Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Çocuk Bakıcısının Görev Tanımı Neden Net Olmalıdır?

Çocuk bakıcısının görev tanımı her ailede değişiklik göstermektedir. Bazı bakıcılar temizlik, yemek, çamaşır ve ütü yaparken, bazıları yalnızca çocuğun bakımıyla ilgilenebilir. Yeni bir bakıcıyla anlaşırken bütün görev ve sorumluluklarını en baştan belirlemelisiniz. Aksi takdirde sonradan birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. 

Çocuk Bakıcısının Görev ve Sorumlulukları

Çocuk bakıcısının asıl görevi çocuğunuzla ilgilenmek ve onun bakımını üstlenmektir. Bakıcı çocuğun yemek, uyku ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını gidermeli ve duygusal gelişimine de katkı sağlamalıdır. Çocuğunuzun oyun oynama gibi gelişimine de katkı sağlayacak ihtiyaçları vardır. Ayrıca kitap okuma alışkanlığı kazanması için kendisine kitap okunmalı, okuma yaşına geldiyse kitap okuması için teşvik edilmelidir.

Bakıcının Temel ve Yan Görevlerini Belirleyin.

Çocuğunuzu ilgilendiren ihtiyaçları karşılamak; yemeğini hazırlayıp, bulaşıklarını temizlemek ve çamaşırlarını yıkamak her halde bakıcının görevidir. Fakat bunların haricinde evin genelini ilgilendiren yemek, temizlik ve çamaşır gibi istekleriniz olacaksa bunları önceden belirtmelisiniz. Bakıcınız da tüm bunları bilerek istediği ücreti bunlara göre belirler ya da yapıp yapamayacağını iletir.

Uygun Çalışma Şartları ve Ortamı

Bakıcının çalışma ortamıyla ilgili isteklerini de dinlemeli ve huzurlu bir ortamda çalışmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzun bakımı haricinde belirleyeceğiniz görevlerin mantıklı olması ve bakıcının özel hayatını da göz önünde bulundurması gerekir. Aynı şekilde bakıcınızın ekstra işleri yapabilecek fiziki yeterliliğe sahip olması da önemlidir. Önceden bir anlaşma yapmadıysanız bakıcınızdan etrafı temizleyip toplamasını bekleyemezsiniz. Bu görevi yalnızca çocuğun odası için yapmasını bekleyebilirsiniz. 

Temizlik konusunda yapabileceğiniz uyarılar evi bıraktığınız gibi bulamamanız durumunda olabilir

Ev bıraktığınız gibi temiz değilse ya da dağınıksa bakıcınızdan daha özenli davranmasını isteyebilirsiniz. Bakıcınızdan ek işler istemeden önce yeterliliklerini kontrol edin. Deneyimsiz bir bakıcınız varsa başka işlerle uğraşmasını istemeniz çocuğunuza karşı olan sorumluluklarının aksamasına neden olabilir. Bakıcınızın görevlerini net bir şekilde belirtmediğinizde hem bakıcı hem de siz zor durumda kalabilirsiniz. Sonradan sorun yaşamamanız için bakıcının görev tanımını net olarak belirlemeli ve mesai saatlerini bildirerek aksatılmamasını istemelisiniz.

Siz evde olmadığınız zamanlarda evdeki otoritenin bakıcıda olması, evin yönetiminin kontrol altında olmasını ve çocukların her zamanki rutinlerine devam etmelerini sağlayabilir. Çocuklarınızla konuşarak siz evde olmadığınızda bakıcının sözünü dinlemeleri gerektiğini açıkça belirtmelisiniz. 

Çocuk Bakıcısının Asıl Görevleri

1. Çocuğun Beslenmesi

 Çocuğunuzun beslenme listesine uyarak yemekler hazırlamak ve onu beslemek bakıcının asıl görevlerinden biridir. Çocukların sağlıklı olabilmesi için düzenli ve yeterli beslenmeleri gerekir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınabilmesi için haftalık yemek listeleri hazırlanmalı ve bunlara uyulmalıdır. Özellikle de söz konusu çocuklarsa.

2. Çocuğun Tuvaleti

Çocuğunuz bezden çıkana kadar bezi bakıcınız tarafından değiştirilir ve tuvalet alışkanlığı kazanmasına yardımcı olunur. Tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonra da çocuğun bir süre daha yardıma ihtiyacı olacaktır. Bu süreçte de en büyük yardımcısı bakıcısıdır.

3. Çocuğunuzun Uykusu 

Çocuğunuzun yatak rutinlerini yerine getirmek, dişlerini fırçalatmak, pijamalarını giydirmek ve kitap okumak bakıcınızın görevidir. Fakat bu durum yatılı kalan bakıcılar için geçerlidir. Elbette akşam evine dönen bir bakıcıdan bunlar beklenemez.

4. Çocuğunuzun Sorumluluklarını Yerine Getirmesini Sağlamak

Çocuğunuzun odasını toplamak ya da oyuncaklarını toplamak gibi sorumlulukları olabilir. Bunların yerine getirildiğinden emin olmak bakıcının görevidir.

5. Çocuğunuzu Aktivitelerine Götürmek

Çocuğunuz spor, müzik ya da yüzme gibi kurslara gidiyor olabilir. Gün içerisinde bu aktivitelere çocuğunuzu götürmek ve geri getirmek bakıcının görevidir.

6. Oyun Oynamak 

Çocuğunuzla oyun oynamak ve arkadaşlarıyla oyun oynamasını teşvik ederek, oyun ortamını oluşturmak bakıcının görevidir. Çocuğunuz zaman zaman oyun parklarına gitmek isteyebilir. Haftanın belirli günleri oyun parkına gitmek ve çocuğunuzla oyun oynamak da bakıcınızdan bekleyebileceğiniz sorumluluklardan biridir.

7. Çocuğun Ödevlerine Yardımcı Olmak

Ülkemizde eve verilen ödevler her zaman sorun teşkil etmiştir. Elbette ödevler olacaktır, fakat bizim eğitim sistemimizdeki kadar sıkıcı olanları pek az görülebilir. Bu nedenle çocuklarınız ödev yapmak istemeyebilir ya da çok zor bularak yapamayabilir. Bu tarz sorunla kendisine yardımcı olacak, zor ödevinde yardım edecek ve ödev yapmak istemediğinde ödevi de eğlenceli hale getirebilecek bir bakıcıya ihtiyacı vardır. Bakıcınız eğitim seviyesi düzeyinde çocuğunuza yardımcı olabilir ve sizi de bu sorundan kurtarabilir.

8. Çocuğun Eğlenceli Vakit Geçirmesini Sağlamak

Çocuğunuzun televizyon başından kalkmamasındansa başka türlü eğlenceli vakit geçirmesi önemlidir. Bakıcı çocuğunuzla oyunlar oynayarak ya da kitap okuyarak eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilir.

Bakıcının Özellikleri ve Bakıcı Seçimi

Bakıcı öncelikle çabuk sinirlenen bir karaktere sahip olmamalıdır. Mutsuz ve iletişime kapalı bakıcılardan yeterli verimi alamazsınız ve çocuğunuzun gelişimi açısından da uygun olmazlar. Bakıcınızı çocuğunuzun yaşına göre seçerek profesyonellik ve beceri düzeyini buna göre ayarlamalısınız. İlk olarak ayırt edeceğiniz nokta 0-6 aylık bir bebeğe mi bakılacak yoksa daha büyük bir bebeğe ya da çocuğa mı?

Yeni doğan bir bebek için bakıcı arıyorsanız daha önceden annelik duygusunu tatmış ve deneyimli bir bakıcı tercih etmelisiniz. Çocuk bakıcısı seçerken öncelikle referanslarına göz atabilir ve önceki çalıştığı yerleri arayabilirsiniz. Daha önceki işverenler size sağlıklı bilgi verebilirler. 

Kritik Aşamalara Dikkat Edilmeli!

Bebeğiniz için bakıcı bakıyorsanız beslenme saatleri oldukça önemlidir. Kısa süreli beslenme aksaması bile çocuğun kan şekerinin düşmesine neden olabilir. Hatta ilk haftalarda sarılıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle beslenme ilk zamanlarda en önemli aktivitedir. En kıymetli varlığınız olan bebeğinizi birine emanet etmek oldukça zordur. Bu nedenle ilk zamanlar sizin gözleminizde olması önemlidir. 

Çocuğunuzun güvenliğini sizin kadar kimse önemseyemez

Bu nedenle evdeki güvenlik önlemlerini en üst seviyede tutmalı ve sonrasında bakıcınızı da bilgilendirmelisiniz. Çocuklar 1 yaşından itibaren hareketlenmeye ve her şeye merak duymaya başlarlar. Bu dönem kazaların en çok olduğu dönemdir. Çocukların hareketli olduğu dönemlerde bakıcıları da hareketli ve çevik olmalıdır. Bunun içinde genç bir bakıcı tercih edilebilir. 

Ev dışındaki güvenlik önlemleri de önemlidir.

 Çocuk parklarda ya da oyun alanlarında oldukça hareketlidir. Buralarda çocuk kazalara neden olabilecek hareketlerden uzak tutulmalı ve daha güvenli oyunlara yönlendirilmelidir. Özellikle ilk yardım bilen bir bakıcı tercih edilmesi kaza anlarında etkili bir yardım sağlayabilir. 

Çocuk Bakıcısının Sorunlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bakıcınızdaki sorunu anlamak için çocuğunuzu gözlemlemelisiniz. Çocuğunuz bakıcısını seviyor ve onunla oyun oynuyor mu? Bakıcı çocuğa temas ettiğinde çocuk tepki veriyor mu? Çocuk bakıcısıyla göz göze gelmekten çekiniyor mu? ya da bakıcısının yanındayken annesine veya babasına mı yakınlaşıyor? Tüm bunlar bakıcınız konusunda ipuçları verebilir. 

Çocuğunuzun vücudunu sık sık kontrol etmelisiniz

Herhangi bir morluk ya da ize rastlarsanız hemen nedenini öğrenmelisiniz. Ayrıca bazı durumlarda çocukların vücudundaki zararlar belli olmaz. Sarsılmaya bağlı iç kanamalar ya da kol çıkıklığı meydana gelebilir. Hatta bu tarz çıkıklara bakıcı çıkığı adı verilmektedir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için bakıcı seçiminize son derece dikkat etmelisiniz. 

Bakıcıda sorun olduğunu gösteren bir diğer gösterge de çocuğun iletişime kapanmasıdır.

 Çocuklarda dil gelişimi ilk aylardan itibaren başlar. Bu nedenle çocukla iletişime geçilmeli ve bol bol konuşulmalıdır. Çocuğa kitap okumak ve masal anlatmak da gelişimine olumlu katkı yapacaktır. Çocuğunuzun gelişiminde herhangi bir ilerleme göremiyorsanız, bu durum bakıcının işini tam anlamıyla yapmadığı anlamına gelebilir.

Çocuğun Gözlemlenmesi

Çocuğunuzun sözel anlamda şiddete maruz kalma ihtimali de bulunmaktadır. Bunlardan ilki çocuğa sürekli televizyon izletilmesidir. Bakıcı kendi rahatı için çocuğu televizyon başında bırakarak kendi işleriyle meşgul olabilir. Televizyonun çocuk üzerindeki zararlı etkisi göz önünde bulundurulsa bu durum çocuğa yapılabilecek en kötü davranışlardan biridir. 

Çocuğunuzun geri bildirimlerini dikkatle takip etmeli ve gelişimini sürekli gözlem altında tutmalısınız. 

Çocuğunuz konuşmaya başlayana kadar ancak bu yollarla bilgi edinebilirsiniz. Çocuğunuzun sözel olarak korkutulmadığından da emin olun. Eskiden yapılan cadı, hortlak, iğne ya da diğer saçma korkutma yöntemleri çocuklarda korkuların yerleşmesine ve ilerleyen yaşlarda sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Ayrıca hiçbir davranış ya da sorumluluk çocuğu korkutarak yaptırılmamalıdır. Korkutmak hiçbir çözüm getirmeyeceği gibi, sorunları daha da büyütecektir. 

Bakıcınızın sağlık durumuna dikkat etmelisiniz. 

Öncelikle herhangi bir bulaşıcı hastalığının olup olmadığını öğrenmeli, bunun içinde tarama testi raporları istemelisiniz. Ayrıca kilolu olup olmadığı da önemlidir. Sağlık açısından normal kiloda olan insanların daha avantajlı olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım.

Bakıcı ve Aile Arasındaki İlişki Nasıl Olmalı?

Bakıcınız çocuğunuzla en iyi şekilde ilgilenmeli ve çocuğun duygusal gelişimine katkı sağlayacak şekilde bir bağ kurmalıdır. Her anne çocuğunu bakıcıya teslim ederken kaygılanır. Hele de bu bakıcı yabancı biriyse bu tedirginlik bir kat daha artar. Çocuğunuzu akrabaya emanet etmeninde birçok negatif yönü olsa da dışarıdan birine emanet etmek en zorudur. 

Çocuğunuzla bakıcının kurduğu ilişki ne kadar önemliyse sizin de bakıcıyla kuracağınız ilişki aynı derece de önemlidir. Bakıcı ailenin hayatına bir anda girer ve en değerli varlıklarına baktığı için önemli bir konum elde eder. Bakıcı çocuğun anne ve babasından sonra en çok iletişimde kaldığı kişidir.

Çocuğun Güvenli Bağlanması

Çocuklar kendileri ile ilgilenen her yetişkinle bağ kurma eğilimindedir ve bakıcılarıyla da aynı şekilde bağ kurarlar. Bakıcıyla kurulan bu bağa güvenli bağlanma da denilebilir. Güvenli bağlanma çocukların ilk 3 yıllık döneminde oldukça önemlidir. Bu süreci doğru bir şekilde yaşayamayan çocuklar ilerleyen yaşlarında birçok sosyal sorunla karşılaşabilir. Bu nedenle güvenli bir bağlanma için sık sık bakıcı değiştirilmemelidir. Mümkünse çocuğun bakıcısı 3-4 yaşına kadar aynı kişi olmalıdır. Bazı durumlarda anneler bu bağlanmaları kıskanabiliyor ve bakıcıya karşı olumsuz bir tavır takınabiliyor. Bunun son derece yanlış olduğunu ve kaçınmanız gerektiğini bilmelisiniz. 

Çocuğunuzun güvenli bağlanmayı yaşayamaması sizi asıl korkutması gereken durumdur. 

Bakıcının da annenin yanında ileri gitmekten kaçınması ve anne-çocuk iletişimine zarar vermemesi gerekir. Anne, çocuk için her zaman birinci sıradadır ve bu durumu annenin olumsuz tavırları haricinde hiçbir şey değiştiremez. Anne akşamları ve hafta sonu zamanının büyük kısmını çocuğuna ayırırsa hiçbir sorun yaşamayacaktır.

Çocuğunuzun Güvenmesi için Güvenmelisiniz!

Bakıcınıza güvenmeli ve güvendiğinizi çocuğunuza da belli etmelisiniz. Bu sayede çocuğunuz da bakıcısına güvenecek ve bakıcının işini de kolaylaştıracaktır. Çocuğun kendisine güvendiğini bilen ve hisseden bakıcı görevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirebilir. Görev tanımının dışına çıkmaz ve tüm ilgisini çocuğa çevirebilir.

Çocuk bakıcılarından ekstra işler istemediğiniz sürece istediğiniz düzeyde verim alabilirsiniz. 

Unutmayın hayatın her alanında tek bir işe odaklanmak her zaman daha verimlidir. Kendi işinizden örnekleri de düşünebilirsiniz. Bu nedenle hiç riske girmeden bakıcınızın görev tanımını çocuğunuza odaklı olarak ayarlamanız en sağlıklı yöntem olacaktır. Çocuk bakıcısının görev tanımının nasıl olması gerektiğini işlediğimiz bu konunun sonuna geldik. En doğru bakıcıyı bulmanız dilekleriyle kendinize ve çocuklarınıza iyi bakın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar