Bebek/Çocuk Bakım
10 Şubat 2017

0-6 Yaş Çocukların Motor Becerilerini Geliştirme

Çocuk gelişiminde genel olarak önem verilen konu çocuğun psikolojik ve zihinsel gelişimidir. Oysaki en temel gelişimlerden biri de fizyolojik olandır. Özellikle 0 ila 6 yaş arasındaki çocukların kas gelişimi çok önemlidir. Pedagoglar, çocuk gelişim uzmanları kas gelişimine dikkat çekerek çocuklardaki motor becerilerinin geliştirilmesine yönelik ebeveynlerin çalışmalar gerçekleştirmesini söylüyor. Elbette yoğun bir tempoda koşturan anne ve babalar çocuklarıyla sınırlı bir zamanda vakit geçirebildiğinden motor becerisini geliştirmeye yönelik yeterince zaman ayıramayabiliyor. Az zamanda kaliteli vakit geçirmenin önemini yineleyen uzmanlar yoğun çalışan ebeveynler için verimli zaman vurgusu yapıyor. Yani anne ve babalar kısıtlı dahi olsa çocuklarıyla geçirdikleri sürede hem eğlenip hem de kas gelişimine olumlu etkiler sağlayacak etkinlikler gerçekleştirebilir. Buna ek olarak çocuk bakıcısı tarafından bakılan çocuklar için bakıcıya bu yönde aktiviteler gerçekleştirilmesi için talimat verilebilir. Peki, çocuk bakıcısı çocuğun kas gelişimi, motor becerilerinin gelişimi için neler yapabilir? İnceliyoruz.

Motor Becerilerini Geliştiren Oyunlar

Balon Oyunu

Bu oyunda çocuk bakıcısı veya oyun ablası ile çocuk renkli birkaç balonu şişirip karşılıklı durarak birbirlerine atmaya çalışır ve balonun yere düşmemesi için mücadele ederler. El ve kol kaslarını çalıştıran oyun çocuğun zıplamasına da zemin sağlayarak vücudu çalıştırır ve kaba motor becerisini geliştirilir.

Hulahop Oyunu

Hulahoplar her zaman çocuklar için eğlenceli oyuncaklardan biridir. Hulahop oyun ablası ve çocuk tarafından belde çevrilmek için değil yere dizilerek oyun oynanmak için kullanılabilir. Farklı renklerden oluşan 3 ila 5 adet hulahopu yere aralarında belli boşluklar olacak şekilde dizerek çocuğa “Mor renge git ve üç defa zıpla!” gibi komutlar verilir. Oyunun amacı çocuğun renkleri pekiştirmesi, zıplama, koşma, sürünme, tek ayak üzerinde durma gibi kaba motor becerilerini geliştirmektir.

 

Boncukları İpe Dizme Etkinliği

Bu etkinlikte amaç çocuğun ince motor becerisini geliştirmektir. Çocuk bakıcısı günlük oyun saatinde boncuk etkinliğiyle çocuğun gelişimine destek sağlayabilir. Bu tarz etkinliklerde erkek çocukları ilgi kaybı yaşayabilmektedir. Bunu aşmak için rekabet duygusu yaratılmalıdır. Örneğin; “Hangimiz daha çabuk ipe boncuk dizeceğiz” tarzı çocuğu cezp edecek şeyler söylenebilir.

Oyun Hamuru

Oyun hamurları birçok kişi bilmese dahi çocuklar için müthiş bir ince motor becerisi geliştirme etkinliğidir. Oyun hamuruyla oynamayı seven çocuktan küçük toplar oluşturması ve bu topları tıpkı bir hamur gibi küçük bir oklavayla açılması istenir. Çocuk bakıcısının yada oyun ablasının hamur oynatırken dikkatli olması gerekir çocukların küçük parçaları ağızlarına alıp yutma ihtimalleri vardır.

Makasla Kağıt Kesme

Çocukların ince motor becerilerini geliştirirken parmaklarını aktif olarak kullanabileceği şeyler özellikle seçilmelidir. Parmak gelişimini desteklemenin en kolay yollarından biri makas kullanmaktır. Renkli kağıtlar çocuk makası kullanılarak çocukların dilediği şekillerde kesmesi parmakların aktif olarak çalışmasını sağlar. Bir diğer etkinlik olan renkli kağıtlarla mozaik çalışması bu etkinlikle birlikte gerçekleştirilebilir. Bilgisayardan alınan veya bizzat çizilen bir balık, tavşan vb bir resim kesilen renkli kağıtların yapıştırılmasıyla renklendirilir. Çocuk için her yönden eğitici bir etkinliktir.

Mutfakta Vakit Geçirmek

Çocukların hem kaba hem de ince motor becerilerini geliştirmenin en ideal yollarından biri çocuk ile birlikte mutfakta vakit geçirmektir. Yatılı çocuk bakıcıları veya günlük bakıcılar mutfak işlerine de destek verdikleri için bu süre içinde çocuğun poğaça, pasta vb mutfak işlerinde yardımcı olarak yer almasını sağlamak hem zihinsel hem de fiziksel gelişimini olumlu yönde etkiler.

Fiziksel aktivitelerden yorulan veya sıkılan çocuklar için dil becerilerini, mimiklerini kullanabileceği oyunlar alternatif bir kas geliştirme seçeneğidir. Çocuk bakıcılarının oynatabileceği, dil becerisini doğrudan etkileyen oyunlar için daha önce yayınladığımız “çocuk bakıcısının çocuklara oynatabileceği oyunlar” yazısını inceleyebilir, yeni oyunlar öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin motor becerilerini geliştirecek EvdekiBakıcım oyun ablaları bulmak için tıklayınız

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar