Genel
12 Eylül 2018

Çocuk İle Gidilecek 9 Yer

"Çocuk İle Gidilecek 9 Yer" anne babaların incelemesi gereken bir keşif yazısıdır. Muhtemelen çocuğunuza elinizden geldiği kadar zaman ayırmaya çalışıyorsunuz, isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılamak için yeri geldiğinde eve iş getiriyorsunuz. Elbette ki siz iyi ebeveynlersiniz. Ancak bunları yapmak çocuğun gelişimi için yeterli değildir. Çünkü çocukların özgüven sahibi olmaları, öfkelerini kontrol edebilmeleri açısından aileyle kaliteli zaman geçirmesi çok önemlidir. Aile, değerlerini sadece iletişim yoluyla çocuğa aktarabilir. Çocuğun rol modeli anne ve babasıdır. Bu noktada size önerimiz çocuk ile gidilecek 9 yer keşfimizi incelemeniz.

Çocuğunuzu hayata hazırlamak, çocuğun içindeki duygusal boşluğu hep bir maddeyle kapatmayı öğrenmemesi ve doğru bir örnek olmak için beraber vakit geçirmenin en iyi yolu birlikte gezmektir. Aklınıza gelen kucakta taşıyıp veya peşinden koşup yorgun düşmek ve gezinin zehir olması olabilir. Oysa ülkemizde hem miniklerin hem de büyüklerin mutlu olmalarını sağlayacak birçok seçenek mevcuttur. Biz de sizin için çocuk ile gidilecek 9 yer incelemesi yaptık.

İşte çocuğunuzu mutlu ederken mutlu olabileceğiniz çocuk ile gidilebilecek 9 yer..

1. Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Çocukların hayvanların yaşamını yakından görüp sevgisinin pekiştirilmesi için hayvanat bahçesine götürülmeleri önemlidir. 1000 dönümlük alana kurulmuş Gaziantep Hayvanat Bahçesi çocukları hayvanlarla tanıştırmak için doğru bir seçim olacaktır. Dünya'nın üçüncü en büyük hayvanat bahçesi Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesi Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 50 türde 120 kemikli hayvan ile 128 Türde 427 adet kanatlı bulundurmaktadır. Bahçede düzenlenen tren turlarıyla ziyaretçiler bahçenin tamamını gezme fırsatı bulabilmektedir. Şahinbey ilçesindeki bahçenin ziyaret saatleri yazın Nisan-Eylül aylarında 09.00-19.00; kışın Ekim-Mart aylarında 08.00-17.00 arasıdır.

2. Pelit Çikolata Müzesi

İstanbul’da ailecek gidilecek yerler arasında dünyanın sayılı müzelerinden biri olan Pelit Çikolata Müzesi gelmektedir. Çikolatanın vazgeçilmez lezzetini zarafete dönüştüren müzede; İstanbul’u temsil eden birçok tarihi yapıt, Türk tarihine damga vuran isimler ile dünya sanatına yön veren pek çok sanatçının eseri çikolata formunda aileleri ve çocuklarını bekliyor.  Esenyurt’da yer alan, Türkiye’nin ilk çikolata müzesi Pelit, haftanın tüm günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

3. Uçurtma Müzesi

Milattan önceki yıllarda savaşlarda haberleşme aracı olarak kullanılan uçurtma, çocuklar için eğlenceli bir oyun ve spordur. İstanbul ilinde Üsküdar semtinde bulunan Uçurtma Müzesi Türkiye’nin tek, Dünya’nın ise 18’inci uçurtma müzesinden biridir. Müzeye 3 yaş üzerindeki herkes katılabilir. Türk kültürüne ait 50’ye yakın uçurtma modeli bulunduran müzede her yaş ve beceri seviyesindeki çocuklar ve aileleri keyifli vakit geçirebilirler. Uçurtma müzesi koleksiyonunda 32 ülkenin uçurtma kültürü yansıtılmaktadır. Uçurtma müzesini ziyaret etmek ve atölye çalışmalarına katılmak için randevu almanız gerekmektedir.

4. Rahmi Koç Müzesi

Ankara ilinde Altındağ semtinde bulunan Rahmi Koç Müzesi çocuk ile gezilecek güzel bir yer arayanlar için iyi bir seçenektir. Yaklaşık 7 bin metrekarelik alana yayılan müzede her detay düşülmüştür. Müzede lokomotif modelleri, ahşap oyuncaklar, bebek evleri, geçmişte kullanılan tıp ve ecza malzemeleri ile tarım aletleri, Atatürk bölümü gibi pek çok detay düşünülmüştür. Ankara Rahmi Koç Müzesi ulaşım, sanayi ve iletişim alanlarına odaklanmıştır. Müzede Vehbi Koç’un çalıştığı ilk dükkândan çeşitli atölyelere ve bir eczaneye kadar ziyaret edilmeyi bekleyen birçok bölüm vardır. Bu bölümlerin içinde çocukların ilgisini çekebilecek oyuncaklar da sergilenmektedir. Bu kültürel tesisi Salı’dan Cuma’ya 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

5. Harikalar Diyarı

2004 tarihinde Ankara'nın Sincan ilçesine bağlı Fatih semtinde açılmış olan Harikalar Diyarı, 1 milyon 300 bin m²'lik alanıyla Avrupa'nın büyük parklarındandır. Parkın 92.000 m2'sini kapsayan suni göletlerin içinde kayıklar ve su bisikletleriyle gezilebilir. Ayrıca parkın içinde; oyuncakistan, çocuk oyun alanı, barbekülü çardak, go-kart ve kaykay pisti, tiyatro salonu, spor sahaları ve halı sahalar bulunmaktadır. Parkta çocuğunuzla piknik keyfi yapabilir, çocuğunuza oyunlar oynatabilir, tren ile parkı gezdirebilirsiniz. Harikalar Diyar’ında bulunan çizgi film karakterleri sadece çocuklara hitap etmiyor. Red Kit, Casper ve daha birçok çizgi film karakteriyle çocukluk günlerinize dönebilirsiniz. Hem nostalji yapıp hem çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Harikalar Diyar’ına ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Ancak içerideki aktiviteler özel işletmeler tarafından düzenlendiği için ücretlidir.

6. Miniatürk

Çocuğunuz masal dinlemekten hoşlanıyorsa siz maketleri incelemekten zevk alıyorsanız Miniatürk’ü mutlaka ziyaret etmelisiniz. 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkı olan Miniatürk, ziyaretçilerine masalsı anlar yaratıyor. Dış mekândaki öğretici geziden sonra Miniland Çocuk Oyun Alanı ile çocuklar eğlenceli vakit geçirebilir. Dünyadaki ilk ve tek gerçek çekimli simülasyon olan Flyride Helikopter Turu Similasyonu ile unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından 128 maket eserin sergilendiği Miniatürk’ün ziyaret saatleri her gün 9:00-18:00 arası olup resmi ve dini bayramlarda da açıktır. Dünyanın en ilginç köyü olan Miniatürk’de çocuğunuzla çok eğleneceksiniz.

7. Vialand Tema Parkı

İsfanbul ya da eski adıyla Vialand, Türkiye’deki ilk temalı parktır. Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa ilçeleri üzerinde yer alan park eğlence denildiğinde ilk akla gelen parklardandır. Yerli Disneyland olarak geçen Vialand her yaşta ve boydaki çocuklara yönelik eğlence ünitelerini kapsıyor. Çocuğunuza ve kendinize eğlence dünyasının kapılarını İstanbul ile açabilirsiniz. İçerisinde alışveriş merkezi, restoranlar vb. birçok farklı özel alan bulunan Vialand, haftanın 7 günü de rutin tempodan sıkılmış olan büyükleri ve eğlenmek isteyen minikleri ağırlıyor. Eğlence zamanı ise haftanın her günü saat 10:30 ile 21:30 arası.

8. İstanbul Akvaryum

Bakırköy ilçesi Şenlikköy mahallesi sınırları içinde bulunan İstanbul akvaryum, Dünya’nın en büyük tematik akvaryumu olma özelliği taşır. İstanbul Akvaryum ile çocuğunuz ile birlikte Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 17 tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşan güzergâhta yolculuk yapmaya hazır mısınız? 2011 yılında ziyarete açılan akvaryumda 17.000’den fazla canlı yaşıyor. Bu akvaryumda köpek balıkları ile dalabilir, balıklar beslenirken yanında olabilir, dalış eğitimi alabilir, özel günlerinizin organizasyonlarınızı yapabilirsiniz.

Dünya üzerindeki en iyi hareket programlanmasına sahip özel sinema, sunduğu yedi ayrı film seçeneği ile sizi farklı dünyalara götürüyor. Köpekbalıkları ve vatozlar ile birlikte dalış aktivitesi sonrası dalış yapanlara İstanbul Akvaryum dalış sertifikası veriliyor. Akvaryumu haftanın 7 günü 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9. KidZania

KidZania ile çocuklar gerçek hayatı simülasyon olarak görerek hem doya doya eğleniyor hem de yepyeni şeyler öğreniyor. Üsküdar semtindeki bu çocuk ülkesi, 8.000 m²’lik bir alanda kurulmuştur. 4 -14 yaş arasındaki çocuklar için oldukça eğlenceli aktivite alanında hem motor becerilerini hem de fiziksel ve sosyal becerilerini geliştiriyor, 100’den fazla mesleği deneyimleyerek seçim yapma özgürlüğünü elde ediyor ve yaratıcılığını kullanıyor. Kidzania’da eğlenerek öğrenme sürecinde kullandıkları para birimi KidZos’tur. Çocuklar girişte verilen 50 KidZos değerinde çeki bankada bozdurup, nakit hale getirirler. Yaptıkları iş karşılığında KidZos kazanan çocuklar, bu parayı biriktirebilir ya da para çekme kartlarıyla ATM’lerden nakit KidZos olarak çekebilir. Kazanılan KidZosu harcamanın en eğlenceli yolu dünyadaki tüm KidZania’larda diledikleri gibi harcayabilmeleridir. Kidzania Salı-Pazar günleri 10.00-19.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Çocuk ile gidilecek 9 yer eğlenirken çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunması için özenle seçilmiş mekanlardır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar