Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Çocuk Bakıcısına Evle İlgili Verilmesi Gereken Bilgiler

Özellikle yeni yürümeye başlayan çocukların evde güven içinde büyümesi ve bakımının yapılması oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle anneler ince eleyip sık dokuyup tüm güvenlik önlemlerini alsalar da evde olmadıkları zamanlar olası kazaların önüne geçmek için yine de dikkatli olmalıdırlar. Bunun için eve kamera taktırıp 24 saat izleme gibi faydasız yöntemlerdense çocuk bakıcısı ile konuşup yapılacak düzenlemeler daha etkili olmaktadır.  

Çocuklarınızın güvenliğinin doğru ve etkili şekilde sağlanabilmesi için işe öncelikle tecrübeli bakıcı seçerek başlayabilirsiniz. Tecrübeden kasıt sadece kişinin başka çocuklara bakmış olması değil, aynı zamanda bu konuda eğitimli olması da anlaşılmaktadır. Kendi isteklerinize uygun eğitimli, tecrübeli ve bilgili bir bakıcı seçmeniz çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için yeterli olmamaktadır. İşe başlayacak bakıcıya evle ilgili bazı bilgilerin önceden verilmesi güvenliği arttırdığı gibi acil durumlarda can kurtarıcı olmaktadır. Bu sadece çocuğunuz için değil bakıcının güvenliği için de gerekli olan birşeydir. İşte güvenilir bakıcı adayına işe başlarken verilmesi gereken bilgiler;

Yangın tüpünün yeri ve kullanımı

 

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bu dönemde her şeyi karıştırma eğiliminde olduğu için yangın çıkmasına neden olabilir . Bu durumda yangına ilk müdahaleyi ederek hem kendi canını hem de çocuğunuzun canını kurtarabilecek kişi bakıcınızdır. Doğal olarak bakıcıya yangın tüpünün yeri söylenmeli, kullanımını bilmiyorsa da uygulamalı şekilde gösterilmelidir.

Ecza dolabı ve ilk yardım çantasının yeri

 

Olası yaralanmalarda bakıcının ecza dolabının yerini bilmesi faydalı olabilir. Bakıcınız ile bu bilgiyi paylaşabilirsiniz.

Temizlik malzemelerinizi bakıcının erişimine sunun

 

Çocuğunuz her an yere bir şeyler döküp saçarak tehlike yaratabilir, çünkü o bir yeni yürüyen ve herşeye meraklı. Bu durumda bakıcının temizlik malzemelerinin yerini biliyor olması evin temiz ve çocuğunuz için sağlıklı bir ortam sağlaması için gereklidir.

Acil durumda ulaşılması gereken numaralar

 

Evde çocukla baş başa kalan bakıcının başına her türlü olumsuzluğun gelebileceği düşünerek, o an ulaşabilecek akrabalarınızın, hastane, eczane, ambulans, bakkal ya da taksi gibi önemli her türlü telefon numarası paylaşılmalıdır.

Kapı açılacak ya da açılmayacak kişileri belirtin

 

Siz evde yokken evinize gelmesini istemediğiniz ya da çocuğunuzun huzurunu bozmasını istemediğiniz kişiler varsa bunları bakıcınıza kesinlikle bildirmelisiniz. Hatta böyle durumlarda hem çocuğunuzun daha iyi bakılması hem de bakıcının problem yaşamaması için kimseyi eve siz yokken kabul etmemeniz önerilmektedir. Çocuğu görmek isteyen aile büyüklerinin ise kısa süreli ziyaretler yapmaları daha uygun olmaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar