Bebek/Çocuk Bakım
02 Eylül 2016

Çocuk ve Bebek Bakıcısının Oynatabileceği Oyunlar

Bebekler ve çocuklar için oyun oynamak sadece eğlenceli vakit geçirmekten ibaret değildir. Oyunlar aynı zamanda çocukların zihinsel gelişimi etkileyip olumlu yönde geliştirdiğinden seçilen oyunlar ve oyunla geçirilen vakitler büyük önem taşıyor. Bebek bakıcısı seçilirken kişilerin çocuklarla geçireceği vakit baz alınarak çocuk aktiviteleri konusunda tecrübeli olmasına dikkat edilmelidir. Oyunların önemini bilen ebeveynler, oyun ablaları desteği alarak çocukların ve zihinleri yeni gelişmeye başlayan bebeklerin kaliteli vakit geçirmesini sağlıyor.

Bebek Bakıcısının Bebeklerle Birlikte Oynayabileceği Oyunlar

Bebek bakıcısı için bebekleri eğlendirmek, zihinsel gelişimlerini destekleyen oyunlar seçmek görev tanımının önemli bir unsurudur. Bebekler 8-9 aylık olduktan sonra daha sosyal ve çevreye dönük olurlar. Tecrübeli bakıcı bebeklerin bu noktadan sonra daha oyunbaz ve eğlence arayan ruh haline döndüklerini bilirler. Bebeklerin bu ruh halini eğitimci ve eğlendirici küçük oyunlarla desteklemek gerekiyor. İşte bebek bakıcılarının bebeklere oynatabileceği oyunlar;

Bip Oyunu: Bu oyun çevreye tepki göstermeye başlayan bebekler için en ideal oyun sayılıyor. Oyunun sözleri; “Araba geldi, durakta durdu; biiip!!!” şeklindedir. Her bir kelime için bebeğin yanaklarına, çenesine alnına ve son olarak bip noktasında burnuna kornaymışçasına dokunulur.

Taklit Oyunu: Tecrübeli bakıcı bebeklerin belli bir süreden sonra çeşitli sesler çıkarıp mimik yaptığını bilir. Taklit oyununda bebek bakıcısı, bebeği çıkardığı sesleri ve mimikleri birebir taklit ederek bebekle karşılıklı iletişim kurar. Bebekler bu oyunda iletişim kurma becerisini kavrarlar.

Çocuk Bakıcısının Çocuklarla Birlikte Oynayabileceği Oyunlar

3 – 4 yaşından sonra her çocuk fazlasıyla hareketli ve oyuna aç olurlar. Oyun ablaları veya gündüz bakıcıları, çeşitli çocuk aktiviteleri hazırlayarak çocuğun enerjisini doğru bir noktaya yönlendirmelidir. Yatılı çocuk bakıcısı ise gece uyanan, tekrar uyumakta zorlanan çocuklar için minik oyunlarla çocuğun ilgisini dağıtarak ağlamasını sona erdirmeli ve çocuğu yeniden uykuya yönlendirmelidir. Çocuklar için oyun sadece eğlence değil istemedikleri fakat yapmak/yemek zorunda kaldıkları şeyleri yaptırmanın en kolay yoludur. Yatılı bakıcı, tecrübeli kişiler çocukları usulca istedikleri şeye yönlendirebilirler. Hem eğlenceli zaman geçirtecek hem de çocuk bakıcısı ile çocuğun iletişimini güçlendirecek oyunlar şöyle;

Tekerleme: Kinayeli cümleler, uyumlu kafiyeler, eğlenceli tınılar çocukların hoşuna giden söylemlerdir. Birkaç kolay ve eğlenceli tekerleme öğrenen çocuk bakıcısı, bunları çocuklarla birlikte söylemeye çalışılır. Tekerleme oyunu, çocukların dil becerisini ve hafızasını olumlu yönde etkiler.

Fış Fış Kayıkçı: Melodik bir yapısı olan oyunda yatılı çocuk bakıcısı ve çocuk el ele tutuşarak karşılıklı otururlar. Oyunun şarkısı söylenirken bakıcı ve çocuk birbirlerini yavaşça iter ve çeker. Melodik bir eğlence sağlayan oyun aynı zamanda hareket egzersizi sağlar.

Gündüz bakıcıları, oyun arkadaşları veya yatılı bakıcı fark etmeksizin her güvenir bakıcı çocukla iyi vakit geçirebilmek için çocuğun yaşına uygun oyunlar öğrenmelidir. Özellikle gündüz bakıcıları, çocukların enerjisini boşaltması için birkaç pratik oyunu bilmelidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar