Genel Bebek/Çocuk Bakım
20 Şubat 2018

Dışarda Oynanan Oyunların Çocuklar Üstünde 5 Faydalı Etkisi

Çocuklarınızla dışarıda oynamak sadece eğlence için değil onların sağlığı için de iyi! İşte çocuklarınızın dışarıda olmasının getirdiği 5 sağlıklı etki.

Çocukların dışarıda vakit geçirmesinin ekip sporlarından samimi bir mahalle oyununa kadar pek çok faydası var. Bununla birlikte, ebeveynlerin genellikle en çok önem verdiği konu; çocuğun fiziksel ve zihinsel sağlığını etkileyen faktörler.

Go Explore Nature blogunun yazarı ve bir anne olan KaBOOM'tan Alyssa Ross ile, Doğal Vahşi Yaşam Federasyonları'ndan Lindsay Legendre açık havada oynayan çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıkları açısından yararlarını sıraladılar.

1) Görüşü İyileştirir

Amerikan Oftalmoloji Akademisi tarafından yayınlanan bir araştırma, dışarıda oynayan vakit geçiren çocuklarda "miyop" gelişme riskinin düşük olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, bir çocuğun miyop geliştirme olasılığını fazladan geçirdiği her bir saat için onda bire kadar azalttığını görmüştür. Çalışma, çocukların açık havada daha fazla vakit geçirmelerinin çocuklarda miyopun yakın gelecekte ilerlemesini ve gelişmesini azaltmak için "basit bir strateji" olabileceği sonucuna vardı.

2) Sosyal Becerilere Teşvik Eder

Ross, çocukları dışarıda oynamanın ve özellikle de doğaçlama oyuna girmenin çok çeşitli becerileri geliştirdiğine inanıyor:

"Bir oyun alanında, çocuklarınızla birlikte vakit geçirmek çocuğunuzun; sosyal becerileri, yönetici işlevleri ve davranışsal becerilerini oynarken geliştirmesini sağlıyor."

Kansas Üniversitesi yaptığı araştırmalar ile, açık havada oynamanın bebeklik döneminden başladığında, çocuklar için bilişsel yönden bir çok faydaya sahip olduğunu keşfetti. Makalede, parkta birlikte oynayan küçük çocuklar arasındaki dil ve iletişim etkileşimlerinin güçlendirilmesi de dâhil olmak üzere, dışarıda oynanan oyunların çocuklarda "sosyal, duygusal ve kognitif yetkinlikleri" teşvik ettiği vurgulanmaktadır.

3) Dikkat Süresini Artırır

Huang, dışarıda kendi çocuklarıyla oynarken faydalarını fark ediyor ve şöyle aktarıyor:

"Görüyorum ki, her iki çocuğum da etkili şekilde bir konuşma yapıyor ve diğer çocuklara göre etrafındaki şeyler hakkında daha fazla araştırma yapmak istiyorlar."

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 4 ile 17 yaşları arasında tahmini 6,4 milyon çocuk Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'na (DEHB) sahip. Çalışmalar, açık havanın çocuklarda DEHB belirtilerini azalttığını ve okul sonrası ve hafta sonu etkinlikleri için parklar ve plajlar gibi doğal ortamların etkili olduğunu gösteriyor. Genel olarak, bu tür açık hava etkinliklerinin, çocuklarda dikkat eksikliği semptomlarını azaltmada yaygın olarak etkili olabileceği giderek daha belirgin hale geliyor.

4) Stresi Azaltır

Stres söz konusu olduğunda, Legendre doğallığa güvenme eğiliminde: "Oyun zamanları stresi azaltma konusunda oldukça etkili ve faydalı" dedi.

Bunu destekleyen veriler var. 2014 yılında Colorado Üniversitesi'nden araştırmacılar, yeşil okul bahçelerinin çocukların stres seviyeleri ve direnci üzerindeki etkilerini incelemek için Maryland ve Colorado'daki eğitimcilerle bir araya geldi. Çocukların artan yeşil alanlara (örn. Yemyeşil oyun alanları) maruz kalmalarının, çocukların günlük yaşamlarından kaçmasına yardım ederek stres seviyelerini düşürmesine yardımcı olabileceğini savunuyorlardı. Çalışma, dışarıda oynayan çocukların "sınıfta ve günlük yaşamdaki streslerden uzak kaldığını" bulmuştur.

5) D Vitamini Düzeylerini Artırır

Amerikan Pediyatri Akademisi , D vitaminin bize kemik sağlığının güçlendirilmesi ve diyabet ve kalp hastalığını önleme gibi çeşitli faydalar sunduğunu söylüyor. Alabileceğiniz D vitamini takviyeleri var, ancak bunu ücretsiz ve doğal bir sürümle de alabilirsiniz: güneş ışığı.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar