Bebek/Çocuk Bakım
10 Ekim 2016

Montessori Eğitimi ve Çocuklara Faydaları

İtalyan asıllı doktor ve eğitimci Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori eğitimi, temelde çocuğun doğal psikolojik ve fiziksel gelişimine verilen önemi gösteren sınırlar içerisinde özgürlük tanıyan bir eğitim yaklaşımını kapsar. Bu eğitimde çocuklar ebeveynler veya çocuk bakıcısı tarafından sınırları belirlenmiş seçeneklerden birini bizzat seçme özgürlüğüne sahip olur. Çocuklar böylece hem yetişkin kontrolünde doğru yönlendirilirken aynı zamanda kendi seçimini yaparak karar verebilme yetisini güçlendirmeyi öğrenir. Montessori eğitimi çocukların bireysel öğrenme ve gelişim sürecini doğrudan etkileyen ve kişiye – karaktere özel eğitim veren bir yaklaşıma sahiptir. Doktor Montessori yaptığı özel çalışmalarla çocukların hoşlandığı şeyleri saptayarak, çocuğun eksik olduğu alanlarda severek öğrenme süreci geçirmesini sağlar. Çalışmalar sonucunda çocukların, ödül – ceza sisteminden, yetişkinlerin düzenlemiş olduğu sistematik programlardan, toplu derslerden ve iradeleri dışında verilmiş kararlardan hoşlanmadıklarını; özgür seçimlerden, dilediğince hareket etmekten, sessizlikten, eğlenceli alıştırma tekrarlarından, özgürlüğü içinde barındıran disiplinden, okuma ve yazmadan, temiz bir çevreden hoşlandıklarını gözlemlenmiştir. Bu gözlemler sonucunda başarılı, sağlıklı, özgüvenli çocukların yetiştiği görülüyor. Maria Montessori’nin bu konuda eğitimi özetleyen ifadesi şu şekildedir: “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önünde bulundurulmalıdır.”

Çocuk Bakıcısı'nın Montessori Eğitimi'ne Katkısı

Montessori’nin bu yaklaşımı esasında bilinçli her ebeveyn her çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı veya yatılı bakıcı tarafından bilinen bir yöntem. Hatta bir çok oyun ablası da bu yöntemi öğrenmektedir. Zira başkalarından duyma bilgiler, çocukların karakterini kişiliğini kıyaslama ile çocuk yetiştirmek başarılı sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Her yetişkinin karakteri ve kişiliği nasıl farklıysa çocukların da aynı şekilde kendine özel karakteri ve kişiliği vardır. Çocuk yetiştirirken bu unutulmamalı, bu yönde eğitim sunulmalıdır. Şüphesiz çocuğun kişiliği esas alınarak sağlanan eğitim ve yetiştirme ritüeli olumlu etkiler bırakmaktadır.

Yeni doğum yapmış bir anne bebeğinin büyüme sürecinde bizzat çocuğunu yetiştirmek isteyip işe ara verdiğinde kendi iş hayatından feragat ederek çocuğunu esas alan bir döneme giriş yapar ve bunun etkilerini olumlu bir şekilde alır. Çalışan anneler ise çocuk bakıcı yardımıyla bilinçli çocuk yetiştirme konusunda elinden geleni yapar. Montessori eğitiminde çocuğa anne, baba, eğitmen veya bakıcı gözetmeksizin eğitim yaklaşımı aynıdır ve çocuk ile birebir iletişimi kuran kişi bu yönde olmalıdır.

Çalışan anneler için kısa süreli bakıcı ihtiyacı çok sık ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumlarda çocukların kısa sürede olsa bilinçli kişilerle birlikte olması gerekmektedir. Bu tip durumların sık yaşanıyor olma halinde ise yaşanılan bölgede bakıcı tercih edilmelidir. İlan açılırken Kısa süreli bakıcı Kadıköy veya tam zamanlı bakıcılar Kadıköy şeklinde bir ilan tercih edilmeli.  Her bölge için özel arama gerçekleştirmek, ilanlar vermek çözüm odaklı sonuçlar elde etmesini sağlar. Kısa süreli bakıcı Ataşehir ve civarında lazımsa eğer çok uzak bir bölgede bulunan bakıcı çocuğa bakmaya hazır olmayabilir. Bölgeden bölgeye bakıcı ihtiyacı farklılaşabiliyor. Örneğin kısa veya tam zamanlı bakıcılar Ataşehir semtinde yoğun bir ihtiyaçken Nişantaşı gibi bir yerde gerek duyulmayabiliyor. Bu sebeple ilanlar bölgesel olarak oluşturulmalı, bakıcıların eve yakınlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bebek bakıcısı firmalar, bu tip durumlarda en ideal ve profesyonel yardımı sunarak ebeveynlere büyük destek sağlıyor. Ebeveynlerin ihtiyaç duyduğu kısa süreli bakıcı Sarıyer bölgesinden olması gerekiyorsa firma bölgedeki kısa ve tam zamanlı bakıcılar Sarıyer şeklinde bir liste sunarak uygun adayın bulunmasını sağlıyor. Bulunan bakıcının eğitimi, yaklaşımı vb detaylar karşılıklı iletişim halinde öğrenilerek çocukların seveceği karakterde bakıcılar bulunabiliyor. Çocuk bakıcısının oturduğu yer ile ailenin oturduğu yerin yakın olmasının avantajlarına ilişkin "Bebek Bakıcısı ile Ailenin Evinin Yakın Olmasının Avantajları" isimli yazımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar