Genel
28 Eylül 2018

Çocuklara Okul Harçlığı mı, Beslenme mi Verilmelidir?

Okul dönemindeki çocukların sağlıklı beslenme kültürüne adapte olması önem ifade ediyor. Bunun için beslenmeyle ilgili tercihi tamamen çocuklara bırakmak doğru olmaz. Çocuklar, televizyondan gördükleri, sosyal medyada rastladıkları ve çoğu kimsenin tükettiği fastfood tarzı gıdalara yönelebilirler. Son zamanlarda, obeziteyi en aza indirmek için okul kantinlerinde fastfood tarzı gıdaların satışı yasaklandı. Ancak çocuğa fazla harçlık verilmesi halinde yine okul dışından veya okuldaki cips türü gıdaları tüketebilir.

Beslenme Mi Tercih Edilmelidir?

Her anne ve baba çocuğunun sağlığını düşünüyor. Ancak bazen yaptıkları çocuklarının sağlığını tehdit edebilir. Bunun bilinçsizce yapıldığını söyleyebiliriz. Çoğu anne, çocuğun kendi arzusuna göre beslenmesine müsaade ediyor. Çünkü çocuklarının üzüldüklerini görmemeyi tercih ediyorlar. Ya da, çocuklarıyla inatlaşmaktan çekiniyorlar. Tüm bu davranışlar, çocuğun sağlıksız beslenmesine ve gerekli mineraller ve vitaminleri alamamasına neden oluyor. Asitli ve yapay şekerde imal edilen içecekler, hazır yiyecekler ve işlenmiş gıdaların sonucunda ise, şişmanlaşma başlıyor. Bu şişmanlaşma, hareketsizliği de beraberinde getiriyor. Özellikle çocukları masaya bağlayan bilgisayar oyunları nedeniyle sağlıksız beslenen çocuklar daha fazla risk altında kalıyor.

Diyabet 1 denilen hastalık, erken yaşlarda görülebiliyor. Bu da, çocuğun yaşam kalitesini düşürebiliyor. Bunların yaşanmasını önlemek için çocuğun verilen harçlığı doğru yere harcamasını öğretmek lazımdır. Ancak bu oldukça zor bir iştir. Bunun yerine, çocuğun sağlıklı beslenebilmesi için beslenme çantası hazırlanması en iyi yoldur. 

 

Sağlıklı Beslenme İçin Kahvaltı

Çocukların dışarıdan beslenmelerini kesebilmek ve harçlıklarını daha iyi yerlere harcamalarını sağlamak için kahvaltı atlanılmaması gereken bir öğündür. Çünkü çocuğun gece boyu kaybettiği enerji, kahvaltı ile vücuda alınabilir. Okula gitmeden önce kahvaltı yapmayan çocukların derslerindeki başarıları düşük olabilir. Bunun engellenebilmesi için mutlaka kahvaltı yaptıktan sonra okulagidilmelidir. Bazı çocuklar kahvaltı yapmayı istemeyebilir; ancak evde alışkanlık haline getirilen bir kahvaltı saati olursa, adapte olmak kolaylaşabilir.

Kahvaltı zihni açar, enerji verir, açlığı giderir. Böylece okuldaki atıştırmalık ürünlerin çocuğun ilgisini çekmez. Kahvaltıda, çocuğun sevdiği atıştırmalıklara yer verilmelidir. Böylece, çocuğun işlenmiş gıda ve atıştırmalıklara duyduğu ilgi kesilebilir. Çocuğunuza neden sağlıklı beslenmesi gerektiğini de anlatabilirsiniz. Böylelikle, sağlıklı beslenme konusunda dikkatli davranabilir.

Ne Kadar Harçlık Verilmesi Gerekiyor?

Çocuğun yaşına uygun bir harçlık verilmesi gerekiyor. Haddinden fazla harçlık vermek asla doğru değildir. Çocuğun savurgan olmasına neden olabilir. Gündelik ihtiyacını karşılayacak kadar harçlık verilmelidir. Eğer beslenme çantası hazırlandıysa, harçlık da ona göre tutulmalıdır. Bazı anneler, çocuğunun ihtiyacından fazla parayı harçlık olarak veriyor. Bu tamamen yanlıştır. Çocuğun para kavramını tam olarak anlamadan fazla harçlık alması uygun değildir.

8 yaşından sonra temel matematik becerileri gelişen çocuklara gündelik harçlık verilebilir. Bunları nereye ve nasıl harcadıkları takip edilebilir. Birikim, tasarruf gibi kavramları öğrenen çocukların harçlıkları, haftalık olarak verilebilir. Böylece çocuk, haftalık harçlığı günlere bölebilir ve hatta birikim yapma alışkanlığı kazanabilir. Çocukların erken dönemlerden itibaren finansal okuryazarlık eğitimi almaları, para ve onla ilişkin kavramları daha iyi anlamlarına yardımcı olabilir.

Çok fazla harçlık alan çocuğun kişilik değerini paraya endekslemesi gibi bir durum ortaya çıkarabilir. Parasının çok olması, girdiği ortamları da değiştirebilir. Bu ortamlara aidiyet oluşabilir ve çocuğun kötü alışkanlıklar kazanması söz konusu olabilir. Bazı aileler varlıklıdır; ve çocuklarını da varlıklı ailelerin çocuklarının bulunduğu okullara verebilirler. Zengin ailelerin çocuklarına oldukça düşük harçlıklar vermesi de ters tepebilir. Çocuğun diğer zengin çocukların ortamında, içe çekilmesine neden olabilir.

Her İstediğinde Harçlık Verilebilir Mi?

Harçlık, çocukları paraya alıştırmak için verilmez. Sadece ihtiyaçlarını karşılamak için verilir. Okula veya kursa giden öğrencinin yanında parasının olması doğrudur. Çünkü herhangi bir ihtiyacı karşısında başkalarına muhtaç olmaması lazımdır. Paranın nasıl harcandığını öğrenmesi açısından da harçlık verilmelidir. Ancak bazı çocuklar, sürekli harçlık isteyebilir ve bunu alışkanlık haline getirilebilir. Verilmediğinde ise, huysuzluk çıkarabilir, ağlar ve annesine saldırabilir. Bu tip çocukların huysuzluklarına karşı harçlık verilmesi, oldukça yanlıştır. Annesinin harçlık yok lafından sonra kararını değiştirebileceğini düşünen çocuk, huysuzluk taktiğine başvurabilir. Bu şekilde sürekli harçlık koparabildiğini gören çocuğun bunu alışkanlık haline getirmesi mümkündür. Anne veya babanın yapması gereken, kararlı durmaktır. Çocuğun harçlıkla ilgili eğitimi de önemlidir. Neden okul ve kurs dışında harçlık alamayacağını bilmesi lazımdır. Her istediği şeyin alınmayacağı hususunda da bilgilendirilmelidir.

Karşısında kararlı bir anne ve baba gören çocuğun geri adım atması muhtemeldir. Daha sonraki günlerde ise, harçlıkla ilgili disiplini kazanabilir. Çocuğun harçlığını nasıl harcadığı konusunda olumlu kanaatler oluştuktan sonra, haftalık harçlık verilebilir ve daha sonrada aylık harçlık verilebilir. Tabi bu, çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Verilen harçlıkla ilgili hedeflerin belirgin olması gerekiyor.

Çocuklar İçin Finansal Okuryazarlık Nedir?

Çocuklar geleceğin anne ve babalarıdır. Aynı zamanda da tüketicileridir. Parayı nereye ve nasıl harcayacağını bilmeyen bireylerin gündelik hayatlarını yönetebilmeleri oldukça zor oluyor. Bu konuda bilinçsizce davranan ailelerin borç batağına saplanmaları ve haciz gibi işlemlerle mağdur duruma düşmeleri mümkün olabiliyor. Bu tür şeylerin söz konusu olmaması için para ve onunla ilgili kavramların çocukluktan itibaren anlaşılması lazımdır. Finansal okuryazarlık, bu amaca hizmet edici bir eğitimdir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için verilen bir kurstur. Dünyada da yaygın hale gelmiştir. Finansal özgürlüğünü kazanmak için finansın nasıl yönetilebileceğinin anlaşılması lazımdır. Bugün, banka kredilerine girip, fazladan harcama yapıp, ödeme tarihi geldiğinde gündelik ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilerin sayısı az değildir. Bu tabloların nedeni, plansız ve programsız şekilde alınan kredilerdir. Finansal okuryazarlık, aşırı tüketim iştihanı da azaltmaya yönelik bir eğitimdir.

Çocukların biriktirme ve tasarruf yapma eğilimlerini arttırıcı eğitimlerdir. Özellikle harçlık alan çocuklarının parasını kendisini geliştirebileceği yerlere harcamasını arzu eden anneler için iyi bir kurs olabilir. Böylece, çocuğa verilen harçlığın kötü işlerde harcanmadığı ve iyi şeylere yönelmek için kullanıldığı konusunda rahat olabilirsiniz. Bugün dünyanın birçok yerinde finansal okuryazarlık müfredat dersi olarak veriliyor.

Son olarak şunu ifade edelim. Öncelikle, çocuklara sağlıklı atıştırmalıkların da olduğu beslenme çantasının hazırlanması gerekiyor. Daha sonra da, harçlığın nasıl kullanılması gerektiğine dair eğitim verilmelidir. Çocuğun harçlığını biriktirme alışkanlığı kazanması, fastfood gibi gıdalara harcamaması, sağlığı açısından iyi bir davranıştır. Beslenme verilen çocuklara yüksek miktarda harçlık vermek doğru değildir. Hiç verilmemesi de yanlıştır. Çünkü herhangi bir ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar