Genel Bebek/Çocuk Bakım
20 Şubat 2018

Dışarıda Oynanan Oyunların Çocuklar Üstünde 5 Faydalı Etkisi

Günümüzde dışarıda oyun oynayan çocuk sayısı, gittikçe azalmaktadır. Çünkü teknoloji ilerledikçe, toplumlar içinde asosyallik artmakta ve teknolojiye olan bağımlılık artmaktadır. Aslında insanlar, doğası gereği teknolojiye bağımlı değildir. Günlük hayatlarında yapabilecekleri birçok şeyi teknoloji olmadan da gerçekleştirebilir. Fakat teknoloji öyle bir konumdadır ki, bireyler teknoloji olmadan yaşamayacaklarını dile getirmektedir. Fakat bu durum tamamen bir yanılgıdır. Sadece çocuklar değil, yetişkin bireyler de bu durumun zincirsiz kölesi olmuşlardır.

Bundan yaklaşık 20 yıl önce çocukluk geçirmiş olan bireyler, gelişmemiş bir teknolojiye sahip olduklarından, daha sosyal bir yapıya sahiptirler.

Jenerasyon farkından dolayı, gençler ve 3. nesil arasında iletişim bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Aslında bu durumda, bireylerin yapabilecekleri bir şey yoktur. Fakat bireyleri sosyal olarak yetiştirmek, yine yetişkinlere düşecek bir sorumluluktur. Ayrıca bunu çocukluktan uygulamak, o bireyin kişiliğini oldukça olumlu yönde etkileyecektir. Tabii ki çocuklar için dışarıda vakit geçirmek oldukça faydalıdır. En başta oyun arkadaşlarına sahip olan çocuklar, sosyal bir durumda olur. Bu sosyalliğin beraberinde sonu olmayacak kadar geniş bir hayal gücü de bunu destekler.

Hayal gücü, insan için vazgeçilemez bir olgudur ve insanı insan yapan özelliklerden birisidir. Çocukların kendi aralarında uydurdukları oyunlar, bir hayal gücü ürünüdür ve bu zekayı önemli ölçüde arttırır.

Teknolojinin zararlarından da uzak durdukları için, kalıtsal olabilecek rahatsızlıklardan da uzak kalabilmektedirler. Vaktinin büyük bir kısmını bilgisayar veya tablet ile geçiren çocuklar, göz bozuklukları ve bağımlılık gibi sorunlarla karşı karşıya gelmektedir. Ancak bunlardan uzak duran çocuklar, daha sağlıklı bir çocukluk sürmektedir.  Sosyal anlamda da, daha sağlam arkadaşlık ilişkilerine sahip olurlar ve bu arkadaşlık bağları, geçmişte sahip olunan anılara bağlı olarak bu sosyal ilişkiler her zaman güçlü kalır. Uzun zamandır görüşmeyen kişilerin, eski arkadaşlarını gördüklerinde ilk günkü gibi bir psikoloji ile davranmalarının asıl sebebi bu denebilir.

Çocukların dışarıda vakit geçirmesinin ekip sporlarından samimi bir mahalle oyununa kadar pek çok faydası var. Bununla birlikte, ebeveynlerin genellikle en çok önem verdiği konu; çocuğun fiziksel ve zihinsel sağlığını etkileyen faktörler. Bu faktörler sayesinde çocuklar, daha olumlu yönde gelişim göstermektedirler.

Go Explore Nature blogunun yazarı ve bir anne olan KaBOOM'tan Alyssa Ross ile, Doğal Vahşi Yaşam Federasyonları'ndan Lindsay Legendre açık havada oynayan çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıkları açısından yararlarını sıraladılar.

Çocuklarınızla dışarıda oynamak sadece eğlence için değil onların sağlığı için de iyi!

 İşte çocuklar için dışarıda olmasının getirdiği 5 sağlıklı ve olumlu etki:

1) Görüşü İyileştirir

Amerikan Oftalmoloji Akademisi tarafından yayınlanan bir araştırma, dışarıda oynayan vakit geçiren çocuklarda "miyop" gelişme riskinin düşük olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, bir çocuğun miyop geliştirme olasılığını fazladan geçirdiği her bir saat için onda bire kadar azalttığını görmüştür. Çalışma, çocukların açık havada daha fazla vakit geçirmelerinin çocuklarda miyopun yakın gelecekte ilerlemesini ve gelişmesini azaltmak için "basit bir strateji" olabileceği sonucuna vardı.

Miyopluk, uzak mesafelerdeki nesneleri görmekte zorluk çekmektir. Günümüzde 10 kişiden 7’si göz rahatsızlıklarından dolayı mağdur durumdadır. Bu durum, bireylere günlük yaşantıda bazı zorluklar yaşatmaktadır. Gözler, bireyler için oldukça önemlidir ve göz sağlığının korunması da büyük önem taşımaktadır.

2) Sosyal Becerilere Teşvik Eder

Ross, çocukları dışarıda oynamanın ve özellikle de doğaçlama oyuna girmenin çok çeşitli becerileri geliştirdiğine inanıyor:

"Bir oyun alanında, çocuklarınızla birlikte vakit geçirmek çocuğunuzun; sosyal becerileri, yönetici işlevleri ve davranışsal becerilerini oynarken geliştirmesini sağlıyor."

Kansas Üniversitesi yaptığı araştırmalar ile, açık havada oynamanın bebeklik döneminden başladığında, çocuklar için bilişsel yönden bir çok faydaya sahip olduğunu keşfetti. Makalede, parkta birlikte oynayan küçük çocuklar arasındaki dil ve iletişim etkileşimlerinin güçlendirilmesi de dâhil olmak üzere, dışarıda oynanan oyunların çocuklarda "sosyal, duygusal ve kognitif yetkinlikleri" teşvik ettiği vurgulanmaktadır.

Çocuklarda sosyal beceri önemli bir yere sahiptir. Bu dönemlerde elde edilebilecek beceriler ile, çocukların yetenekleri ön plana çıkar ve belirginleşir. Müzik, resim, spor gibi doğuştan sahip olunabilecek yetenekler, çocukluk zamanında ortaya çıkar ve bireylerin geleceğini ve kişiliği biçimlendirir. Çocukların kendilerinin tasarladıkları şeyleri üretmesi de bu sosyal becerilere girmektedir. İletişim yetenekleri ile doğru orantıda gelişen bu özellikler, kişilik gelişimi için hayati önem taşımaktadır.

3) Dikkat Süresini Artırır

Huang, dışarıda kendi çocuklarıyla oynarken faydalarını fark ediyor ve şöyle aktarıyor:

"Görüyorum ki, her iki çocuğum da etkili şekilde bir konuşma yapıyor ve diğer çocuklara göre etrafındaki şeyler hakkında daha fazla araştırma yapmak istiyorlar."

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 4 ile 17 yaşları arasında tahmini 6,4 milyon çocuk Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'na (DEHB) sahip. Çalışmalar, açık havanın çocuklarda DEHB belirtilerini azalttığını ve okul sonrası ve hafta sonu etkinlikleri için parklar ve plajlar gibi doğal ortamların etkili olduğunu gösteriyor. Genel olarak, bu tür açık hava etkinliklerinin, çocuklarda dikkat eksikliği semptomlarını azaltmada yaygın olarak etkili olabileceği giderek daha belirgin hale geliyor.

Dikkat süresi, sadece çocukluk döneminde değil, ilerleyen yaşlarda iş hayatında da önemli bir gerekliliktir. Teknoloji içinde yetişen bireylerde çok ciddi sorunlara yol açan bu rahatsızlık, ilerleyen yaşlarda edindikleri meslek hayatlarında sıkıntılara yol açmaktadır. Tedavisi, özel terapiler ile mümkün olan bu durum, çocukluk ile alakalıdır.

4) Stresi Azaltır

Stres söz konusu olduğunda, Legendre doğallığa güvenme eğiliminde: "Oyun zamanları stresi azaltma konusunda oldukça etkili ve faydalı" dedi.

Bunu destekleyen veriler var. 2014 yılında Colorado Üniversitesi'nden araştırmacılar, yeşil okul bahçelerinin çocukların stres seviyeleri ve direnci üzerindeki etkilerini incelemek için Maryland ve Colorado'daki eğitimcilerle bir araya geldi. Çocukların artan yeşil alanlara (örn. Yemyeşil oyun alanları) maruz kalmalarının, çocukların günlük yaşamlarından kaçmasına yardım ederek stres seviyelerini düşürmesine yardımcı olabileceğini savunuyorlardı. Çalışma, dışarıda oynayan çocukların "sınıfta ve günlük yaşamdaki streslerden uzak kaldığını" bulmuştur.

Stres, günümüzdeki en büyük problem denebilir. Hayatın her anında, her bölgesinde her almaktadır. Aslında bu durum, günlük hayatın birey üzerinde kurduğu zorunluluklardan doğan baskıdır. İnsanlar hayatlarını devam ettirmek için bazı yükümlülüklere sahiptir. Bu yükümlülükler de bireyler üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Stres ise, bireyin kendisine ayıracağı vakitler doğrultusunda azaltılabilir.

5) D Vitamini Düzeylerini Artırır

Amerikan Pediyatri Akademisi, D vitaminin bize kemik sağlığının güçlendirilmesi ve diyabet ve kalp hastalığını önleme gibi çeşitli faydalar sunduğunu söylüyor. Alabileceğiniz D vitamini takviyeleri var, ancak bunu ücretsiz ve doğal bir sürümle de alabilirsiniz: 

D vitamini, doğada yalnızca güneşten alınabilen bir vitamin türüdür. Laboratuar ortamında üretilen yapay takviyeler haricinde bir eşi bulunmamaktadır. Ancak kapsül şeklinde alınan vitamin ile güneşten alınan arasında büyük farklılıklar vardır. Vitamini, kaynağından almak her zaman daha iyi bir seçenektir. Çocuk dışarıda vakit geçirirken ister istemez güneşe maruz kalarak bu vitamine sahip olur. Ancak güneşe uzun süre maruz kalmak da belirli zararlara yol açmaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar