Genel Bebek/Çocuk Bakım
11 Ocak 2018

Yürümeye Başlayan Çocukla Seyahat Ederken Sakin Kalmak İçin 7 İpucu

Yürümeye başlayan çocukla olabildiğince sorunsuz uçak seyahati için pratik ve uygulaması kolay stratejileri öğrenin.Yürümeye başlayan çocuklar tecrübeli aileleri bile böyle seyahatlerde yeterince yorabiliyor. Uçağa binerken, uçakta oturacağımız yeri ararken, seyahat halinde veya inerken her an çocukların rahatsızlık vereceği hareketleri yapmamaları için kendimizi yıpratırız.

Yolculuğu daha az güçlükle ve hatta biraz daha eğlenceli uçak yolculuğuna çevirmenize bu vereceğimiz uzman ipuçları yardımcı olabilir. Hadi gelin hep beraber kabus dolu uçak yolculuklarından kurtulmak için ipuçlarına bakalım.

1- Uçuş Saatinizde Stratejik Davranın 

Yürümeye başlamış çocuğunuzla uçak seyahati planlıyorsanız, havaalanına gitmeden önce uçuşunuz için hazırlık yapmaya başlamalısınız. Mesela gece yatmadan hemen önce varacağınız lokasyona ulaşacak bir uçuş rezervasyonu yaptırın. Böylece tatilinize güzel bir gece uykusuyla başlıyor olacaksınız.

2- Seyahatten Önce Dinlenin

Seyahate çıkmadan önce çocuğunuzun ve sizin uykunuzu iyice almış olmanız yolculuğunuzun kalitesini arttıracaktır. Ayrıca geziye çıkmadan önce çocuğunuzu fazla heyacanlandırmamanız sizin rahat yolculuk etmenize katkı sağlayacaktır.

3-Çocuğunuzun Hareketlerini Sakince Kabullenin

Sonuçta uçuş planınızı ne kadar mükemmel planlamış olursanız olun bazen çocuklar telaşlı ve hareketli olacaktır. Bu tür durumlarda büyük tepkiler vermek yerine onun o enerjiyi atmasına izin verin sonuçta bir yerden sonra normale dönecek ve sizde yolculuğunuza rahatça devam edebileceksiniz. Bu düşünce tarzıyla yolculuğunuza başlarsanız tüm bunların üstesinden gelebilirsiniz.

4-Aktarmalı Uçuş Yapmak

Eğer uzun ve aktarmalı bir uçuş yapacaksanız mutlaka arada birkaç saat olmasına dikkat edin. Yatacak ya da dinlenebilecek bir yerde rezervasyon yapmanız sizin için bu yolculuğu eziyet olmaktan çıkaracaktır. Ayrıca ailenize yiyecek satın alması, banyoyu kullanması ve uçuşlar arasında biraz enerji tüketmesi için zaman yaratacaktır.

5- Oyunlar, Kitaplar, Su ve Sağlıklı Atıştırmalıklar

Uçak seyahatine çıkmadan önce oyuncaklarını ve sağlıklı atıştırmalıklarını hazırlayın. Çocuğunuza seyahat hakkında bilgi verin. Mesela onlara uzun bir süre hareketsiz oturmak zorunda kalacaklarını söyleyin ama oynayacak oyuncaklar ve oyunlar olacağını da eklemeyi unutmayın. Gökyüzünde olduğunuz için havada uçan uçakları gösterebileceğinizi anlatın. Ve çocuğunuz tüm bu oyunlar ve oyuncalar sayesinde sayesinde seyahat  boyunca daha sakin kalabilecek.

6- Biraz da Olaya Olumlu Bakın

Küçük bir çocuğun ellerini ve zihnini her an meşgul tutmanın stres içermeyen bir deneyim için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ama bilirsiniz ki bu yaşlarda her şey oyuncak veya oyun olabilir bu yüzden biraz yaratıcılığınızı kullanın. Bir bardak buz veya uçuş kartınız bile çocuklarınızı eğlendirmeniz için keyifli bir oyun kurmaya yeterli olabilir.

7- Fiziksel Rahatsızlıklar İçin Hazırlıklı Olun

Küçük çocuklarda uçuş sırasında bazen basınca bağlı rahatsız edici durumlar yaşanabiliyor. Bu sebeple yanınızda çocuğunuz için bulundurduğunuz bir kulak tıkacı olması iyi bir çözüm olabilir. Uçağın kalkışında ve inişinde kulak tıkacı kullanmak yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilir.

Arabayla Gerçekleşecek Seyahatler

Tatilinizi farklı bir kentte geçirmek için özel aracınızla yola koyulmadan önce bavul hazırlamaktan daha önemli sorumlulukları olanlar var. Evet, çocuklu bir aile için güvenli bir yolculuk esas endişe uyandıran konular arasında yer alıyor. Ama gereken tedbirlerin alınması halinde kaygı duymak yersizdir. Bunun için dikkat edilmesi arz eden birkaç konu var. İşte onlar…

1. Çocuk koltukları

2010’dan sonra zorunluluk haline geldi. 1,5 metreden küçük çocukların güvenlikli oto koltuklarında seyahat etmeleri elzemdir. Bu çocukların güvenliği için alınan bir önlemdir. Bazı çocuklar, bunu reddedebilir. Ancak ebeveyn olarak neden güvenlikli koltukta seyahat edilmesi gerektiğini açıklamanız gerekiyor.

2. Güneşlikler

Güneşten herkes rahatsız olabilir. En fazla da çocuklar… Yol boyunca güneşin vurma ihtimali oldukça yüksektir. Bundan korunabilmek için araca güneşlik takılması gerekiyor. Böylece, çocukların rahatsız olması ve dolayısıyla rahatsızlık vermesinin önüne geçilebilir.

3. Uyku saatinde seyahat

Yola çıkmayı planlayan ebeveynlerin seçtikleri en iyi saat, çocuklarının uyku saati oluyor. Böylece yolun önemli bir kısmında çocuğun uyuması güvenli ve sağlıklı bir seyahati mümkün kılıyor.

4. Sıcak hava için önlem alın

Oldukça sıcak yaz günlerinde seyahat etmek bazı kazalara neden olabilir. Özellikle gereken tedbirin alınmaması halinde birtakım ufak kazaların yaşanması muhtemeldir. Özellikle mola yerlerinde güneş altında bekletilen aracın içerisindeki sıcaklık artar. Oto koltuğu ve araç içi diğer aksamlar yakıcı bir sıcaklığa sahip olabilir. Bu durumda çocuğun cildinde yanıkların oluşması söz konusu olabilir. yapılması gereken aracın güneş alan bir yere konmaması veya konuluyorsa, aracın ve oto koltuğun örtülmesidir.

5. Uygun kıyafet seçimi

Esnek ve hava alan kıyafetlerin tercih edilmesi gerekiyor. Aşırı lastikli, dar ve hava geçirgenliği zayıf elbiseler uygun değildir. Seyahat boyunca rahatsızlık verebilir.

6. Çocukla ilgilenmek

Sürüş güvenliğinin söz konusu olması için çocukla ilgilenen bir yetişkinin olması lazımdır. Çocuğun eğlenebileceği oyuncakların yanında bulunmasına dikkat edilmelidir. Ancak bu oyuncaklar hafif olmalıdır. Ağır cisimler ve oyuncaklar güvenli değildir.

7. Araç sürerken çocuğa seslenmemek

Yapılan araştırmalara göre sürücülerin dikkatini en çok dağıtan konu, aracın sürülmesi esnasında birilerine sesi duyurmak veya birilerinin dikkatini çekmeye çalışmaktır. Bu nedenle, aracı süren kişinin çocuğun dikkatini çekmek için seslenmesi ve birtakım hareketlerde bulunması risklidir. Dikkatin dağılmaması ve kazaya mahal vermemek adına çocukla aracı sürmeyen bir kişinin ilgilenmesi şarttır.

Bebeği Aracın Tutması Halinde Ne Yapılabilir?

Bazı bebek ve çocuklar araçla seyahatten oldukça hoşlanır. Bundan zevk duyar ve huysuzluğunu atar. Ancak bazıları için durum böyle değildir. Huysuzlanma söz konusu olmasa bile, aracın çocuğu tutması söz konusu olabilir. Kısa seyahatlerde dert olmayan bu durumun uzun süreli seyahat için sorun olması muhtemeldir. Bu nedenle birtakım önlemlerin alınmasında fayda vardır. Bunun için şunlara dikkat edilebilir:

  • Yolculuk öncesinde hafif gıdaların alınması,
  • Rahat ve sıkmayan giysilerin giydirilmesi,
  • Araka koltukta seyahat edilmesi ve yola bakmasının sağlanması,
  • Okuma ve benzeri işlerle meşgul olunmaması,
  • Aracın ara ara havalandırılması,
  • Çocuğa güneş gözlüğü takılması,
  • Doktor tarafından tavsiye edilen bunaltı ilaçlarının kullanılması,
  • Araçta kesinlikle sigara içilmemesi,
  • Çocuğun dikkatini çekecek oyunlar oynanması.

Bunlara dikkat edilmesi halinde çocuğu araç tutma ihtimali azalabilir. Böyle bir durum olsa da, kolay bir şekilde kontrol edilebilir. Bunaltı giderici ilaçların kullanılması en son tercih edilecek yöntemdir. Durumun daha doğal yollardan çözüme kavuşturulmasına çalışılmalıdır. Ancak gidişatın kötüleşmesi halinde bunaltı kesici ve kontrol edici ilaçların kullanılması düşünülebilir. Bu ilaçların da doktor tarafından tavsiye edilenlerinin temin edilmesi gerekir.

Sonuç olarak şunu ifade edebiliriz. Çocukla seyahat etmekten asla çekinmemek gerekiyor. Seyahatin ve farklı iklimleri keşfetmenin çocuk üzerindeki etkisi de olumlu yöndedir. Değişik coğrafyaları keşfi, çocuğun yaşı ilerledikten sonraya ertelemek doğru değildir. Çocuk için de farklı tabiat ve iklimler birer gelişim vesilesidir. Araçla veya uçakla yapılacak seyahatlerde gereken tedbirin alınması halinde güvenli bir yolculuk mümkün olabilir. Huzurlu, eşsiz, güvenli ve mutlu bir seyahatin avantajları hem aileniz hem ailenin en ufak üyesi çocuk için yakalanabilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar