Bebek/Çocuk Bakım
02 Eylül 2016

Çocuk ve Bebek Bakıcısının Oynatabileceği Oyunlar

Çocuk ve Bebek Bakıcısının Oynatabileceği Oyunlar özellikle çocuğun yaşına, cinsiyetine ve sosyallik derecesine göre değişiklik göstermektedir. Bebekler ve çocuklar için oyun oynamak sadece eğlenceli vakit geçirmekten ibaret değildir. Oyunlar aynı zamanda çocukların zihinsel gelişimi etkileyip olumlu yönde geliştirdiğinden seçilen oyunlar ve oyunla geçirilen vakitler büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden çocuk ve bebek bakıcısının oynatabileceği oyunlara karar vermeden önce belirli şeyleri göz önünde bulundurması gerekmektedir.

  • Çocuğun yaş grubu
  • Çocuğun cinsiyeti
  • Çocuğun gelişim düzeyi
  • Çocuğun sosyallik seviyesi

Gibi etkenlere bağlı kalarak çocuğa oynatılacak oyunlar seçilmelidir. Bu etkenlere kalınarak seçilen oyunlar hem çocuğun daha fazla eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak hem de eğlenirken öğrenme sürecini hızlandıracaktır. Bu yüzden çalışan aileler bebek bakıcısı seçerken kişilerin çocuklarla geçireceği vakti baz alarak çocuk aktiviteleri konusunda bakının bilgili olmasına dikkat etmelidir. Günümüzde oyunların önemini bilen ebeveynler, oyun ablası desteği alarak çocukların ve zihinleri yeni gelişmeye başlayan bebeklerin kaliteli vakit geçirmesini, psikolojik gelişimini tamamlamasını, sosyal aktivitelerinin gelişmesini ve çocuğun bilişsel gelişiminin tamamlanmasını sağlamaktadır.

Bebek Bakıcısının Bebeklerle Birlikte Oynayabileceği Oyunlar

 

Bebek bakıcısının bebeklerle birlikte oynayabileceği oyunlar genellikle bebeğin kaç aylık olduğuna, verdiği tepkilere ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bebek bakıcısı için bebekleri eğlendirmek, zihinsel gelişimlerini destekleyen oyunlar seçmek görev tanımının önemli bir unsurudur. Bebekler 8-9 aylık olduktan sonra daha sosyal ve daha çevreye dönük bireyler haline gelirler. Tecrübeli bakıcılar bebeklerin bu noktadan sonra daha oyunbaz ve eğlence arayan ruh haline döndüklerini bilirler. Bu aşamada bebeklerin bu ruh halini destekleyen eğitimci ve eğlendirici küçük oyunlarla desteklemekte gerekmektedir. Bu konuda yardıma ihtiyacı olan bebek bakıcısı bu evrede çocuğa şu oyunları oynatabilmektedir.

 

BİP Oyunu: Bu oyun çevreye tepki göstermeye başlayan bebekler için en ideal oyun sayılmaktadır. Oyunun sözleri; “Araba geldi, durakta durdu; biiip!!!” şeklindedir. Her bir kelime için bebeğin yanaklarına, çenesine alnına ve son olarak bip noktasına yani burnuna kornaymışçasına dokunulur.

Bu oyun hem bebeğin duyularının gelişmesini sağlamakta hem de dokunma duygusunun farklı yerlerinde hissetmesine yardımcı olmaktadır. Genellikle oyun ablaları ve bebek bakıcıları tarafından oynatılan bu oyun bebeğin daha eğlenmesini sağlamaktadır.

Taklit Oyunu: Tecrübeli bakıcı bebeklerin belli bir süreden sonra çeşitli sesler çıkarıp mimik yaptığını bilir. Taklit oyununda bebek bakıcısı, bebeği çıkardığı sesleri ve mimikleri birebir taklit ederek bebekle karşılıklı iletişim kurar.

Genellikle bebek bakıcıları veya oyun ablaları tarafından oynatılan bu oyun bebeğin iletişim kurma becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. İlk dönemlerde bebek bu oyundan sıkılacak olsa da zamanla zevk almaya ve eğlenmeye başlayacaktır.

Kukla Oyunları: Çocuk ve bebek bakıcısının oynatabileceği oyunlar arasında bulunan kukla oyunları 9-15 aylık bebekler için oldukça idealdir. Genellikle satın alınan veya evde yapılan bir kukla ile bebeğinizin karşısına geçebilir ve kuklayı onunla sohbet ettirebilirsiniz. Oynanacak bu oyun genellikle bebeğin iletişim kurma becerilerinin gelişmesini sağlayacak ve ileride sosyal bir kişilikte gelişmesine olanak sağlayacaktır.

CE EEE: Genellikle bebeklik dönemlerinde pek anlaşılmasa da çoğu bebek ayrılık kaygısı çekebilmektedir. Bu yüzden annelerini veya babalarını ve oyuncaklarını göremeyen bebeklerin ağlamaya başladığı bilinmektedir. Oyun ablaları bu problemleri oynatacağı oyunlarla giderebilmektedir. Bunu hafifletebilecek en güzel oyun ise CE eee oyunudur. Yüzünüzü bir nesne veya ellerinizle kapattıktan sonra bebeğinize cee eee diyerek kendinizi göstermeniz bebeğinizin ilk başlarda ayrılık kaygısı yaşamasına ve sonrasında sizi görerek bu kaygısı unutmasına olanak sağlayacaktır.

Bebeklerin hızlı bir şekilde tepki gösterdiği oyunlar arasında olan bu oyun bebeğin psikoloji olarak rahatlamasına ve onu asla terk etmeyeceğinizi göstermeye yönelik bir oyun olarak bilinmektedir.

Çocuk Bakıcısının Çocuklarla Birlikte Oynayabileceği Oyunlar

 

Çocuk bakıcısının çocuklarla birlikte oynayabileceği oyunlar genellikle çocuğun yaşına, cinsiyetine ve oyunlara verdiği tepkilerle birlikte değişebilmektedir. Bebeklik dönemlerinde merakla büyüyen çocuklar 2-3 yaşından sonra nesneleri keşfetmek istemekte ve daha fazla enerji gerektiren oyunlar oynamayı sevmektedir. Bu yüzden çalışan aileler çocuk bakıcısı seçerken özellikle bakıcının hızlı ve enerjik olmasına ve çocuğun psikolojisinden anlamasına dikkat ederek bakıcıları seçmelidir. İşe alınan bebek bakıcıları veya oyun ablaları ise bu esnada oldukça dikkatli olmalıdır.

3 – 4 yaşından sonra her çocuk fazlasıyla hareketli ve oyuna aç olurlar. Oyun ablaları veya gündüz bakıcıları, çeşitli çocuk aktiviteleri hazırlayarak çocuğun enerjisini doğru bir noktaya yönlendirmelidir. Bu yüzden çocuklara yönelik oyunlar seçilirken oldukça dikkatli olunmalı ve çocuğa yapılacak yönlendirmelerin düzenli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Yatılı çocuk bakıcısı ise gece uyanan, tekrar uyumakta zorlanan çocuklar için minik oyunlarla çocuğun ilgisini dağıtarak ağlamasını sona erdirmeli ve çocuğu yeniden uykuya yönlendirmelidir. Çocuklar için oyun sadece eğlence değil istemedikleri fakat yapmak/yemek zorunda kaldıkları şeyleri yaptırmanın en kolay yoludur. Yatılı bakıcı, tecrübeli kişiler çocukları usulca istedikleri şeye yönlendirebilirler. Hem eğlenceli zaman geçirtecek hem de çocuk bakıcısı ile çocuğun iletişimini güçlendirecek ve uzmanlar tarafından önerilen oyunlar şöyledir;

Tekerleme: Kinayeli cümleler, uyumlu kafiyeler, eğlenceli tınılar çocukların hoşuna giden söylemlerdir. Birkaç kolay ve eğlenceli tekerleme öğrenen çocuk bakıcısı, bunları çocuklarla birlikte söylemeye çalışılır. Tekerleme oyunu, çocukların dil becerisini ve hafızasını olumlu yönde etkiler.

Fış Fış Kayıkçı: Melodik bir yapısı olan oyunda yatılı çocuk bakıcısı ve çocuk el ele tutuşarak karşılıklı otururlar. Oyunun şarkısı söylenirken bakıcı ve çocuk birbirlerini yavaşça iter ve çeker. Melodik bir eğlence sağlayan oyun aynı zamanda hareket egzersizi sağlar.

Gündüz bakıcıları, oyun arkadaşları veya yatılı bakıcı fark etmeksizin her güvenir bakıcı çocukla iyi vakit geçirebilmek için çocuğun yaşına uygun oyunlar öğrenmelidir. Özellikle gündüz bakıcıları, çocukların enerjisini boşaltması için ve bu enerjiyi boşaltırken çocuğun bir şeyleri öğrenmesini sağlamak için bildiği oyunları geliştirmelidir.

Çocukların Zekasını Geliştirmeye Yönelik Oyunlar

Genellikle bazı oyunlar çocukların zekasını geliştirmeye yöneliktir. Bu zekâ geliştirmeye yönelik oyunlar içerisinde bilinen oyunlar ise şunlardır;

BOOM: Oyuncuların halka halinde dizildiği bu oyunda bir oyuncu birden itibaren saymaya başlar ve diğer oyuncular 2-3-4 diye saymaya devam eder. Sıradaki sayıcı 5 demek yerine boom diyerek sırasını diğer kişiye aktarır. Özellikle burada 5 sayısının katlarında boom diye bağırılması çocuğun 5 sayısı ve katlarını öğrenmesine analitik düşünme yetilerinin gelişmesine etki etmektedir.

DEVE CÜCE: 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan bu oyun en az 2 kişi ile oynanmaktadır. Ayakta olmalı cüce dediğinde ise çömelmelidir. Özellikle bu oyun çocuğun reflekslerinin gelişmesinde ve bedensel aktivite yapmasında etkilidir.

Sınıflandırma Oyunu: Bu oyun genellikle 2 kişinin kolaylıkla oynayabileceği bir oyundur. Birçok farklı nesne bir araya getirilir ve oyun esnasında çocuğun bu nesnelerin renkleri, ağırlıkları, görünüşleri ve uzunlukları hakkında konuşmaları istenir. Genellikle çocuk bakıcısı veya oyun ablası tarafından oynatılan bu oyun çocuğun nesneleri, renkleri tanımasını sağlamakta ve sınıflandırma kabiliyetini kullanarak analitik düşünmesini sağlamaktadır.

 

Oyun ablası veya çocuk bakıcısı tarafından oynatılmak istenen oyunlar özellikle çocuğun yaşına ve gelişmesi istendiği beceriye yönelik seçilmelidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar