Genel Bebek/Çocuk Bakım
06 Şubat 2017

Doların Yükselmesi ve Bakım Sektörüne Etkisi

Doların Yükselmesi ve Bakım Sektörüne Etkisi

Doları düşürme çabası sonucunda dolar bir miktar düşüş göstermiş olsa da kısa ve orta vadeli yükseliş devam ediyor. Sektörler incelendiğinde ticaret ve hizmet sektöründe büyük dalgalanmalar yaşandığı gözlemleniyor. Özellikle hizmet sektörü ödemelerde güçlük yaşıyor. Yatılı bakıcı, yaşlı bakıcısı, çocuk ve bebek bakıcısı gibi çeşitli alanlarda bakım desteği alan kişiler döviz olarak ödeme yaptığında maddi açıdan sıkıntı çekmeye başladı. Bu değişimin sonucu oyun ablalarına olan ilgi arttı.

Dövizin sektörlere etkisi kapsamında yapılan araştırmalar ve sektörde yükselen yorumlar neticesinde özellikle yabancı yatılı bakıcı hizmeti alan ebeveynlerin, işverenlerin maaş ödeme konusunda zorluk yaşadığı görülüyor. Piyasadaki bakıcıların genellikle döviz üzerinden ödemeye çalışıyor olması, işverenlerin bu şekilde ödeme sunması şimdilerde geç ödeme veya TL cinsinden ödeme yöntemine geçilmesiyle sonuçlanıyor. Ebeveynler  kısa süreli bakıcı desteği alma veya TL cinsinden ödeme yoluyla şimdilik sorunu çözmeye çalışıyor.

Ailelerin tercihleri yabancı bakıcı veya döviz ödemesi yerine Türk Lirası ile ödeme alan Türk ya da yabancı bakıcılara doğru kayıyor. Finans uzmanları sektörlerde yaşanan bu olumsuz haller için uzun vadeli bir tahmin yapmasa da ilerisi için piyasalardaki durgunluğun ve mali bir darboğazın devam edebileceğini vurguluyor. Finans ve iş dünyasının her kolunda dalgalanmalara, zararlara ve zorluklara sebep olan döviz yükselişi için uzmanlar şimdilik uzun vadede önerilerde bulunamıyor. Doların makul seyirlere düşüp düşmeyeceği belirsizliğini korurken aileler bu durumda Türk bakıcıları tercih ediyor. Bununla beraber en belirgin trend ise haftalık belirli saatlerde oyun ablası hizmeti alınması. Hem çocuğun gelişimine katkısı hem de hesaplı olması açısından oyun ablaları ailelerin yeni tercihi oluyor. Size en uygun oyun ablasını bulmak için tıklayın

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar