Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Çocuk Bakıcısı Aylık Ücretleri

Değişen dünyanın yapısına ayak uydurmaya çalışırken hayatın bize sunacakları sabırla beklemektedir. Her erkek ve kadının hayatını düzene sokmak ve kariyer gibi konularda yardıma ihtiyacı vardır. Özellikle çalışan anne ve babaların çocuk düşündüklerinde ilk akla gelen çocuklarını güvenli ellere emanet etmek olmaktadır.

Nasıl bakıcı bulacağız, bulduğumuz bakıcı iyi mi yoksa kötü bakar, davranışları nasıldır, çocuğa vereceği eğitimleri nasıl yapar, gibi sorular tüm ailelerin aklını karıştırmaktadır. Çalışmayan ama çocuğunun eğitimi için ve geleceği için daha fazla özenli davranan ailelerde bulunmaktadır. Bu aileler daha çok bakıcının dil bilmesini veya yabancı uyruklu olup kendi dilini çocuğa daha iyi öğretmesini istemektedir.

Size hayatınız boyunca verilmiş en güzel hediyelerden biri olan çocuğunuza, bakacak olan bakıcının en iyi olup olmadığı konusunda bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Çocuk bakıcılığında önemli bir diğer konu ise çocuk bakıcısı aylık ücretleri ne kadardır.

Çocuk Bakıcısı Olarak Çalışmanın Ücretleri

Yerli ve yabancı bakıcı istekleri ve bununla birlikte yaşlı veya genç olması, eğitimli olması, yabancı bir dilinin olması ve referansları çocuk bakıcısı aylık ücretleri konusunda değişiklik göstermektedir. Bir bebeğe bakmak ve ikiz bebeğe bakmakta alınan ücretler ayrıdır. Yatılı olarak çalışan bakıcıların ücretleri daha fazladır. Bakıcının eğitim seviyesi ve deneyimi aldığı ücreti etkiler.

Bakıcının şehir değişikliği yapması ücretini etkiler. Yaşadığı şehirden başka bir şehre gitmesi ücretini artırır. Ailesinden, sosyal çevresinden ayrılması, yaşadığı düzeni değiştirmesi bakıcının daha fazla istemesine neden olur. Yatılı ve gündüz çocuk bakıcısı fiyatları farklılık göstermektedir. Yatılı olan bakıcıların maaşları daha fazladır ve çocuk bakıcısı aylık ücretleri şu şekildedir.

Türk Bakıcılar                                                                                                               

Yatılı: 3000 TL ve SGK

Gündüzlü: 2000 ve yol parası

Filipinli Bakıcı

Yatılı:1000 $ ve haftalık 50 TL izin parası

Türkmenistan, Özbekistan ve Gürcistanlı Bakıcılar

Yatılı olarak bakarlar aylık 700 $ 'dan başlar ve 30 TL'de haftalık izin parası

Bu fiyatlar çocuk bakıcıları hakkında genel bir bilgi vermektedir. Bakıcının ne yapacağı ve sadece çocuğa mı bakacağı yoksa başka işler mi yapacağı konusunda değişiklik göstermektedir. Genellikle çocuk bakıcısı aylık ücretleri yıllara göre ve bakıcının özellikleri değişiklik göstermektedir.

Daha donanımlı bir bakıcı için fiyatlar aynı olmayabilir. Şehirlerarasındaki farklılıkları da göz adı etmemek gerekir. Yurt dışından gelen bakıcıların genellikle İstanbul'da bulunmaktadır. Bakıcıların başka bir ile gitmelerini istemek daha fazla ücret ödemek demektir. Bu durumu kesinlikle göz ardı etmeyin.

Sorular İle Bağ Kurmaya Çalışmak

Bakıcının soruları ile nasıl bir bakıcı olacağı konusunda biraz da olsa bilgi sahibi olabilirsiniz. İlk görüştüğünüzde veya daha sonra ki görüşmelerinizde, çocuk ile ilgili olarak size soracağı sorular bakıcı hakkında biraz bilgi vermektedir. Örneğin; hangi sebze yemeğini yediği veya hangi yiyecekleri nasıl yedirdiğini sormanız gibi.

İşine Zamanında Gelmesi

İyi bir bakıcı planlayıcı olmalıdır. Bakıcının eve zamanında gelmesi ve ebeveynlerin zamanında evden ayrılmaları için önemlidir. Bir bakıcının mazeretleri olmamalıdır. En önemli durumlarda uyuyakalması, arabanın benzinin bitmesi veya ulaşım aracının kaçırması gibi mazeretleri olmamalıdır.

İlk Yardım Eğitimi Almış Olması

Birçok çocuk bakıcısı İlk yardım eğitimi almaktadır. Bu eğitimlere çocuklara ve gençlere yönelik eğitimlerde verilmektedir. İlk yardım eğitim veren merkezler daha yeme ve içme konusunda eğitim ve asi ve hiperaktif çocuklar için eğitim de verilmektedir.

Uygun Giyim Şekli

Bakıcının uygun kıyafetler giymemesi demek çocuk ile fazla vakit geçiremeyeceği anlamına gelmektedir. Bu kıyafetler bakıcının kirlenmeyeceği, terlemeyeceği ve koşmayacağı demektir. Yani çocuk ile fazla vakit geçirmeyeceği anlamına gelir bu durumda hiç hoş karşılanmamaktadır.

Kaliteli Vakit Geçirmeyi Hedeflemek

İyi bir bakıcı çocuğun gönlünü fethedebilmeli. Çocuk için önemli olan bir oyun cd'si, bir kitap veya çocuk için özel olduğunu düşündüğü herhangi bir şey. (Ailenin onayını almalıdır).

Aileyi Bilgilendirmek

Çocuğun bakıcısı hakkında güzel yorumlar yapması ve çocuğun bakıcıyı sevmesi aile için önemli bir konudur.

Gerekli olan bir diğer konu ise bakıcıdan belgeleri tam istemektir. Bakıcının kesinlikle sağlık raporunun bulunması gerekmektedir. Düzenli olarak kullandığı ilaçlar var mı, her hangi bir sağlık problemi var mı veya bakıcının herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı konusunda bilgi edinilmelidir. İlerine doğacak sorunları başından halletmiş olabilirsiniz.

Çocuk Bakıcısı

Aileler bakıcıya ihtiyaç duyduklarında nasıl bir bakıcı istediklerini ve özelliklerinin nasıl olması gerektiği konusunda bir belirleme yapmalıdırlar. Bakıcı nasıl bulmak istediklerin bilmeliler ve onlara bakıcıyı bulacak olan kişi ile gerekli bilgileri başlamalıdırlar. Anne ve babalar çocuklarına bakmasını istedikleri bakıcıların çocuk bakıcısı aylık ücretleri bilmeleri gereklidir. Anne ve babalar bakıcı ile görüşmeye birlikte gitmelidirler. Bakıcının işe ne zaman başlayacağı, işin tanımı hakkında bilgi verilmelidir.

Eşlerin bakıcı veya başka bir kişinin bakması konusunda fikir birliği oluşturmaları germektedir. Eşlerden biri bakıcının bakmasını isterken bir diğeri de bir akrabanın bakmasını isteyebilir. Böyle bir durumda aileler daha sağlıklı bir karar veremezler. Bu nedenler eşlerin bu konu hakkındaki düşünceleri kesin ve net olmalıdır. Bakıcının çocuğu bakmaya gönüllü olduğundan emin olun, kendi evinizde bakılmasını isteyin, çocuğunuz ile vakit geçirin, geceleri ve gündüzleri sizin ile kalsın.

Çocuğa bakacak olan kişiye beklentilerinizi söyleyin. Nasıl bir eğitim vermesi veya nasıl olması konusunda beklentilerinizi açıkça dile getirin. Çocuğunuza kim bakarsa baksın kesinlikle kendi evinizde bakılması konusunda ısrarcı olun. Çünkü çocuğa daha kolay eğitim verebilir. Temizlik ve hijyen konusunda sizin evin kurallarını daha kolay öğretmiş olur. Çocuğun yaşına veya her yaşında yaşadığı sendromlara karşı daha kolay önlem almış olursunuz.

Çocuğun emekle döneminde zararlı olanlar korumak kendi evinizde daha kolay olacaktır. Kendi evinizde bakıldığında eve girip çıkanı bilebilirsiniz. Ama başka ortamda bunu anlayamazsınız. Çocuğun kendi evinde olması kendi daha fazla güvende hissetmesi için önemlidir. Kendi oyuncağı ile oynaması ve kendi evinden ayrı kalmaması gerekmektedir. Bakıcının çocuğa ne kadar bakabileceği konusunda emin olun. Çocuğa 3 yaşına kadar bakacak olması sizin daha rahat etmenize neden olacaktır.

Bu 3 yıl içerisinde çocuğa bakamaması veya işten çıkması sizin için zor bir süreç olacaktır. Bu süreçte tekrar başa dönecek ve tekrar bakıcı bakmaya başlayacaksınız. Bu durum hem sizin için hem de çocuk için çok üzücü bir durum olacaktır. Çocuk bakıcıya bağlanır ve onunla bir bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık bakıcının değişmesi çocuğun psikolojisini olumsuz etkilemektedir.

Yeni bir bakıcıya alışması hem çocuk açısından hem de anne ve baba açısından zor bir durumdur. Eğer 3 yaşına kadar bakarsa, 3 yaşında kreş yaşına gelmiş olur ve böylelikle bakıcı bulmak zorunda kalmazsınız. Her ailenin bakıcı için belirlediği özelliği farklıdır. Ama genellikle aynı çocuk bakıcısında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Düzenli ve temiz olmalı, aile yaşantısı düzgün olmalı, zaman konusunda sıkıntısı olmamalı, güler yüzlü olmalı, çocukları sevmeli, pratik olmalı, kesinlikle kuralları olan biri olmamalı, düşüncelerinin sabit olmaması, sorumluluk alabilmeli, iletişimi kuvvetli olmalı, sabırlı olmalı, eğitimli ve kendini yetiştirmiş olmalı, kesinlikle kötü alışkanlığı olmalı ve sigara kullanmamalıdır. Bakıcıyı daha iyi tanımak için onu kendi evinde ziyaret edin. Kendi çocukları ile iletişimine bakmayın. Çünkü hiç kimse kendi çocuğuna davrandığı gibi davranmaz, kendi çocuklarına verdiği merhamet ve sevgiyi veremez.

Bakıcının referansları var ise onlarla görüşün, komşular ile görüşün.

Bakıcının yeterli olup olmadığı konusunda destek alabilirsiniz. Kişilik testleri yaptırabilir bir uzmandan öneri alabilirsiniz. Eğer bakıcının koşulları uygun değil ise kesinlikle yatılı kalması konusunda talepte bulunmayın. Çalışan kişinin ailesinden ve sosyal çevresinde ayrı kalması onun sağlığı açısından veya onun psikolojik durumu açısından sağlıklı bir durum değildir.

Çalışan annelerin çalışmaya başlamadan önce bir süre bakıcı ile birlikte bakmaları daha sağlıklı olmaktadır. Çocuğun bakıcıya alışması daha kolay olmaktadır. Bu sürede günün belli saatleri bakıcı ile çocuğu baş başa bırakın ve evden ayrılın. Bu durum çocuğun annenin uzun süreli yokluğuna yavaş yavaş alışması daha iyi olacaktır.

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur?

Çocuk bakıcılığı zor ve bir o kadar da zevkli bir iştir. Son yıllarda bebek bakıcılığı konusunda önemli bir artış vardır. Bu durum çocuk bakıcısı aylık ücretleri hakkında bilgi vermektedir. Ama bu artışların arasında kendinize önemli bir yer edilmek için yeterli donanımlara sahip olmanız gerekmektedir. Geçmişte anne ve babalar bebeklerine ailelerinin bakmasını isterken şimdilerde daha profesyonel bir kişinin bakmasını istemektedirler. Çocuklara bakıcılık yapmak isteyenlerin öncelikli olarak yapmaları gerekenler;

Bakıcılık Eğitimi

Çocuk bakıcılığı çok ciddi ve sorumluluk gerektirir. Bunun farkında olan bakıcılar daha çok tercih edilmektedir. Bu bilinçli bakıcılar ailelerin güvenini daha çabuk kazanırlar. Eğer bu alanda kariyer hedefiniz var ise bu konuda eğitim veren kuruluşlara başvurabilirsiniz.

İlk Yardım Eğitimi

Çocukların yaş gruplarına göre tehlikeleri değişmektedir. Ama buna göre değil tüm çocukların yaş gruplarına göre eğitim almanız gerekmektedir. Ani gelişen durumlarda çocuğa veya bebeğe nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bilmeniz sizin ve çocuk için daha sağlıklı olacaktır. Zamanında yapılacak bir müdahale ile doğacak olan kötü sonuçları engellemiş olursunuz.

Yapmanız Gereken Konularda Bilgi Sahibi Olun

Çocuk veya bebek bakımının nasıl olması gerektiği konusunda temel düzeyde bilgilere sahip olun. Bu bilgilerin bilmeniz sizin için avantaj olmamaktadır. Bu bilgileri yapmış olmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu konuda bir yanınızın bebeğinin bakımında destek olmanız bebek bakımı konusunda daha fazla bilgi ve tecrübe sahibi olmanıza yarar sağlayacaktır.

Çocuk Ve Aile Hakkında Bilgi Edinin

Nasıl bir bakıcı aradıkları konusunda bilgiler edinin. Eğer aklınıza takılan ve kafanıza yatmayan şeyler olur ise işi kabul etmeyin. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, ne kadar süre bakılacağı, özel bir durumunun bulunup bulunmaması gibi konularda bilgi edinin. Bu sizin için daha iyi olacaktır.

Çalışma saatleri, koşulları, alacağımız ücret ve sizden beklenen ekstra beklentileri konuşun. İşe başlamadan önce acil durumlar da kimlerin aranması gerektiği konusunda bilgileri alın. İlk yardım setinin evin neresinde olduğunu öğrenin. Çocuğun alışkanlıkları ve rutinin öğrenin. Çocukların ilgisini çekecek oyunlar oynayın. Bu sayede çocuk ile aranızdaki bağ daha iyi olur. Günün sonunda aileye bilgi verin.

Yemek yemesi, uyuması, oyunlardaki beceresi gibi. Bu gibi durumlar ailene için önemlidir. Kısa bir özet vermek her zaman daha iyidir. Zararlı alışkanlık edinmemek bu meslek için olmazsa olmazdır. Zararlı alışkanlığı olan bakıcı mesleğini yapmakta zorlanır hatta mesleğini yapamayabilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar