Genel
14 Eylül 2018

Çocukla Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 12 Şey

Çocukla seyahat etmek, oldukça stres yaratıcı ve endişe verici bir sorundur. Bu nedenle, çocuklu aileler, çocukları belli bir yaşa gelinceye kadar uzun seyahat yapma konusunu rafa kaldırmayı seçebiliyorlar. Ancak çocuğunuzun büyümesini beklemek yerine, tatille ilgili gerekli tedbirleri almanız yeterlidir. Böylece kaygıya, endişeye ve strese gerek kalmadan verimli bir tatile her zaman çıkabilirsiniz.

Peki Çocukla Seyahat Ederken Ne Yapmak Gerekiyor?

Öncelikle şunu ifade edelim. Çocuklar yolculuk boyunca rahat durmayabilir ve birtakım huzursuzluklar çıkarabilir. Bu durumları tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ama kontrol altına alınabilir. Bu minvalde, çocukla seyahat yapacaklara dikkat edilmesi gereken 12 hassas noktayı yazıyoruz.

1. Çocuğunuza uygun bir seyahat planı yapın.

Artık çocuklu bir ailesiniz ve bu nedenle tatil planlarına çocukla ilgili kriterleri de katlamalısınız. Sadece kendinize odaklanarak yapacağınız tatil planları, doğru değildir. Çanta hazırlarken, rota seçerken, ulaşım aracını belirlerken de çocuğunuzun ihtiyaçlarını da dikkate almalısınız. Mesela, çocuğunuz gemi seyahatlerine ilgi duyuyor olabilir. Şehir içerisindeki vapur seferlerinde mutlu olduğuna tanıklık etmiş olabilirsiniz. O zaman tatilinize giderken gemiyle ulaşım sağlanabilecek bir rota belirleyebilirsiniz. Ya da bu bir tren olabilir. Böylece tatil hedefiniz yerine gelirken çocuğunuzun da keyfi yerine gelir. Size aşırı huysuzluk çıkarmaz ve keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

2. Çocuk için ayrı valiz ayarlayın.

Bazı anneler, valiz sayısını düşürmek için çocuklarının eşyalarını kendisi için hazırladığı valize koyabilir. Ancak bu yanlış bir tercihtir. Çocuk için ayrı bir valiz hazırlamak, daha iyi bir seçimdir. Kıyafet tercihini, gidilecek yerin iklimine göre yapmalısınız. Çok fazla kıyafet almak yerine, çocuğun sevdiği kıyafetleri almanız yeterlidir. Ayrıca, kıyafetlerin bol ve rahat hareket etmeyi sağlayacak esneklikte olmasına dikkat edin. Böylece, çocuk için seyahat daha iyi koşullarda gerçekleşebilir. Valiz içerisinde çocuğunuzun oynamayı sevdiği oyuncakları da yerleştirmeyi unutmayın.

Bebeğinize renkli kıyafetler giydirin ve dikkat çekici olmasına önem verin. Özellikle kalabalık yerlerde çocuğunuz elinizi bırakabilir ve birden koşmaya başlayabilir. Bu durum, gözden kaybolmasına neden olabilir. Ancak dikkat çekici bir kıyafet giydirmeniz halinde, çocuğunuzu gözden kaçırmanız söz konusu olmaz. Çok kalabalık alanlarda çocuğunuzu bebek arabasında veya ana kucağında taşımaya önem verebilirsiniz.

3. Çocuk için her ihtimali düşünün.

Kişisel aracınızla yolculuk yapmayı düşünüyorsanız, araç içerisinde çocuğun oyalanabileceği oyuncaklara yer vermelisiniz. Çocuklar, uzun süreli araç yolculuğundan oldukça sıkıntı duyabilirler. Bu nedenle, huysuzluk yapabilirler. Özel araçla yolculuk etmenin bir avantajı, istenilen yerde durma imkanıdır. Çocuğun aşırı huysuzluk yapması halinde bir dinlenme tesisinde durulabilir. Yine özel araçla gidilecekse, bebek arabasının da alınması doğru bir tercihtir. Çocuğun yürümek istememesi halinde kucakta taşımak yerine, bebek arabasına bindirilebilir.

4. Otobüsle yolculuk en zorudur.

Ebeveynler için en zor yolculuk otobüstür. Çocukların kendilerini iyi hissetmedikleri yerlerden birisi, otobüstür. Bunu kısmen aşabilmek için ön taraflardan bilet tedarik edilebilir. Ama çocuklu aileler için en ön taraftan bilet almak yasaktır. En azından orta taraflardan bilet alınabilir. Çocuğun yolu seyretmesi sağlanabilir. Oyalanacağı bir oyuncak eline verilebilir. Midesinin bulanması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ise, bunaltı alan ilaçlar kullanılabilir.

5. Uyku saatlerini takip edin.

Otobüs veya araçla yapılacak yolculukları daha zahmetsiz kılmanın yolu, gece yapılan seyahatlerdir. Çocukların uyku saatinde yapılan yolculuklar, çocuk için daha huzurlu geçebilir. İlk etapta, uyuma konusunda zorluk yaşayabilir; ama günün yorgunluğunu hissettikçe derin bir uykuya dalması muhtemeldir. Bu da, anne ve baba için sıkıntısız bir seyahat şansı anlamına gelebilir.

6. Uçak seyahati daha kolaydır.

Uçakla yapılan seyahatlerin kısa sürmesi, konforlu bir seyahat imkanı sunar. Çocuklar için iniş ve kalkış anında bir sıkıntı söz konusu olabilir. Basınçtan rahatsız olan çocukların ağlama eğilimi vardır. Bu basıncın yarattığı etkinin kırılması için emzik kullanılabilir. Ya da çocuğun yaşı sakız çiğnemeye uygunsa, sakız verilebilir. Böylece basınçtan dolayı yaşanan heyecan ve korku aşılabilir.

7. Atıştırmalık bir şeyler alın.

Yolculuk sırasında çocuklara atıştırmalık hazırlanabilir. Bu atıştırmalıkların mideyi rahatsız edici türden olmamasına dikkat edilmelidir. Baharatlı ve yağlı şeylerden uzak durulması gereklidir. Su ve birtakım atıştırmalıklarla çocuğun iyi bir yolculuk yapması sağlanabilir. Özellikle çocuğun zevkle yediği ve sevdiği atıştırmalıkları almanız daha yararlı bir tercih olabilir.

8. Sağlıkla ilgili bazı risklere karşı tedbir alın.

Yolculuk oldukça yorucudur. Hem yetişkinler hem de çocuklar için durum aynıdır. Ancak çocuklar, daha fazla yorgunluk yaşayabilir. Bu ise, vücut direncini düşürebilir ve ateş ortaya çıkabilir. Bu türden durumlar karşısında tedbir alınması lazımdır. Ateş düşürücü, güneş yanıkları için güneş kremi, haşere kovucu gibi lazım olabilecek ilaç ve gereçleri almak gerekiyor.

9. Esnek bir gezi planı hazırlayın.

Tatil planını çok sıkı tutmak asla doğru değildir. Bu çocuk için de iyi olmayabilir. Bugün şu sanat galerine kesin gidilmelidir diye bir program yapılmamalıdır. Sanat galerisi, antik kentler gibi yerlerin arasına çocuk için eğlenceli olacak gezi yerleri de konmalıdır. Hayvanat bahçesi, lunapark gibi yerlere giderek, çocuğunuzun iyi bir tatil geçirmesini sağlayabilirsiniz.

10. Yemek konusunda baskıcı olmayın.

Tatil sırasında veya seyahat esnasında yemek için bir yerlerde durulabilir. Yemek yeneceği sırada çocuğunuzu zararlı gıdalardan uzak tutmaya çalışmayın. Bu durum yol boyunca huzursuzluk çıkarmasına neden olabilir. Bir kerelik de olsa görmezden gelebilirsiniz. Çocuğun patates kızartması yemesi veya tercih ettiği fastfood menüsünü almasına müsaade etmelisiniz. Böylece çocuk, mutlu olabilir ve yolculuk esnasında rahat davranabilir.

11. Mümkünse evlerde kalın.

Otel çocuklar için çekici olmayabilir ve rahatsız edici olabilir. Otel yerine, evde kalmak tercih edilebilir. Rahat ve ferah olan evlerde çocukların kendilerini daha iyi hissetmeleri mümkündür. Ancak otel odalarının küçük olma ihtimali var ve bu durum çocuklar için sıkıcıdır. Yine de, otel odasında çocuklara ayrılmış özel alanlar kurulabilir. Bununla ilgili otelden bilgi alınması lazımdır.

12. Bebek koltukları

Özel aracınızla yapacağınız seyahatler için en önemli gereksinimlerden birisi, bebek oto koltuğudur. Bu koltuklar, bebeğin güvenli bir seyahat tecrübesi yaşamasını sağlar. Koltuk olmadan bebekle uzun seyahatlere çıkmak uygun değildir ve kanunen de yaptırımı vardır. Bebeğinizin güvenliği ve sağlığı açısından bebek oto koltuğunu tedarik etmeden yola çıkmayın.

Çocukla seyahat etmek zor değildir. Bazı tedbirler alınması halinde keyifli bir yolculuk geçirilebilir. Böylece tatilinizi hiçbir dönem ertelemek durumunda kalmazsınız.

Eğer tatilinize çocuk bakıcısı ile birlikte gidiyorsanız gerekli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar