Genel Bebek/Çocuk Bakım
26 Eylül 2017

Çocuklar Oyun Ablaları ile Öğreniyor!

Her dönemin gelecek nesli olan çocuklar, küçük yaştan itibaren bilinçli bir şekilde eğitildiği takdirde geleceğe aydınlık ve farkındalık yakalamış olan aynı zamanda kendisini yetiştirmiş başarılı bir birey olarak adım atar. Böyle bir bireyin temelini elbette yoğun tempoda çalışan ebeveynlerin kusursuz bir şekilde sağlaması mümkün değildir. Her bilinçli ve ekonomik özgürlüğe sahip anne – baba, çocuğunun geleceği için profesyonel destek almak için adım atar. Bu noktada oyun ablası devreye girer. Üniversiteli gençler tarafından yapılan deneyimli, alanında uzman, eğitimli ve donanımlı ablalar, aydınlık bir gelecek yaratmak için küçük hanımları ve beyleri ailelerinin isteği üzerine belli alanlarda eğitiyor.

Hem bakıcılık görevini ifa eden hem de çocukların gerçek anlamda bir şeyler öğrenerek, eğlenerek eğitim alacağı bir ortam yaratan oyun ablaları, çocuklar için muazzam kişilerdir. Oyun ablası hizmeti satın alan ve çocuklarını bilinçli kişilere emanet eden birçok kişi çocuklarının sadece güvenilir birine emanet edilmediğini aynı zamanda öğretici ve çocuk psikolojisinden anlayan birine emanet edildiği için mutluluk duyuyor. Peki, çocuklar oyun ablasından neler öğrenebilir? Bu konuda sizler için küçük bir derleme yaparak oyun ablası ve eğitim üzerine birkaç örnek vermek istedik.

Çocukların oyun ablasından öğrenebileceği şeylerin bazıları şöyledir;

Piyano eğitimi: Evde piyano eğitimi veren oyun ablaları, çocukları küçük yaştan itibaren müzik ile tanıştırarak sakinleşmelerini, yeni bir alanda bilgi ve beceri edinmelerini öğretiyor.

Yabancı dil eğitimi: Başta İngilizce olmak üzere çeşitli diller üzerine uzmanlık sahibi olan oyun ablaları, çocuklara yabancı dilin inceliklerini öğretiyor. Küçük yaşta zihinlerinin en açık olduğu dönemde yabancı dil öğrenmek çocukların zihnini geliştiriyor.

Drama eğitimi: Tiyatro ile yakın büyüyen çocuklar hayata karşı daha bilinçli ve farkında duruş sergiliyor. Oyun ablası drama eğitiminde çocuklara; bedenini, mimiklerini, diksiyonunu nasıl kullanacağını öğretirken binbir çeşit karakter ve hikaye ile farklı deneyimler yaşamalarını sağlar.

Diksiyon eğitimi: Güzel konuşma adına çocuklara verilen birçok ders vardır. Özel rehabilitasyon ve eğitim kurumları dahi bulunuyor. Oyun ablası diksiyon konusunda çocuğa birebir ders vererek kısa sürede Türkçenin inceliklerini öğretiyor.

Konuşma terapisi: Doğuştan konuşma konusunda problemi olan özel çocuklar ve psikolojik etkenlere bağlı olarak konuşmayı reddeden çocuklar için oyun ablaları hassas bir program hazırlayarak, çocukların kendisini daha iyi ifade edebilmesi için yardımcı olur.

Temel dans eğitimi: Dans dersleri alan çocuklar fiziksel anlamda tüm sınırlarını zorlar, esneklik kazanır. Fiziksel gelişimlerini olumlu yönde etkileyen evde dans eğitimi, çocukların sanatla tanışmasına yardımcı olur.

Çocuk yogası: Yetişkinlerin, hamilelerin sıklıkla esneklik kazanmak, ruhunu dinlendirmek ve huzur bulmak adına yaptıkları yoga; çocuklar ile tanışıyor. Oyun ablaları haftanın belli günlerinde çocuk yogası yaptırıyor, küçük hanımların ve beylerin vücudunu esnetip sporla tanışmasını sağlıyor.

Kişisel bakım: Diş fırçalama, saç tarama, düzenli banyo, el ve yüz yıkama, tırnak kesme ve benzeri tüm kişisel bakım ritüelleri rol model olmadıkça çocuk tarafından benimsenmez. Oyun ablaları bu konuda farkındalık yaratıyor ve çocukalra örnek oluyor.

Resim: Sanatla tanışan çocuklar, oyun ablası ile birlikte resim yeteneğini geliştiriyor bu konuda farklı teknikler öğrenerek belki de kariyer hedeflerini belirlemeyi öğreniyorlar.

Satranç ve benzeri zeka oyunları: Okul müfredatında dahi yer bulan satranç, çocuk zekası konusunda muazzam etkilere sahiptir. Satranca ilgisi olan çocuklar gelişmiş oyun kurallarını öğrenirken hiç bilmeyenler oyun ablası sayesinde öğrenerek beynini tüm yönleriyle incelikli olarak kullanmayı öğreniyor. Satranç öğrenen ve aktif oynayan çocukların hayat boyu akademik anlamda başarı sağladığı görülmüştür.

Özel çocuklar için zihinsel ve fiziksel aktiviteler: Down sendromlu çocuklar başta olmak üzere tüm özel çocuklar için zihinsel ve fiziksel aktivite programı hazırlayan oyun ablaları; çocuklara şefkatle yaklaşıyor, ihtiyaç duydukları alanda onlara eğitim vererek gelişimlerini hızlandırıyor.

Evdeki Bakıcım Çocuklara Evde Eğitim Desteği ve Bakıcı Hizmeti Sunuyor

Oyun ablalarının verdiği eğitimlerin ve hizmetlerin bir bölümü yukarıdaki gibi iken ailelerin talep ettiği özel bir eğitim için EvdekiBakıcım, uzmanlık alanına göre oyun ablası desteği sunuyor. Her konuda kısa ve uzun süreli çocuk bakıcısı desteği alabileceğiniz gibi oyun ablalarının uzmanlık alanına göre çocuğunuzun kişisel gelişimine katkı sağlayacak hizmetler satın alabilirsiniz. Unutmayınız ki çocuklarınız geleceğe ışık tutacak bireyler olmak üzere özenle yetiştiriliyor. Siz de farkındalık yaratan bireyler yetiştirmek için tüm hizmetlerimizden yararlanabilir, çocuğunuzun hayatını renklendirebilirsiniz.

Oyun ablalarımıza yakından bakmak için “Eğitimli Oyun Ablaları” başlıklı makalemi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar