Bebek/Çocuk Bakım
10 Ekim 2016

Montessori Eğitimi ve Çocuklara Faydaları

                                                                                                                  Bu yazıyı sadece 9 dakikada okuyabilirsiniz!

Montessori Modeli ve Çocuklara Faydaları

Merhaba, bu yazımızda size, dünyaca ünlü, etkinliği kabul görmüş bir eğitim yöntemi olan Montessori modeli ve bu modelin bir oyun ablası ve çocuk bakıcısı tarafından nasıl uygulandığından hakkında bilgi vereceğiz.  Montesorri yönteminin yaşa göre değişen, kolaydan zora göre giden uygulamalarından örnekler vereceğiz. Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, bir oyun ablası ya da çocuk bakıcısı aracılığıyla çocuğunuza verilecek Montessori modeli ile nasıl faydalar edineceği hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

 

Eğitim, Eğitim, Eğitim!

Tarih boyunca insanlar, çocukların erişkin olduğunda kendini tanıyan, kendine güvenen, mutlu ve başarılı bireyler olması için yöntemler aramışlardır. Bu yöntemler, çocuğu sınırsızca özgür bırakmaktan, çok sıkı bir disiplin için tutmaya kadar çok uç noktalara dâhi gitmiştir. Diğer eğitimler de bu uç noktaların arasındaki farklı eğitim bileşenlerini içerecek şeklinde olmuştur.

 

Hepsinin temel amacı, çocuğun toplumla uyumlu, kendine yetebilen bir insan olmasını ve mutlu bir geleceğe yelken açmasıdır.

 

Aile, oyun ablası veya çocuk bakıcısı aracılığıyla verilecek eğitimden tutun, akademik eğitime; sosyal ortamda öğreneceği bilgilerden yabancı bir ülkede gözlemleyeceği kültüre kadar tüm deneyimler çocuğun eğitimini oluşturur ve sonuçta ortaya benzersiz, dünyada sadece bir tane olan eşsiz bir insan çıkar.

 

Montessori Modeli Nedir?

Bu amacı güden sayısız eğitim yöntemlerinden biri de, Montessori modeli adındadır. Şimdi belki diyeceksiniz ki, neden başka bir yöntemi değil de Montessori yöntemini inceliyorsunuz? Çünkü Montessori yöntemi, çocuk eğitimine kendini adamış, çocuklara uygun bir eğitim modeli oluşturmak için daha 20.yy.’ın başlarında önemli çalışmalara imza atmış ve bu çalışmalarıyla 3 defa Nobel ödülüne aday gösterilmiş bir eğitimcinin etkinliği kanıtlanmış eğitim modelidir.

Montessori eğitim modeli, tüm dünyada uygulanan ve

başarısından dolayı her zaman gündemde olan bir modeldir.

 

İtalyan asıllı doktor ve eğitimci Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori modeli , temelde çocuğun doğal psikolojik ve fiziksel gelişimine verilen önemle birlikte, gösterilen sınırlar içerisinde çocuğa özgürlük tanıyan bir eğitim yaklaşımını kapsar.

Bu eğitimde çocuklar, ebeveynler veya çocuk bakıcısı tarafından sınırları belirlenmiş seçeneklerden birini bizzat seçme özgürlüğüne sahip olur. Çocuklar böylece hem yetişkin kontrolünde doğru yönlendirilirken aynı zamanda kendi seçimini yaparak karar verebilme yetisini güçlendirmeyi öğrenir. Montessori modeli , çocukların bireysel öğrenme ve gelişim sürecini doğrudan etkileyen ve kişiye –karaktere özel eğitim veren bir yaklaşıma sahiptir.

Doktor Montessori, yaptığı özel çalışmalarla çocukların hoşlandığı şeyleri saptayarak çocuğun eksik olduğu alanlarda severek öğrenme süreci geçirmesini sağlar.

Modelde Zoraki Eğitim YOK!

Çalışmalar sonucunda çocukların, ödül–ceza sisteminden, yetişkinlerin düzenlemiş olduğu sistematik programlardan, toplu derslerden ve iradeleri dışında verilmiş kararlardan hoşlanmadıklarını; özgür seçimlerden, dilediğince hareket etmekten, sessizlikten, eğlenceli alıştırma tekrarlarından, özgürlüğü içinde barındıran disiplinden, okuma ve yazmadan, temiz bir çevreden hoşlandıklarını gözlemlenmiştir.

Bu gözlemler sonucunda, başarılı, sağlıklı, özgüvenli çocukların yetiştiği görülmüş. Maria Montessori’nin bu konuda eğitimi özetleyen ifadesi şu şekildedir: “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önünde bulundurulmalıdır.”

 

Montessori Modeli Nasıl Uygulanır?

Farklı yaşlar için farklı eğitim uygulamalarını içeren Montesorri yöntemi, genel olarak yaşayarak öğrenmeyi, hayatın pratik alanlarındaki uygulamaları kapsar. Örneğin, oyun ablası veya çocuk bakıcısı 3-4 yaşındaki çocuklar için, kapıyı açma-kapama, burun temizleme, halıyı toplayıp serme, tepsi taşıma gibi alıştırmalar yaptırılır. Çocuğun 7 yaşına kadar geniş ve ferah mekânlara ihtiyacı vardır çünkü hareket etme ihtiyaçları vardır.

 

Çocuk için boş ve büyük alanları düzenlemek eğitim modelinin öğelerinden biridir. Yine küçük yaşlarda çocuğun bedeninin dengesini sağlayacak eğitimler vermek önemlidir.

 

Yumuşak ve sert zeminlerde yuvarlanma, atlama, zıplama bu anlamda etkili egzersizlerdir. Montesorri modeli uygulayan oyun ablası ya da çocuk bakıcısı çocuğun kararlarına, davranışlarına ve alanına saygı duymak ise çok geliştirici bir yöntemdir. Çocuk yediği yemeğin yeterli olduğunu düşünüyorsa onu yemeye zorlamak onun düşüncesine saygı göstermemek, özgürlüğünü kısıtlamak anlamına gelebilir. Çocuğa saygı göstermek başlı başına yararlı bir davranıştır.

 

Montessori Modeli Çocuğun İsteğini Gözetir

Eğitim çocuk için yapılan bir eylem olduğu için önce bir eğitsel oyunu geçekleştiremeden önce onun fikri sorulur. Bunu yapmak istiyor mu? Bu çocuğun öğrenmesinde kritik noktalardan biridir. Gönüllü olduğu bir şeyi daha kolay öğrenir. Bu gönüllülükle aslında eylemin sorumluluğunu da almış olur.

Montessori modeli çalışmalarına bir örnek de transfer çalışmalarıdır. Uygulamanın temelinde bir kaptaki nesneleri diğer kaba aktarmak vardır.

Örneğin, mercimek tanelerini çubukla diğer kaba aktarmak küçük çocuklar için zor ve bir o kadar geliştirici alıştırmalardır. Oyun ablası veya çocuk bakıcısı gözetiminde yapılan tip alıştırmalar, kolaydan zora doğru gider ve gelişim eğitimci tarafından dikkatle izlenir. Bir Montessori etkinliği için videoyu buradan izleyebilirsiniz. Birkaç örnek verdiğimiz Montessori uygulamaları eğitimli bir oyun ablası ya da çocuk bakısı tarafından çok çeşitlendirilir. Zaten ilk, orta ve akademik eğitimde çok bilgi alacak çocuğunuzun bu bilgiye hazır bir altyapıya sahip olmasını sağlar.

Çocuk Bakıcısının

Montessori Eğitimi'ne Katkısı

Montessori’nin bu yaklaşımı, birçok ebeveyn, çocuk bakıcısı , bebek bakıcısı veya yatılı bakıcı tarafından bilinen bir yöntem. Hatta birçok oyun ablası da bu yöntemi öğrenmekte ve kullanmaktadır. Zira başkalarından duyma bilgiler, çocukların karakterini kişiliğini kıyaslama davranışı ile çocuk yetiştirmek başarılı sonuçların ortaya çıkmamasına sebebiyet verir.

Her yetişkinin karakteri ve kişiliği nasıl farklıysa çocukların da aynı şekilde kendine özel karakteri ve kişiliği vardır.

 

Çocuk yetiştirirken bu unutulmamalı, bu yönde eğitim sunulmalıdır. Şüphesiz çocuğun kişiliği esas alınarak sağlanan eğitim ve yetiştirme ritüeli olumlu etkiler bırakmaktadır.

 

Tutarlı Davranış Önemlidir

Yeni doğum yapmış bir anne, bebeğinin büyüme sürecinde bizzat çocuğunu yetiştirmek isteyip işe ara verdiğinde, kendi iş hayatından feragat ederek çocuğunu esas alan bir döneme giriş yapar ve bunun etkilerini olumlu bir şekilde alır. Çalışan anneler ise çocuk bakıcı yardımıyla bilinçli çocuk yetiştirme konusunda elinden geleni yapar. Montessori modeli ile eğitimde anne, baba, eğitmen veya bakıcı gözetmeksizin eğitim yaklaşımı aynıdır ve çocuk ile birebir iletişimi kuran kişi bu yönde davranmalıdır.

İhtiyaca Göre Oyun Ablası ya da Çocuk Bakıcısı

Çalışan anneler için kısa süreli bakıcı ihtiyacı çok sık ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumlarda, çocukların kısa sürede olsa bilinçli kişilerle birlikte olması gerekmektedir. Bu tip durumların sık yaşanıyor olma halinde ise yaşanılan bölgede bakıcı tercih edilmelidir. İlan açılırken kısa süreli bakıcı Kadıköy veya tam zamanlı bakıcılar Kadıköy şeklinde bir ilan tercih edilmeli.  Her bölge için özel arama gerçekleştirmek, ilanlar vermek çözüm odaklı sonuçlar elde etmesini sağlar. Eğer kısa süreli bakıcı Ataşehir ve civarında lazımsa çok uzak bir bölgede bulunan bakıcı çocuğa bakmaya hazır olmayabilir. Bölgeden bölgeye bakıcı ihtiyacı farklılaşabiliyor.

Detaylı İlan Önemli

Örneğin, kısa veya tam zamanlı bakıcılar Ataşehir semtinde yoğun bir ihtiyaçken Nişantaşı gibi bir yerde gerek duyulmayabiliyor. Bu sebeple ilanlar bölgesel olarak oluşturulmalı, bakıcıların eve yakınlığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebek bakıcısı firmalar , bu tip durumlarda en ideal ve profesyonel yardımı sunarak ebeveynlere büyük destek sağlıyor. Ebeveynlerin ihtiyaç duyduğu kısa süreli bakıcı Sarıyer bölgesinden olması gerekiyorsa firma bölgedeki kısa ve tam zamanlı bakıcılar Sarıyer şeklinde bir liste sunarak uygun adayın bulunmasını sağlıyor. Bulunan bakıcının eğitimi, yaklaşımı v.b. detaylar karşılıklı iletişim halinde öğrenilerek çocukların seveceği karakterde bakıcılar bulunabiliyor. Çocuk bakıcısının oturduğu yer ile ailenin oturduğu yerin yakın olmasının avantajlarına ilişkin "Bebek Bakıcısı ile Ailenin Evinin Yakın Olmasının Avantajları" isimli yazımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar