Sağlık Yaşlı Bakımı
10 Aralık 2015

Demans Nedir?

 

Demans Nedir?

 

Dementia, 40 ve 50'li yaşlarda başlayan beyin damarlarına bağlı bunamadır. Demans olarak da geçmektedir. Tek başına belli bir hastalık değildir.

Demans, düşünceyi, davranışı ve günlük faaliyetleri yerine getirme yetisini etkiler. Hastalık, beyin işlevini, kişinin normal sosyal ve çalışma yaşamını engelleyecek ölçüde kaybetmesine neden olur. Demansın temel etkisi, azalan zihinsel becerilerin bir sonucu olarak günlük faaliyetlerin yapılamamasıdır. Doktorlar, iki veya daha fazla zihinsel işlevin önemli ölçüde bozulması durumunda teşhis koymaktadır. Etkilenen zihinsel işlevler arasında; hafıza, dil becerileri, bilgilerin anlaşılması, uzamsal beceriler, muhakeme ve dikkat sayılabilir. Demanslı kişiler, problem çözmekte ve duygularını kontrol etmekte zorluk çekerler. Ayrıca kişilik değişiklikleri de görülebilir. Demans hasta bakımıciddi bir iştir ve bu durum karşısında tecrübeli hasta bakıcıları ile buluşmanızı tavsiye ederiz. 

Demanslı kişilerle iletişim kurmak büyük bir sorun olabilir. Demans, hastanın bazen çok inatçı ve mantıksız davranmasına sebep olabilir. Bunun önemli bir nedeni sizin verdiğiniz bilgileri istediğiniz gibi algılayamaması veya size cevap vermek için istediği kelimeleri seçememesidir. Bu durum hem hasta için hem de bakımı yapan kişi için rahatsız edici sorunlar oluşturabilir. Hasta bakımı yapan kişi ile demans hastası kişinin iletişiminin sağlıklı olması önem taşır. Genel olarak demans hastaları için en az tam zamanlı hasta bakımı tavsiye edilir. Ayrıca gündüz bakıcıları da durum için değerlendirilebilir. 

Ailesinde veya yakın çevresinde demans rahatsızlığı olan kişiler bir takım özel zorluklarla karşı karşıyadır. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için rahatsızlığın çok iyi bilinmesi ve sabırlı olunması gerekmektedir. Özellikle hastanın bakımını yapan kişinin hastayı çok iyi gözlemlemesi gerekir. Hastada oluşan tepkilere göre davranışlarını şekillendirmelidir. Bakımı yapan kişinin iletişim yöntemi hep aynı şekilde ise ve istenen sonuç alınamıyorsa, yöntemi değiştirmenin zamanı gelmiştir. Demanslı hastalarla, yakınlarının nasıl daha sağlıklı ilişkiler kurabileceğini sizin için araştırdık ve güvenilir bakıcılarımız ile bu tavsiyelerimizi ve daha fazlasını sizlere sunmaktayız.

 

Demanslı Hasta Yakınlarına Tavsiyeler:

 

1.Farklı algı dünyasında yaşadığınızı her zaman hatırlayın

Demanslı birçok kişinin yaşadığı mental dünya, bakımlarını üslenen kişilerin yaşadıkları mental dünyadan farklıdır. Zaman kavramı demans hastası için oldukça farklıdır; sizin için çok geçmişte kalmış bir olay demanslı bir kişi için şimdiki hayatının önemli bir parçası olabilir.

Eğer yaşlı yakınınız, Sovyetler birliğinin hala olduğunu iddia ediyorsa nasıl cevap vereceğinizi düşünmeniz lazım. Eğer Sovyetler birliğinin dağıldığı bilgisini verdiğiniz an büyük bir sıkıntı çıkıyor ve üzülüyorsa verilen bilgi çerçevesinde sohbete dâhil olmanız çok daha faydalı olacaktır. Önemli bilgileri düzeltmek için çabalamanız doğrudur. Hastanız bazı önemsiz bilgileri yanlış söylediğinde, onu ısrarla düzeltmek yerine sohbetin içine dâhil olun.

2.İletişime yön verin

Demanslı bir kişinin çevresinde olan değişiklikler yaşlı hastalar için akıl karışıklığı yaratabilir. Mesela uzaktan bir akrabanız sizi ziyarete geliyorsa ve demanslı kişi buna hazırlıklı değilse bu durum strese sebebiyet verebilir. Yaşlı hastanız kendine “Bu kişiyi tanıyor muyum? Tanımam gerekli mi? Neden tanıyamıyorum?” gibi sorular soracaktır.

Böyle bir ziyaret olmadan önce, demanslı yakınınıza ziyarete gelecek kişi hakkında bilgiler vermeye başlayın. demanslı yaşlı yakınınıza, akrabanız ile geçen hatıralarından bahsedin ve mümkünse bir kaç eski fotoğraf gösterin. Ziyaret günü geldiğinde, ona tekrar küçük hatırlatmalar yapın. Mesela ona gelecek akrabanız için güzel giyinmesini söyleyebilirsiniz. Misafiriniz geldiğinde, "Nesrin teyze burada” yerine “Eski arkadaşın Nesrin teyze seninle sohbet etmek için geldi.” demeniz daha rahatlatıcı olacaktır.

3.Tatlı bir dille bilgi verin

Bir gün kuzeniniz sizi ziyarete gelmiş olabilir. Yakınınızı hastanızın yanına alırken “Anne, yeğenin Selim seni görmeye geldi ve senin için çok güzel çiçekler getirmiş.” derseniz bu cümle; kişinin ismi, akrabalık derecesi ve getirdiği hediye hakkında detaylı bilgi verir. Böylece anneniz bu bilgileri algılamak için zorlanmaz. Bu durum için detaylı bilgilere tecrübeli bakıcılarımız vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

4.Sabırlı olun

Eğer yaşlı yakınınızın ne demek istediğini bir türlü anlayamıyorsanız, yapacağınız en doğru şey sabırlı olmaktır. Rahatsız olduğunuzu göstermek yerine “Afedersin baba, tam olarak anlayamadım, tekrar söyler misin?” demeniz çok daha etkili olacaktır. Eğer yaşlı yakınınıza karşı sabırlı ve sakin davranabiliyorsanız, bu kişinin daha rahat ve iletişime açık olmasını sağlayacaktır. Uzman bakıcılarımız ile hem size hem de yaşlı yakınınıza sağlıklı bir iletişim ortamı sunuyoruz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar