Genel Bebek/Çocuk Bakım
30 Haziran 2017

0-6 Yaş Zihinsel Gelişimi ve Oyun Ablası Desteği

Zihinsel gelişim: düşünme, algılama, hatırlama, ayırt etme gibi kavramları yani temel olarak çocuğun dünya ile etkileşim kurmasını içerir. Bebekler etrafına kaşı ilk olarak reflekslerle tepki verirler. Bu reflekslerle nesneleri tanımak için ağzına götürür. 3 aylık bebek gelişimi ardından etrafındaki kişilerin kendisinden başka canlılar olduğunu anlamaya başlar. 3-4 aylarda sesin duygusal tonuna göre algılar. Sekizinci aya doğru nesne devamlılığı gelişir. Kimi eylemlerinin bir amacı olur. Birinci yaşında yürümeye başlamasıyla etrafını keşfetmeye başlar.

12-18 aylık bebek gelşimi döneminde bebekler hedeflerine ulaşmak için farklı yollar deneyebilir. Etrafında sık sık tekrarlanan davranış dikkatini çeker ve o davranışı taklit etmeye başlar. 18 aylık bebek gelişiminden 24 aylığa kadar olan süreçte bebekler simgeler ve sembollerle düşünmeye başlarlar. Plan yapabilirler. Sembolik düşünce ile beraber kişi ya da olaylar yanında olmasa bile onlar hakkında düşünebilmesini sağlar.

2-3 yaşında eşleştirme becerisi kazanır ve geliştirmeye devam eder. Ana renkleri tanımaya başlar ve büyük ile küçüğü birbirinden ayırt etmeye başlar.

3-4 yaşına gelen çocuk zengin bir hayal gücüne sahiptir. Ayırt etme ve eşleştirme becerileri oldukça gelişir. Benzer ve farklı nesneleri ayırt edebilir. Ana renkleri isimlendirir. Altı parçalı bul-yapları tamamlayabilir.  3 yaş döneminde ben merkezci dünyasından çıkıp daha topluma dönük bir sosyalleşme süreci içine girer. Çocuğun dil gelişimi gün geçtikçe ilerler. Artık iki üç kelimelik cümleler kurabilir. Cinsiyeti anlamaya başlar. Cinsiyeti kız ile erkek olan kişileri ayırt eder. Oyun ablası desteği ile çocuklar kendilerini ifade etmeye daha açık hale gelirler ve kendi fikirlerini oluşturmaya daha eğilimli olurlar.

4-5 ya arası çocuklar olayların nedeni ve sonuçları ile yakından ilgilenir. Bu dönemde kavram gelişimi oldukça hızlıdır. Sayıların anlamlarını anlamaya başlar. 1 ile 10 arası ritmik şekilde sayabilir. 8 ana rengi artık tanır.

5-6 yaş arasında çocuklar mantıklı düşünce yapısına sahip olurlar. Kavram bilgisi oldukça fazladır bazı zaman kavramlarını edinmiştir. Bu dönemde çocuk sağını solunu bilir. 1-10 arası rakamları tanır ve isimlerini bilir. 5 biçimde toplama çıkarma yapabilir. Kendi ismini yazabilir. Okumaya ve öğrenmeye isteklidir ve çizimleri daha da gelişir.

 Okul öncesi dönemdeki çocukların hayal ile gerçeği ayırt edemezler. Bundan dolayı gördükleri rüyalar ya da izledikleri çizgi filmler onları oldukça etkiler. Çocuklar basit bir şekilde düşünürler. Mantık hataları yapabilirler. Zamanla olaylar arasında bağlantılar olduğunu keşfederler. Çocuklar için nesnelerin görünüşü önemlidir dikkatlerini inceledikleri bir objeye odaklarlar. Evde piyano varsa tuşlarına basıp sesin değiştiği gözlemlemeleri ilgilerini çeker.

Nesne korunum ilkesi henüz kazanılmamıştır. Korunumdan kast edilen 1 kg pamuk ile 1 kg demirin ağırlığı karşılaştırıldığında demirin ağır olduğunun düşünülmesi örnek verilebilir. Bu ilkenin kazanımı 6 yaştan sonra edinilir. Çocukların cansız varlıkları canlı olarak algılaması 6 yaşa kadar sürer. Oyuncak bebeklerine ya da nesnelere canlıymış gibi davranabilirler. Çocuk gelişimi ile alakalı kuramları bilişsel gelişim açısından Jean Piaget incelemiştir.

Çocuğunuzun hangi gelişim aşamasından geçtiği bilmek önemlidir. Geçtiği aşamaların özelliklerini, olması gereken durumunu ve gelişimin üst seviye de mi alt seviye de mi olduğunu anlamak için ebeveynler olarak çocukların gelişimini yakından takip etmek gerekir. Eğitimli oyun ablası zihinsel gelişim dönemlerine hakim olduğu için çocukla ilgilenen bir oyun ablasının olması bu dönemlerin sağlıklı bir şekilde takibine imkan sağlar.

 Daha detaylı bilgi almak için "Oyun Ablası Ne Yapar" isimli makalemizi için okuyabilirsiniz. EvdekiBakıcım üzerinden çocuğunuza oyun ablası bulmak için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar