Genel
28 Ağustos 2018

Çocuk İsimleri Ve Anlamları, İsimlerin Anlamlarını Biliyor Musunuz?

Çocuk isimleri ve anlamları ailelerin en çok araştırdığı ve üstünde durduğu konulardan bir tanesidir. Anne ve baba olarak çocuklarımıza güzel isimler vermeye çalışırız. Hatta çoğu zaman anne ve baba arasında isim kavgası bile çıkabilir. İsimlerin kendilerine özgü frekansı ve enerjisi vardır. Bu yüzden bir çocuğa isim vermek oldukça önemlidir. Sadece bizim kültürümüzde değil, dünya üzerinde bulunan kültürlerde de çocuk isimleri ve anlamı önemli bir yere sahiptir.

Şimdi sizlere belki de ilham olacak ve bebeklerinize verebileceğiniz isimlerden bahsedeceğiz.

Değişik Erkek Bebek İsimleri

İnsanların ve toplumların hayat görüşleri ve bağlı bulundukları kültürler birbirinden farklıdır. Bebeklere verilen isimleri bu açıdan ele almak gerekiyor. Hepimiz mutlaka kendimize yabancı gelen bir kültürdeki isimler ile karşılaştığımızda, bu isimleri garipsemişizdir. Aynı durum diğer kültürler için de geçerlidir.

Oysaki hangi kültürde olursa olsun isimlerin kendilerine özgü anlamı ve temsil ettiği değerler vardır. Bize farklı gelen değişik erkek bebek isimleri üzerinde biraz durmak istiyoruz.

Acun: Uzay içinde bulunan tüm gök varlıklarını temsil eder. Türkiye’de nadir kullanılan isimlerdendir.

Afşar: Türkmenlere ait olan bu isim, eli çabuk ve yaptığı her işi çabucak halleden anlamındadır.

Alişir: Belki de bu ismi daha önce duymamışsınızdır. Anlamı Aslan Ali demektir.

Altemur: Değişik isimlerden bir tanesi olan Altemur, demirin kızgın haline verilen isimdir.

Aykan: Parlak ve canlı kana sahip olan demektir.

Baha: Bu ismi belki de daha önceleri duymuşsunuzdur. Ancak ülkemizde nadir olarak kullanılan isimlerdendir. Anlamı ise her türlü; değer, üstünlük ve kıymeti temsil eden demektir.

Barın: Kuvvet ve gücü temsil eden demektir.

Barkın: Aslında köken olarak Türkçe bir kelimedir. Birçok kişi bu isimle karşılaştıklarında yabancı kökenli zannedebilir. Anlamı ise sürekli olarak seyahat eden demektir.

Köken olarak Türkçe olmayan ama kültürümüzün bir parçası olan isimleri de bebeklerinize verebilirsiniz. Üstelik bu isimlerin anlamları da oldukça derindir.

Behram: Merih yıldızına verilen isimdir.

Bera: Üstün meziyetlere sahip olan fazilet sahibi demektir.

Berkin: Köken olarak Arapçadır. Berkitmek fiili Arapçada sağlamlaştırmak, güçlendirmek anlamını taşır. Bu ismin anlamı ise sağlam ve güçlü olan demektir.

Köken olarak diğer dillere ait olan isimleri de burada vermemek olmaz.

Candar: Silaha sahip asker anlamına geliyor.

Cankut: Kutlu ve özel kimse, canı uğurlu anlamlarına geliyor.

Şimdi de kız bebeklere verilebilecek ve oldukça güzel anlamlara sahip isimlerinden ve anlamlarından bahsetmek istiyoruz.

Değişik Kız Bebek İsimleri

Burada vereceğimiz isimleri belki de daha önce duymamış olabilirsiniz. Ama tabi ki içlerinde bazılarının duymuş olabileceği isimler de yer alıyor.

Arsu: Berrak, su gibi anlamlarını taşıyor.

Arsun: Yüreği temiz ve saf, yüreğindeki berraklığı yansıtan anlamlarını taşıyor.

Asalbike: Türk kökenli olan bu ismin anlamı, gerçekten güzel ve gerçekten hanım, asil anlamlarına geliyor.

Aslım: Soyu ve geçmişi asalete dayanan, kendi özünü yansıtan anlamı var.

Ayben: Ben Ay’ım anlamına gelir.

Ayda: Dere kenarlarında yetişen çiçeklere verilen isimdir.

Aygen: Gönle yakın olan arkadaş anlamına geliyor.

Aysar: Ayın geçirmiş olduğu evrelere göre huyu değişen anlamına gelir.

Balın: Sevgili ve seven kimse anlamına gelir.

Belemir: Aslında doğadaki peygamber çiçeğine verilen isimdir. Anlam olarak ise açtığında içindeki güzel huyları gösterendir.

Cevza: İkizler burcunun eski isimlerindendir.

Çiler: Şakıyan ve şarkı söyleyen anlamına gelir.

Devin: Hareket devinim ile aynı anlama geliyor. Dinamik ve hareket eden anlamına geliyor.

Yazımızın bu bölümünden sonra daha önce duyulmayan ve keşfedilmemiş isimlere yer vermek istiyoruz. Umarız değişik kız bebek isimleri ve anlamlarını faydalı bulmuşsunuzdur.

Keşfedilmemiş İsimler, Bu İsimleri İlk Defa Duyacaksınız!

Aşkın ismini birçok kişi ilk defa duymuştur. Beyaz tene sahip olan anlamına gelir. Keşfedilmemiş isimler ve anlamlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Belur: Billur olan ve berrak anlamlarına gelir.

Erda: Doğada bulunan ve beyaz karıncalara verilen isimdir.

Ferzin: Eski dilde kraliçe anlamına gelir.

Henna: Doğada bulunan kına ağacına verilen isimdir.

Iğıl: Bu isim size biraz tuhaf gelebilir ancak derin bir anlamı olduğunu söyleyebiliriz. Anlamı ise sakin ve derin akan su demektir.

İmer: Zengin ve varlıklı anlamlarını taşır. Kim bilir bebeğinize bu ismi vererek, anlamının gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Jeyan: Her ne kadar J harfi ile başlayan isimler varsa da, bu ismi ilk defa duymuş olabilirsiniz. Anlamı ise öfkelenen ve kükreyendir.

Parla: Kulağa yabancı bir isimmiş gibi geliyor. Ancak yine de bebeğinize verebileceğiniz isimlerden olabilir. Anlamı ise parlayarak yükselen ve kendisini gösteren demektir.

Tamay: Bu isim yabancı kökenlidir ve daha önce duyulmamış olabilir. Anlamı ise dolunay zamanı demektir. Ay ve aya ait olan isimler aslında kültürümüzde bebeklere oldukça sık verilir.

Bu yazımızda en az bilinen ya da hiç bilinmeyen isimlere yer vermeye çalıştık. Tabi ki daha birçok isme burada yer veremedik. Daha fazla isim ve anlamına erişebilmek için internette küçük bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Buradaki amacımız sizlere küçük de olsa bir fikir verebilmektir.

En Son Çıkan İsimler, Moda İsimleri Bir de Bizden Dinleyin!

2018 yılında en çok moda olan isimleri sizler için derledik. En son çıkan isimler ve anlamlarını merak ediyorsanız, yazımızın bu bölümünü ilgi ile okuyacaksınız.

Ahueda: Nazlı ve çok güzel anlamına gelir.

Akel: Uğurlu ve etrafında şans getiren demektir.

Alçin: Kızıl renge sahip küçük kuşlara verilen isimdir.

Arkın: Yavaş hareket eden ve sakin anlamına gelir.

Acarbay: Güçlü ve zengin kimse anlamına gelir.

Barkan: Çölde bulunan küçük kum tepelerine verilen isimdir.

Batıkan: Eski Türklerde aslında çokça verilen bir isimdir. Batıda bulunan han veya hükümdar anlamına gelir.

Darcan: Sürekli sıkıntılı olan ve darlanan anlamına gelir. Belki de bu ismi bebeklerinize vermek istemeyebilirsiniz. Ancak yine de en son çıkan ve duyulmamış bir isim olduğunu söyleyebiliriz.

Enginsu: Ucu bucağı olmayan deniz anlamına gelir. Son zamanlarda sonu “Su” eki ile biten isimlerin moda olduğunu söyleyebiliriz.

İsimler Neden Önemlidir?

Sizlere daha önce duyulmamış ve anlamı derin olan isimleri anlamları ile birlikte vermeye çalıştık. Biraz da isimlerin neden bu kadar önemli olduğu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Bazı aileler, çocuklarına daha önce duyulmamış ve ilginç isimleri vermek isterler. Ancak şunu belirtelim ki, isimlerin enerjileri ve koyuldukları kişileri etkileyen özellikleri vardır. Bir anlamda isimlerin koyuldukları kişileri, hayatları boyunca etkilediklerine inanılır.

Aslında bu inanış boşuna değildir diyebiliriz. Bizim inanışımız da dahil olmak üzere birçok inanışta, kişinin gelecekte yaşayacağı olayları bilmek için isimlerden yararlanılır.

Bir kişinin ismini duyduğumuzda, o kişi hakkında detaylı olmasa da bir kanı oluştururuz. Mesela bazılarımıza Abdurrahman ismi itici gelir. Ancak bazı kişilere ise çekici gelir ve zihnimizde olumlu bir izlenim oluşturur.

Bu durum daha çok kişilerin hayat görüşlerine ve kültürlerine bağlı olarak değişir. Aynı şekilde Baransu ismini bazıları ilginç ve çekici bulurken, bazı kişiler ise saçma ve itici bulabilir.

İşte isimler ve anlamları bu derece önemlidir. Aslında birçok kişi isimlerin kendisini duymuştur, ama anlamları hakkında bir fikir sahibi değildir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar