Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
12 Mayıs 2017

Çocuk Gelişiminde Çocuk Bakıcısının Önemi

Çocuk bakımı, kavramsal olarak pek çok unsur üzerinden şekillenen bir süreçtir. Çocuk bakımının mümkün olan en profesyonel düzeyde olması, hem çocuğun sağlıklı ve tutarlı bir gelişim sürecinde büyümesi hem de ailenin işlerinin kolaylaşması bakımından son derece önemlidir. Ebeveynler tarafından belirlenen çocuk bfakım tercihlerini etkileyen pek çok dinamik bulunmaktadır. Bu çerçevede, ailelerin en çok dikkat ettikleri nokta, "güvenilirlik, kalite, maliyet ve performans" dörtlüsüdür. 

Çocuk bakımında ve eğitiminde güvenilirlik, ailenin gözünün arkada kalmaması olarak tarif edilirken; kalite faktörü, çocukların ve bebeklerin, bedensel, psikolojik, zihinsel ve sosyal bakımdan tutarlı ve sağlıklı bir gelişim süreci yakalamaları ile ifade edilmektedir. Günlük bakım merkezlerinin ve evde sağlanan bakım hizmetlerinin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Zira çocukların ve bebeklerin güvenilir ve işinin ehli insanlara emanet edilmesi hem anlık gelişmelerini hızlandırırken, hem de çocuklarda görülebilecek ancak aileler tarafından fark edilemeyecek bazı rahatsızlıkların, hastalıkların, ruhsal ve bedensel sorunların zamanında görülüp tedavi edilmesinde de büyük önem arzetmektedir.

Bu çerçevede çocuk bakıcısının kimliği, özellikleri, nitelikleri, öğrenim durumu, tecrübesi ve duyarlılığı oldukça hassas bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira bakıcılar, çocukların küçük yaşlarından itibaren yanlarında oldukları için, yetişmelerinde ve hayatı tanımalarında kilit rol oynamaktadırlar. Öyle ki, bir bebek bakıcısı bazı durumlarda çocuk ile annesinden ve babasından bile daha fazla zaman geçirebilmektedir. Bu da bebeklerimizi ve çocuklarımızı emanet ettiğimiz insanların önemini bir kez daha vurgulamaktadır.

Bebek ve çocuk bakımındaki en kritik noktalardan birisi de onların sağlık durumlarının, ruhsal ve bedensel gelişimlerinin, sosyal ve fiziksel aktivitelerinin takip edilebilir olmasıdır. Bu bağlamda, işinin ehli olan bir bakıcı, çocuğunuzun karşılaşabileceği potansiyel hastalıkları takip etmek, mevcut rahatsızlıklarını tespit edip aileyi uyarmak, çeşitli aktivitelerle ve oyunlaştırılmış testlerle çocuğun duyularını ve ruhsal tepkilerini ölçmek, çocuğun sosyal hayattaki davranışlarını ve diğer çocuklarla olan ikili ilişkilerini izleyerek her şeyin yolunda olup olmadığı kontrol etmek hususunda önemli görevleri bulunmaktadır. Ancak her oyun ablası çocuk gelişiminde bu tür duyarlılıklara ve hassasiyetlere sahip olamayabilir. Zira bakıcılar için yalnızca tecrübe yeterli değildir. Bir bakıcının, çocuğun fiziksel gelişimini ve ruhsal gelişimini en iyi ve dikkatli şekilde takip edip ailesine çeşitli şekillerde raporlayabilmesi, günlük hal hareket ve davranışlarını notlar halinde ifade edebilmesi, bunları ebeveynler ile paylaşarak, ay ay çocuk gelişimini takip edilebilir kılması önemlidir. Bunun için de, bakıcılarda tecrübenin yanında bilgi, birikim, hassasiyet ve uyanıklık da çok önemlidir.

Biraz daha açmak gerekirse, çocuk bakıcısının belirli sürelerde çocuğun boy ve kilo gibi değerlerini ölçmesi, duyma, görme, koklama, tat alma ya da vücut duyarlılığı gibi konularda oyunlaştırılmış testler uygulaması büyük yararlar sağlamaktadır. Diğer yandan çocukların hareketlerinin de gözlemlenerek yürüme, koşma, spor gibi konularda sıradışı bir durumun olup olmadığının incelenmesi de önemlidir.  Tüm bunlarla birlikte, bakıcının çocuğun sosyal hayatındaki ikili ilişkileri yakından izleyerek çocuğun kıskançlık, öfke, alınganlık gibi noktalarda duyarlı olup olmadığını ölçümlemesi, bunları mümkünse küçük notlarla da bir bakıcı günlüğüne kaydetmesi son derece önemlidir. Hatta bunların yanında günlük aktivitelerin tamamının, uyku düzeninden, parkta geçirilen süreye kadar bakıcı defterlerine kaydedilmesi ebeveynler için paha biçilmez derecede kıymetlidir. Zira çocuğunu bakıcıya emanet eden ailelerin, hem çocuk psikolojisini, hem çocuk sağlığını, hem çocuk davranışlarını ve hem de çocuklarının günlük hayatta neler yaptıklarını, nasıl vakit geçirdiklerini bilmeleri doğal haklarıdır.

Bu hususta bakıcı hizmetlerinin çocuk gelişimi bakımından ne derece hassas bir konu olduğu açıktır. Haliyle çocuk bakımını riske atmamak adına bu hizmetin mümkün mertebe en profesyonel kanallar üzerinden, en yetkin bakıcılar tarafından sağlanması çocuklarımız için de aileler için de son derece önemlidir.

Siz de aradığıız profesyonel bakıcıları EvdekiBakıcım üzerinden bulabilir, anında onlarla iletişime geçebilirsiniz. Size en uygun bakıcıyı bulmak için buraya tıklayınız. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar