Genel Bebek/Çocuk Bakım
14 Eylül 2018

Çocuk Bakıcısı Bulma Sorunu Yaşayan Çalışan Anneler İçin Tavsiyeler

Merhaba, bu yazımızda çalışan annelerin bir sorunundan bahsedeceğiz: Çocuk bakıcısı bulmak. Öncelikle bu sürece başlamadan kafalardaki önyargılardan söz edeceğiz. Ardından çocuk bakıcısı konusunda ihtiyaçlarınızı belirleme ve ihtiyaçlarınızı giderecek bakıcıyı bulma süreci hakkına bilgi vereceğiz. İnternette çocuk bakıcısı ararken nasıl profesyonel bir çocuk bakıcısı hizmeti alabileceğinize de değineceğiz.

Yazımızı okumayı bitirdiğinizde çalışan bir anne olarak kısa zamanda çocuğunuza en uygun bakıcıyı bulmak konusunda bilgi edinmiş olacaksınız.

Yanlış Bilgiler ve Şu Vicdan Konusu

İlk kez çocuk bakıcısı çalıştıracak anneler, kendilerinin ya da çevresindekilerin ön yargılarıyla karşılaşabiliyorlar. Öncelikle bunların aşılması çocuk bakıcısı bulma sürecinin daha sağlıklı ilerlemesini için önemlidir. Gelin, bu önyargılara göz atıp doğru mu yanlış mı inceleyelim.

1. Çocuk bakıcısı çocuğa annesi gibi bakamaz.

Burada temel yanlış, bir çocuk bakıcısının çocuğa anne gibi bakması gerektiğini düşünmektir. Anneler doğal olarak çocuklarına sınırsız sevgi verirler, çok iyi bakarlar. Zaten bu yüzden çocuk bakıcısının bakımıyla kıyaslanabilecek bir şey değildir. Ancak çocuk bakıcısı da tecrübesi ve eğitimi sayesinde kimi zaman çocuğa annesinden çok daha iyi bakar. Doğru düşünce, annenin anne; çocuk bakıcısının çocuk bakıcısı olduğunu unutmamaktır. Çocuk bakıcısı anne gibi hissedemeyeceği gibi, bir anne de çocuğuna tecrübeli ve eğitimli çocuk bakıcısı gibi bakamaz.

2. Çocuk bakıcısı çalıştıran anne, annelik görevini yerine getiremiyordur.

Bu önyargı ile ilgili sorgulanması gereken, ideal anne tanımıdır. Çevre tarafından dayatılan annelik tanımı doğru mu? Kendinize soracağınız şey, budur. Siz nasıl bir anne olmak istiyorsunuz? Çalışmanız, çocuğunuza bakacak parayı kazanmanız bile tek başına bu önyargıyı çürütmek için önemli bir davranıştır. Çocuk bakıcısı çalıştırmanız, annelik görevinizi yerine getirmediğiniz anlamına gelmez, aksine çocuğunuzun bakımının iyi olması için çocuk bakıcısı çözümü bulmanız, görevinizi layıkıyla yerine getirdiğinizi gösterir.

3. Çocuklar yabancıya emanet edilmemelidir.

Çocuk bakımıyla ilgili hoş karşılanmayacak münferit olaylar olsa da, bunlar çocuk bakıcısının güvenilir olmadığı anlamına gelmez. Güvenilir çocuk bakıcısı bulmak konusunda önemli olan, eş-dost tavsiyesiyle çalıştırmaya başlayacağınız çocuk bakıcısının yerine, konusunda uzman, profesyonel bir çocuk bakıcısı bulma hizmeti almanızdır. Evdekibakıcım’da biz, her şeyden önce güvenirlilik kriterini gözetiyoruz. Çocuk bakıcılarını tanıyor, elemeden geçiriyor, size güvenilir bakıcıları sunuyoruz.

Eğer sizin de çocuk bakıcısı çalıştırmak konusunda farklı önyargılarınız varsa bu önyargıların gerekçelerinin doğru olup olmadığı hakkında düşünmeniz faydalı olacaktır. Eğer önyargılarınızı tatminkâr gerekçelerle destekleyemiyorsanız, atın çöpe gitsin, sizi engellemekten başka bir şey yapmazlar.

 

Neye İhtiyacı Olduğunu Bilen Kolay Bakıcı Bulur

Çocuk bakıcısı bulma konusunda ihtiyaç belirlerken 2 değişken vardır:

1.Çocuğun ihtiyaçları  2.Annenin ihtiyaçları

Çocuğun ihtiyaçlarını belirlerken şu şekilde düşünebilirsiniz. Benim çocuğumun diğer çocuklarla benzer ve farklı ihtiyaçları neler? Benzer ihtiyaçlar genelde temel ihtiyaçlardır. Fark ise diğer çocukların ihtiyacı olmayan ama sizin çocuğunuzun ihtiyacı olanlarla ortaya çıkar. Böyle bir ayrıştırma işinize yarayabilir. Örneğin çocuğunuzun üstün zekâlı veya astım hastası olabilir. Bu gibi özel durumlar özel bakım ihtiyaçlarını gündeme getirir.

Annenin ihtiyaçlarına gelince, bir davranışın başlangıcında ihtiyacınızı fark etmek vardır. İhtiyacınızı yanlış saptarsanız onu giderecek hizmeti de yanlış saptarsınız ve yanlışlar silsilesi uzar gider. Nasıl bir anne olmak istiyorum sorusuna, öyleyse nasıl bir çocuk bakıcısına ihtiyacım var, sorusunu ekleyebilirsiniz. Bir şirkette tam zamanlı mı çalışıyorsunuz yoksa eşinizle nöbetleşe çalıştığınız bir emlak ofisiniz mi var? Eviniz işinize uzak mı, yakın mı? Gece dışarı çıkmayı seviyor musunuz yoksa akşamları evde eşiniz ve çocuğunuzla geçiren bir evcimen misiniz? Cevaplarınız nasıl bir bakıcıya ihtiyacınız olduğu konusunda size ipuçları verecektir. İhtiyacınızı doğru belirleyip doğru bakıcı bulmanız durumunda çocuk bakıcısı ile uzun süre çalışacak, çocuğunuzun onunla güçlü bağlar kurmasını sağlayacaksınız aksi halde sık sık bakıcı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Kim doğru çocuk bakıcısını bulmak için defalarca mülakat yapmak ister ki? İşte bu yüzden net bir şekilde belirlenmiş ihtiyaç tanımına ve profesyonel çocuk bakıcısı bulma hizmeti almaya ihtiyacınız var.

Nasıl bir çocuk bakıcısı ihtiyacınızı giderebilir?

Eğer ihtiyacınızı doğru ve net bir şekilde belirlediyseniz, yukarıdaki soruya cevap vermeniz kolaylaşacaktır. Tüm gün çocuğunuzla ilgilenecek bir bakıcıya mı ihtiyacınız var yoksa 2 saat sizin için yeterli mi? Belki çocuğunuzun oyun ablasıyla oynarken dil öğrenmesini istiyorsunuz ya da sadece gece dışarı çıktığınızda çocuğunuzla ilgilenmesini.

Çocuğunuzun ve kendi ihtiyaçlarınızın haricinde bakıcının özelliklerine de dikkat etmek gerekir. Çocuk bakıcısında bulunması gereken temel özellikler, tecrübe, eğitim, sabır, ilgi ve şefkattir. İletişimi kuvvetli, değişik koşullara uyum sağlayabilen, disiplinli olması da önemlidir. Ancak çocuk bakıcılarının özel koşulları birbirinden farklı olabilir. Çocuk bakıcısı eğitim hayatına devam ediyor olabilir. Belirli saatlerde çalışmaya müsait olmayabilir ya da çocuğunuza tam zamanlı bakabilir. Bunun dışında, örneğin çocuğunuz çok hareketliyse bakıcının tecrübeli olmasından biraz taviz verip yaşı genç dinamik bir bakıcı ile çalışabilirsiniz. Yeni doğmuş bebeğinize itinalı bir bakım gerekiyorsa defalarca bebek büyütmüş tecrübeli bir bakıcı sizin için uygundur. Nasıl bir bebek bakıcısı, sorusuna en iyi cevabı yine siz verebilirsiniz. Bakıcıyla mülakatınızda onun özelliklerini, taleplerini, kısıtlılıklarını ve esnekliklerini ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz tekrar tekrar bakıcı aramanızı engelleyecektir.

Çocuk Bakıcısını Doğru Yerde mi Arıyorsunuz?

İhtiyacınızı bilseniz de eğer doğru yerde aramıyorsanız doğru hizmeti bulamazsınız. Bakıcı arayacağınız yerlerden biri çevrenizdir, yani çevreden edindiğiniz bilgiler ve tavsiyelerle bakıcı bulmanızdır. Bu şekilde çocuk bakıcısı aramak size pek fazla seçenek sunmaz, bir iki seçenekle yetinmek zorunda kalırsınız. Ayrıca bir çocuğa iyi bakan bakıcı, çocuğunuz ve sizin için uygun olmayabilir. Bir de güvenilirlik konusu var. Referanslarını kontrol edemezsiniz, hakkındaki yorumları bilemezsiniz. Yani çevreden bakıcı bulmak pek akıl karı görünmüyor.

Diğer seçenek teknolojinin bize getirdiği nimet olan internetten yararlanmak. İnternetten bakıcı bulma hizmeti veren birçok şirket var. İlkeli ve aile odaklı çalışan siteler olduğu gibi, birçoğu güvenliğe pek önem vermeyen, ailenin hassasiyetlerine ve çocuk bakıcısının emeğine değer vermeyen oluşumlar. Kısacası, internetten çocuk bakıcısı ararken de bir eleme yapmalısınız. Biz Evdekibakıcım olarak, ailelere en kaliteli ve hızlı çocuk bakıcısı hizmetini sunmayı amaç edinmiş bir web sitesiyiz.

 

Çalışan Anne Olarak Çocuk Bakıcısı Bulduktan Sonra Yapacaklarınız

Bakıcı bulma süreci hakkında size verdiğimiz bilgiler çok önemli ama konuyu eksik bırakırsak tekrar aynı süreci yaşamak zorunda kalırsınız. Ailenin çocuk bakıcısı bulma sürecinde yanında olduğumuz gibi, çocuk bakıcısıyla ilgili de birkaç bilgi vermek istiyoruz. Çalışan bir anne olmanıza rağmen çocuğunuza tecrübeli ve eğitimli bir bakıcı bulmak için oldukça zaman harcadığınızı biliyor ve bu çabanıza değer veriyoruz. Tekrar çocuk bakıcısı bulmak için zaman harcamamanız için bakıcıyla iyi  bir ilişki içinde olmalısınız. Bazı önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bakıcıyla net iletişim kurun. Sorunuz varsa sorun, sorusu varsa yanıtlayın.
  • Esnek olun ve esnek olmasını talep edin. Günümüzde bir anda günlük programımız tamamen değişebiliyor.
  • Bakıcınıza güvenin.
  • İlkelerinizden taviz vermeyin. Çocuk bakıcısı size bakım tavsiyesinde bulunsun ama son kararı siz verin.
  • Bakıcınızın ödemelerini zamanında yapın.

 

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar