Bebek/Çocuk Bakım
11 Ocak 2018

Yürümeye Başlayan Çocukla Seyahat Ederken Sakin Kalmanın 7 İpucu

Yürümeye Başlayan Çocukla Seyahat Ederken Sakin Kalmanın 7 İpucu

Yürümeye başlayan çocukla olabildiğince sorunsuz uçak seyahati için pratik ve uygulaması kolay stratejiler öğrenin.

Yürümeye başlayan çocuklar tecrübeli aileleri bile böyle seyahatlerde yeterince yorabiliyor. Uçağa binerken, uçakta oturacağımız yeri ararken, seyahat halinde veya inerken her an çocukların rahatsızlık vereceği hareketleri yapmamaları için kendimizi yıpratırız.

Yolculuğu daha az güçlükle ve hatta biraz daha eğlenceli uçak yolculuğuna çevirmenize bu vereceğimiz uzman ipuçları yardımcı olabilir. Hadi gelin hep beraber kabus uçak yolculuklarından kurtulmak için ipuçlarına bakalım.

1- Uçuş Saatinizde Stratejik Davranın 

Yürümeye başlamış çocuğunuzla uçak seyahati planlıyorsanız, havaalanına gitmeden önce uçuşunuz için hazırlık yapmaya başlamalısınız. Mesela gece yatmadan hemen önce varacağınız lokasyona ulaşacak bir uçuş rezervasyonu yaptırın. Böylece tatilinize güzel bir gece uykusuyla başlıyor olacaksınız.

2- Seyahatten Önce Dinlenin

Seyahate çıkmadan önce çocuğunuzun ve sizin uykunuzu iyice almış olmanız yolculuğunuzun kalitesini arttıracaktır. Ayrıca geziye çıkmadan önce çocuğunuzu fazla heyacanlandırmamanız sizin rahat yolculuk etmenize katkı sağlayacaktır.

3-Çocuğunuzun Hareketlerini Sakince Kabullenin

Sonuçta uçuş planınızı ne kadar mükemmel planlamış olursanız olun bazen çocuklar telaşlı ve hareketli olacaktır. Bu tür durumlarda büyük tepkiler vermek yerine onun o enerjiyi atmasına izin verin sonuçta bir yerden sonra normale dönecek ve sizde yolculuğunuza rahatça devam edebileceksiniz. Bu düşünce tarzıyla yolculuğunuza başlarsanız tüm bunların üstesinden gelebilirsiniz.

4-Aktarmalı Uçuş Yapmak

Eğer uzun ve aktarmalı bir uçuş yapacaksanız mutlaka arada birkaç saat olmasına dikkat edin. Yatacak yada dinlenebilecek bir yerde rezervasyon yapmanız sizin için bu yolculuğu eziyet olmaktan çıkaracaktır. Ayrıca ailenize yiyecek satın alması, banyoyu kullanması ve uçuşlar arasında biraz enerji tüketmesi için zaman yaratacaktır.

5- Oyunlar, Kitaplar, Su ve Sağlıklı Atıştırmalıklar

Uçak seyahatine çıkmadan önce oyuncaklarını ve sağlıklı atıştırmalıklarını hazırlayın. Çocuğunuza seyahat hakkında bilgi verin. Mesela onlara uzun bir süre hareketsiz oturmak zorunda kalacaklarını söyleyin ama oynayacak oyuncaklar ve oyunlar olacağını da eklemeyi unutmayın. Gökyüzünde olduğunuz için havada uçan uçakları gösterebileceğinizi anlatın. Ve çocuğunuz tüm bu oyunlar ve oyuncalar sayesinde sayesinde seyahat  boyunca daha sakin kalabilecek.

6- Biraz da Olaya Olumlu Bakın

Küçük bir çocuğun ellerini ve zihnini her an meşgul tutmanın stres içermeyen bir deneyim için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ama bilirsiniz ki bu yaşlarda her şey oyuncak veya oyun olabilir bu yüzden biraz yaratıcılığınızı kullanın. Bir bardak buz veya uçuş kartınız bile çocuklarınızı eğlendirmeniz için keyifli bir oyun kurmaya yeterli olabilir.

7- Fiziksel Rahatsızlıklar İçin Hazırlıklı Olun

Küçük çocuklarda uçuş sırasında bazen basınca bağlı rahatsız edici durumlar yaşanabiliyor. Bu sebeple yanınızda çocuğunuz için bulundurduğunuz bir kulak tıkacı olması iyi bir çözüm olabilir. Uçağın kalkışında ve inişinde kulak tıkacı kullanmak yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar