Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler Eskişehir

Eskişehir, Türkiye’nin en kalabalık 25. Şehridir ve nüfusta kadın nüfusunda yüzde 50,1 (431 bin 542 kişi) oranında artış söz konusudur. Bu durum çocuk bakıcısı arayan aileler Eskişehir ilinde fazladır önermesini ortaya çıkarabilir. Bunun sebebi, bu ilimizde 10 ayrı sektörde faaliyet gösteren fabrikaların varlığının kadınların çalışma hayatına girmesinde etkili olması olarak görülebilir.

İki devlet üniversitesine ev sahipliği yapan Eskişehir, yüksel tahsil sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dolayısıyla kadınların üniversite eğitimi alması kariyer yapma isteğini ortaya çıkarmıştır. Ekonomik koşulların da etkisiyle çocuk bakıcısı arayan aileler Eskişehir ilinde de artmıştır.

Eskişehir ilimizin nüfusunun önemli bir kısmını üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Bu sayede çocuk bakıcısı arayan aileler Eskişehir ilinde, oyun ablalığı yapan kişilere kolayca ulaşabilir. Yabancı dil bilgisi ileri seviyede, müzik bilgisi ve becerisi olan, sportif aktivitelerde bilgili, sanat dallarına karşı ilgili ve teşvik edici oyun ablasının çocuk gelişiminde çığır açacağı kesindir.

Eskişehir Çocuk Bakıcısı İhtiyacı

Çocuk sahibi anneler, çocuklarının ihtiyacı olan sevgiyi, şefkati karşılamak için şüphesiz türlü fedakârlıklar yapar. Bu fedakârlıklardan biri de çocuklarının bakım ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için çalışma hayatına atılmaları ve çocuklarından uzak kalmalarıdır. Annelerin çocuklarının hiçbir konuda eksik kalmaları için çalışmak zorunda hissetmesi hususunda, çocuk bakıcısı mesleğini yapan kişiler devreye girer.

Erken çocukluk olarak adlandırılan, 0-6 yaş arasında geçen sürede çocuğun tüm hayatını etkileyecek olan özelliklerin temeli oluşur. Bu dönemde çocuk hızla büyür; zekâ, algı, kişilik, sosyal davranışlar ve zihinsel yetenekler şekillenir.

Beyin gelişimi, önemli ölçüde erken çocukluk döneminde tamamlanır. Ayrıca dil becerilerinin temeli de bu dönemde atılır. Dilin anlamlı parçalara ayrılma sürecini belirleyen, yetişkinlerin çocuklarla yaptığı konuşmalardır. Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda, özellikle 0-6 yaş grubuna dâhil olan çocukların ailelerinin ve yakın çevresinin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Yaşamın adeta mucizevi dönemi olan çocukluk döneminde, aile kadar bakıcının da önemi büyüktür. Çalışan annenin çocuğu, bakıcı ile büyüyüp geliştiği için rol model olarak bakıcıyı örnek alabilir. Bakıcının, çocuğun sırtını sıvazlamasından masal okuyarak uyutmasına kadar çocuk ile birlikte yaptığı her türlü aktivite, çocuğun bir yetişkin olmasına giden yolda zemini oluşturur.

Bakıcının etkisi bu kadar büyük olduğundan, ailelerin bakıcı konusundaki hassasiyeti, tedirginlikleri doğaldır. Oysa çocuk bakıcısı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli ipuçları sayesinde seçim yapmak kolaydır.

Bakıcının çalışmasının devamlılığını sağlamak, yaklaşım tarzındaki birtakım inceliklerle mümkündür. Bakıcıların, işin sürekliliği sağlamak için yapması gereken ise çocuğa her ne olursa olsun sevgi ile yaklaşıp aile ile uyum içinde bakımını sağlamaktır.

Bakıcıda olması mutlaka gereken özellikler şunlardır:

 • Çocuk gelişimi ve bakımı konusunda eğitimli veya deneyimli olmalı
 • Çocuk bakmaya engel olabilecek ruhsal veya fiziksel herhangi bir hastalığı olmamalı
 • Cana yakın, sosyal bir insan olmalı
 • Acil durumlar oluştuğunda soğukkanlı olabilmeli ve
 • Çocuğun söze ve bedensel tepkilerini anlayarak uygun yanıtlar verebilmeli
 • Çocuğun uyku, yemek ve oyun saatlerine özen göstermeli
 • Anne ve baba ile işbirliği içinde olmalı, günlük aktiviteleri hakkında bilgi vermeli
 • Uzun süreli çalışmayı hedeflemiş ve bu konuda kararlı olmalı (bakıcının sık sık değişmesi çocuğun  ruhsal ve bilişsel gelişimine zarar verir)
 • Çocukla ilgili alanların ve eşyaların temizliğine dikkat etmeli
 • Kişisel bakımına önem vermeli
 • Aynı anda birden fazla işi takip edebilmeli
 • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkları bulunmamalı

Aileler, çocuklarını emanet edeceği kişiyi belirlemeden önce mümkün olduğunca çok aday ile görüşerek önceki işlerine yönelik bilgiler almalıdır. Bakıcı adayının referansı varsa referanslar ile görüşme yapılarak, aday hakkındaki bilgiler detaylıca öğrenilmelidir.

Çocuk henüz 0-3 yaş aralığındaysa, adayın kendisinin de çocuğunun olması deneyimli olması açısından faydalı olur. Adayın çocuk bakıcısı olarak seçilmesinden önce mümkünse evinde ziyaret edilerek çocukları ile iletişimi gözlemlenmelidir. Ayrıca evin dağınıklığı, temizliği bakıcının hijyen konusundaki tutumunu ortaya koyacaktır.

Adayın çalışmasına karar verildiğinde; çocuğun hastalıkları ve varsa kullandığı ilaçlar, yemek ve uyku düzeni, acil durumda aranması gereken kişiler, önemli telefon numaraları konusunda bilgiler verilmelidir. Ailenin, acil durumlara karşı bakıcının yakınlarının iletişim bilgilerini alması, bakıcının kendini güvende ve iyi hissetmesini sağlar. Kendi evindeki gibi bir ortam sağlanmayan bakıcının, çocuğa zevkle bakması ihtimali düşüktür.

Eskişehir çocuk bakıcısı ihtiyacı için, https://www.evdekibakicim.com/ adresinden gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz.

Yabancı Çocuk Bakıcısı Seçimi Kriterleri

Yabancı çocuk bakıcısı seçiminde, bakıcı seçim kriterlerinin tamamı geçerlidir. Ancak farklı olarak önemli üç özelliğe dikkat edilir. Bu özellikler şunlardır:

 • Çalışma Bakanlığı tarafından, çalışma izni verilmiş olmalı (Aksi halde işveren veya işveren vekillerine maddi yaptırım uygulanır)
 • Çocuğun ana dilini akıcı bir şekilde konuşabiliyor ve sorunsuz anlayabiliyor olmalı
 • Farklı ve yeni olana çabuk uyum sağlayabilmeli

Farklı coğrafyadan gelen ve oturma izni olmayan yabancı uyruklu kişinin, çocuk bakıcısı olması konusunda karar verilmişse, Çalışma Bakanlığından izin almak gereklidir. Ancak iznin alınması için aile fertlerinden birinin 15 yaşından küçük çocuk veya 65 yaşından büyük yaşlı olması gereklidir.

Yabancı bakıcı için çalışma izni çıktığında ve işe başladığında, 15 gün içinde Çalışma Bakanlığına bildirilmelidir.

Hem Türk hem yabancı bakıcıların işe alınması ile ilgili kesin kararın verilmesinden önce mutlaka kan testi istenmelidir. Bulaşıcı ve ölümcül olabilecek hastalık türlerinden herhangi birinin olmadığının raporlanması, aile bireylerinden birinde hastalık oluşma riskini ortadan kaldırır.

Çocuk Bakıcısı Filmi

Bakıcı seçimi konusunda yapılan hataların, çocuk ile bakıcı birlikteyken herhangi bir şekilde gözlem yapılmamış olmasının sonucunda istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Medyaya yansıyan bu durum, film senaristlerine konu alternatifi olmuştur. Öyle ki film arşivlerinde bolca çocuk bakıcısı filmi bulunur. Bunlardan biri de 2017 yapımı film olan The Babysitter filmidir.

Judah Lewis, Samara Weaving, Robbie Amell gibi isimlerin başrolü paylaştıkları filmde; okulunda arkadaş edinmekte zorlanan bir çocuk olan Cole, bakıcısı Bee'ye deliler gibi âşıktır. Bakıcısının gizli işler yaptığından şüphe duyan Cole, sıradan bir akşamda, gizlice yatağından çıkarak, bakıcısı ile arkadaşlarını gözetlemeye başlar. Ancak ummadığı sahnelere tanık olur. Bee ile arkadaşları, satanisttir ve ayinler ve cinayetlerle dolu bir hayat yaşamaktadırlar. Cole, Bee ve arkadaşlarının yaptıklarını gördüğü için onlara yönelik bir tehdittir ve susturulması gereklidir. Cole’un ise kaçması gereklidir. Böylece kanlı bir mücadeleye start verilir…

Çocuk Bakıcısı İş Arayanlar

Aileler haklı olarak çocuklarını emanet edecekleri bakıcı konusundaki her detayda hassas davranır. Aslında hemen hemen aynı durum bakıcı için de geçerlidir. Bakıcı adayı, ailenin güvenilir olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmadığından, görüşme için evlere giderken de işe başladığında da risk almış olur.

Bakıcı için saygı görmek, iş tanımı dışına çıkılarak iyi niyetinin sömürülmemesi, çalışacağı ortamı evi gibi benimseyebilmesi önem taşır. Aksi halde bakıcı çocuğu ne kadar severse sevsin, aile için çalışmaktan hoşnut olmaması işine yansıyacaktır.

Çocuk bakıcısı iş arayanlar ve çocuk bakıcısı arayan aileleri buluşturan bir platform olan  EvdekiBakıcım , aile ve bakıcının aradığı ilk özellik olan güveni sağlayan bir platformdur.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar