Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Çocuk Bakıcısı Seçiminde En Sık Yapılan 10 Yanlış

Çocuk bakıcısı seçiminde yapılacak en ufak bir yanlışın bile telafisi yoktur. Aileler bakıcı seçerken belli noktalara dikkat ederlerse çocukları için en doğru seçimi yapabilirler. Öncelikle bakıcı adayının çok genç ya da çok yaşlı olmaması gerekir. Gençler tecrübesiz olabilecekleri gibi yaşlılarda çocuğun duysal ihtiyaçlarını karşılayamayabilirler ve çocukla iletişim sorunu yaşayabilirler. 

Anneanne ve Babaanneye çocuğu zorunlu bir şekilde bırakmak doğru değil.

Zorunlu babaanne ya da anneanne bakıcılıkları sağlıklı olmayacaktır. Ayrıca çocuklar kendi evinde bakılmalıdır. Çocuklar için kendi evleri ve kendi odaları güven hissettirir. Mümkün olduğunca çocuğunuza kendi evinizde baktırmalısınız. Temizlik ve hijyen bakımından da çocuğun kendi evi daha iyi olacaktır. Çünkü evdeki tüm şartlar ona göre ayarlanmıştır.

Doğru Bakıcıyı Seçebilmek

Annelik duygusunu yaşamış birinin bakıcı olarak seçilmesi daha iyi olacaktır. Çünkü anneler çocuk bakma ve yetiştirme konusunda daha deneyimlidirler. Bakıcının kişisel özellikleri de önemlidir. Bakıcı seçimi yaparken temiz, düzenli ve dürüst olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca düzenli bir aile hayatının olması da önemli bir ayrıntıdır. 

Bir çocuk bakıcısı her şeyden önce çocukları sevmelidir

Eğitimli, kendini yetiştirmiş, sevecen ve güler yüzlü bir bakıcı çocuğunuz için her zaman daha iyidir. Kötü alışkanlıkları olmayan bir bakıcı seçmeye dikkat etmelisiniz. Sorumluluk sahibi, iletişim becerileri gelişmiş ve sabırlı kişiler iyi bir seçim olacaktır. Bakıcı seçiminde süre de önemlidir. 

Bakıcı değiştirmemeye özen gösterin.

Çocuğunuza ne kadar süreyle bakabileceğini mutlaka öğrenin. Aksi takdirde sürekli bakıcı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyecektir. Çocukların kendileriyle ilgilenen yetişkinlerle duygusal bağ kurdukları ve bağlandıkları unutulmamalıdır.

Yeni bir bakıcı tüm süreçlerin sıfırdan başlaması demektir.

Her seferinde yeni bir bakıcıya alışmak hem çocuk için hem de aile için zor olacaktır. Mümkünse bakıcının evini ziyaret etmeli ve ev ortamını da görmelisiniz. Hatta daha önce çalıştığı yerlerden de bilgi alabilirsiniz. Mecbur kalınmadığı sürece bakıcı yatılı olmamalıdır. Çocuğun gece – gündüz bakıcısıyla birlikte olması zamanla ailesinden kopmasına neden olabilir. Buna dikkat edilmelidir. 

Bakıcı ile anlaştıktan sonra ilk günler kontrol etmek önemlidir.

Ayrıca bakıcı ile anlaşılmadan önce çocukla iletişimi gözlenmeli ve buna göre karar verilmelidir. İlk intibalar her zaman önemlidir. Bakıcıyla anlaşma sağlandıysa ilk günler sık sık kontrol edilmelidir. Telefonla arayarak ya da bir akrabanızın eve giderek bakmasını isteyerek bu kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Bakıcı konusunda çocuğunuzun fikride önemlidir. Çocuğunuz bakıcısından sürekli şikâyet ediyor ve memnun kalmıyorsa bunun nedenlerini bulmalısınız.

Aile Dışından Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

 • Bakıcınıza 1 haftalık deneme süresi verin. Asıl kararınızı bu süreden sonra verebilirsiniz. Bu süre boyunca çocuğunuzla iletişimini ve çocuğunuzun tavırlarını kontrol edin.
 • Bakıcı adayının iletişim bilgilerini alın ve bu bilgilerin doğruluğunu teyit edin.
 • Bakıcının özgeçmişini inceleyin ve referansları ile iletişime geçerek tecrübesini teyit edin.
 • Bakıcıdan emniyetten alınmış sicil dosyası, sağlık raporu ve eski çalıştığı yerlerin telefon numaralarını isteyin.
 • Bakıcının eğitim seviyesini ve eğitim bilgilerini kontrol edin.
 • Çocuk bakımı konusunda uzman kişileri seçtiğinizden emin olun.

Çocuk ve Bakıcısı Arasında Bağ Kurulmalı

Çocuk ile bakıcısı arasında oluşan bağın; çocuğun benlik kavramı ve sosyal çevre ile ilgili algılarının gelişimi üzerinde büyük etkisi olduğu bilinmektedir. İlk bağlanma süreci 1 yaşına kadar oluşur ve 3 yaşına kadar da gelişimini sürdürür. Kurulan bu bağ çocuğun yetişkinlik dönemindeki yakın ilişkilerini de etkilemektedir. Çocuk ve bakıcısı arasında bu bağın oluşabilmesi için çocuk değerli ve güvende olduğunu hissetmeli, çocuğun ihtiyaçları zamanında ve yeterli düzeyde karşılanmalıdır. 

Çocuğun bağlanma stili hayatı boyunca kalıcı olacaktır.

Bakıcı ile çocuk arasında güvenli bağlanma kurulabildiğinde; çocuk dünyayı, kendini keşfederken bağlanma figürünü güvenli bir liman haline getirecektir. Çocuğun bağlanma tarzı tüm yaşamı boyunca benliğini, iş hayatını, eş seçimini, yakın ilişkideki rolünü, aile içi ilişkilerini, eğitim hayatını ve meslek seçimini etkileyecektir. Bu kadar önemli olan bağlanma konusu göz ardı edilmemeli, bakıcı seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. 

Bu nedenle bakıcı seçimi yaparken;

 • Bakıcının kişilik özelliklerini anlamaya çalışın.
 • Bakıcıyı tanımaya çalışın. Gerekirse ilk zamanlar sizde onunla vakit geçirin.
 • Bakıcının güvenilir olduğundan emin olun. Yeterli araştırmayı yapın.
 • Çocuğunuza bakacak bakıcıyı sadece bu iş için tutun. Ayrıca yemek ve temizlik gibi isteklerde bulunmayın. Dikkatinin çocuğunuzda olmasını sağlayın.
 • Bakıcının görev tanımı net olsun. Her şeyi en baştan konuşun.
 • İyi bir bakıcı bulduğunuzda sonuna kadar onunla devam etmeye çalışın.

İyi bir bakıcıda bulunması gereken özellikler;

 • Sorumluluk sahibi bir kişi olmalıdır.
 • Çocukları sevmelidir.
 • Dürüst ve güvenilir olmalıdır.
 • Bebek bakımı konusunda uzman olmalı, işinin hakkını vermelidir.
 • Güler yüzlü, şefkatli ve sevecen olmalıdır.
 • Sabırlı ve dikkatli olmadır.
 • İyi bir iletişim becerisine sahip olmalıdır.
 • Düzenli aile yaşantısına sahip olmalıdır.
 • Çocuğu bakacağı evin düzenine ve kurallarına ayak uydurabilmelidir.
 • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları olmamalıdır.
 • Sizi yarı yolda bırakmamalı, uzun yıllar çocuğunuza bakabilmelidir.

Çocuk Bakımında Kreş mi Yoksa Ev mi Tercih Edilmelidir? 

Kreş’in Avantajları:

 • Kreşlerde eğitimli ve deneyimli öğretmenler bulunmaktadır.
 • Çocuğunuz birçok arkadaş edinerek, yaşıtlarıyla oyunlar oynayabilir.
 • Yaşına ve seviyesine göre belirlenen belli bir program dâhilinde kalmayı öğrenmektedir.
 • Özellikle sağlık ve güvenlik ilgili yönetmelikler çerçevesinde denetlenmektedir.
 • Çocuğunuz sürekli gözetim altındadır. Bu durum küçük kazalara karşı önlem de olabilmektedir.
 • Birçok geliştirici ve zekâ oyunu oynayarak eğitimine katkı sağlanmaktadır.

Kreş’in Dezavantajları:

 • Kreş gerekli temizlik ve hijyen kurallarına uymuyorsa (oyuncaklar her gün temizlenmiyor, sınıfların temizliği aksıyor, mutfakta ve tuvalette gerekli temizlik ve hijyen sağlanmıyorsa, gıdaların temizliğine özen gösterilmiyorsa) sağlık sorunları yaşama ve hastalanma olasılığı artar.
 • Uygulanan programa dikkat edilmiyorsa, çocuğun seviyesini aşan ve sıkı programlar uygulanıyorsa çocuk kendini yetersiz hissedebilir ve erkenden okuldan soğuyabilir.
 • Öğretmenlerin eğitim düzeyleri oldukça önemlidir. Düşük eğitim seviyesine sahip kişilerin kreşlerde görev alması çocuğunuzun alacağı eğitimi olumsuz etkileyebilir.

Çocuğun gelişiminin en hassas olduğu dönemlerde yabancı bakıcı tercihi yapmanın çocuk gelişimi açısından etkilerini uzmanların görüşleri doğrultusunda inceleyelim.

Çocuk Bakıcısı Seçiminde Yapılan En Büyük Hata: Türk Bakıcı mı Yabancı Bakıcı mı?

Yabancı Bakıcı Tercih Nedenleri

Yabancı bakıcılar pek çok nedenle tercih edilebilmektedir. Bu nedenler ekonomik olabileceği gibi dil gelişimi gibi çocuğun gelişimini etkileyen nedenlerde olabilir. Aşağıda yabancı bakıcı tercih edilmesinin temel sebepleri sıralanmıştır. 

Ekonomik Sebepler: Yabancı uyruklu bakıcılar çoğu zaman daha uygun bir fiyata çalışmaktadır.

İsteklilik: Bazı yabancı uyruklu bakıcılar samimi ve oldukça güler yüzlüdür. Özellikle de Asya kıtasının farklı ülkelerinden gelen yabancı uyruklu bakıcılar, bakıcılık konusunda son derece istekli ve beceriklidirler. 

Dil gelişimi: Yabancı uyruklu bakıcılar sayesinde çocuğunuz yeni bir yabancı dil öğrenebilir. Çocuğunuzun yaşına göre yabancı dil takviyesi yapmanın iyi bir yolu da budur.

İş Ahlakı: Yabancı uyruklu bakıcıların çoğu iş ahlakına sahiptir. Bakıcılık işine bağlıdırlar ve olumsuz durumlardan uzak dururlar.  

Türk Bebek Bakıcısı Tercih Nedenleri

Bazı aileler, çocuklarını yabancı bakıcıya emanet etmek istemez ve özellikle Türk bakıcı tercih ederler. Elbette bu tercihinde farklı avantajları bulunmaktadır.

İletişim: Ebeveynler Türk bebek bakıcısı ile daha iyi iletişim kurabilmektedirler. Yabancı bakıcıların aksine sağlıklı bir Türkçe kullanımı çocuğun ana dilini iyi öğrenmesinde de etkili olacaktır.

Sorun Çıkma İhtimalinin Az Olması: Yerli bakıcıların vatandaşlık gibi sorunları yoktur. Çalışma izni ve oturma izni gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Yabancı Bakıcı Seçimi Yanlışı

Yabancı bakıcıların saydığımız gibi avantajları bulunmakla birlikte en büyük dezavantajları dil konusundadır. Çok erken dönemde çocuğunuzu yabancı uyruklu bir bakıcıya emanet etmeniz anadil gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bir çocuk gelişimini tamamlamak için düzgün bir anadil öğrenimine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle erken dönemde yabancı uyruklu bakıcı tutmamanızı tavsiye ederiz.

Son olarak çocuğunuza bakacak bakıcı ister yabancı olsun ister Türk en önemlisi işini düzgün yapmasıdır.

Çocuğun Bakıcıya Alışma Süreci

Çocukların bakıcılarına alışmaları uzun sürmektedir. Bu alışma döneminde annenin, anneannenin ya da eski bakıcının yanlarında bulunması daha iyi olacaktır. Çocuğunuzu daha yeni tanıdığı bir bakıcıyla yalnız bırakmak hiç de iyi olmayacaktır. Bakıcıya alışma sürecinde çocuğunuzun yanında olun ve yavaş yavaş kontrolü bakıcıya bırakın. Bu süreç boyunca bakıcıyı da kontrol edebilir, beğenmediğiniz durumlarda uyarabilirsiniz. Bakıcınızın anlayışlı, yumuşak ve sabırlı olması gerekir. Bakıcı, kararlı bir şekilde çocukla ilişki kurma çabasında olmalıdır. Bakıcıda hoşunuza gitmeyen davranışlarla karşılaşırsanız erkenden yolunuzu ayırabilirsiniz.

Bakıcıyla Çok Zaman Geçirmek Çocuğu Nasıl Etkiler?

Bildiğiniz üzere annelik kavramı hem fiziksel hem de manevi bir olgudur. Çocuğunuza düzenli olarak zaman ayırmanız halinde birincil bağ kurduğu kişi siz olacaksınız. Günde en az 2-3 saat ve hafta sonları da yoğun bir şekilde çocuğunuzla ilgileniyorsanız hiçbir sorun yaşanmayacaktır. 

Çocuğunuz sizinle kurduğu bağla birlikte başka yetişkinlerle de bağ kurabilir. Özellikle kendisini seven ve ilgi gösteren kişilere güveni artar. Çoğu çocuk için gündüz bakıcıyla gece anneyle olmak keyifli bir rutin haline de gelir. Bakıcınız çocuğunuzun gelişimine yeterli katkıyı veriyorsa, çocuğunuzun onu sevmesinde, bağlanmasında hiçbir sorun yoktur.

Annesinden Ayrılamayan ve Bakıcı İstemeyen Çocuklar

Bakıcıya alışmak çocuk için de bir süre gerektirir. Sonuç itibariyle bu durum onun için yenidir. Çocuğun alışma sürecinde en önemli rol bakıcıya düşmektedir. Bakıcınız çocuğunuzla gerektiği gibi ilgileniyorsa ve işinin hakkını veriyorsa çocuğunuz önünde sonunda alışacaktır. Ancak bu süreç çocuğun yaşı ve karakterine göre değişebilmektedir. 

Bakıcı ile ilişkide çocuğa ilk desteği siz vermelisiniz.

Çocuğunuza bakıcısını sevdirmek istiyorsanız ilk olarak siz bakıcıyı sevmeli ve desteklemelisiniz. Daha sonra çocuğunuzu yavaş yavaş bakıcıyla yalnız bırakarak alıştırmaya başlayabilirsiniz. Çocuk bakıcıdan sevgi gördüğü kadar onun sınırlayıcı özelliklerini de öğrenmelidir. Bu şekilde oluşacak güven ilişkisiyle çocuğunuz da, bakıcınız da ve hatta siz de daha rahat edeceksiniz. Ama unutmayın ki en önemli nokta bakıcının sürekliliğidir. Sık bakıcı değiştirilmesi çocuk iletişiminde işleri zorlaştırabilir.

Bakıcı Alacaklar, Bakıcı Adayına Hangi Soruları Sormalıdır?

 • İlk olarak çocuk bakımında deneyimi olup olmadığı sorulmalı,

 

 • Neden çocuk bakıcılığı yapmayı istediği sorulmalı,

 

 • Ne kadar süreyle çocuğunuza bakacağı öğrenilmeli,

 

 • İletişim yetenekleri ve çocukla anlaşıp anlaşamayacağı sorulmalı,

 

 • İlk yardım bilgisine sahip olup olmadığı sorulmalı,

 

 • Sinirlenince ani tepkiler veriyor mu öğrenilmeli,

 

 • Kendi çocuklarının olup olmadığı sorulmalı,

 

 • Düzenli bir aile hayatı yaşayıp yaşamadığı sorulmalıdır.

Sonuç olarak;

Çocuk bakıcısı seçimi yapılırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, çocuğun hangi ortamlara uyumlu olduğunu ve bakıcı seçiminde yapılan yanlışları öğrendik. Çocuklarımızın gelişimi için en doğru seçimi yapabilmek adına sizlere bilgi vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar