Genel Bebek/Çocuk Bakım
21 Şubat 2018

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteyi İlaçsız Yönetme de 6 Adım!

Birçoğumuz DEHB yönetiminde ilaçlı yöntemlere başvuruyoruz. Son yapılan araştrımalarda Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) ve Psiko-Eğitimsel yaklaşımların en az ilaçlar kadar etkili olduğu ortaya konmuştur. Biz de sizler için bir DEHB yönetimini 6 adımda anlattık.

1)Organize Olun

Çocuğunuz için temiz ve dağınık olmayan bir alan yaratın. Tüm çalışma materyalleri kolay ulaşabileceği yerlerde olmalı. Ayrıca istikrarlı olmaya özen gösterin. Örneğin; kalemler, kitaplar, oyuncaklar kullanıldıktan sonra hep aynı yere konulmalı .

2)Planlı Olun

Çalışmalarınızı planlayın ve bu plana sadık kalın. Bir görevdeki, tüm görevleri detaylı bir şekilde açıklayın.

3) Dikkat Dağıtıcı Uyaranları Azaltın

Örneğin; çocuğunuz masasına oturup ders çalışacak masada poster, zımba, oyunca vb. nesneler kaldırılmalı. “Birçok işi bir arada yapmak” yerine görevlere teker teker odaklanmaya çalışmak daha doğru olacaktır.

4) Öncelik Sırasına Karar Verin

Önemliliği fazla olan görevleri önce bitirmeye çalışın. Çok ağır görevlere bir anda dalmak çocuğunuzu sıkacaktır. Bu yüzden görevi süreç içinde alt görevlere ayırmak gerekebilir.

5) Ertelemeye Karşın Olun

Çocuğunuzun harekete geçmesini beklemek yerine onu harekete geçirmeye ve amaç uğrunda kanalize etmeye çalışın. Hareket geçince motivasyon da artacaktır.

6) Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapma, bilişsel yetenekleri ve odaklanmayı arttırır. Çocuğunuzun enerjisini iyi bir şekilde yönlendirebilmesi için mutlaka düzenli bir egzersiz programına sahip olmalı.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar