Genel Bebek/Çocuk Bakım
21 Şubat 2018

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteyi İlaçsız Yönetmek için 6 Adım!

Birçoğumuz DEHB yönetiminde ilaçlı yöntemlere başvuruyoruz. Son yapılan araştırmalarda Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) ve Psiko-Eğitimsel yaklaşımların en az ilaçlar kadar etkili olduğu ortaya konmuştur. Biz de sizler için bir DEHB yönetimini 6 adımda anlattık.

1. Organize Olun

Çocuğunuz için temiz ve dağınık olmayan bir alan yaratın. Tüm çalışma materyalleri kolay ulaşabileceği yerlerde olmalı. Ayrıca istikrarlı olmaya özen gösterin. Örneğin; kalemler, kitaplar, oyuncaklar kullanıldıktan sonra hep aynı yere konulmalı .

2. Planlı Olun

Çalışmalarınızı planlayın ve bu plana sadık kalın. Bir görevdeki, tüm görevleri detaylı bir şekilde açıklayın.

3. Dikkat Dağıtıcı Uyaranları Azaltın

Örneğin; çocuğunuz masasına oturup ders çalışacak masada poster, zımba, oyunca vb. nesneler kaldırılmalı. “Birçok işi bir arada yapmak” yerine görevlere teker teker odaklanmaya çalışmak daha doğru olacaktır.

4. Öncelik Sırasına Karar Verin

Önemliliği fazla olan görevleri önce bitirmeye çalışın. Çok ağır görevlere bir anda dalmak çocuğunuzu sıkacaktır. Bu yüzden görevi süreç içinde alt görevlere ayırmak gerekebilir.

5. Ertelemeye Karşın Olun

Çocuğunuzun harekete geçmesini beklemek yerine onu harekete geçirmeye ve amaç uğrunda kanalize etmeye çalışın. Hareket geçince motivasyon da artacaktır.

6. Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapma, bilişsel yetenekleri ve odaklanmayı arttırır. Çocuğunuzun enerjisini iyi bir şekilde yönlendirebilmesi için mutlaka düzenli bir egzersiz programına sahip olmalı.

Neden Odaklanma?

Odaklanma, zihinsel becerinin tek bir iş sürecinde başarıyla kullanılmasına dair yoğunlaşmadır. Ancak günümüz dünyasında bunu herkesin yapabildiğini söylemek doğru değildir. birçok insan, odaklanma becerisini kaybetmek üzere. Birçokları da, sosyal medya kullanımındaki aşırı bağımlılık nedeniyle kaybetmiş durumdadır. Eğer, odaklanma becerinizi korumaya ve geliştirmeye yönelik tedbirleri şimdiden ele almazsanız, çok yakın bir zaman içerisinde kariyeriniz ve hatta aile hayatınız için önemli bir kozu kaybetmiş olabilirsiniz.

Odaklanmadıkça Başarılı Olunamaz

Odaklanma başarısını kazanan bireylerin daha fazla başarılı olduğunu ifade edebiliriz. ancak sürekli işi bölünen, en ufak ses ve gürültüden etkilenen insan modelinin ise, işlerini yapmak için ayrılan vakti verimli kullanabilmesi mümkün değildir. Elbette, odaklanma becerisi kazanmak için ölçü sesli ve gürültülü mekanlarda da yoğunlaşabilme yetisi değildir. Tam aksine, ne kadar doğayla iç içe bir yerde olunursa, o kadar fazla odaklanma yetisi kazanılabilir. Ancak bu yetiyi kazanan ve alışkanlık haline getiren insan modelinin her yerde çalışabildiğine dair örnekler vardır.

Modern Hayat İnsanı Dağıtıyor

Odaklanma yetisinin kaybedilmesinin en önemli sebeplerinden birisi, yaşam tarzıdır. Artık kimse özgür değil, ama özgürlük narası atan birçok kişiyi görebilirsiniz. Telefondan gelen bildirimlere bakma eğilimi içerisinde olmak, sosyal medyayı saat başı kontrol etmeden çalışamamak veya çalışıldığında ınstagram sayfasındaki akışı görmeden yapamamak… Bu tür bağımlılıklar, insanı asıl gayesinden ve hedefinden saptırıyor.

Sosyal medyaya odaklanmak, insanın iç dünyasına odaklanmaktan daha fazla tecrübe edilen bir durumdur. Bir kez, iki kez ve hatta üç kez haber akışının izlenmesine rağmen farklı sayfalar üzerinden yeni yazı ve izlenilecek video bulmaya yönelik dürtülere savaş açamadan odaklanma becerisine sahip olmanız mümkün değildir. her odaklanmayı engelleyen araç, iradenizi tüketir ve tükenen iradenin asıl işlere ayıracağı bir enerjisi kalmaz. Dolayısıyla, erteleme hastalığıyla da baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Sizi Engelleyen Ne Varsa Kontrol Altına Alın

Odaklanma becerisi kazanmak için hemen sosyal medya hesaplarınızı kapatmanızın bir çözüm olmadığını not edelim. Yapmanız gereken, kendinize odaklanmak için beli bir saat dilimi ayırmanızdır. Bu saat dilimleri içerisinde sizin için en önemli işin peşinden gitmelisiniz. Tamamlayana kadar da, veya hedefinize göre tamamlanması icap eden kısımlarını sonuçlandırana kadar işin başından kalkmamalısınız. Bunun için sizi engelleyen cihaz ve sosyal medya gibi faktörleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

Bir nevi egzersiz mahiyeti içeren bu davranış, zamanla meleke haline gelebilir. Her yerde odaklanma becerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Üstelik sosyal medya ve akıllı cihazların kontrolü altında yaşamaktan sıyrılabilirsiniz. Siz onları kontrollü bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Zamanla birden fazla sosyal medya hesabını tek bir hesaba düşürmeyi, daha sonra ise, tek bir hesabı gün içerisinde bir kez, veya birkaç kez kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

Bugün, sosyal medya yüzünden odaklanma becerisini kaybeden birçok kişi var. Hayatın sosyal medya üzerinden gerçekleştiren ve her gittiği mekanın resmini, verilerini, her anının kaydını ve her anla ilgili düşüncesini sosyal medyada paylaşma gibi bir trendin insanı özgür kıldığını düşünen var. Bunlar, asıl hürriyeti ve özgürlüğü benimseyemeyen ve dolayısıyla dijital ortam üzerinden sanal kitlesine veya sanal havuzuna açılmanın anlık hazzıyla coşabilen kişiler.

Bu durum zaman içerisinde insanın insanla olan bağının da kopmasına neden olabiliyor. Daha fecisi ise, insanın kendisiyle olan irtibatın kopması ve sadece anlık hazlar için sosyal medya odaklı bir yoğunlaşma mesaisi yaşanmasına neden olabilir. İnsan, iç dünyasına odaklanma, hayatın anlamını keşfetme veya gidilen mekanın estetik ve atmosferi içerisinde mana arama eğilimi tamamen yitiriyor.

Odaklanma Becerisi İnsana Ne Kazandırıyor?

Odaklanma becerisi, güçlü bir irade demektir. Yani bugünün insanında asla olmayan bir meziyetin veya zayıf olan meziyetin güçlenmesini anlamına geliyor. birçok insan kendi iradesinin güçlü ve kuvvetli olduğunu iddia edebilir. Çok az kişi tarafından iradesinin zayıf olduğu açıklaması yapılır. Bunun nedeni, kişin gayet özgürce hareket ettiğine dair yanılgıdır.

Modern hayatın trend ve popüler hayat tarzını benimsemek veya akan bir nehre kapılan çakıl taşının sürüklendiği gibi yaşamak, kimsenin engeline takınılmadığı için özgürlük olarak yansıyabilir. Ancak biraz düşünüldüğünde, popüler olan tarafından çizilen bir yörünge üzerinde hareket edildiği anlaşılabilir. Çünkü insan, kendisine ait davranış biçimi üretemeyecek kadar dikkatsiz ve mesul değil. Bunun dışına çıkılmak istendiğinde ise, mesela sosyal medyadan gelen bildirimlere bakmadan birkaç saat asıl işine odaklanmak istenildiği zamanda ise, önemli bir baskı hissedebilir.

İşte bu baskı, bağımlı olduğu düzene karşı bir reaksiyon göstermiş olmanın faturasıdır. İnsan, ya baskıya boyun eğecek, sahte bir özgürlük kazanacak, ya da, baskıyı aşarak kendisi olacak ve asıl özgürlüğüne kavuşacak. Bunu başarmadan asla odaklanma becerisi kazanabilmek mümkün değildir. odaklanma becerisi kazanıldığında kendi plan ve programınız başarılı şekilde yürütebilir, popüler olanı değil, sizin için asıl değerli olanı seçebilirsiniz.

Odaklanma becerisi geliştikçe, iş hayatındaki başarıların da artması muhtemeldir. İnsanın bilgi edinmesi, elde edilen bilginin işlenilmesi için yoğunlaşması ve tatbik sahasına çıkarması, önemli bir değişim başlangıcıdır. Birçok büyük düşünür tarafından yazılan önemli eserler, yoğunlaşma ve odaklanma becerisi sayesindedir. Yüzeysel ve sığ bir edayla yapılan işlerin sonucu da aynı şekildedir. Başarı ve az zamanda kemale eren bir iş sonucuyla karşılaşmak adına odaklanma becerisinin meleke haline getirilmesi gerekiyor.

Bu anlamdaki izahatları yerine getirilmesi halinde başarılı bir odaklanma süreci yaşanabilir. Hayatınızı değiştirmek için mevcut yaşam biçiminizi değiştirmeniz gerektiğini asla unutmayın. Aynı hayatı yaşamaya devam edip, sonuçların farklı olmasını beklemeniz akıl karı bir durum değildir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar