Bebek/Çocuk Bakım
11 Ocak 2018

Çocuk Bakıcısı Seçerken Mutlaka Sormanız Gereken Sorular

Çocuk bakımı için seçeceğiniz kişiye sormanız gereken her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

Çocuğunuzun bakımı için tercih edebileceğiniz adayları listelediniz. Eee şimdi? Şimdi yapmanız gereken aileniz için en iyi çocuk bakıcısını bulmak üzere olmazsa olmazlarınızı çıkarmak ve bunları listelemek.

Elbette konuşmayı doğal akışında yapmayı hepimiz isteriz. Ama seçeceğiniz insanı daha iyi analiz etmek için bir kaç soruya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca konu çocuklar olunca yapacağı herşey için net cevaplar sizin tercihinizi etkileyecektir. Yüz yüze görüşme genellikle işe başlama durumlarında son adım olduğu için her şeyi netleştirmiş ve konuşmuş olmanız gerekiyor.

Görüşmenizi kolaylaştırmak için www.evdekibakicim.com uzmanları sizin için aşağıdaki soruları hazırladı. Aralarında seçeceğiniz bir kaç soru ile veya hepsini kullanarak doğru aday seçmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Temel Sorular

Temel sorular, bir çocuk bakıcısı hakkında az çok bilgi edinmeye olanak sağlamaktadır. Bu nedenle adaylar arasından seçim yaparken kişilerin en detaylı şekilde sorunlarını yöneltmeleri ve bu sorular için cevap almaları gerekmektedir. Bu aşamada adayı tanımak için sorular sorun. Size verdiği cevapların yeterliliğinden emin olun. Tek kelimelik cevaplar istemiyorsunuz ama aynı zamanda onun hayat hikâyesine de ihtiyacınız yok.

Sohbetinize temel sorularla başlayabilirsiniz:

·         Ne kadar süredir çocuk bakımı alanında çalışıyorsun? Bu soru, adayın ne kadar bir zamandan beri çocuk bakımı ile ilgilendiğinin ve aslında ne kadar tecrübeli biri olduğunun da kanıtıdır. Bu sayede çocukların emanet edilip edilemeyeceğine dair karara varmak da mümkün olabilmektedir.

·         Hangi yaş grubu çocuklarla ilgilendin? Bu soru ise çocuk bakıcısı adayı olan kişi açısından önemli bir sorudur. Çünkü kendi çocuğunuzun bu kişinin bakım alanına girip girmediğini ve çocuğunuzun yaş grubu hakkında bilgisi olup olmadığını da kestirebilirsiniz.

·         Size göre, en uygun bakım yapabileceğiniz çocuk yaş grubu nedir? Neden?

·         Çocuk bakımı konusunda kendinizi yeterli görmenizin sebebi yaptığınız işler mi hayat tecrübeniz mi?

Bu soruların hiçbirinin uzun uzun konuşulmasına gerek yoktur. Hepsinin cevabı kısa ve net olmalıdır.

Eğitim ve Deneyimi

 Bir bakıcının eğitimi ve deneyimleri en önemli belirleyicilerdendir. Bu kısım da sorduğunuz sorular o yüzden çok önemlidir. Çünkü çocuk bakımı üstlenen kişiler sadece çocukların yanında durmamakta, gerektiğinde onlara müdahale de etmektedir. Bu yüzden pek çok konuda deneyim ve donanım sahibi de olmaları gerekmektedir.

·         İlk yardım konusunda neler biliyor?

·         Çocuk Bakımı konusunda eğitim aldınız mı? Gerekirse almak ister misiniz?

·         Eğitim düzeyiniz nedir?

·         İngilizce vb. yabancı dillere akıcı olarak konuşabiliyor musunuz?

Bu konu başlığı altında sorabileceğiniz her şeyi sorun. Çocuğunuzun özel bir durumu varsa veya sizin talep ettiğiniz şeyler varsa hepsini sorun.

Önceki İşlerini Sorun

 Referanslar, çocuk bakıcısı olarak aday olan kişiler için oldukça önemlidir. Bu nedenle de kişilerin çocuklarının bakımı için sağlam referanslara ihtiyaçları vardır. Hatta bu kişileri arayıp çocuk bakıcısı hakkında bilgi almak da doğru olacaktır. Önceden çalıştığı ailelerde yaptığı işler sizinle ne kadar uyumlu çalışacağı konusunda işinize yarayacak bilgiler verebilir.

·         En son çalıştığınız yerde ne iş yapıyordunuz? Boş zamanınız kaldığında nasıl değerlendiriyordunuz?

·         Son çalıştığınız ailede günlük rutininiz neydi?

·         Olumsuz durumlar yaşadınız mı? Yaşadıysanız eğer bunlardan neler öğrendiniz?

·         Kontrol edilemeyen şekilde ağlayan bir çocuk olduğunda veya aynı şekilde konuşan bir çocuk karşısında nasıl bir davranırsınız?

·         Hiç çocuk bakımı yaptığınız zaman acil bir durumla karşılaştınız mı? Nasıl çözdünüz?

·         En uzun yanında çalıştığınız aile ile ne kadar çalıştınız?

Bu sorulara vereceği cevaplar işinizle ne kadar ilgiliyse o kadar net olacaktır. Sizin ailenizle ilgili de size sorular sormaya başlayacaktır.

Çalışacağı Alan Hakkında Her Şeyi Sorun

 Bebek bakımı görevi ile çocuk bakımı için aday olan kişilere daha pek çok soru sorabilirsiniz. Şimdi soracağınız sorular, kişinin sizin için ne kadar fedakarlık yapabileceği ile yakından ilgilidir. Hatta bu sorular sayesinde size tam olarak ne verebileceğini de kestirebilirsiniz. Şimdiye kadar sormanız gerekenleri sorduktan sonra her şey sizin için uygunsa artık daha detaylı sorular sormaya başlayabilirsiniz. Böylece pozisyon gereksinimlerinizin beklentileriyle ne kadar örtüştüğünü anlayabilirsiniz.

·         Ne kadar esnek çalışabilirsiniz? Bazen erken gelmeniz veya geç çıkmanız sizin için sorun olur mu?

·         Günlük toparlama, mutfak konusunda bazen destek olmanızı beklesem bu sizi rahatsız eder mi?

·         Hobileriniz var mı? Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz? (Burda ailenizin yaptığı etkinliklere göre de sorunuz şekillenebilir.)

·         Evimize misafir geldiğinde veya biz bir yere misafirliğe gittiğimiz birden fazla çocukla ilgilenecek olmanız sizi rahatsız eder mi?

·         Ailenizdeki özel durumların hakkında konuşabilirsiniz.

·         Sıkı bir diyet uyguluyorsanız veya gıda alerjiniz varsa

·         Dini veya kültürel olarak özel yaptığınız şeyler varsa onları da anlatın.

·         Özel ihtiyaçlar (otizm, DEHB veya diğer koşullar).

Bu sorularınız bazı kişiler için kırılma noktası olabilir. Verdiği tepkilere, mimiklerine ve cevaplarına dikkat edin. Bakım gereksinimlerinizi karşılayamayacak veya özel durumlarınızdan rahatsız olan biriyse görüşmeyi sonlandırabilirsiniz.

Bakım Şekli

 Çocuk bakıcısı adayı iş gereksinimlerinizi karşılıyorsa, en önemli kısma geçebiliriz.

Pek çok aile görüşme için çocuğu olmayan adayları tercih ettiğinden bu soruların önemi oldukça yüksektir.

·         Çocuk bakımında sizi cezbeden şey nedir?

·         Çocuk bakımında size en zor görünen şey nedir?

·         Bakımda yaşadığınız en zor gün neydi ve nasıl atlattınız?

·         Çocuğu disiplin altına alma konusundaki düşünceniz nedir? Sizin rolünüz burada sizce nedir?

Çocuk bakıcısı seçmek dikkat ister. Yanlış karar verdim diye sürekli değiştiremezsiniz.

Tüm bu sorulardan sonra doğru aday olduğunu düşünüyorsunuz. Bir planlama yapın ve çocuğunuzla tanıştırın. Eğer sizi tatmin etmeyen bir görüşme olduysa başka adaylar bakmaya devam etmelisiniz. Ancak şu da bilinmeli ki, çocuğunuza seçeceğiniz çocuk bakıcısı daimi olmalıdır. Bu nedenle her aday olarak gördüğünüz kişiyi işe almanız, çocuğunuzun da belli bir dönem kafa karışıklığı yaşamasına neden olabilir. Örneğin işe aldığınız ve belli bir süre denediğiniz bir kişi, çocuğunuz ile çok iyi bir iletişim kurmuştur; ancak siz belli davranışlarını beğenmediğiniz için çalışmayı sonlandırmış olabilirsiniz. Bu nedenle de çocuk bakıcısı olarak işe alınacak olan kişinin tüm detaylara kadar incelenmesi ve seçimin sonrasında yapılması gerekmektedir.

Doğru sorular ve sorulara verilen samimi cevaplar, aslında kimin seçilmesi gerektiği konusunda da net bilgileri sunmaktadır. Bu sebeple de işe alacağınız ya da almayı düşündüğünüz kişiye elinizden geldiğince fazla soru yöneltmeye çalışın. Bu sayede en çok almak istediğiniz cevapları yakalayacak ve diğer adaylar ile de kıyaslama yapabileceksiniz. Bu nedenle en önemli faktör kişinin sizin sorularınıza ne kadar samimi olacağıdır.

Bazen verilen cevaplar ile işleyiş birbiri ile örtüşmeyebilmektedir. Bu nedenle de pek çok ebeveyn aslında çocuk bakıcısının başarısını işe başladıktan sonra anlayabilmektedir.

Doğru adayları bulmak için soracağınız soruları öğrendiğinize göre onu bulmanız şimdi çok daha kolay.

Adayları bulmak için EvdekiBakıcım uzmanlarına numaranızı bırakabilrisiniz. EvdekiBakıcım Aile Deneyimi Uzmanları size ulaşacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar