Genel Bebek/Çocuk Bakım
06 Şubat 2017

Doların Yükselmesi ve Bakım Sektörüne Etkisi

Doların Yükselmesi Çocuk Bakıcısı Sektörünü Nasıl etkiledi?

Bugünlerde dolar hayatımızın merkezinde. Ne oldu? Düştü mü, çıktı mı?(Genelde çıkıyorJ) Doların değeri ekonomimizi de çok yakından etkiliyor. Bugün sizinle dolardaki yükselişin yabancı çocuk bakıcısı , çocuk bakıcısı kısacası bakım sektörüne yansımalarından bahsedeceğiz. Sektörde neler oluyor, bakıcıma az mı çok mu maaş veriyorum, diyorsanız, yazımız size göre. Merkez bankasının müdahale ederek kura bir çeki düzen verme çabası sonucunda, dolar bir miktar düşüş gösterdi ama bu köklü bir çözüm olmadı. Doların ateşi hala yüksek ve düşecek gibi de durmuyor. Örneğin, bakıcınıza yaptığınız 100 dolarlık bir ödeme, kısa süre önce 400 lirayken bugün 550 lira. Aileler de haklı olarak Türk Lirası kazanıp dolar öderken zorlanıyor. Kısa ve orta vadede doların yükselişi de devam edecek gibi görünüyor. Biz size bu yazıda, yabancı bakıcı çalıştıran ailelerin bu durum karşısında neler yaptığından, ne gibi çözüler bulduklarından bahsedeceğiz. Durum çetin olsa da her şeyin bir çözümü var.

Hizmet Sektörü Daha Çok Etkilendi

Sektörler incelendiğinde ticaret ve hizmet sektöründe büyük dalgalanmalar yaşandığı gözlemleniyor. Zaten harcamalarımızdan bu değişimi anlayabiliyoruz. Sepet eski fiyata dolmuyor. Özellikle hizmet sektörü ödemelerde güçlük yaşıyor. Yatılı bakıcı, yaşlı bakıcısı, çocuk ve bebek bakıcısı gibi çeşitli alanlarda bakım desteği alan kişiler döviz olarak ödeme yaptığında maddi açıdan sıkıntı çekmeye başladı. Kimi ebeveyn kuru sabitliyor ama eğer bakıcıdan memnunsa diğer harcamalarından kısarak güncel kurla ödeme yapıyor. Sonuçta çocuklarımız her şeyden önemli, kendimizden fedakârlık edip onları rahat ettirmek istiyoruz. Bu değişimin sonucunda ebeveynler daha ekonomik bir alternatif olan oyun ablalarına yöneldi.

Yabancı Çocuk Bakıcısı İçin Alternatif Oyun Ablası

Dövizin sektörlere etkisi kapsamında yapılan araştırmalar ve sektörde yükselen yorumlar neticesinde özellikle yabancı yatılı bakıcı hizmeti alan ebeveynlerin, işverenlerin maaş ödeme konusunda zorluk yaşadığı görülüyor.  Yüksek bakıcı ödemesinden olayı ay sonu ne yapacağını bilemeyen aile, çalışma şeklini değiştirip, yatılı elemandan gündüzlü ve Türk elemana dönmeyi düşünüyor.

Piyasadaki bakıcıların genellikle döviz üzerinden ödemeyle çalışıyor olması, işverenlerin bu şekilde ödeme sunması, şimdilerde doların yükselmesiyle geç ödeme veya TL cinsinden ödeme yöntemine geçilmesiyle sonuçlanıyor. Ebeveynler kısa süreli bakıcı desteği alma veya TL cinsinden ödeme yoluyla şimdilik sorunu çözmeye çalışıyor.

Ailelerin tercihleri yabancı bakıcı veya döviz ödemesi yerine Türk Lirası ile ödeme alan Türk ya da yabancı bakıcılara doğru kayıyor. Finans uzmanları sektörlerde yaşanan bu olumsuz haller için uzun vadeli bir tahmin yapmasa da ilerisi için piyasalardaki durgunluğun ve mali bir darboğazın devam edebileceğini vurguluyor. Finans ve iş dünyasının her kolunda dalgalanmalara, zararlara ve zorluklara sebep olan döviz yükselişi için uzmanlar şimdilik uzun vadede önerilerde bulunamıyor. Doların makul seyirlere düşüp düşmeyeceği belirsizliğini korurken aileler bu durumda Türk bakıcıları tercih ediyor. Türk bakıcılar , oyun ablaları çocuğun kültürüne yakın olmasından dolayı avantaj da sağlıyor.

Bundan dolayı en belirgin trend ise haftalık belirli saatlerde oyun ablası hizmeti alınması. Böylece bakım hizmeti daha ekonomik hale gelebiliyor. Hem çocuğun gelişimine katkısı, sağlıklı beslenmesini sağlaması ve hesaplı olması açısından, oyun ablaları ailelerin yeni tercihi oluyor.Konuyla ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz:

Kur Artışı Yüzünden Yaşadığınız Sorunu Nasıl Çözbilirsiniz?

  • Evet, kur artışından dolayı çocuğunuz bakıcısıyla eskisi kadar vakit geçiremiyor olabilir ama aile olmak zorluklara beraber göğüs germektir. Çocuğunuz küçük de olsa bu gibi durumları anlayabilir. Onunla konuşun. O da size destek olsun.
  • Bakıcınızla da konuşun. Çocuğunuzu seven, sizin iyi bir işveren olduğunuzu düşünen bakıcı, elinden gelen kolaylığı yapacaktır. Sonuçta siz, bakıcının ve çocuğunuz bu durumun tarafları. Herkes taşın altına elini koymalı.
  • Görünmeyen ve gereksiz olan harcamalarımız var bu zamanda. Dikkatlice harcamalarınızı analiz edin. Bir yerlerden tasarruf edebilirsiniz.
  • Yabancı bakıcınıza alternatif olarak www.evdekibakıcı.com ‘dan oyun ablası arayabilirsiniz.

Size en uygun oyun ablasını bulmak için tıklayın.                                             

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar