Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Çocuk Bakıcısı Ücretleri

Çocuk bakıcısı seçerken değerlendirmeniz gereken önemli kriterlerden bir tanesi de bakıcı ücretleridir. Kaynakların sınırlı olduğu dünyamızda herkesin bütçesinin bir sınırı olması, doğal olarak seçeceğimiz bakıcı açısından da çoğu zaman belirleyici olmaktadır. Anne babalar genelde sınırlı bütçelerini en iyi şekilde kullanmak için aradıkları kriterlerden önce fiyat aralığını belirlemekte, daha sonra o fiyat aralığında kalan ilanlar arasından tecrübeli ve güvenilir bakıcı seçmeye gayret etmektedir. Bakıcının alacağı ücreti belirleyen bazı faktörler bulunması normaldir.

Bakıcı Ücretlerini Belirleyen Faktörler

 

1- Bakıcının hangi şehirde olduğu önem taşımaktadır. Örneğin İstanbul’da bakıcı tutmayla Balıkesir’deki bakıcı ücretleri arasında büyük farklar bulunmaktadır. Bulunulan şehrin piyasasının bulunduğu fiyat aralığı normal olarak bellidir, seçim yapılırken de bu aralığa uygun davranılması gerekmektedir.

2- Şehirler arasında fiyat farkı olduğu gibi aynı şehrin ilçeleri arasında bile fark bulunmaktadır. Bu fiyat farkı o ilçede bulunan bakıcı sayısına göre farklılaşmaktadır.

3- Bakıcının hizmet süresine göre de ücretler değişmektedir. Yatılı çocuk bakıcısı ve gündüz bakıcıları arasında fark olduğu gibi ilçelere göre arama kriterleriniz acil bakıcı Ataşehir gibi özel yargılar belirttiğinde de fiyat farklı olacaktır.

4- Bakıcılarda aranan kriterler ne kadar fazla ise bakıcının alacağı ücret de o oranda fazla olmaktadır. Eğitimli olma, hasta çocuk bakıcılığı yapacaksa cihaz kullanımını bilme, ilk yardım yapabilme veya çocuk gelişiminden anlama gibi kriterlerin her biri fiyat farkına neden olabilmektedir.

5- Ücret belirlemesinde önemli bir diğer etken de bakıcının tecrübe düzeyidir. Tecrübeli bakıcı maaşları genellikle piyasanın üzerinde seyretmektedir.

İstanbul’da Bakıcı Ücretleri

 

Daha öncede bahsettiğimiz gibi bakıcı fiyatları ilçelere göre dahi farklılık göstermektedir. Bu nedenle karar verilmeden önce ilk olarak güvenilir ilan sitelerinde Ataşehir'de bebek bakıcısı arıyorum, acil çocuk bakıcısı Kadıköy ya da kısa süreli bakıcı Sarıyer gibi aramalarla ihtiyacınıza göre fiyat aralığını belirlemeniz gerekmektedir. Ardından çıkan ilanlar içinden kriterlerinize en uygun olan ve aynı zamanda en uygun fiyata hizmet veren bakıcıyı seçebilirsiniz. Bu nedenle bakıcı araması yapmadan önce ilk olarak kriterlerinizi ve sonra da bütçenizi tam kesin hatlarıyla belirlemeniz gerekmektedir. Ardından yapacağınız görüşmeler neticesinden uygun bakıcıyı işe alabilirsiniz.

Eğer istediğiniz eğitimli, tecrübeli, güvenilir ve vizyon sahibi olmasını istediğiniz bakıcının istediği ücret bütçenizi aşıyorsa alternatif yöntemler arayabilirsiniz. Nasıl mı? Mesela oyun ablaları gibi. Genelde üniversite eğitimi gören gençlerin verdiği bakıcılık hizmeti hem kaliteli ve eğitimli bir şekilde olacak hem de ev geçindirme derdi olmayan sadece harçlığını çıkarmak isteyen oyun ablası uygun fiyatlara çalışacaktır. İstanbul üniversitelerin ve iş merkezlerinin çok olduğu büyük bir metropol olduğu için kaliteli, eğitimli oyun ablası bulmak hiç sıkıntı değildir. Ayrıca, kısmi zamanlı hizmet almak istediğinizde hem oyun ablaları hem de gündüz bakıcıları size çok uygun fiyata gelecek, bütçenizi yormayacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar