bakıcıları çok geniş bir alanda hizmet veriyor. Çocuklara sanat, spor, akademik, sosyal, bilim, yabancı dil gibi çeşitli alanlarda bilgilerini aktarıyor, fiziksel ve ruhsal gelişimleri için her türlü desteği veriyorlar. Ailelerin işlerini oldukça faydalı şekilde kolaylaştırdığı için çalışmayan anneler dahi çocuklarının gelişimi için oyun ablası ve abisi hizmetlerinden yararlanıyor. Bilhassa Down sendromlu çocuklar için profesyonel destek alan aileler, Evdeki Bakıcım’ın donanımlı gençleri sayesinde özel ilgiye ihtiyaç duyan çocuklarına merhametli, şefkatli, sabırlı ve en önemlisi bilinçli ablalar, ağabeyler tutabiliyor. Hepimizin bildiği gibi Down sendromlu, otizmli veya fiziksel bir sakatlığı olan çocukların toplumda güvenle, mutlulukla adım atması biraz zorlayıcıdır. Sokaktaki canlı hayata adım atmaları için her yönden onları destekleyen bir ailenin ve destekçinin olması çocuklara özgüven aşılıyor. İstatistikler gösteriyor ki Down sendromlu çocuklarla ilgilenildiğinde çok büyük başarılar, canlı bir sosyal yaşam ve mutlu hayat mümkündür. Ülkemizde ve dünyada Down sendromlu çocukların, gençlerin çeşitli kategorilerde binlerce başarısı kaydedilmiştir. Aileler zor olduğunu düşündüğü için kendilerini birçok şeyden kısıtlıyorlar ancak oyun ablası gibi pratik destekler ile birlikte Down sendromlu çocuklar ve aileler büyük bir rahatlık yaşıyor, bilinçleniyor. Çocuklar özgüven kazandıkça, mutlu bir şekilde hayata karışınca veya yeme – içme gibi temel ihtiyaçlarını kendi başlarına halledebildikten sonra hayatla barışık yaşamlarını sürdürüyorlar. 

Oyun ablalarının Down sendromlu çocuklarımız için sağladığı destekler temel şeylerdir. Çocuğun ev, okul ve dışarıdaki sosyal yaşamını düzene koymak, işlerini kolaylaştırmak ve alışık olmadıkları alanlarda onlara rehberlik etmek üzere hareket eden ablalarımız, aynı zamanda gelişimleri için yapılması gereken rutin eğitimlerine yardımcı oluyorlar. Bir süre sonra yeni öğrendiği şeyleri rutin hayatına yayan sendromlu çocuklar kendi başlarına hemen her şeyi halledebilecek düzeye ulaşıyorlar. Elbette her Down sendromlu bireyin temel ihtiyaçlarını karşılayamaması, hayata karışmaması söz konusu değildir. Zira birçok şehirde Down kafeler açılmaya başlanmış, Down sendromlu gençlerin sosyal hayata ve iş dünyasına adım atması için resmi destekler verilmiştir. Bizler bu denli hayata karışmamış, henüz yaşı küçük olan çocuklarla ilgileniyor, gelişimlerine destek oluyoruz. Örneğin Down sendromlu konuşma çağına geldiği halde konuşmayan çocuklar için özel konuşma terapisi uygulanıyor. Tıpkı okul gibi düzenli bir şekilde terapi gören çocuklar önce temel kelimeleri uzun vadeli bir eğitim sonucunda ise kısa, basit cümleleri dillendirebiliyor. Genel anlamda özel eğitimin, bilinçli bir bakıcı yaklaşımının otizmli, Down sendromlu çocuklar üzerinde olumlu gelişmeler sağladığı, gelişimlerini pozitif yönde desteklediği bilinen bir gerçek.

Evdeki Bakıcım kadrosunda yer alan oyun ablası ve ağabeyleri uzmanlık alanlarına göre hizmet veriyor. Down sendromlu çocuklarınız için bu kategoride bakıcılık hizmeti veren abla ve ağabeylerimizin desteğini güvenle alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar