Genel Bebek/Çocuk Bakım
26 Eylül 2017

Çocuklar Oyun Ablaları ile Öğreniyor!

Çocuklar oyun ablaları ile daha kolay öğreniyor ve gelişiyor. Yapılan araştırmalarda çalışan ailelerin çocuklarla pek ilgilenemedikleri için belirli dönemler çocuğun yetiştirilme sürecini hızlandırmak adına oyun ablaları ile anlaştığı ve çocukların ilgili eğitimlerini tamamlamalarını sağladığı kanıtlandı. Bu araştırmalar sonucunda çocuklar ile ilgilenildiği için oyun ablaları ile zaman geçiren çocukların geçirmeyenlere göre daha hızlı sosyalleştiği ve bilişsel süreçlerinin geliştiği kanıtlandı.

Oyun Ablalarının Avantajları

Her dönemin gelecek nesli olan çocuklar, küçük yaştan itibaren bilinçli bir şekilde eğitildiği takdirde geleceğe aydınlık ve farkındalık yakalamış olan aynı zamanda kendisini yetiştirmiş başarılı bir birey olarak adım atar. Böyle bir bireyin temelini elbette yoğun tempoda çalışan ebeveynlerin kusursuz bir şekilde sağlaması mümkün değildir. Her bilinçli ve ekonomik özgürlüğe sahip anne – baba, çocuğunun geleceği için profesyonel destek almak için adım atar. Bu noktada oyun ablası devreye girer. Üniversiteli gençler tarafından yapılan deneyimli, alanında uzman, eğitimli ve donanımlı ablalar, aydınlık bir gelecek yaratmak için küçük hanımları ve beyleri ailelerinin isteği üzerine belli alanlarda eğitmeye başlarlar.

  • Eğitim
  • Oyunlar
  • Sosyal Beceriler
  • Duygusal Beceriler

Gibi konularda çocuğun gelişmesine yönelik hareket ederler. Hem bakıcılık görevini ifa eden hem de çocukların gerçek anlamda bir şeyler öğrenerek, eğlenerek eğitim alacağı bir ortam yaratan oyun ablaları, çocuklar için muazzam kişilerdir.

Oyun ablası hizmeti satın alan ve çocuklarını bilinçli kişilere emanet eden birçok ebeveyn çocuklarının sadece güvenilir birine emanet edilmediğini aynı zamanda öğretici ve çocuk psikolojisinden anlayan birine emanet edildiği için mutluluk duymaktadır. Çocukların öğreniminin her aşamasında gerekli oyun ablaları çocuğun farklı alanlarda bilgi sahibi olmasına, eğlenirken öğrenmesine ve sosyal becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Çocuklar oyun ablaları ile daha kolay öğreniyor oldukları için aileye bu esnada düşen tek şey alanında uzman olan bir oyun ablası bulmaktadır. Genellikle farklı alanlarda çocuğunuzun uzmanlaşabilmesi seçilen oyun ablasının niteliğine ve yeteneklerine bağlı bir şeydir. Bu yüzden aileler oyun ablası seçerken hem yabancı dil bilgisi olan hem belirli hobiler edinerek yeteneklerini geliştiren hem de sürekli olarak kendini gelişmeye açık kişilerle çalışmayı seçmelidir.

Oyun Ablalarının Vereceği Aktivite Dersleri

Çocuklar oyun ablaları ile daha kolay öğreniyor oldukları için günümüzde birçok oyun ablası çocuğun gelişmesi ve bilişsel öğrenimine devam edebilmesi için farklı alanlarda kendilerini geliştirmek ve çocuğun gelişimini de bu doğrultuda tetiklemektedir. Çocukların hobilerinin gelişmesi için oyun ablarının rolü oldukça etkindir. Yazının bu bölümünde çocukların oyun ablalarından öğrenebildiği belirli hobi ve yetenekleri sizler için derledik.

Yabancı dil eğitimi: Başta İngilizce olmak üzere çeşitli diller üzerine uzmanlık sahibi olan oyun ablaları, çocuklara yabancı dilin inceliklerini öğretmektedir. Küçük yaşta zihinlerinin en açık olduğu dönemde öğrenmeye aşırı derecede açık olan çocuklar bir veya birden fazla yabancı dil bilen oyun ablalarından eğitim aldığı takdirde hayatının ileri döneminde dil öğrenmeye daha yatkın olabilmekte ve kendilerini bu alanda geliştirebilmektedir.

Diksiyon eğitimi: Güzel konuşma adına çocuklara verilen birçok ders vardır. Bu dersler günümüzde Özel rehabilitasyon ve eğitim kurumları dahi bulunmaktadır. Oyun ablası diksiyon konusunda çocuğa birebir ders vererek kısa sürede Türkçenin inceliklerini öğretmekte ve dili daha iyi kullanmaları konusunda destek olmaktadır.

Çocuk yogası: Yetişkinlerin, hamilelerin sıklıkla esneklik kazanmak, ruhunu dinlendirmek ve huzur bulmak adına yaptıkları yoga; oyun ablaları sayesinde çocuklar ile tanışmaktadır. Oyun ablaları haftanın belli günlerinde çocuk yogası yaptırarak küçük hanımların ve beylerin vücudunu esnetip sporla tanışmasını sağlamakta ve enerjilerini kullanarak hızlı bir gelişim içerisine girmelerinde etkili olmaktadır.

Özel çocuklar için zihinsel ve fiziksel aktiviteler: Down sendromlu çocuklar başta olmak üzere tüm özel çocuklar için zihinsel ve fiziksel aktivite programı hazırlayan oyun ablaları; çocuklara şefkatle yaklaşmakta, ihtiyaç duydukları alanda onlara eğitim vererek gelişimlerini hızlandırmaktadır.

Kişisel bakım: Diş fırçalama, saç tarama, düzenli banyo, el ve yüz yıkama, tırnak kesme ve benzeri tüm kişisel bakım ritüelleri rol model olmadıkça çocuk tarafından benimsenmez. Oyun ablaları bu konuda farkındalık yaratmakta ve çocuklara rol model olarak kişisel bakım konusunda kendilerini geliştirmelerini sağlamaktadır.

Konuşma terapisi: Doğuştan konuşma konusunda problemi olan özel çocuklar ve psikolojik etkenlere bağlı olarak konuşmayı reddeden çocuklar için oyun ablaları hassas bir program hazırlayarak, çocukların kendisini daha iyi ifade edebilmesi için yardımcı olmaktadır.

Oyun Ablalarının Verebileceği Hobi Dersleri

Temel Dans Eğitimi: Dans eğitimi alan çocuklar özellikle fiziki açıdan sağlık problemleri yaşamazlar ve esnek bir yapıya sahip olurlar. Temel dans eğitimi çocukların fiziksel gelişimlerini olumlu yönde etkilemekte ce çocuğun sosyal bir birey haline gelmesinde etkili olmaktadır.

Drama eğitimi: Tiyatro ile yakın büyüyen çocuklar hayata karşı daha bilinçli ve farkında duruş sergilemektedir. Oyun ablası drama eğitiminde çocuklara; bedenini, mimiklerini, diksiyonunu nasıl kullanacağını öğretirken bin bir çeşit karakter ve hikâye ile farklı deneyimler yaşamalarını sağlamaktadır.

Piyano eğitimi: Evde piyano eğitimi veren oyun ablaları, çocukları küçük yaştan itibaren müzik ile tanıştırarak sakinleşmelerini, yeni bir alanda bilgi ve beceri edinmelerini sağlamaktadır.

Resim: Genç yaşlarda sanatla tanışan çocukların; el becerileri daha hızlı gelişmekte ve düşünsel olarak ilgilendikleri alana göre zihinsel gelişimlerini de sağlamaktadır. Oyun ablaları tarafından verilen resim dersleri, çocukların belirli alanlarda kendini geliştirmesine olanak sağlamakta ve bir şeyleri ortaya koyduğunu görmelerine fırsat tanımaktadır. Genellikle bir oyun ablası tarafından resim dersi alan çocuklar beyninin hem sayısal hem de sözel bölümünü çalıştırabilmekte ve ince bir düşünce içerisinde hareket etmektedir.

Satranç ve benzeri zekâ oyunları: Okul müfredatında dahi yer bulan satranç, çocuk zekasının hızlı bir şekilde gelişmesinde oldukça etkili olan bir oyun türüdür. Genç yaşlarda bu oyunları öğrenen çocuklar hem daha analitik hem de düşünce odaklı hareket ederek gelişimini sağlamaktadır. Oyun ablaları çocuklara satranç oynamayı ve satranç kurallarını öğretebilen kişilerdir. Çocuklara oyun kuralları uygulamalı bir şekilde öğretildiği için zamanla satranç oynayan çocukların daha aktif bireyler olması sağlanmaktadır. Günümüzde küçük yaşlarda satranç ve benzeri zekâ oyunları oynadığı bilinen kişilerin iş hayatında ve akademik anlamda başarı sağladığı görülmüştür.

Evdeki Bakıcım Çocuklara Evde Eğitim Desteği ve Bakıcı Hizmeti Sunuyor

Oyun ablalarının verdiği eğitimlerin ve hizmetlerin bir bölümü yukarıdaki gibi iken ailelerin talep ettiği özel bir eğitim için Evdeki Bakıcım, uzmanlık alanına göre oyun ablası desteği sunuyor. Her konuda kısa ve uzun süreli çocuk bakıcısı desteği alabileceğiniz gibi oyun ablalarının uzmanlık alanına göre çocuğunuzun kişisel gelişimine katkı sağlayacak hizmetleri firmamız güvencesi ile alabilirsiniz. Unutmayınız ki çocuklarınız geleceğe ışık tutacak bireyler olmak üzere özenle yetiştirilmektedir. Siz de farkındalık yaratan bireyler yetiştirmek için tüm hizmetlerimizden yararlanabilir, çocuğunuzun öğrenme süreçlerinde destek alabileceğiniz farklı uzmanlık alanları olan oyun ablaları ve çocuk bakıcılarını tanıyabilirsiniz. Oyun ablalarımıza yakından bakmak için “Eğitimli Oyun Ablaları” başlıklı makalemi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar