Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Çocuk Bakıcısı Çocuğun Güvenliği İçin Nelere Dikkat Etmelidir?

Çocuklar, yaşamın bizlere emanet ettiği en değerli varlıklardır. Onların güvenli, keyifli ve konforlu bir yaşam sürmesi için gereken her şeyi yapmak isteriz. Daha mutlu ve sağlıklı olmaları, yaşama dair öncelikli beklentimizdir. Tam da bu sebepten, çocuk bakıcısı seçimi çocukların güvenliği için büyük önem taşır. Çünkü çocuk bakıcısı, günün önemli sayılabilecek bir zaman dilimini çocukla birlikte geçirir. Yaralanmalara, kazalara ve rastlanması muhtemel tüm aksiliklere karşı çevik ve donanımlı olması değerlidir. 

Çocuk bakıcısı olmak sorumluluk gerektiren bir görevdir.

Çocuk bakıcısı olmak önemli sorumlulukları üstlenmek ve bu sorumlulukların eksiksiz biçimde yerine getirilmesi anlamına gelir. Çocuklar avuçlarımızda yeşeren taze bir yaprak... Çocuk bakıcıları çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde en büyük rol sahiplerinden biridir. Peki çocuk bakıcısı, çocuğun güvenliği için tam olarak nelere dikkat etmelidir? Bir çocuk bakıcısının yapması gerekenler tam olarak neleri içermelidir?

Beslenme güvenliği... 

Çalışan anne ve babaların en büyük beklentilerinin başında, emanet ettikleri çocuklarının emin ellerde olması ve doğru şekilde beslenmesidir. Çocuğun gerekli vitaminler bakımından yeterli gıdayı alması, alerjisi olan ürünlere dikkat edilmesi ve çocuğun doyma limitine dikkat edilmesi önemlidir. 

Yeterli beslenmenin yanı sıra, çocuğun yemek yerken güvende olması da oldukça özen gösterilmesi gereken konular arasındadır. Yemek yerken boğaza takılan bir gıda, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Mama sandalyesinden sarkması hâlinde çocuğun güvenliği tehlikeye girebilir. Çocuk bakıcısı tüm bu olasılıkları düşünerek beslenme işleminin güvenli bir alanda ve yeterli miktarda gerçekleştirilmesini sağlamalıdır.

Banyoda güvenlik... 

Çocuğun hijyen seviyesinin korunması için yapılması gereken temizlik işlemleri de çocuk bakıcısının sorumluluklar listesine dahildir. Evin pek çok noktası, çocuklar için eğlenceli bir oyun alanı gibi görünür. Tehlikelerin ve risklerin farkında olmayan minikler hızlıca hareket ederken, ortam kazalara ve sorunlara açık hâle gelir. 

Çocuk bakıcısının görevi, her alanda olduğu gibi banyoda da güvenliği sağlamaktır. Zeminin kayganlığı, suyun sıcaklık derecesi, küvetin derinliği, kullanılan hijyenik ürünlerin kalitesi ve daha pek çok unsur bakıcı tarafından titizlikle incelenmelidir.

Keskin eşyalar...

Günlük yaşamda ev ortamının içinde pek çok kesici ve delici alet bulunur. Bazen bir tamirat işlemi için kullanılan tornavida kenara atılır, bazen de salatayı doğradıktan sonra bıçak masanın üstünde bırakılır. Oysa ki çocukların olduğu ortamda keskin eşyalar hareketsiz bir nesne değil, muhtemel bir tehlike faktörüdür. 

Çocuk bakıcısı gün içerisinde bu nesnelere özellikle dikkat etmeli ve kazaya sebebiyet verebilecek malzemeleri ortadan kaldırmalıdır. Gerekirse mutfak çekmecelerinin kilitli olması yönünde ebeveynleri uyarmalı ve dekorasyondaki ufak değişiklikler konusunda onları bilgilendirmelidir. Bu sayede çocuklar evin içinde çok daha rahat ve konforlu bir şekilde hareket edebilir.

Oyuncaklar...

Çoğunlukla tehlikenin ürkütücü malzemelerden geldiğini sanma yanılgısına düşülür. Oysa ki bazı durumlarda en masum görünen eşyalar bile sıkıntı doğurabilir. Buna en güzel örnek, birbirinden farklı tasarımlarıyla çocukların etrafını kaplayan oyuncaklardır. 

Küçük parçalardan oluşan oyuncaklara dikkat edilmeli...

Küçük parçalardan oluşan oyuncaklar çocukların soluk borusuna kaçarak tehlike yaratabilir. Ayak altında kalan oyuncaklar çocukların basıp düşmesine, köşesi sivri oyuncaklar ise ani hareket eden çocukların yaralanmasına neden olabilir. 

Bebek bakıcısı oyuncak seçimi konusunda aile üyelerini bilgilendirmelidir. Şayet evde mevcut olan oyuncaklarda tehlike görüyorsa onları oyuncak sepetine doldurarak çocukların ulaşamayacağı yükseklikte bir yere kaldırmalıdır. Ayrıca oyuncakların, çocuğun yaşına uygun şekilde seçilmiş olması da güvenliği açısından önemlidir.

Tıbbi işlemler... 

Çocuklar gün içinde ani olarak rahatsızlık geçirebilir. Yükselen ateş, beklenmedik bir yaralanma, şaşırtıcı bir alerji durumu normalde insanları panikletebilir. Çocuk bakıcısı ise böylesi durumlarda soğukkanlılığını yitirmeden hareket etmelidir. Çocuğa ilk yardımda bulunarak onun sağlığını güvence altına aldıktan sonra en yakın hastaneye ve doktora ulaştırmalıdır.

Bakıcının karar verme yeteneği...

Bakıcının muhakeme yeteneği, olaya hızlıca müdahale edebilmesi ve çocuk için doğru olan seçeneğe yönelmesi hayat kurtarır. Herhangi bir rahatsızlık durumunda doğru müdahaleyi yapabilmek çocuğun en önemli evreyi atlatmasına yardımcı olur. Bu hastalık kalıtsal olabileceği gibi, sonradan gelişen bir durum da olabilir.

Temel ilk yardım bilgisi...

Temel ilk yardım becerilerine sahip olan bir çocuk bakıcısı bu riskli durumun altından kolayca kalkar ve çocuğu kurtarır. Aynı şekilde ilaç ihtiyaçları için eczane, aile kliniği ve taksi durağı gibi kritik noktaları ezberlemesi de önem taşır. Bu sayede akademik yardım alarak çocuğun güvenliğini sağlayabilir.

Trafikte güvenlik... 

Yalnızca ev içerisindeki unsurlar değil, dış ortamdaki faktörler de çocuğun güvenliğini önemli ölçüde etkiler. Şayet çocuk bakıcısı araç kullanıyorsa, çocuk koltuğunun sağlamlığına özen göstermeli. Trafikte hız yapmamaya, araçları sollamamaya ve araç kapılarının sıkıca kapatılmasına dikkat etmelidir. Aynı şekilde çocuğun üşütmemesi için klima ayarını dengelemeli ve camların açılıp kapanma derecesini buna göre ayarlamalıdır.

Arabanın içersinde bebek asla yalnız bırakılmamalı.

Sıcak yaz günlerinde ise çocuğu araçta kesinlikle yalnız bırakmayacak şekilde hareket etmelidir. İyi bir bebek bakıcısı dış ortamda araç dışındayken de çocuğu risk faktörlerinden korumalıdır. Ağır makineler, araçlar, kalabalık ve daha pek çok unsur trafikte güvenlik kapsamında değerlendirilmelidir.

Mobilyalar... 

Ev içerisindeki mobilyalar konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için oldukça kıymetlidir. Çocuklar da günlük rutin içerisinde bu konforu paylaşan kişiler arasındadır. Fakat bazı mobilyalar ihmal edilmeleri hâlinde çocukların güvenliğini tehdit edebilir:

  • Ağır bir dolap çocukların üstüne şiddetle devrilebilir,
  • Açık kalan bir baza aniden kapanması hâlinde can sıkıcı sonuçlara yol açabilir.

İyi bir çocuk bakıcısı tüm bunların bilincinde olmalıdır. Ayrıca mobilyaların sivri köşeleri de koruyucular tarafından kapatılmalı ve çocuk bakıcısı bu konudaki deneyimlerini zaman zaman aileye aktarmalıdır. Kendisi evde yokken ailenin de aynı bilgiyle devam edebilmesi için fikirlerin aktarımı büyük değer taşımaktadır.

Elektrikli aletler ve prizler...

Çocuklar oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Aynı şekilde nelerle oynadıklarının da farkına varmazlar. Bazen ellerini tehlikeli bir prize sokarlar, bazen de başlarına bela açabilecek bir makineye hızlıca yaklaşırlar. Böyle durumlara karşın önlem almak için çocuk bakıcısı çocuğu hiçbir sebepten yalnız bırakmamalıdır.

Çamaşır makinesinin kapağını kapatmalı ve prizleri koruyucu kapaklarla desteklemelidir. Bu anlamda ev sahiplerini, yani ebeveynleri, bilgilendirmesi uzun vadede çocuğun da kendisinin de daha güvenli bir ortamda vakit geçirmesine olanak sağlar.

Tehlikeli aletler sadece tek başına değil, suyla temas ettiğinde de tatsız sonuçlara yol açabilecek malzemelerdir. Bu tür araçların kullanıldıktan sonra süratle ortadan kaldırılması güvenli yaşamın öncelikli maddeleri arasındadır.

İlaçlar ve kimyasallar... 

Ev ortamı tüm ailenin ilaçları ve aynı zamanda ev temizliğine katkısı olan hijyen maddelerinin bulunduğu karmaşık bir alandır. Dedenin kalp ilacı, babanın tıraş köpüğü, annenin migren hapı, yer temizleyiciler, çamaşır suları ve çok daha fazlası! Tüm bunlar çocuğun hızlıca erişebileceği noktalarda bulunur. Bir anlık dalgınlık ise oldukça kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Çocuk bakıcısının görevi tüm ilaçların kilitli durumda olduğundan emin olmaktır. Şayet kilit altına almak mümkün değil ise ilaçların belli bir odaya alınması ve o odaya çocuğun erişmemesi yönünde dikkat gösterilmesi de yeterli olacaktır.

Yabancılar... 

Hem ev içerisinde hem de dış ortamlarda en büyük tehlikelerden biri yabancı unsurudur. Çocukların tanımadığı kişilerle konuşmamaları gerektiği sıkı sıkı tembihlenmelidir. Ancak anne ve babanın çocukla olmadığı, yabancıların kendini aile gibi tanıtabileceği ve hatta ileri gidip sorun yaratabileceği durumlara karşı çocuk bakıcıları serinkanlı davranmalıdır.

Evde çocukla birlikteyken kapılar sıkıca kilitlenmeli ve dürbünden bakmadan kapı açılmamalıdır. Pazarlamacı, anketör, satıcı gibi bireylerle temas kurulmamalı ve çocuk tehlikeye atılmamalıdır. 

Tüm bunlar dış ortamdaki durumlarda da geçerlidir. Parkta, bahçede, AVM gibi bir mekanda dahi olsa yabancıların çocukla fiziksel temas kurması önlenmelidir. İyi bir bakıcı çocuğu izole etmeden onu korumaya dikkat göstermeli, böylece çocuğu ürkütmeden güvenliği sağlamalıdır.

Uykuda güvenlik...

Çocukları güvende tutmak sadece hareketli oldukları anlar için geçerli değildir. Aynı zamanda uykuda olan çocuklarda sıklıkla belli başlı sorunlara maruz kalabilir. Uykuda boğulma tehlikesi, kusmuğunu yutma, korkutucu rüyalarla yaşanan panik, yataktan düşme ve daha pek çok risk faktörü uyuyan çocukla birliktedir.

Çocuk bakıcısının esas önceliği çocuğu uykusunda dahi olsa yalnız bırakmamaktır. Aynı odada olmak mümkün değilse çocuğu telsizlerle kontrol etmeli, belli aralıklarla odasına giderek çocuğun uyku pozisyonu incelenmelidir. Bu sayede hem çocuğun daha keyifli bir uyku kalitesine sahip olması sağlanır, hem de çocuğun güvenliği tam teşekküllü bir biçimde güvence altına alınır.

Yükseklik... 

Günümüzde pek çok evin kapı ve pencerelerinde demir parmaklıklar mevcuttur. Ancak bazı yapılarda bu söz konusu olmadığında çocuklar için tehlikeli durumlar oluşabilir. Oyun oynarken dalgın hareket eden çocuklar pencere, balkon ve merdiven gibi yüksekliklere hızlıca koşabilir. Çocuk bakıcısı zihinsel olduğu kadar fiziksel anlamda da çeviklik göstermelidir. Açık kapı ve pencerelere dikkat etmeli, çocukların kısa bir süre için olsa bile aşağı sarkmasına izin vermemelidir.

Rutin kontroller...

 Güvenlik çoğu zaman tek yönlü bir konu olarak görülür. Bir tehlike oluşmadan önce çocuk güvence altına alınır. Oysa ki rutin akış içerisinde yer alan detaylar da çocuğun yaşamı üzerinde oldukça etkilidir. Uzayan tırnakları, çocuğun kendisini yaralamasına sebebiyet verebilir. 

Aşılar...

Zamanı geldiği hâlde ihmal edilen aşılar çocuğun sağlık düzenini tehdit edebilir. Diş çıkarma sürecinde bilinçsizce davranılması çocuğun daha zorlu bir etap geçirmesine neden olabilir. Çocuk bakıcısı tüm bunlarla ilgili deneyimlerini not ederek aileyi bilgilendirmelidir. Gün içerisinde yapabileceği çalışmaları gerçekleştirerek de çocuğun daha güvenli şekilde yaşamını sürdürmesine yardımcı olmalıdır.

Yanıcı maddeler ve alkol... 

İyi bir çocuk bakıcısı hiçbir çocuğun yanında alkol kullanmaması gerektiğini bilir. Aynı şekilde çocukla ilgilenme mesaisi başlamadan önce de alkol almamış olmalıdır. Çünkü zihninde yaşanması muhtemel bulanıklık çocuğun güvenliğini riske atabilir. 

Evde yer alan yanıcı maddeler ise ayrı bir tehdit unsurudur. Çekmecelerde yer alan kibritler ya da çakmaklar, kolonya şişeleri ve benzer malzemeler çocuk için tehlike yaratabilir. Çocuk bakıcısı tüm bunları çocuklardan uzak tutmalıdır.

Psikolojik unsurlar... 

Dış dünyadan gelen tehditler, ev içerisindeki riskler ve çok daha fazlası çocukların etrafını sarmaktadır. İyi bir çocuk bakıcısı çocuğu tüm bu faktörlerden korur. Fakat onu korurken psikolojik sağlığını da güvence altına alır. 

Çocuk bakımında çocukları azarlamak, onlara kızmak, bağırmak ya da kötü davranmak çocukta travma yaratır. Çocuğun güvenliğini sağlamak ya da onu bir şeylerden uzak tutmak için çözümü öfkede görmek, onun kalıcı bir biçimde sıkıntı yaşamasına neden olacaktır. Çocuk bakıcısının hem çocukla hem de ebeveynlerle uyum içerisinde ilerlemesi çocuğun daha kaliteli bir yaşam sürdürmesine olanak tanır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar