Bebek/Çocuk Bakım
10 Şubat 2017

0-6 Yaş Çocukların Motor Becerilerini Geliştirme

Çocuk gelişiminde genel olarak önem verilen konu çocuğun psikolojik ve zihinsel gelişimidir. Oysaki en temel gelişimlerden biri de fizyolojik olandır. Özellikle 0 ila 6 yaş arasındaki çocukların kas gelişimi çok önemlidir. Pedagoglar, çocuk gelişim uzmanları kas gelişimine dikkat çekerek çocuklardaki motor becerilerinin geliştirilmesine yönelik ebeveynlerin çalışmalar gerçekleştirmesini söylüyor. Elbette yoğun bir tempoda koşturan anne ve babalar çocuklarıyla sınırlı bir zamanda vakit geçirebildiğinden motor becerisini geliştirmeye yönelik yeterince zaman ayıramayabiliyor. Az zamanda kaliteli vakit geçirmenin önemini yineleyen uzmanlar yoğun çalışan ebeveynler için verimli zaman vurgusu yapıyor. Yani anne ve babalar kısıtlı dahi olsa çocuklarıyla geçirdikleri sürede hem eğlenip hem de kas gelişimine olumlu etkiler sağlayacak etkinlikler gerçekleştirebilir.

Buna ek olarak çocuk bakıcısı tarafından bakılan çocuklar için bakıcıya bu yönde aktiviteler gerçekleştirilmesi için talimat verilebilir. Peki, çocuk bakıcısı ya da oyun ablası çocuğun kas gelişimi, motor becerilerinin gelişimi için neler yapabilir? İnceliyoruz.

Motor Becerileri Geliştiren Oyunlar Nelerdir?

Balon Oyunu

Bu oyunda çocuk bakıcısı veya oyun ablası ile çocuk renkli birkaç balonu şişirip karşılıklı durarak birbirlerine atmaya çalışır ve balonun yere düşmemesi için mücadele ederler. El ve kol kaslarını çalıştıran oyun çocuğun zıplamasına da zemin sağlayarak vücudu çalıştırır ve kaba motor becerisini geliştirilir.

Hulahop Oyunu

Hulahoplar her zaman çocuklar için eğlenceli oyuncaklardan biridir. Hulahop oyun ablası ve çocuk tarafından belde çevrilmek için değil yere dizilerek oyun oynanmak için kullanılabilir. Farklı renklerden oluşan 3 ila 5 adet hulahopu yere aralarında belli boşluklar olacak şekilde dizerek çocuğa “Mor renge git ve üç defa zıpla!” gibi komutlar verilir. Oyunun amacı çocuğun renkleri pekiştirmesi, zıplama, koşma, sürünme, tek ayak üzerinde durma gibi kaba motor becerilerini geliştirmektir.

 Boncukları İpe Dizme Etkinliği

Bu etkinlikte amaç çocuğun ince motor becerisini geliştirmektir. Çocuk bakıcısı günlük oyun saatinde boncuk etkinliğiyle çocuğun gelişimine destek sağlayabilir. Bu tarz etkinliklerde erkek çocukları ilgi kaybı yaşayabilmektedir. Bunu aşmak için rekabet duygusu yaratılmalıdır. Örneğin; “Hangimiz daha çabuk ipe boncuk dizeceğiz” tarzı çocuğu cezp edecek şeyler söylenebilir.

Oyun Hamuru

Oyun hamurları birçok kişi bilmese dahi çocuklar için müthiş bir ince motor becerisi geliştirme etkinliğidir. Oyun hamuruyla oynamayı seven çocuktan küçük toplar oluşturması ve bu topları tıpkı bir hamur gibi küçük bir oklavayla açılması istenir. Çocuk bakıcısı ya da oyun ablası çocuğa hamur oynatırken dikkatli olması gerekir. Çocukların küçük parçaları ağızlarına alıp yutma ihtimalleri vardır.

Makasla Kâğıt Kesme

Çocukların ince motor becerilerini geliştirirken parmaklarını aktif olarak kullanabileceği şeyler özellikle seçilmelidir. Parmak gelişimini desteklemenin en kolay yollarından biri makas kullanmaktır. Ancak bu oyunda mutlaka oyun ablası veya çocuk bakıcısı refakat etmelidir.

Renkli kağıtlar çocuk makası kullanılarak çocukların dilediği şekillerde kesmesi parmakların aktif olarak çalışmasını sağlar. Bir diğer etkinlik olan renkli kağıtlarla mozaik çalışması bu etkinlikle birlikte gerçekleştirilebilir. Bilgisayardan alınan veya bizzat çizilen bir balık, tavşan vb bir resim kesilen renkli kağıtların yapıştırılmasıyla renklendirilir. Çocuk için her yönden eğitici bir etkinliktir.

Mutfakta Vakit Geçirmek

Çocukların hem kaba hem de ince motor becerilerini geliştirmenin en ideal yollarından biri çocuk ile birlikte mutfakta vakit geçirmektir. Yatılı çocuk bakıcısı veya günlük bakıcılar mutfak işlerine de destek verdikleri için bu süre içinde çocuğun poğaça, pasta vb mutfak işlerinde yardımcı olarak yer almasını sağlamak hem zihinsel hem de fiziksel gelişimini olumlu yönde etkiler.

Fiziksel aktivitelerden yorulan veya sıkılan çocuklar için dil becerilerini, mimiklerini kullanabileceği oyunlar alternatif bir kas geliştirme seçeneğidir. Çocuk bakıcısı veya oyun ablası bu oyunları oynatabileceği, dil becerisini doğrudan etkileyen oyunlar için daha önce yayınladığımız “çocuk bakıcısının çocuklara oynatabileceği oyunlar” yazısını inceleyebilir, yeni oyunlar öğrenebilirsiniz

Mutfak Gereçleri İle Oynamak

Pek çok çocuk kız ya da erkek fark etmeksizin mutfak gereçleri ile oyun oynamayı sevmektedir. Hatta bu oyunlar çocukların motor becerilerinin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Meyve ya da sebzelerin adlarının öğrenilmesi, nelerin yiyecek nelerin gereç olduğunun kavranması ya da buna benzer pek çok kavram oyun esnasında öğrenilmektedir. Hatta bu oyunlarda farklı ürünlerin kullanılması da becerilerin desteklenmesi için oldukça önemlidir. Kız ya da erkek çocuklarına küçük yaşlarda alınacak mutfak gereçleri, gelişimin desteklenmesine de katkı sağlamaktadır.

Yap Boz

0-6 yaş grubu çocukların mutlaka oynaması gereken oyunlar arasında yap bozlar da yer almaktadır. Bu oyun sayesinde çocukların zeka gelişimi desteklenmektedir. Hem görsel hem de duyusal olan bu oyun, psikologlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Yaş grubuna göre yap boz seçenekleri sayesinde çocukların görsel hafızasının da gelişiminin sağlanması mümkün olmaktadır. Oyun ablası olarak bilinen kişiler genellikle bu tarz oyunlar ile çocuklara destek sağlamaktadır. Şu da oldukça önemlidir. Yap boz seçimi mutlaka çocuklara bırakılmalı ve onların hoşuna giden seçeneklerden biri sunulmalıdır. Bu durum onların oyunu daha da zevkli bir şekilde oynamalarına olanak sağlayacaktır.

Oyuncakları Suda Yüzdürme

Su oyunları çocukların psikolojik olarak rahatlamasına da olanak sağlamaktadır. Hatta pek çok çocuk su ile oynamaktan da büyük zevk almaktadır. Küçük gemiler ya da suda yüzebilen hayvanlar ufak bir leğende ya da havuzda yüzdürülebilmektedir. Bu sayede çocukların fizik ya da kimya ile alakalı erken yaşta deneyim sahibi olmalarına da olanak sunulmaktadır. Bu noktada deneyim sahibi olan bir oyun ablası ya da ebeveynler, çocuklara su içinde ne gibi farklı beceriler kazandırılabileceğinde de yardımcı olmaktadır.

Top Oyunları

Çocuklarda motor becerilerin gelişmesinde bir diğer faktör top ile oynanan oyunlardır. Basketbol, voleybol, futbol ya da tenis gibi pek çok spor dalı koordinasyon ve refleks gerektiren oyunlardır. Bu oyunların oynanabilmesi için gerekli olan refleksler ise çocuklarda erken yaşlarda görülmemektedir. Fakat, bu alanda yeteneklerin ortaya çıkması da erken yaşlarda görülmektedir. Bu sebeple pek çok kişi çocuklarını küçük yaşta spor dallarına yönlendirmekte ve bu alanda gelişim sağlamalarına da yardımcı olmaktadır. Top ile oynanan oyunlar refleksleri geliştirdiği gibi aynı zamanda düşünmeyi de sağlamaktadır. Zeka gelişimine de katkısı olan bu oyunlar ebeveynler tarafından mutlaka çocuklara sağlanmalıdır.

Kule Yapma

Düşünsel oyunlar arasında önemli bir yere sahip olan kule yapma, çocukların zekalarının gelişmesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Belli bir seviyeye kadar gelen çocuklar düşen parçaları düşürmemek için belli çabalar sarf etmektedir. Bu da her geçen gün zekanın biraz daha farklı çalışmasına olanak sağlamaktadır. Pek çok çocuk bu tarz oyunlardan zevk almakta ve küçük yaşlarda zekaları büyük ölçüde gelişmektedir.

Görüldüğü üzere çocukların motor becerilerinin gelişebilmesi için çok fazla seçenek bulunmaktadır. Ancak park ya da top sahası gibi alanların da çocukların gelişiminde katkısı oldukça büyüktür. Hatta çocukların evden ziyade dışarıda oyun oynatılmasına olanak sağlamak onların gelişimi ve sağlığı açısından daha da önemlidir. Bu nedenle uzmanlar olabildiğince çocukların dışarıda olmalarına ve geniş alanlarda oynatılmalarına yönlendirme sağlamaktadır. Ebeveynlerin de bu noktalara dikkat etmeleri ve bu yönde gelişime destek olmaları gerekmektedir.

Siz de bebeğinizin motor becerilerini geliştirecek EvdekiBakıcım oyun ablaları bulmak için tıklayınız

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar