Bebek/Çocuk Bakım
28 Eylül 2018

Çocuk ve Bebek Hemşireliği Nedir?

Ülkelerin sağlık hizmetlerindeki kalitesi, insana olan saygıyı gösteren önemli bir işarettir. Ülkemizdeki sağlık hizmetleri de modern ve ileri düzeydedir. Sağlanılan imkanlar, hem sağlık personelini hem de sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişileri memnun ediyor. Sağlıkla ilgili çalışmalarının en önemlisi, eğitimli ve uzman personel yetiştirmeye adanacak mesaidir. Çünkü hastanelerin ergonomik ve donanımlı olması insanların mutlu olmasını sağlamıyor. Hastane personelinin davranışları, fedakarlıkları ve uzmanlıkları da önem ifade ediyor.

Hastanede büyük kalpli hemşirelere ihtiyaç duyan en önemli kişiler, bebeklerdir. Bu nedenle, bebek hemşireliği ayrı bir uzmanlık dalı olarak sağlık eğitimleri içerisindeki yerini alıyor. Sadece çocukların vücudun çektiği acının tedavisi- değil, aynı zamanda çocukların duygusal olarak yaşadıkları tedirginliği de anlayabilen hemşirelerin yetiştirilmesi lazımdır. Bu bakımdan çocuk ve bebek hemşireliğinin önemi çok çok fazladır.

 

Bebek hemşiresi kimdir, herkes bebek hemşiresi olabilir mi?

Bebek hemşiresi, hastanenin yeni doğan statüsündeki bebeklerin bakımıyla ilgilenen hemşirelerdir. Ayrıca, bebeklerin ebeveynine çocuk bakımıyla ilgili önemli bilgileri ve eğitimi de veren kişilerdir. Bebek hemşireliğini herkesin yapabilmesi mümkün değildir. Öncelikle, şunu ifade edelim: hemşirelik genel anlamda özveri ve sabır isteyen bir meslek dalıdır. Şefkat, merhamet, yardımlaşma gibi duyguları gelişmemiş kişilerin hemşire olmaları zordur. Bebek hemşireliği için ise, bu duyguların daha yoğun yaşanması lazımdır denilebilir.

Sadece hemşirelik okulunda okumak ve mezun olmak hemşirelik mesleğinin yapılabilmesi için ölçü değildir. Herhangi bir kurumda işe başladıktan sonra sabırlı şekilde çalışmak oldukça zor olabilir. Hemşirelik bölümü okuyan kişiler de, yaptıkları stajlarla işin zorluğunu öğrenirler. Bu stajların bir faydası da, genel hemşirelik eğitiminden sonra hastanelerin hangi dallarında kendilerini geliştirecekleri hususuna karar vermeleridir.

Bebek hemşirelerinin görevleri nelerdir?

 1. Bebek doğduktan sonra çocuk hemşiresinin vazifesi başladı demektir. Bebeği ilk temizleyen ve yıkayan kişi bebek hemşiresidir.

 2. Anne ve bebek doğumdan sonra aynı odaya konulur. Bu odada da, bebeğin bakımından hemşire sorumludur.

 3. Yeni doğan bebeğin vücut ısısını takip etmek lazımdır. Hastanede bu vazife, hemşirededir.

 4. Anneye birtakım öneriler ve eğitimler de verir. Özellikle ilk defa doğum yapan ve daha önce çocuk bakmayan kişileri temel bakım bilgilerini açıklar.

 5. Anne ve bebek arasındaki bağın gelişimi için bazı önerilerde bulunabilir.

 6. Bebeklerin doğru bir şekilde emzirilmesi gerekiyor. Yanlış şekilde emzirilen bebeğin boğulma riski vardır. Annenin bebeği en iyi emzireceği pozisyonu hemşire tarif eder.

 

Bebek hemşiresi ve eğitim

Bebek hemşiresi için önceliğin bebek olduğunu ifade etmeliyiz. Bebeğin herhangi bir sağlık sorunu varsa, aileye destek olması ve neler yapmaları gerektiği konusunda bilgi vermesi çok önemlidir. Bu husus, bebek hemşirelerinin aileye verdikleri eğitimle ilgilidir. Bunu da, ikinci bir vazife olarak görebiliriz. Eğitim için öncelik annededir, ancak mümkün tüm aile üyelerine bebekle ilgili bilgi verilebilir.

 1. Öncelik bebek sağlığının nasıl korunabileceğine dair temel bilgilerdir. Bu daha çok anneyi ilgilendirse de, baba için de önemlidir.

 2. Bebeğin sağlığının korunmasının yolu, emzirmedir. Bu nedenle hemşire, anne sütünün önemiyle ilgili bilgi de verebilir.

 3. Anne sütünün bebeğe ne şekilde, ne zaman, ne sıklıkla veya bunlarla alakalı annenin aklına gelen soruları cevaplayabilir. Memenin tıkanmaması ve enfeksiyon kapmaması adına yapılması gerekenleri de bildirebilir.

 4. Bebeğin aşılarıyla ilgili bilgileri aktarır, aşıların öneminden bahseder ve kesinlikle aksatılmaması konusunda da tavsiyede bulunabilir.

 5. Bebeğin büyümesi ve gelişimi için de bazı öneri ve tavsiyelerde bulunması mümkündür.

Bununla beraber ilk defa bebeğe sahip olan ailenin evde de bebek hemşire desteğinden yararlanabilir. Özellikle ne yapacağı konusunda kafası karışık annelerin yanlarında deneyimli birilerinin olmaması, hemşirelerin desteğini ihtiyaç haline getirebiliyor.

Bebek hemşiresinin ev desteği

 1. Öncelikle doğan bebek prematüre olabilir. Bu durumda, daha iyi bakılması lazımdır. Doktor tarafından verilen ilaçlar ve tedavi şekli uygulanmalıdır. Bebek hemşiresi takibinde süreç, daha sağlıklı işler.

 2. Bebekle ilgili bakım eğitimi detaylı şekilde verilebilir. Vücut temizliği, yıkama, gaz çıkarma ve ilk yardım bilgisi…

 3. Bebek için uygun kıyafet seçimi konusunda aile bilinçlendirilebilir. Bebeklerin kıyafetleri rahat olmalıdır. Sentetik kıyafetler bebek için zararlıdır.

 4. Bebeğin annesi ve babasıyla olan ilişki bağını geliştirecek yöntemler konusunda destek verebilir.

 5. Doğru emzirme yöntemleri, herhangi bir acil duruma erkenden müdahale etme metotları anlatılabilir.

 6. Bebeğin uyku düzeninin sağlanması için destek olabilir.

Bebek hemşiresi desteğine herkesin ihtiyacı olmaz. Daha çok bebeği erken doğan kişiler, sezaryen doğum nedeniyle fiziki rahatsızlığı olan kişilerin alması doğrudur. Böylece, yeni doğan bebeğin bakımı anne kendisini iyi hissedene kadar uzman kontrolünde gerçekleşebilir. Eğer anne, uzun süreli bir bebek bakıcısı düşünüyorsa, bebek hemşiresi yerine bebek bakıcısı aramalıdır. Bakıcının yeni doğan bebek tecrübesinin olmasına dikkat edilmelidir. İlk yardım ve bebek bakımında anneye destek olabilecek tecrübeye sahip olmasına önem verilmelidir.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar