Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
12 Mayıs 2017

Çocuk Gelişiminde Çocuk Bakıcısının Önemi

Çocuk bakımı, kavramsal olarak pek çok unsur üzerinden şekillenen bir süreçtir. Bu bakımın mümkün olan en profesyonel düzeyde olması, hem çocuğun sağlıklı ve tutarlı bir gelişim sürecinde büyümesi hem de ailenin işlerinin kolaylaşması bakımından son derece önemlidir. Ebeveynler tarafından belirlenen çocuk bakıcısı tercihlerini etkileyen pek çok dinamik bulunmaktadır. Bu çerçevede, ailelerin en çok dikkat ettikleri nokta, "güvenilirlik, kalite, maliyet ve performans" dörtlüsüdür. 

Çocuk bakımında pek çok unsurun göz önünde bulundurulması ise hem ailenin hem de çocuğun sağlığı ve psikolojisi açısından oldukça önemlidir. Çocuk bakıcısı, çocukların ailelerinden uzakta olduğu dönemlerde onların becerilerini geliştirmekte ve sağlıklı birer birey olarak yetişmelerine de katkı sağlamaktadır. Elbette çocuk bakıcısı seçerken de aileler belli noktalara dikkat etmektedir. Tüm bu faktörler ise çocukların sağlıklı ve güvenli yetişmesi açısından oldukça önemlidir.

Çocuk Bakıcısının Seçimi

Çocuk bakıcısı seçimi yapacak olan kişilerin öncelikli olarak güvenebilecekleri ve kendisini geliştirmiş olan kişilerden yana tercih yapmaları gerekmektedir. Hatta çocuk bakımı ile alakalı eğitimler almış ve çocuk gelişimi ile ilgili bilgilere sahip olan kişiler de genellikle tercih sebebidir.

Çocuk bakıcısı seçimi yaparken, kişilerin gerçekten çocuklara karşı sevgisinin olup olmadığı ve ne kadar güvenilir oldukları sorgulanmalı ve buna göre seçim yapılmalıdır.

Elbette sadece güvenilir olmaları da yeterli değildir. Bir çocuğun gelişiminde etkili olan unsurlardan bir diğeri de bakıcının sabrıdır. Bakımı üstlenen kişinin gerçekten çocuğa karşı son derece sabırlı olması ve bu sabrını her açıdan gösterebiliyor olması da gerekmektedir.

Çocuk bakımında ve eğitiminde güvenilirlik, ailenin gözünün arkada kalmaması olarak tarif edilirken; kalite faktörü, çocukların ve bebeklerin, bedensel, psikolojik, zihinsel ve sosyal bakımdan tutarlı ve sağlıklı bir gelişim süreci yakalamaları ile ifade edilmektedir. Günlük bakım merkezlerinin ve evde sağlanan bakım hizmetlerinin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Zira çocukların ve bebeklerin güvenilir ve işinin ehli insanlara emanet edilmesi hem anlık gelişmelerini hızlandırırken, hem de çocuklarda görülebilecek ancak aileler tarafından fark edilemeyecek bazı rahatsızlıkların, hastalıkların, ruhsal ve bedensel sorunların zamanında görülüp tedavi edilmesinde de büyük önem arz etmektedir.

Çocuk Bakıcısında Olması Gereken Özellikler

Bu çerçevede çocuk bakıcısının kimliği, özellikleri, nitelikleri, öğrenim durumu, tecrübesi ve duyarlılığı oldukça hassas bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira bakıcılar, çocukların küçük yaşlarından itibaren yanlarında oldukları için, yetişmelerinde ve hayatı tanımalarında kilit rol oynamaktadırlar. Öyle ki, bir bebek bakıcısı bazı durumlarda çocuk ile annesinden ve babasından bile daha fazla zaman geçirebilmektedir. Bu da bebeklerimizi ve çocuklarımızı emanet ettiğimiz insanların önemini bir kez daha vurgulamaktadır.

Çocukların, çocuk bakıcısı ile çok daha fazla vakit geçirdikleri de bilinen gerçekler arasında yer almaktadır. İyi bir çocuk bakıcısı, çocukların gelişimlerine katkıda bulunmakta ve kendisinde bulunan donanımı en iyi şekilde kullanabilen kişidir.

Bebek ve çocuk bakımındaki en kritik noktalardan birisi de onların sağlık durumlarının, ruhsal ve bedensel gelişimlerinin, sosyal ve fiziksel aktivitelerinin takip edilebilir olmasıdır.

 Bu bağlamda, işinin ehli olan bir bakıcı, çocuğunuzun karşılaşabileceği potansiyel hastalıkları takip etmek, mevcut rahatsızlıklarını tespit edip aileyi uyarmak durumundadır. Ayrıca çeşitli aktivitelerle ve oyunlaştırılmış testlerle çocuğun duyularını ve ruhsal tepkilerini ölçmek, çocuğun sosyal hayattaki davranışlarını ve diğer çocuklarla olan ikili ilişkilerini izleyerek her şeyin yolunda olup olmadığı kontrol etmek hususunda önemli görevleri bulunmaktadır. Ancak her oyun ablası çocuk gelişiminde bu tür duyarlılıklara ve hassasiyetlere sahip olamayabilir. Zira bakıcılar için yalnızca tecrübe yeterli değildir.

Bakıcı çocuğun gelişimini takip edip bunları raporlamalı

Bir bakıcının, çocuğun fiziksel gelişimini ve ruhsal gelişimini en iyi ve dikkatli şekilde takip edip ailesine çeşitli şekillerde raporlayabilmesi, günlük hal hareket ve davranışlarını notlar halinde ifade edebilmesi, bunları ebeveynler ile paylaşarak, ay ay çocuk gelişimini takip edilebilir kılması önemlidir. Bunun için de, bakıcılarda tecrübenin yanında bilgi, birikim, hassasiyet ve uyanıklık da çok önemlidir.

Biraz daha açmak gerekirse, çocuk bakıcısı tarafından belirli sürelerde çocuğun boy ve kilo gibi değerlerini ölçmesi, duyma, görme, koklama, tat alma ya da vücut duyarlılığı gibi konularda oyunlaştırılmış testler uygulaması büyük yararlar sağlamaktadır. Diğer yandan çocukların hareketlerinin de gözlemlenerek yürüme, koşma, spor gibi konularda sıra dışı bir durumun olup olmadığının incelenmesi de önemlidir.  

Çocuğun sosyal gelişimini de takip etmeli

Tüm bunlarla birlikte, bakıcının çocuğun sosyal hayatındaki ikili ilişkileri yakından izleyerek çocuğun kıskançlık, öfke, alınganlık gibi noktalarda duyarlı olup olmadığını ölçümlemesi, bunları mümkünse küçük notlarla da bir bakıcı günlüğüne kaydetmesi son derece önemlidir.

Hatta bunların yanında günlük aktivitelerin tamamının, uyku düzeninden, parkta geçirilen süreye kadar bakıcı defterlerine kaydedilmesi ebeveynler için paha biçilmez derecede kıymetlidir. Zira çocuğunu bakıcıya emanet eden ailelerin, hem çocuk psikolojisini, hem çocuk sağlığını, hem çocuk davranışlarını ve hem de çocuklarının günlük hayatta neler yaptıklarını, nasıl vakit geçirdiklerini bilmeleri doğal haklarıdır.

Bu hususta bakıcı hizmetlerinin çocuk gelişimi bakımından ne derece hassas bir konu olduğu açıktır. Haliyle çocuk bakımını riske atmamak adına bu hizmetin mümkün mertebe en profesyonel kanallar üzerinden, en yetkin bakıcılar tarafından sağlanması çocuklarımız için de aileler için de son derece önemlidir.

Bakıcı aile kavramını da öğretmelidir. Aslında kendisinin ailenin bir üyesi olmadığını ve annesi ile babasının her zaman yanında olduğunu ona aşılamalıdır.

Çocuklar tüm gelişimlerini çocuk bakıcıları ile birlikte sağlamaktadır. Bu nedenle de bebek bakıcısı olarak hizmet sunan kişinin, çocuk için gerekli faktörlerin tamamını oluşturması ve aile kavramı adı verilen şeyi de öğretmesi gerekmektedir. Kısacası ailesinden uzakta olan ve günün belli bir saatini ailesi ile birlikte geçiren çocuklarda bakıcıya bağlanma daha fazladır.

Hatta pek çok çocuk bakıcılarını annesi yerine koyabilmekte ve bakıcısının arkasından günlerce ağlayabilmektedir. Bir çocuğun psikolojisi için son derece önemli olan bu durumda bakıcının belli görevleri üstlenmesi gerekmektedir. Aslında kendisinin ailenin bir üyesi olmadığını ve annesi ile babasının her zaman yanında olduğunu ona aşılamalıdır. Belli noktalarda aile kavramı yok olabilmekte ve çocuklar da bakıcıdan sonra aileden kopabilmektedir. İşte burada işlerin ne kadar yolunda olacağı ise bakıcının performansı ile alakalıdır.

Çocuk Bakıcısı Ne Zaman Tutulmalı?

Ebeveynlerin en çok sorduğu sorulardan biri de “çocuk bakıcısı ne zaman tutulmalı” sorusudur. Çünkü çocuk bakıcısı için ebeveynler belli bir yaşa gelmesini beklemektedir. Ancak çalışmak zorunda olan anne ya da babalar için belli bir yaştan bahsetmek ise söz konusu değildir. Bu nedenle de kişilerin, çocuğun ve annenin durumuna göre bakıcı tutabilmeleri de mümkün olmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte anneler sütlerini evde bırakabilmekte ve evde olmadıkları dönemlerde ise bakıcılar yine anne sütü ile bebeklerinin bakımını sağlayabilmektedir. Bu noktada önemli olan ise annenin kendisini ne zaman hazır hissettiğidir. Pek çok kişi bebekleri 1 yaşına gelmeden bakıcı gibi konulara girmemekte ve annelik içgüdüsü ile hareket etmektedir. Elbette en iyi bakım anne tarafından yapılır; ancak bebek bakıcıları da anne kadar sabırlı ve güvenli bir şekilde bebeklerin bakımını gerçekleştirmektedir. Bu sebeple ne zaman bakıcı tutulacağına dair karar kesinlikle anne tarafından verilmelidir.

Siz de kendinizi bir bakıcı bulmak için hazır hissediyorsanız, evdekibakicim’a uğrayın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar