Genel
05 Ekim 2018

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler Ankara Keçiören Semtinde Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Anneler, çalışma hayatında aktif olarak yer aldıklarında, bakıcı gerekliliği ortaya çıkar. Çocuk bakıcısı arayan aileler Ankara Keçiören semtinde de olduğu gibi çocuklarının bakımı konusunda yardıma ihtiyaç duyar.

Bir çocuğun doğduğu andan itibaren karnının doyurulması, altının temizlenmesi, uyku ihtiyacının giderilmesi, yeterli ve dengeli beslenmesi, sağlığının korunması gibi fiziksel ihtiyaçları olur. Ayrıca yaş ile bağlantılı olarak değişen gereksinimleri de (sevgi, ilgi, oyun) ortaya çıkar. Çocuklar özellikle 0-12 aylık süreçte tamamen başkasına bağımlı olarak yaşamını sürdürür. Tüm bu gereksinimlerin karşılanması çocuğun geleceği açısından büyük önem taşır.

Çocuğun yaşam kalitesi üzerinde belirleyici olan çocuk bakımı, ailelerin ve çocuk bakıcısı unvanıyla çalışanların görevidir. Bir bakıcının, çocuğa sevgiyle yaklaşarak bakımı ile ilgili yapmış olduğu her aktivite, çocuğun kişiliğinin oluşmasında büyük rol oynar. Dolayısıyla çocuk bakıcılığının, dünyanın en özel mesleklerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kadınların toplumsal ve ekonomik yaşama katılımlarına, tarihin her döneminde rastlanmıştır. Ancak toplumun “yuvayı dişi kuş yapar”  bakış açısı nedeniyle, çalışan kadınların sayısı önceki yıllarda daha azdı.

Ekonomik yetersizliklerin ve çocuğa daha iyi bir gelecek sunabilme isteğinin artmasının sonucunda çocuk sahibi olan annelerin, iş gücüne katılımlarında artış meydana gelmiştir. Bu artış ile birlikte çocuk bakımı endüstrisi de büyümüştür.

Çocuk bakıcısı arayan aileler Ankara Keçiören semtinde yaşıyorsa https://www.evdekibakicim.com/ sitesinden yararlanabilirler. Böylece anneler, çalışarak hem topluma katkıda bulunabilir hem de çocukları için daha iyi bir gelecek hazırlayabilirler.

Çocuk Bakıcısı Kimdir, Nasıl Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Çocuk bakıcılığı, çocukları gerçekten seven kişiler için mükemmel bir meslek dalıdır. Bazı kişiler için her meslek uygun olmayabilir. Çocuk bakıcısı olarak çalışmak isteyen kişinin bakıcılığı meslek olarak benimseyerek, gerçekten bu işi yapıp yapamayacağı konusunda kendinden emin olması gereklidir. Nitekim bakılması gereken, en hassas dönemini yaşayan bir çocuktur.

Çocuk bakıcısı olarak görev yapmak isteyen kişinin sahip olması gereken bir takım temel özellikler vardır. Bu işi yapmak isteyenlerin, kararlarını sağlam temele oturtmak için kendine sorması gereken, bu özellikleri taşıyıp taşımadığıdır. Bakıcının sahip olması gereken özellikler şunlardır;

 • Çocuklarla birlikte zaman geçirmekten keyif almalı

 • Sağlıklı beslenme alışkanlığı olmalı ve bunu çocuğa da aşılayabilmeli

 • İnsan ilişkileri iyi ve uyumlu olmalı

 • Çocuğun ihtiyaçlarına kişisel ve duyarlı yaklaşabilecek konumda olmalı

 • Bedensel ve ruhsal olarak dayanıklı olmalı

 • Tercihen çocuk gelişimi alanında mesleki eğitim almış olmalı

 • Sabırlı, anlayışlı olmalı

 • Dikkatli ve özenli olmalı

 • Merhametli olmalı

 • Çabuk karar alabilmeli, soğukkanlı olmalı

 • İlk yardım konusunda ve polis, ambulans gibi acil durum hatları hakkında bilgi sahibi olmalı

Bu özellikleri taşımasının yanı sıra, bir bakıcının sicilinin temiz olması, daha önce herhangi bir suçtan yargılanmamış olması ailenin güvenini kazanması bakımından önemlidir. Hiçbir anne ve baba çocuğunu suç işlemeye meyilli olan birine emanet etmek istemez. Yabancı uyruklu bir kişi bakıcılık yapabilir ve çocuk gelişimi için olumsuz etkisi olmaz. Ancak çocuk kendi dilini yeni öğrendiği için bakıcının, çocuğun ana dilini iyi bilmesi ve anlaşılabilir düzeyde konuşması gereklidir.

Ankara Çocuk Bakıcısı

Ankara, Türkiye’nin en kalabalık ikinci ilidir. Dolayısıyla çalışan annelerin sayısı da fazladır. Bu nedenle Ankara çocuk bakıcısı konusunda en çok arz ve talebin olduğu illerimizden biridir.

Bir çocuğun, dünyayı keşfetme konusunda cesaretli ve istekli olabilmesi için kendini güvende hissetmesi gereklidir. Çocuğun bakıcıya güvenmesi biraz zaman alabilir. Bu zamanın ne kadar olduğunu belirleyen en önemli unsur, çocuk bakıcısının işini severek yapması, görev ve sorunluluklarının bilincinde olması ve çocuğa her anlamda katkı sağlayabilmesidir.

Bakıcının görevi, çocukla ilgili olan her şeydir. Çocuğun bakımı, çocuğun kullandığı her türlü malzemenin temini ve temizliği, çocuğun bakımının yapıldığı ortamın kirden ve tozdan arındırılması bakıcının görevleridir. Bakıcı göreve başlamadan önce iş tanımı konusunda aile ile görüşmelidir. Çocuğun bakımı konusunda anne ve babanın birbirleriyle uyumlu olması kadar, bakıcının aile ile işbirliği de önem taşır.

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler Ankara

Yapılan istatistiklere göre, Ankara ilinde özellikle Akyurt, Kazan, Pursaklar gibi ilçelerde doğurganlık hızı yüksektir. Bu bağlamda, çocuk bakıcısı arayan aileler Ankara ilinde sayıca fazladır. Ailelerin bakıcı arama sürecinde strese girmesine neden olan en önemli konu bakıcının güvenilir olup olmadığıdır.

Bakıcının güvenilir olup olmadığını anlamak için, ücretini ödemek koşuluyla 1-3 gün deneme süresi verilebilir. Böylece aile, bakıcının kişiliği ve meslek ahlakı konusunda fikir sahibi olur. Ayrıca çocuğun bakıcıya verdiği tepkilerden bakıcıyı sevip sevmediği anlaşılabilir.

Aile ve bakıcının, bakıcı görevine başlamadan önce bir arada olması koşulu sağlanamıyorsa kamera aracılığıyla bakıcı denetlenebilir. Aileler, bakıcı seçimini yaptıktan sonra bakıcının bilgisi dâhilinde veya bilgisi olmaksızın, eve güvenlik kamerası yerleştirebilir. Bu sayede aile, bakıcının görevini doğru yapıp yapmadığı konusunda fikir sahibi olur.

Çocuk, uzun süre bakıcı ile beraber olduğu halde anne ve babasından ayrılmak istemiyorsa, bakıcı çocuğun oyunlarına katılmıyorsa, bakıcı dokunduğunda çocuk aşırı tepki gösteriyorsa bakıcı görevini yapmıyor demektir.

Çocuk Bakıcısı Sigorta Ödemesi

Ailenin çocuklarını emanet edecekleri kişiyi belirlemelerinin ardından çocuk bakıcısı sigorta yapılması konusu gündeme gelir. Kanunlara göre, hizmet alımı karşılığında ücret ödeyen kişiler, ücret ödedikleri kişiye SSK kapsamında sigorta yaptırmak ile yükümlüdür. Bu zorunluluk, elbette çocuk bakımı hizmeti veren kişiler için de geçerlidir.

Bebek bakıcısı unvanıyla evde hizmet verenlerin sigortalılığı, 01 Mayıs 2015 tarihi itibariyle kolaylaştırılmıştır. Sgk ek 9 olarak adlandırılan sistem, 10 günden fazla prim ödenmesi, sigorta primi hesaplama ve sigorta prim indirimleri belirlenmiştir. Çocuk bakıcıları için, 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası ödenecek prim tutarları değişkenlik gösterir. Ailenin bakıcıya ödemesi gereken prim tutarlarının esasları şunlardır;

 • Prim borçları düzenli ödeniyorsa indirimsiz olarak günlük çalışma için ödenecek tutar 25,36 TL, aylık çalışma için ödenecek tutar ise 761,06 TL olacaktır. 

 • Prim borçları düzenli olarak ödeniyorsa ve son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu bulunmuyorsa, asgari ücret desteği ile birlikte günlük 18,65 TL aylık olarak ise 559,58 TL ödeme yapılır.

 • Çocuk bakıcısı, 10 günden uzun süredir çalışıyorsa, 4447/10. madde sigorta prim indirim şartlarını sağlıyorsa ve prim ödemesi düzenli yapılıyorsa asgari ücret desteği ile beraber günlük olarak 8,16 TL, aylık ise 245,01 TL ödeme yapılır.

4447/10. madde sigorta prim indiriminden yararlanılması, primlerin düzenli olarak ödeniyor olmasını, son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunun olmamasını gerektirir. Ayrıca çocuk bakıcısının son 6 aylık sürede sigortalı olarak çalışmamış olması gereklidir. Bu koşullar sağlandığında, aile 24 ay süre ile sigorta prim indiriminden yararlanabilir.

Çalışanın İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması durumunda, ek olarak 6 ay daha sigorta prim indirimi alınması mümkündür. Ödemenin 24 saat ve üzeri gecikmesi durumunda sigorta prim indirim hakkı yanar. Devam eden süreçte ödeme düzenli yapılırsa hak devam eder. Bu hesaplamalar yabancı uyruklu bakıcılar için de geçerlidir.

Bakıcının sigortasının 10 günden az olması halinde, ödenen prim tutarı günlük olarak 1,35 TL olup bu sigorta çalışanın emekliliğine sayılmaz ve bakıcı bu kapsamda yatan primlerle emekli olamaz.

Çocuk bakıcısı, ev hizmetlerinde çalışan olduğu için vergiden muaf tutulur. Bu nedenle çocuk bakıcıları için ücret bordrosu düzenleme şartı bulunmamaktadır.

Çocuk bakıcısı arayan aileler Ankara Keçiören semtinde veya diğer illerde https://www.evdekibakicim.com/ sayesinde kaliteli bakıcılara ulaşabilir.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar