Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler İzmir

Çocuk bakıcısı ihtiyacı, nüfusun yoğun olduğu büyük şehirlerde fazladır. Dolayısıyla çocuk bakıcısı arayan aileler İzmir ilinde de oldukça fazladır. Çocuk bakıcılığı, çok değerli bir meslektir. Çünkü bakıcıların sorumluluğundaki çocuklarımız, geleceğin yetişkinleri olacaktır. Bakıcının, anne ve babanın sağ kolu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle anne ve babalar, bakıcı seçimi konusunda titizdir.

Eskiden “elinin hamuruyla erkek işine karışma” denilerek kadınlar, iş hayatından uzak tutulurdu. Kadınların işgücünden yararlanılmaması, kadınların sadece ev işi yaparak çocuk bakan kişiler olarak görülmesi toplumun gelişmişlik düzeyini olumsuz etkilemiştir. Ancak çağımızda koşullar değişmiştir. Çağın yeniliklerine ayak uydurarak çalışma hayatına giren kadınlar hem topluma hem kendine ve ailesine katkıda bulunmaktadır.

Kadınların işgücünden en çok yararlanılan alan, tarım ve ziraattır. İzmir, Türkiye’nin en eski ve en faal emtia borsasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu durumun etkisiyle, çocuk bakıcısı arayan aileler İzmir ilimizde yoğunluktadır.

Çocuk bakıcısı arayan aileler İzmir ilinde yaşıyorsanız https://www.evdekibakicim.com/ sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İzmir Çocuk Bakıcısı

İzmir çocuk bakıcısı mesleğini yapmak isteyenler ve bakıcı ihtiyacı olan ailelerin yoğunlukta olduğu bir ilimizdir. Çocuk bakım endüstrisinin yoğunluğunu belirleyen, nüfus ve çalışan kadınların nüfusa oranıdır. Ancak bu alanda değişmeyen şey, il neresi olursa olsun bakıcılık mesleğinin büyük öneme sahip olmasıdır.

Çocukluğun ilk 6 yılı, erken çocukluk dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde çocuk en çok etkileşim içinde olduğu kişiyi örnek alır ve bu kişi annenin çalışması durumunda bakıcıdır. Çocukluk dönemi üzerinde yapılan araştırmalar, dönemin neden önem taşıdığını anlamamızı sağlayan şu bulgulara ulaşmıştır:

 • Aile ve yakın çevrenin, stres altında olması çocukları da olumsuz etkiler.

 • Kişinin anne karnındayken ve doğumdan sonra  içinde bulunduğu ortam, taşıdığı genlerini etkiler. Gelişim, genler ile çevrenin etkileşiminin sonucudur. Örneğin, bir çocuk genetik olarak jimnastiğe yatkın olarak doğmuş olsa da yönlendirilmez ve teşvik edilmezse belirli bir yaştan sonra fiziksel yatkınlığını kaybeder.

 • Çocukların aileleri ve yakın çevresiyle sıcak ilişki kurabilmeleri, gelişimleri üzerinde önem taşır.

 • Sosyal, duygusal ve bilişsel kapasiteler, erken deneyimlerden etkilenir ve bu etki erken yetişkinlik dönemine dek devam eder.

 • Fiziksel olarak kötü muamele gören çocuğun ruhsal gelişimi olumsuz etkilenir. İhmal edilen, ihtiyaçları karşılanmayan çocukların beyin gelişimi en az  fiziksel travma yaşayan çocuklar kadar olumsuz etkilenir.

Araştırma bulguları ele alındığında çocuk gelişimi için sevginin önemi anlaşılıyor. Sevgi ile bağ kuracak kişi elbette ailedir. Ancak koşulların bir sonucu olarak ailenin uzun süre vakit geçirmemesi durumunda bu bağı kurmakla görevli olan kişi bakıcıdır. Yani bir bakıcının görevi, mekanik olarak çocuğu beslemek, çocuğun altını temizlemek gibi eylemlerden ibaret değildir. İyi bir bakıcı, çocuğun temel fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabildiği gibi bilişsel duyusal ihtiyaçlarını da karşılayabilmelidir.

Çocuk Bakıcısı İzmir

Çocuk bakıcısı İzmir ve birçok ilimizde önemli bir ihtiyaçtır. Peki, aileler bu ihtiyacı gidermeye çalışırken nasıl süreçlerden geçer, nelere dikkat etmelidir, bakıcının aileden beklentileri nelerdir? Tüm bu soruların cevabı, çocukların gelişimi üzerinde çok etkilidir.

Bir çocuk bakıcısının, sahip olması gereken en temel özellikler; insan ve hayvan sevgisinin olması, sabırlı, merhametli, hoşgörülü ve duyarlı olmasıdır. Çocuk bakıcısının çocuk ve aile için verimli olmasını sağlayan diğer özellikleri ise şunlardır:

 • Çocuk gelişimi mezunu veya deneyimli olması

 • Yabancı bir dil bilmesi

 • Yeni oyunlar, aktiviteler üretebilecek yaratıcılığının olması

 • Enerjik olması

 • Çocuk hastalıkları, ilk yardım konularında bilgili olması

 • Kendisi hakkında olumlu yorumlar yapabilecek referansının olması

 • Bir çocuğa en sevmediği yiyeceği bile yedirebilme becerisi olması

 • Hijyen kurallarına, evin kurallarına uyabilmesi

 • Dış görünüşüne önem vermesi

 • Ev işlerini yapmaktan erinmemesi

 • Ehliyetinin olması

Çocuğa bakacak bakıcı adayında karar verilmesinin ardından, kararın doğruluğundan emin olmak ve çocuğu rahatlıkla emanet edebilmek için bazı önlemlerin alınmasında fayda vardır. Bakıcıyı evinde ziyaret ederek kendi çocuğuyla, aile üyeleriyle iletişimini, evin dağınık olup olmadığı gözlemlenmelidir. Bakıcının göreve başlamasından önce, aile ile birlikte birkaç gün geçirmesi sağlanarak bakıcının ve çocuğun davranışları gözlemlenmelidir.

Bakıcının işini doğru yaptığını ve çocuğunda mutlu olduğunu anlamanın yolu, bakıcı ile çocuğun iletişimini gözlemlemek, çocuğun bakıcıdan bahsederken kullandığı kelimeleri, jest ve mimikleri incelemektir. İşten eve gelen ebeveyn, çocuğunu pasaklı şekilde buluyorsa, bakıcıdan çocuğun neler yaptığını öğrenemiyorsa, çocuğun sürekli yaralandığını ve bakıcısıyla yakın olduğunda huysuzlandığını fark ediyorsa ortada bir sorun olabilir. Bu durumda bir uzmandan yardım almak faydalı olur.

Yaşlı Çocuk Bakıcısı

Çocuk bakıcılığında yaş, ücretleri de etkileyen önemli bir kriterdir. Bakıcının yaşının önemini belirleyen ise bakılması gereken çocuğun yaşıdır.

Çocuğun en hareketli olduğu dönem, 3-6 yaş dönemidir. İlk çocukluk veya oyun dönemi olarak adlandırılan bu dönemdeki çocuğa bakacak olan bakıcının genç olması, çocuğun enerjisine ayak uydurabilmesi için faydalı olur.

Bakılacak olan çocuk henüz çok bir bebek ise, bakıcının 30 yaşın üzerinde olması tercih edilmelidir. Bunun sebebi bu yaştaki çocukların tuvalet eğitimine, kaçıncı ayda olduğuna göre beslenmeye ihtiyacı vardır. Yaşlı çocuk bakıcısı, genellikle çocuk sahibidir. Bakıcının kendi çocuğunun da olması, bir çocuğun tüm ihtiyaçlarını bilmesi, hangi durumlarda nasıl davranması gerektiğini bilmesi anlamına gelir.

Çocuk Bakıcısı Ücretleri

Çocuklar, en değerli varlıklarımızdır. İnsanların anne baba olacaklarını öğrendikleri ilk andan itibaren çocuğa kimin bakacağı, bakım ücretinin bütçeyi ne kadar sarsacağı önemli gündem maddeleri olur.

Çocuk bakıcısı ücretleri, birtakım faktörlere göre değişim gösterir. Bu faktörler şunlardır:

 • Çocuğun bakılacağı evin bulunduğu şehir ile bakıcının yaşadığı şehir

 • Bakıcının çocuğun da yaşına uygun olarak genç veya yaşlı olması

 • Bakıcının, yerli ve yabancı uyruklu olması

 • Bakıcının daha önce çocuk bakmış olması

 • Bakıcının eğitim durumu, çocuk gelişimi ve ilk yardım eğitiminin olması

 • Bakıcının anadili dışında bir dil daha biliyor olması

 • Bakıcı yabancı uyruklu ise çocuğun anadilini iyi anlayabiliyor ve konuşabiliyor olması

 • Çocuğun sağlığıyla ilgili özel bir durumunun olması

 • Çalışma saatleri ve görev tanımına dâhil olan işlerin kapsamı ( çocuğun odasının dışındaki odaların süpürülmesi gibi çocukla ilgisi olmayan ev işleri)

Çocuk bakıcılığı, zevkli, zor, sorumluluk gerektiren bir iştir. Bakıcılık yapmak isteyen kişinin; çocukları seviyor olması, bu işi kariyer yapılabilecek bir meslek dalı olarak benimsemesi, acil durumlarda çocuklara nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olması gereklidir. Ayrıca aileden beklentilerini, çalışma saatlerini önceden belirlemeli, çocuk hakkında ailesinden bilgi edinmelidir.

Bakıcının işini severek yapması, ailenin bakıcıdan memnun olması ve en önemlisi çocuğun sağlıklı büyümesinin ilk şartı doğru iletişimdir. Bakıcı ve aile birbirlerine saygılı olmalı, bakıcı ailenin kendi içlerinde yaşadıkları sorunlara karşı sağduyulu olmalıdır.

Çocukların adeta ses kayıt cihazı gibi her şeyi hafızalarına aldıkları unutulmamalıdır. Bakıcıyı rol modeli olarak gören yani örnek alan çocuk, ailesi ile bakıcısı arasındaki gerginlikten olumsuz etkilenir.

Çocuk bakıcısı olarak çalışmak isteyenler ve çocuk bakıcısı arayan aileler, https://www.evdekibakicim.com/ sitesinde buluşuyor. Siz de sitemiz sayesinde çocuklarınızı güvenle emanet edebilir veya iyi bir ailenin yanında çalışma fırsatını kazanabilirsiniz.


 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar