Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Çocuk Bakıcısına Evle İlgili Verilmesi Gereken Bilgiler

Merhaba, bugün çocuk bakıcısına evle ilgili verilmesi gereken bilgiler konusuna değineceğiz. Çocuğunuzun güvenliği, evde bakıldığı süre içindeki en önemli konudur. Çocuk bakıcısı çocuğunuzla, evle ve acil durumlarda yapacaklarıyla ilgili ne kadar bilgiye sahip olursa acil bir duruma o kadar hâkim olur ve çocuğunuzun güvenliğini sağlayabilir. Yazımızda, çocuk bakıcısının tecrübeli ve eğitimli olmasının çocuğunuz güvenliği için ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğiz. Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, çocuğunuzun iyi bakılmasının yanında, bakıcınızın acil durumlarda sahip olacağı bilgilerin önemi konusunda bilinçlenmiş olacaksınız.

 

Çocuk Düşe Kalka mı Büyür?!

Öncelikle “Çocuk düşe kalkar büyür!” atasözü hakkında düşünmememiz gerekli. Burada çocuk, der ama her çocuk özeldir. Bir çocuğun yaptıklarını diğer çocuk yapamayabilir ya da biri diğerinden daha dayanıklı olabilir. Diğer önemli nokta ise, çocuğun limitlerine bağlı olarak kendini ne kadar zorlamasına ve öğrenmesine izin verilip verilmeyeceğidir. Bir çocuk bakıcısıyla uzun süre çalışmak, bakıcının çocuğu tanımasına dolayısıyla limitlerini bilmesine olanak tanır. Bu konuda düşünmek, daha acil durumlar oluşmadan ortaya çıkmasına engel olabilecek bir bakış açısı geliştirmemizi sağlar.

Özellikle yeni yürümeye başlayan çocukların evde güven içinde büyümesi ve bakımının yapılması oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle, anneler ince eleyip sık dokuyarak tüm güvenlik önlemlerini alsalar da, evde olmadıkları zamanlarda olası kazaların önüne geçmek için yine de dikkatli olmalıdırlar. Bunun için eve kamera taktırıp 24 saat izleme gibi faydasız yöntemlerdense çocuk bakıcısı ile konuşup önemli bilgileri iletmek ve yapılacak düzenlemeler daha etkili olmaktadır.  Konuyla ilgili sitemizde bulunan bir diğer yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Çocuk Bakıcısı Tehlikeyi Önceden Görendir

Yetenekli bir çocuk bakıcısı , en önemli özelliği ile yani sezgileriyle öne çıkar. Bu sezgilere eğitim eklendiğinde, bilgili bir çocuk bakıcısı haline gelir. Tecrübeyle birlikte mükemmele ulaşır. Ancak dediğimiz gibi, öncelik sezgiler. İyi bir çocuk bakıcısı, çocuğunuzu ve ortamı dikkatle gözlemler.

Tehlike, mekanik(vazonu düşmesi), kimyasal(zehirlenme), termal(yanma), mikrobiyolojik(hastalanma), elektromanyetik(Elektrik akımına kapılma vb.) olabilir. Çocuk bakıcısı , tehlike oluşturabilecek riskleri önceden sezmekle yükümlüdür. Sorunu daha ortaya çıkmadan algılayıp önlem alır.  Siz ve çocuk bakıcısı, önlem alırken eve, çocuğun bedeninden, yani onun gözünde, boyundan, kulağından bakmalısınız. Sizin için güvenli olan, çocuğunuz için güvenli olmayabilir. Evde tehlikenin nerede olduğunu gözden geçirmek de, mekânsal olarak faydalıdır.

 

Meraklı BıdıkJ

Çocuklar merak eder. Bu, onların hayatı öğrenmeleri için çok önemli bir bilişsel davranış olduğu gibi, aynı zamanda tehlike yaratabilecek durumlara neden olabilir. Çünkü çocuklar, meraktan dolayı yaptıkları davranışların sonuçlarını doğru bir şekilde hesaplayamazlar. Yani, bir çocuk davranış-risk arasında gün içinde çok sayıda yanlış hesap yapar. Bu da, tehlikeli bir durumun ortaya çıkma riskini kat ve kat artar.

Çocuklarınızın güvenliğinin doğru ve etkili şekilde sağlanabilmesi için işe öncelikle tecrübeli bakıcı seçerek başlayabilirsiniz. Tecrübeden kasıt, sadece kişinin başka çocuklara bakmış olması değil, aynı zamanda bu konuda eğitimli olmasıdır. Kendi isteklerinize uygun, eğitimli, tecrübeli ve bilgili bir bakıcı seçmeniz, çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için yeterli değildir. İşe başlayacak bakıcıya evle ilgili bazı bilgilerin önceden verilmesi, güvenliği arttırdığı gibi acil durumlarda can kurtarıcı olmaktadır. Bu, sadece çocuğunuz

 

 

için değil bakıcının güvenliği için de gerekli olan bir şeydir. Önce çocuk bakıcısı güvende olmalı ki, çocuğunuz da güvende olsun.

Aşağıda çocuk bakıcınıza vereceğiniz bazı bilgilere değindik. Bunlar yangın tüpü, ecza dolabı, temizlik malzemeleri, acil durum numaraları ve kapı açılmayacak kişiler başlıkları altında toplanmıştır.

 

Çocuk Bakıcısı Yangın Tüpünün Yerini ve Kullanımı Bilmelidir

 

Yeni yürümeye başlayan, 2-3 yaşlarındaki hatta belli bir yaşa gelmiş çocuğunuz bile her şeyi karıştırma eğilimdedir. Ocaklar kurcalanır. Elektrik prizlerine el sokulur.(Aman siz siz olun, prizler için çocuk kilidi kullanın.) Özellikle, mutfakta veya evin herhangi bir bölümünde yakılan ateş ve elektrik akımı yangına neden olabilir.  Bu durumda, yangına ilk müdahaleyi yaparak hem kendi canını, hem de çocuğunuzun canını kurtarabilecek kişi çocuk bakıcısı olmaktadır. Bakıcı yangın tüpü ve kullanımı konusunda bilgisizse durum kontrolden çıkıp çok kötü sonuçlar doğurabilir, yangın kontrol edilemez bir hal alabilir. Bakıcıya yangın tüpünün ya da tüplerinin yerleri söylenmeli, kullanımını bilmiyorsa da uygulamalı şekilde gösterilmelidir. Ayrıca, yangın tüplerinin son kullanma tarihine göre doluluğu ve çalışır durumda olup olmadığı(Bazen vanaları bozulabiliyor) periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Ecza Dolabı ve İlk Yardım Çantasının Yeri

Çocuk bakıcısı çocuğunuza bakarken sıklıkla ortaya çıkan sorunlardan biri, sağlıkla ilgili konulardadır. Nezle, grip ve öksürük gibi mevsimsel hastalıklar; düşme ve çarpmadan kaynaklanan yaralanmalar; yanıklar; kanın hızlı bir şekilde durdurulması gereken kesikler, bunların başında gelir. Çocuğunuzun güvenliği için, ecza dolabınız temiz, düzenli olmalıdır. Çocuk bakıcısı ecza dolabının yerini bilmelidir. Ayrıca içindeki ilaçların neyle ilgili olduğu, uygulama şekilleri ve olası yan etkileri önceden anlatılırsa çocuğunuza ilaç vermesi ya da müdahale etmesi gerektiği durumda daha hızlı davranabilir. Ecza dolabınızda temel ilaçların ve malzemelerin bulunmasına dikkat edin.

 

Ayrıca periyodik olarak son kullanma tarihlerinin geçip geçmediğini kontrol edin.

 

Temizlik Malzemelerinizi Bakıcının Erişimine Sunun

Hijyen önemli konu. Çocuğunuz her an yere bir şeyler döküp saçarak tehlike yaratabilir, çünkü o, bir yeni yürüyen ve dediğimi gibi her şeye meraklı. Bu durumda, bakıcının temizlik malzemelerinin yerini biliyor olması, evin temiz olması ve çocuğunuz için sağlıklı bir ortam sağlaması için gereklidir. Ayrıca, olası lekelere anında müdahale edilmesi, eşyalarınızda iz kalmasını engelleyecektir. Temizlik malzemelerinin eksik olmaması ve güvenli olması konusunda dikkatli olun. Temizlik malzemeleri çocuğun ulaşamayacağı yerde, ağzı kapalı ve sızıntısı olmayan ambalajlarda olmalıdır.

 

Acil Durumda Ulaşılması Gereken Numaraları Yazın

Umarız, hiç başınıza gelmez ama bazı durumlarda çocuğunuz hayatı ya da anlık güvenliği, uzman ve yetkili kişilere ulaşılmasına bağlı olabilir. Çocuk bakıcısı sorumluluk alanın aşan kontrolünün ötesindeki durumlara hazırlıklı olmalıdır.

Evde çocukla baş başa kalan bakıcının başına her türlü olumsuzluğun gelebileceği düşünerek, o an ulaşabilecek akrabalarınızın, hastane, eczane, ambulans, bakkal ya da taksi gibi önemli her türlü telefon numarası paylaşılmalıdır.

 

Kapı Açılacak ya da Açılmayacak Kişileri Belirtin

Siz evde yokken evinize gelmesini istemediğiniz ya da çocuğunuzun huzurunu bozmasını istemediğiniz kişiler varsa bunları bakıcınıza kesinlikle bildirmelisiniz. Hatta böyle durumlarda hem çocuğunuzun daha iyi bakılması hem de bakıcının problem yaşamaması için kimseyi eve siz yokken kabul etmemeniz önerilmektedir. Çocuğu görmek isteyen aile büyüklerinin ise kısa süreli ziyaretler yapmaları daha uygun olmaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar