Genel Bebek/Çocuk Bakım
06 Şubat 2018

Çocuklarınız Teknoloji Bağımlısı Olmasın

Modern çağın en büyük nimetlerinden, kolaylıklarından biri kabul edilen teknoloji ne yazık ki aynı zamanda çağımızın en büyük tehlikelerinden biri. Zira sanal suç diye bir kavramın ortaya çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar sadece gençler ve yetişkinler için değil küçük yaştaki çocukların hatta bebeklerin dahi hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Teknolojiyi verimsiz, kalitesiz ve ne maalesef yanlış kullanan birçok kişi bu yönüyle çocuklarına rol model oluşturuyor, zihinsel gelişimi kötü etkiliyor. 0 ila 3 yaş arası bebeklerin en önemli yaş aralığıdır. Bu yaşlar arasında zihinsel gelişim, sağlıklı fiziksel büyüme anlamında kritik bir dönemi işaret ediyor. Bebeklerin en hızlı büyüdüğü, gelişme kaydettiği dönem 0 – 3 yaş arasıdır. Bu dönemlerde çocuklar uykudan oyuna, beslenmeden bakıma kadar dikkat ister. Aksi halde ilerleyen dönemlerde beyin gelişiminde sıkıntılar yaşanabilir. Uzmanlar bebeklerin beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen teknolojilere dikkat çekerek aileleri ve bakıcıları bu konuda uyarıyor. 3 yaşına gelene kadar akıllı cihazlardan ve televizyonlardan çocukları mümkün mertebe korumak ilerisi için sağlıklı bir beyin gelişimine zemin hazırlar. Bu konuda özen gösteren aileler gittikçe artarken henüz hiçbir şekilde bu durumun zararlı olmadığını bilenler hala mevcut. Aileler oyun ablası ve bakıcı seçiminde dahi akıllı cihaz – televizyon kısıtlaması getirerek çocuklarına daha doğal bir bakım hizmeti verilmesini sağlıyor. Peki, teknolojiye küçücük yaşına rağmen şimdiden esir düşen çocuklar için ne yapmalı? Nasıl adımlar atılmalı? Bu aşamada oyun abisi, çocuk bakıcısı nasıl fark yaratabilir? İnceleyelim.

Öncelikle EvdekiBakıcım ailesinde yer alan tüm bakıcılar, ablalar, ağabeyler üniversite eğitimi gören, görmüş kişiler olduğundan hepsinde çocukla kaliteli zaman geçirme bilinci oturmuş durumda. Genç bir bakıcıyla vakit geçirmek bebekler ve gelişim çağındaki çocuklar için oldukça faydalı sonuçlar getiriyor. Bakıcısıyla her gün farklı bir etkinlik içerisinde olmak kişinin teknolojiye ihtiyaç duymasını azaltıyor, önlüyor. Sevgisiz, ilgisiz kalmış çocukların içine kapanarak teknolojiye yöneldiği bilinen bir gerçek. ‘Benim çocuğum sevgi dolu ama yine de teknolojiye çok düşkün’ durumları istisnayı oluşturuyor. Böyle durumlarda teknolojiyi doğru ve yeterli kullanma konusunda çocukları yönlendirmek gerekiyor. Zira geleceğin yetenekli dijital girişimcisi, kod yazılımcısı pekâlâ çocuğunuz olabilir. Kod okuryazarlığı tüm dünyada kabul edilmiş ve çocukların eğitimine dâhil edilmiş önemli bir bilişim adımıdır. Türkiye’de de bu yönde çalışmalar yapılmıştır. Çocuğunuzun teknoloji tutkusunu doğru yönlendirerek bir yeteneğe, hobiye, meslek haline dönüştürmek her zaman mümkündür. Teknoloji eğitimi veren oyun ablası ve ağabeylerimiz bu anlamda çocuklar için ideal bir rehber oluşturuyor.

Bağımlılık derecesinde bir teknoloji düşkünlüğü veya tamamen psikolojik etkenlerle teknolojiye yönelen çocuklar için oyun ablaları harika etkinlikler, programlar hazırlıyor. Kitap okuma saatleri, hikâye anlatma oyunları, skeçler yazıp canlandırmalar yapmak, bir nesneyi veya olayı resmederek eğlenceli vakit geçirmek, müzik yeteneklerini keşfe çıkmak, tiyatro ve sinema günleri düzenlemek, doğayı keşfetmek üzere açık alanda vakit geçirmek, yürüyüş – koşu – basketbol – voleybol – pilates gibi çeşitli sportif faaliyetlerde bulunmak çocukları teknolojiden uzak tutmanın en keyifli ve sağlıklı yolu. Çocuklar yapacak alternatife en önemlisi kendisiyle sevgiyle, ilgiyle vakit geçirecek biri ile birlikte olduğunda tablete, telefona ihtiyaç duymuyor; eksikliğini hissetmiyor. Pedagoglar da ebeveynleri bu anlamda sıklıkla uyarıyor, kaliteli zaman vurgusu yapıyor.

Eğitimli Oyun Ablasının Çocuklara Faydası” başlıklı makalemizi okuyarak bir ablanın, abinin sadece birkaç saatlik programlarla neler yapabileceğini, çocukların zamanını nasıl kaliteli etkinliklerle doldurabileceğini görebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar