Genel Bebek/Çocuk Bakım
08 Ekim 2018

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler İçin Ekonomik Çözümler

Bebek ya da çocuk bakıcısı arayan aileler ne aradığını tam olarak biliyor olmalıdır. Çocuk bakıcısından beklenen sadece çocuğa göz kulak olması mı yoksa ailesinin yokluğunda çocuğun tüm ihtiyaçları ile ilgilenmesi midir?

Günümüzde çalışan kimi anneler daha hamileliklerinin ilk aylarında, eğer anneleri veya kayınvalideleri kendilerine yardımcı olamayacak durumda ise doğum sonrası bebeklerine bakacak birilerini aramaya başlamaktadır. Çünkü tecrübeli ve iyi bir bakıcı bulmak hayli zordur.

 

İyi ve Ekonomik Çocuk Bakıcısı Bulmak Zor Mu?

Birçok anne bakıcı bulma işini ya doğum sonrasına bırakmakta veya günde ortalama 20 saat uyuyacak bebeğe kendim bakabilirim diye düşünmektedir. Ancak çocuk yetiştirirken çoğu zaman evdeki hesap çarşıya uymamaktadır. Bu annelere kendi anneleri veya kayınvalideleri de yardım edemeyecek durumda olurlarsa kara kara düşünme ve iyi bakıcı arama dönemi başlamaktadır. Bazı anneler ise en değerli varlıkları olan bebeklerini hiç tanımadıkları aile dışından birine emanet etmekte çekinceler yaşamaktadır.

Tecrübeli ve iyi bir çocuk bakıcısı bulmak ise uzun uğraşlar gerektirmekte ve zaman almaktadır. Bakıcı arayışı ve istenilen çocuk bakıcısının bulunamaması hem anneye hem de bebeğe stresli günler yaşatmaktadır. Kısa araştırmalar sonucunda bulunan bakıcılar ya evin kurallarına uymamakta ya çalışma saatlerini aksatmakta ya da her şey yolunda olsa bile çocuk yetiştirme açısından anne ile fikir ayrılıklarına düşmektedir.

İyi çocuk bakıcısı bulana kadar geçen süreçte birçok bakıcı değiştirildiğinden hem anne hem de bebek yıpranmaktadır. Çocuklar bir süre zaman geçirdikleri bakıcılarına alışmakta daha sonra bakıcı değiştiğinde ayrılma ve bağlanma sorunları yaşamaktadır. Anneler ise her yeni bakıcıya evin kurallarını, çocuklarının hassas olduğu konuları aktarırken fazladan emek sarf etmektedir.

Büyük Şehirlerde Çocuk Bakıcısı Bulmak Daha Kolay

Çocuk bakıcısı arayan ailelerin nerede yaşadıkları da önemli yer tutmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan aileler için seçenek daha fazladır. Örneğin çoçuk bakıcısı arayan aileler Konya ilinde yaşıyorsa İstanbul’da yaşayanlara oranla daha zor çocuk bakıcısı bulabilir. Çünkü Konya ne kadar yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili olsa da nüfus bakımından İstanbul’dan azdır. İstanbul’da internet sitelerinde verilen ilanlar ile çocuk bakıcısı rahatlıkla bulunabilirken kırsal kesimlerde bu yöntemle çocuk bakıcısı bulmak oldukça zorlaşmaktadır.

Daha açıklayıcı olmak için bu konudaki örnekleri artırabiliriz. Büyük şehirlere yakın illerde yaşayan çocuk bakıcısı arayan aileler İzmit gibi İstanbul’a komşu olan kentlerde ikamet ediyorsa kırsal kesimlere göre çocuk bakıcısı bulma konusunda şansları artmaktadır. Çünkü büyük şehirlerde iş bulma imkânı az olduğu için yakın illere çalışmaya giden insanlar da mevcuttur.

Günümüzde eskiye nazaran çalışan anne sayısı arttığı için bu sektörde daha fazla çocuk bakıcısına veya yeni bir ifade ile oyun ablasına da ihtiyaç artmaktadır. Üniversite öğrencilerinden de zamanı müsait olanlar harçlıklarını kazanabilmek için ekonomik fiyatlara bu sektörde hizmet vermektedir. Örneğin çocuk bakıcısı arayan aileler Kocaeli gibi öğrenci yoğunluğunun fazla olduğu illerde yaşıyorsa diğer illere nazaran daha rahat ve ekonomik fiyatlara çocuk bakıcısı veya oyun ablası bulabilmektedir.

Çocuk bakıcısı arayan aileler ne aradıklarını tam olarak biliyorlarsa bakıcı bulmak da o kadar kolay olmaktadır. Örneğin çocuğun bazı yemeklere karşı alerjisi varsa buna dikkat eden bir çocuk bakıcısı bulmak o ailenin önceliği olmalıdır.

Çocuk bakıcısı ararken çalışma saatleri de önemli yer tutmaktadır. Çünkü buna göre çocuk bakıcısından alınacak verim artacağı gibi ailelerin beklentileri de karşılanmış olacaktır. Çalışma saatleri olarak esnek mi, sadece gündüz belirli saatlerde mi ya da tam gün mü (gece ve gündüz dahil) çocuk bakıcısı aranıyor en başından karar vermek daha doğru olacaktır.

İyi bir çocuk bakıcısı arayan aileler için örnek özellikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Tecrübeli, güler yüzlü ve sabırlı olmalı,

 • Aile ve çocuğun alışması için anlayışlı olmalı,

 • Çocuk ile kaliteli ve verimli vakit geçirebilmeli,

 • Oyun oynarken eğitici, ilgi çekici oyunlar oynatmalı ve göz teması kurmalı,

 • Sürekli yumuşak, sakin ve yapıcı bir ses tonuyla konuşmalı,

 • Karşısındaki çocuğun bir birey olduğunu bilmeli ve ona saygı duymalı,

 • Ailenin ve evin kurallarına uymalı,

 • Sağlığa ve temizliğe dikkat etmeli,

 • Çocuk bakımı konusunda tecrübeli olmalı,

 • Çocuk gelişimi hakkındaki kitapları takip etmeli,

 • Çocuk hastalıkları ve ilkyardım konularında bilgili olmalıdır.

Çocuk bakıcısı arayan aileler bu özellikleri kendi çocuklarını düşünerek artırabilirler. Ancak en önemli husus aranan özelliklere çocuk bakıcısı arayışından önce karar verilmelidir. İstenilen çocuk bakıcısı bulunduğunda açık ve net bir şekilde anlaşma yapılmalı ve tüm detaylar konuşulmalıdır.

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler İçin Yöntemler

İyi ve tecrübeli çocuk bakıcısı bulabilmek için birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • İnternet sitelerinden araştırma yaparak,

 • Sosyal çevre, arkadaş çevresinden tavsiyeler alarak,

 • Facebook, Instagram gibi sosyal platform uygulamalarını kullanarak,

 • Bu konuda hizmet veren web sitelerini kullanarak,

 • Aile yakınlarından yardım alarak,

 • Çocuk bakıcısından istenilen özelliklerin belirtildiği gazete ve iş ilanı vererek,

yapılan araştırmalar sonucunda iyi ve tecrübeli bir çocuk bakıcısı bulunabilir.

Örneğin çocuk bakıcısı arayan aileler Pendik gibi İstanbul’un nüfus yoğunluğu fazla olan ilçelerinden birisinde yaşıyorsa Facebook sosyal platformunu kullanarak çocuk bakıcısı bulabilir veya aynı platformda çocuk bakıcısından istenilen özellikleri belirten bir reklam/iş ilanı vererek iyi ve tecrübeli bir çocuk bakıcısına ulaşabilirler.

Her Çocuk Bakıcısı Güvenilir Midir?

Günümüzde maalesef sık sık duyduğumuz kötü çocuk bakıcısı haberlerinden sonra çocuk bakıcısı arayan aileler çocuk bakıcılarının iyi ve tecrübeli olmasının yanında güvenilir olmasını da istemektedir. Çocuk bakıcısı ararken belki de en önemli husus güvenilir olmasıdır. Çocuk bakıcısı arayan ailelerin en çok dikkat ettiği husus en değerli varlıklarını emanet edecekleri güvenilir bir çocuk bakıcısı bulabilmektir. Çünkü hiçbir anne baba gözlerinin arkada kalmasını istemez. Bu nedenle çocuk bakıcısı ararken iyi bir referans da bulmak isterler. Birçok çocuk bakıcısı arayan aile ise tanımadıkları insanlara güvenemediklerinden çocuklarının bakımı konusunda kendi annelerinden veya aile yakınlarından yardım alırlar.

Güvenilir çocuk bakıcısı bulabilmek için iyi bir referans olması şarttır. Son zamanlarda bu sektörde hizmet veren web siteleri bu hususa dikkat etse de güvenilir çocuk bakıcısı bulma konusunda daha profesyonel çalışan danışmanlık şirketleri de mevcuttur. Bu konuda hizmet veren web siteleri bünyelerinde bulundurdukları bakıcılar için ayrı ayrı çocuk bakıcısı profili tutmaktadır. Müşterilerinden gelen olumlu ve olumsuz geri bildirimleri bakıcı profillerine işlemekte ve bunları web sayfalarında sergilemektedir. Bu da ailelerin çocuk bakıcısı tercihlerinde kolaylık sağlamaktadır.

Güvenilir çocuk bakıcısı bulma konusunda hizmet veren danışmanlık şirketleri ise deneyimli, referanslı, eğitimli ve güvenilir elemanlar ile çocuk bakıcısı arayan ailelere destek olmaktadır. Çalıştırdıkları çocuk bakıcılarını sürekli geliştirmekte ve belgeler ile eğitimlerini ve yeterliliklerini takip etmektedir. Güvenilir çocuk bakıcısı bulma konusunda da tercih yine ailelere düşmektedir. Örneğin çocuk bakıcısı arayan aileler Maltepe gibi İstanbul’un iş ve nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir ilçede yaşıyorsa güvenilir çocuk bakıcısı bulma konusunda yerel gazete ilanından çevredeki birçok danışmanlık şirketlerine kadar pek çok seçenek bulabilecektir. 

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar