Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Çocuk Bakıcısı İle İlgili En Çok Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Çocuk bakıcısı ile ilgili en çok yaşanan sorunlar nelerdir, çocuk bakıcısı seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 

Çocuklarımız emanet edebileceğimiz en değerli varlıklardır. Bu nedenle çocuk bakıcısı tutmadan önce birçok hususa dikkat etmemiz gerekir. Bu hususlara dikkat etmezsek çocuk bakıcısı ile birçok sorun yaşayabiliriz. Öncelikle sorun yaşamamak için çocuk bakıcısı seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

Çocuk Bakıcısı Özellikleri

Öncelikle bir bakıcı sevecen, güler yüzlü ve konuşkan olmalıdır. Konuşmayı sevmeyen, sözel iletişimi eksik bir bakıcı çocuğun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Çocuklar duydukları sözcüklerle ve kurdukları iletişimle gelişim gösterirler. Bu nedenle depresif eğilimleri olmayan, cana yakın ve konuşkan bakıcıları tercih etmelisiniz. 

Bakıcı Çocuklar ile Vakit Geçirmeyi Sevmeli

Çocuk bakıcısı çocuğunuzla zaman geçirmekten keyif almalı, yüz yüze ve bire bir oyunlar oynayabilmeli ve çocuğun günlük rutin işlerini yaparken sıkıcı bir tavır takınmamalıdır. Çocuk gelişiminde en önemli noktalardan biri de duyguların dışavurumudur. Bakıcınız kendini ifade edebiliyorsa neye sevindiğini neye üzüldüğünü belirtebiliyorsa çocuğunuzla iletişiminde de bunları kullanacak olup, bu durumda çocuğun duygusal gelişimine katkı sağlayacaktır.

Nasıl Bir Bakıcı İstediğiniz Konusunda Tam Olarak Belli Olmalı

Bakıcı seçiminde bir ebeveyn olarak ne istediğinize de karar vermelisiniz. Bakıcının sadece sizin belirlediğiniz kuralları uygulamasını mı istiyorsunuz yoksa kendisi de inisiyatif alabilmeli mi? Kendi kurallarınızı belirlemeniz uygun bakıcıyı seçmenizde yardımcı olacaktır. Zaman kaybetmek istemiyorsanız görüşme sürecine geçmeden önce kurallarınızı ve kriterlerinizi belirleyiniz. 

Bebek Bakıcısı Seçiminde Belirleyebileceğiniz Kriterler

Güvenlik:

 Güvenlik her anne-baba için öncelikli konumdadır. Bu nedenle bakıcınızın ilk yardım bilip bilmediğini öğrenebilir, ilk yardım bilen bakıcılarla çalışabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun kullandığı ilaçlar varsa bunların etkileri ve yan etkileri konusunda bakıcınızı bilgilendirmeli ve her an karşısına çıkacak durumlarla başa çıkabilecek bir bakıcıyla çalışmayı tercih etmelisiniz.

Çocuklarınızın Değerlendirmesi: 

Çocuklarınız ne kadar küçük olursa olsun, bakıcısıyla arasındaki iletişimi belli edebilir. Zaten konuşabiliyor ve derdini anlatabiliyorsa bakıcısını sevip sevmediğini neler yaptıklarını size anlatacaktır. Daha küçük bir bebeğiniz varsa da hal ve hareketlerine dikkat ederek gidişat konusunda bilgi edinmeye çalışabilirsiniz. Çocuklarınızın önsezileri çok kuvvetlidir ve bakıcıdan olumlu enerji alıp almadığını da belli eder. Bir anne olarak sizde önsezilerinize güvenmeli ve çocuğunuzun durumunu takip etmelisiniz.

Yabancı Dil: 

Çocuğunuza erken dönem yabancı dil eğitimi vermek istiyorsanız, yabancı dil bilen bir bakıcı ya da yabancı uyruklu bir bakıcı çalıştırabilirsiniz. Çok küçük yaşlarda çocuğun anadilini bozabileceği için yabancı uyruklu bakıcı tercih edilmesini tavsiye etmiyoruz.

Diksiyon:

 Çocuğunuzu emanet ettiğiniz bakıcınızın Türkçesi yani diksiyonu oldukça önemlidir. Hiç kimse çocuğunun şiveli bir anadile sahip olmasını istemez. Bu nedenle bakıcınızla önce siz iletişime geçerek diksiyonunu ölçebilirsiniz.

Çamaşır ve Temizlik:

 Bakıcınızdan temizlikle ilgili bir beklentiniz olacak mı bunu belirlemelisiniz. Böyle bir beklentiniz varsa ve anlaşmayı da bu çerçevede yaptıysanız önceliğinizin çocuğuz olduğunu belirtmelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuzla ilgilenmek yerine evinizi temizleyen bir bakıcı ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca çamaşır ve ütü gibi işlerle uğraşmak da bakıcının çok fazla zamanını alabilir. Bu nedenle önceliğinizi belirlemelisiniz. Çok zorunlu olmadıkça bakıcınızdan ek işler istemeyiniz.

Çocukları Dışarı Çıkarma: 

Elbette çocukları dışarı çıkarma bakıcının zaten görevi diye düşünebilirsiniz. Fakat bazı bakıcılar ev daha güvenli olduğundan dışarı çıkmak istemeyebilir. Bu nedenle çocuğunuzu ne sıklıkla dışarı çıkarabileceğini öğrenmeniz de faydalı olacaktır.

Ayak İşleri: Birçok ebeveyn ufak tefek işlerini, (markete gitmek, pazara çıkmak vb.) bakıcıdan isteyebilir. Fakat en baştan konuşmadıysanız bunların angarya olduğunu unutmayın. Bu tarz isteklerde bulunmamanız en iyisi olacaktır. Fakat bunları da isteyeceksiniz bakıcınıza en baştan belirtmelisiniz. 

Çocuk Gelişimi: 

Çocuğunuzun hangi yönde gelişim göstermesini istiyorsanız ona uygun bir bakıcı bulmalısınız. Örneğin herhangi bir müzik aleti çalmasını mı istiyorsunuz. Müzik aleti çalabilen bir bakıcı tercih etmelisiniz. Bildiğiniz üzere eskiden mürebbiye adı verilen dadılar çocuğun her türlü gelişimden sorumlu olarak birçok sanat dalıyla ilgilenmesini sağlarlardı.

Disiplin Tarzı: 

Bakıcınızın kendi kurallarını mı uygulamasını istiyorsunuz yoksa sizin koyduğunuz kuralların dışına çıkmayarak çocuklarınızla ilgilenmesini mi? Öncelikle buna karar vermelisiniz. Bazen baskıcı ebeveynler yüzünden bakıcılar rahat hareket edemez ve çocuklara istedikleri gibi müdahale edemez. Bakıcı üzerinde baskı oluşturmanız onun çalışmasını da olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle çok keskin sınırlar çizmemeye çalışın.

Eğitimci Olmaları: 

Bakıcının eğitimci bir yönünün olmasını ve çocuklarınızın derslerine yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Bu konuda yardımcı olacak nitelikli bakıcılar hatta eğitimci geçmişi bulunan bakıcılar bulunmaktadır. Böyle bir isteğiniz varsa bakıcı ararken belirtmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. İstediğiniz alanda özel eğitim almış birini arıyorsanız, istediğiniz evraklar arasında eğitim aldığına dair belgeyi de isteyebilirsiniz.

Yemek Yapımı: 

Bakıcınızdan çocuğunuza bakmak haricinde yemek yapmasını da bekleyecekseniz bunu en başta belirtmelisiniz. Bazı ebeveynler tüm gün çalıştıkları için akşama da hazırlanmış yemekler bekleyebilir. Sizde bakıcınızdan yemek bekliyorsanız bu önceliğiniz olmamalı, ilk olarak çocuğunuzun bakımına dikkat etmesi gerektiğini belirtmelisiniz.

Mesai Zamanı: 

Bakıcınızın geceleri mi yoksa gündüzleri mi gelmesini istiyorsunuz? Siz vardiyaları olarak çalışabilirsiniz. Bu durumda sizin mesainize uygun çalışabilecek bir bakıcı bulmalısınız. Aslında bu en zor olanıdır. Her bakıcı vardiyalı olarak çalışmak istemez. İstese de ücreti yüksek olacaktır. Vardiyaları ya da normal mesai saatleri dışında çalışacak bir bakıcı arıyorsanız bunu belirterek, en baştan kabul eden bakıcı adayları ile görüşmelisiniz. Bu sayede boş yere birçok kişiyle görüşerek zaman kaybı yaşamamış olursunuz.

Bakıcı seçiminde en önemlisi önceliklerinizi belirlemenizdir. 

İsteklerinizi makul seviyede tutmanız daha kısa sürede daha iyi bakıcılar bulmanızı kolaylaştırabilir. Unutmayın ki ne kadar çok isteğiniz olursa iyi bakıcıları o kadar çok uzaklaştırırsınız. Her görüştüğünüz bakıcı adayıyla kriterlerinizi net bir şekilde konuşmalı ve daha sonradan ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmelisiniz. Eğer siz de çocuk bakıcınız da orta yolu bulursa daha sağlıklı bir ilişki sürdürebilirsiniz.

Çocuk Bakıcı ile İlgili En Çok Yaşanan Sorunlar

Bakıcının kendi kurallarını koyması: 

Ebeveynler kurallar ve disiplin konusunda bakıcı ile çatışabilir. Kendi kurallarınızı ve disiplin tarzını uygulamasını istediğiniz bakıcı, başına buyruk davranarak istediği kuralları uygulayabilir ve bu durum sizi rahatsız edebilir.

Cep Telefonu:

 Bazı bakıcılar telefonla çok fazla vakit geçirebilmekte olup, bu durum çocuğun gelişimini de etkileyebilir. Özellikle genç bakıcılar telefonlarını ellerinden düşürmemekte ve zamanının çoğunu bu şekilde geçirebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için bakıcıyla konuşarak mesai saatleri içerisinde zorunlu aramalar ve haberleşmeler haricinde telefonu ile ilgilenmemesini isteyebilirsiniz.

Kişisel Hijyen:

 Çocuğunuzu emanet ettiğiniz kişinin kendi temizliğine dikkat etmesini beklemeniz doğal bir durumdur. Kendi kişisel hijyenine dikkat etmeyen biri aynı durumu çocuğunuz içinde uygular. Bu nedenle bakıcıyla anlaşmadan önce evini ziyaret ederek küçük bir gözlem yapabilirsiniz.

Mesai Saatleri: 

Bakıcınızla iş saati çıkışınızda eve geleceğinizi belirterek bir anlaşma yaptıysanız. Mutlaka sizi bekleyecek ve siz gelmeden evden ayrılmayacaktır. Zaten aksi bir durumda hiç uzatmadan işine son verebilirsiniz. Sabahları işe gelme konusunda sıkıntı yaşarsanız bu sizin işinize geç kalmanıza sebep olarak sizi zor durumda bırakabilir. Mesai saatlerine uyum konusunda bakıcınızla konuşmalı ve olağan dışı durumlar haricinde geç kalmamasını istemelisiniz.

Bakıcının Kontrol Edilememesi:

 Bazen kontrolü kaybedebilir ve bakıcınızı istediğiniz şekilde yönlendiremeyebilirsiniz. Evinizdeki kontrolü asla kaybetmeyin. Evinizin kurallara varsa herkes buna uymak zorundadır. Yalnız kurallarınız net olmalı ve en baştan belirtilmelidir.

Bakıcıya Dışarıdan Müdahale Edilmesi: 

Bakıcıya dışarıdan müdahale edilmesinden kastımız akrabaların müdahalesidir. Anneanne ya da babaanne bakıcınıza müdahale etmek ve işlerine karışmak isteyebilir. Bu durumun önüne geçmeniz en iyisi olacaktır. Çünkü bu durum bakıcınızın çalışma huzurunu bozabilir ve istediği şekilde verimli olamayabilir.

Televizyon:

 Günümüzde televizyonun çocuklara verdiği zararlar bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle günde yarım saatten fazla televizyon izlemeleri oldukça zararlıdır. Bakıcınız çocuğunuza televizyon izletmese bile kendi izleyerek çocuğunuzla ilgilenmesi gereken zamanı boşa harcayabilir. Bakıcınızla anlaşma aşamasında konuşarak televizyon izlenilmemesini isteyebilirsiniz.

Sorun Yaratmayacak Güvenilir Bir Bakıcı Bulmak

Kriterlerinizi Netleştirin: 

Bir bakıcıya güvenmeniz için gerekli olan nedir? Öncelikle kafanızda güven verecek bakıcı profilini oluşturmalısınız. Sizin için bakıcının eğitimi mi önemli olan yoksa tanıdık biri olması mı? Bir başka kriterde bakıcınızın yabancı mı yoksa yerli mi olacağı olabilir. Birçok ebeveyn bakıcılarının ne çok genç olmasını ne de çok yaşlı olmasını ister.

Eski İşverenlerle İletişime Geçin: 

Kriterlerinizi netleştirdikten sonra bakıcının daha önce çalıştığı işverenleri ile iletişime geçebilirsiniz. Özellikle eski işverenlerine içtenlikle tavsiye edip etmeyeceklerini sorun. Doğru bakıcınızı bulabilirseniz artık alışma sürecine geçmeniz gerekecek.

Alışma Süreci:

Çocuğunuzun bakıcıya alışabilmesi için ilk bir hafta sizin de bakıcıyla birlikte evde zaman geçirmeniz gerekebilir. Böyle bir ihtimal yoksa akrabalarınızdan birinin sizin yerine bakıcıyı kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzu tanımadığı biriyle hemen baş başa bırakmamalısınız. Bakıcının yanında siz olacaksanız kendinizi arka planda tutun ve çocuğunuzun bakıcıya alışabilmesi için zaman tanıyın.

Oyunları bakıcınızın yönetmesine ve kontrolü yavaş yavaş eline almasına izin verin. 

Bu süreç hem çocuğunuzun hem de bakıcının davranışlarını kontrol etme açısından oldukça önemlidir. Bakıcıyla olan iletişiminiz güven dolu olmalı ve çocuğunuzda bu güveni hissetmelidir. Unutmayın ki çocuğunuz sizin güvenmediğiniz birine güvenmeyecektir. Zaten çocuğunuz ilk zamanlarda çekingen davranacak ve bakıcısına alışma süreci yaşayacaktır. 

Çocuğunuzla sağlıklı ilişkinizi korumak için çocuğunuza vakit ayırmalısınız.

Çocuğunuzla aranızdaki bağın zedelenmesini istemiyorsanız hafta içi ve hafta sonu onun için yeterince vakit ayırmalısınız. Aksi takdirde anne-çocuk bağı zarar görebilir. Çocuklar kendileriyle ilgilenen yetişkinlerle duygusal bağ kurarlar ve yakınlık hissederler. Bakıcısıyla aynı şekilde duygusal bir bağ kurması normaldir. Bu bağın sizi endişelendirmesine gerek yok. Çocuğunuzla yeterince vakit geçirdiğiniz sürece ön planda her zaman siz olacaksınız.

Çocuğun Bakıcıyı Reddetmesi: 

Bakıcı ile yaşanabilecek sorunlardan biri de çocuğunuzdan kaynaklı olabilir. Çocuklar annelerinden ayrılmayı ve bir bakıcının kendilerine bakmasını kabullenemeyebilirler. Yeni bir duruma alışmak her insan gibi çocukları da etkiler. Bakıcınız işini seven ve iletişim becerileri gelişmiş biriyse çocuğunuzla bağ kurmayı başaracak ve çocuğunuzun bu duruma alışmasını sağlayacaktır. Bu sürecin kısalması için sizin de destek olmanız ve bakıcıya olan güveninizi her fırsatta belirtmeniz gerekir. Alışma süreci boyunca çocuğunuzun yanında olabilirsiniz fakat kontrolü bakıcıya bırakmanız daha iyi olacaktır.

Bakıcı Sürekliliği: 

Sürekli bir bakıcı ile çalışmak en iyisidir. Bakıcı değişimleri çocuğu olumsuz etkiler ve yeni bir bakıcıya bağlanmasını engelleyebilir. Bu nedenle anlaştığınız bakıcıdan ne kadar süreyle çalışabileceğini de öğrenin. Bakıcının en azından, çocuğunuz 3-4 yaşına gelene kadar çalışması en iyisi olacaktır.

Çocuk bakıcısı ile ilgili en çok yaşanan sorunları ele aldık ve bu sorunların nasıl üstesinden gelebileceğinizi anlattık. Bakıcı seçimi ve kontrolü oldukça zorlu süreçleri barındırmaktadır. Canınızın parçası olan evladınızı birine emanet edecekseniz öncelikle güvenebilmelisiniz.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar