Genel
07 Temmuz 2017

Çocuklar Yazılım Dünyası ile Tanışıyor

Bilgisayar dünyasının dili kabul edilen kodlar, yetenekli ellerle buluştuğunda ortaya son derece fonksiyonel ve gelişmiş teknolojiler çıkıyor. Bilgisayar yazılımcıları ve mühendisler tarafından yapılabilen bir meslek olarak algılanan kod yazmak, aslında küçük – büyük, kadın – erkek veya meslek ayrımı gözetmeksizin herkesin öğrenmesi gerenken bir bilgisayar dili olarak kabul ediliyor.

Dijitalleşen dünyada kod yazmayı öğrenmenin önemini bilen ve bu yönde eğitimler vermeye başlayan ülkeler, bu durumun ilerisi için ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Özellikle çocuklar için dijital dünyayı telefon – tablet oyunlarıyla değil de kod yazabilecekleri aynı zamanda eğlenebilecekleri şekillerde eğitimler verilmeye başlandı. Dünyada ve ülkemizde kod yazmaya yönelik yapılan girişimler hızla yaygınlaşıyor. Ebeveynler çocuklarına küçük yaştan itibaren nasıl müzik veya yabancı dil eğitimi veriyorsa kod yazma üzerine de eğitim vermeye başlıyor.

Küçük Yaşta Kodlama Öğrenmenin Faydaları

Steve Jobs; “Bilgisayar programlamayı herkes öğrenmeli. Çünkü bu size düşünmeyi öğretir” diyerek kodlamanın önemine vurgu yapıyor. Zira küçük yaştan itibaren kod yazmayı öğrenmek analitik düşünmeyi destekler, zihnin sınırlarını genişleterek farklı açılardan olaylara bakmayı sağlar.

  • Olayların birbirleriyle olan bağlantısını kurmalarında yardımcı olur. Karmaşık durumlarla baş etmesini sağlar.

  • Yaratıcı düşünmesini sağlar ve ufkunu genişletir.

  • Problem çözme yeteneklerini genişletir.

  • Makinelerin, robotların çalışma prensiplerini öğrenmelerini sağlar.

  • Disiplinli bir zihin oluşturur.

  • Çok yönlü ve analitik düşünce sayesinde çocuk gelişimi destekler ve okul başarısını olumlu yönde etkiler.

Üniversiteli Oyun Ablaları Çocuklara Kod Yazmayı Öğretiyor

Çocukların akıllı cihazlar ile olan ilişkisini doğru yönlendirmek, bilinçli bir şekilde sürdürmek için kod yazmak en ideal yoldur. Çocuklara ödevlerinde yardımcı olan, sosyal ve sanatsal etkinliklerinde rehberlik eden eğitimli oyun ablaları aynı zamanda kod öğreten rehber niteliğinde de çocuklara eşlik ediyor. EvdekiBakıcım, uzmanlar aracılığıyla çocuklara bu yönde eğitim verilmesini de sağlıyor.

Çocuklara kodlama öğetmek OS ve Android cihazlarla kontrol edilebilen, programlanabilir bir robot sayesinde gerçekleşiyor. Bu robotların ortaya çıkışındaki temel amaç çocukların kod yazmayı eğlenceli adeta bir oyun oynayarak öğrenmesini sağlamaktır. Oyun ablası da bu robot yardımıyla çocukları bilişim dünyasıyla tanıştıran, çocukların eğlenceli bir şekilde kod yazmayı öğrenmesine destek olan kişiler haline geliyor. Çocuklar bu robot sayesinde hayalini kurduğu şeyleri kodlayarak robotların birebir uygulamasını sağlıyor. 

Geleceği inşa edecek çocuklara kod yazmayı öğretmek için adım atmaya hazır mısınız?  

Oyun ablaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için "Oyun Ablası Ne Yapar?" isimli makalemizi için okuyabilirsiniz. EvdekiBakıcım üzerinden çocuğunuza üniversiteli oyun ablası bulmak için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar