Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler Adana İlinde Aradıklarını Bulabiliyorlar!

Ülkenin en kalabalık altıncı şehri olma özelliği gösteren ve pek çok başka özelliği ile de ön plana çıkmayı başaran Adana ilinde, çocuk bakıcısı arayan aileler sayıca sürekli bir artış göstermektedir.

Merkezi konum olarak Seyhan Nehri üzerinde yer alan ve ticari, kültürel, soysal ve diğer bir çok açıdan önemli bir yere sahip olan Adana, maden yönünden de oldukça zengin bir şehirdir.

Sahip olduğu coğrafi yapısı dolayısıyla, tarım alanları anlamında da son derece gelişmiştir. Çukurova’nın girişinde konumlanması nedeniyle oon derece geniş ve düz bir arazi yapısına sahiptir.

Akdeniz’e kıyısının bulunması ve üç tarafının da dağlarla çevrili olmasıyla da pek çok yaz ve doğa sporunun yapılmasına elverişlidir

Oldukça eski bir tarihi olan Adana’da pek çok kazı çalışması yapılmakta, özellikle Hititlere ait birçok buluntu buradan çıkarılmaktadır.

 

Sahip olduğu tüm bu çok çeşitli alanlar ve bu alanların sağladığı imkanlar sayesinde Adana, oldukça fazla göç alan kentler arasında bulunmaktadır. Adana iline çalışmak için gelen çok sayıda insan vardır ve bu insanların buraya gelmesiyle birlikte çocuk bakıcısı arayan aileler de günden güne artış göstermektedir.

Sahip olduğu özellikler neticesinde çok fazla göç almasının yanında her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti kendine çeken Adana’nın bilinen en meşhur özellikleri şu şekilde sıralanabilir: kebabı, şalgamı, bici bicisi, Sabancı Camisi, taş köprüsü, hint inciri ve pamuğu. Tüm bu yiyecek ve içecek ürünleri ile tarihi yapılar sayesinde, yılın her döneminde insanların ilgi odağı olmayı başarmaktadır.

Bunun yanında Orhan Kemal, Yılmaz Güney, Yaşar Kemal gibi ünlü isimlerin de memleketi olan Adana sanatseverler tarafından da özellikle ziyaret edilen yerlerden biridir.

Dört mevsim turist çekmeyi başaran bir kent olan Adana, sahip olduğu diğer imkan ve özellikleri sayesinde insanların buraya yerleşmek istemelerini de sağlamaktadır.

Nüfusun artışına bağlı olarak yeni iş kollarının da önü açılmakta ve farklı alanların hareket kazanmasının yolu açılmaktadır.

Bebek bakıcılığı bu alanlardan sadece bir tanesidir. Adana ilinde bebek bakıcısı arayan aileler incelendiğinde, sayının sürekli bir artış gösterdiği görülmektedir. Bu durumun sebebi olarak dışarıdan alınan göçler gösterilebileceği gibi, kadının çalışma hayatına her geçen gün daha çok katılması da önemli bir etkendir.

Yakın geçmişte de bebek bakıcılığı mesleği vardı, fakat bugün talep edildiği kadar talep görmüyordu. Çünkü gerek sosyo kültürel anlayışlar, gerek ekonomik durumun bugünkü kadar zorlayıcı olmaması, gerek de büyük şehirlerdeki yaşamın bu kadar fazla olmayışı dolayısıyla daha az tercih ediliyordu.

Ancak bugün gelinen durumda bebek bakıcısı olan bir kişinin, bir ailenin yanında çalışması son derece doğal karşılanmakta ve bir noktada da zorunlu hale gelmektedir.

Anne ve babanın her ikisinin de çalıştığı bir evde, bebeğe bakması için bir kişinin bulunması gerekir. Yakın çevrede yakın akrabası bulunan ve bebeğe bakacak uygun şartlara sahip olan kişiler için ilk tercih çoğu zaman yakın akrabaların bebekle ilgilenmesi olmuştur.

Ancak kimi zaman profesyonel bir kişinin bebekle ilgilenmesinin istenmesi, kimi zaman da yakın çevrede bebeği bırakabilecek bir akrabanın olmaması gibi nedenlerden ötürü, bebek bakıcılarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde giderek bir sektör haline gelen bebek bakıcılığında pek çok farklı alternatif yer almaktadır. İsteğe göre Türk ya da yabancı kökenli bir kişi ile çalışılabilineceği gibi, ebeveynler tarafından belirlenen kriterlerdeki kişiler için de arama yapılabilmektedir.

Bu konuda danışma kurumları ve ajanslar bünyelerinde yer alan bakıcılar ile aileleri en uygun seçenekler üzerinden buluşturarak, mümkün olan en kısa sürede bakıcı ihtiyacını karşılamaktadır.

Bunun yanında sadece bakıcı ilanlarının yer aldığı siteleri bulmak ve buralara belirlenen kriterler neticesinde ilanlar vermek de mümkündür. Bu alanlarda ilanlar karşılıklı olarak verilebilmektedir. Yani hem iş arayan bakıcı adayları hem de bebeğine bakıcı arayan aileler, kendi standartlarını belirterek ilan oluşturabilmektedir.

Bu siteler dışında da pek çok uygulama ve dijital platform üzerinden arama yapmak mümkündür. Tercihe göre basılı mecralar da kullanılabilmektedir.

Çocuk bakıcısı arayan aileler Adana ili sınırları içerisinde yaşayan çok sayıda bakıcı ile görüşme sağlayarak, çocukları için en uygun kişiyi seçme şansına sahiptir.

Kahramanmaraş Merkezde Çocuk Bakıcısı Arayanlar Kolayca Buluyor!

Kahramanmaraş merkezde yaşayan ve çocuk bakıcısı arayanlar tarafından en çok kullanılan arama alanı, internet üzerinden ilan verilebilen bakıcı siteleri ve benzer birkaç uygulamadır.

İnternet üzerinde Kahramanmaraş için verilen bakıcı ilanları incelendiğinde, en çok ilanın merkez bölgesi için verildiği görülmüştür.

Sahip olduğu pek çok değer dolayısıyla ülkenin en dikkat çeken şehirlerinden biri olmayı başaran Kahramanmaraş’ta, yapılan bir takım çalışmalar ve düzenlemeler neticesinde kadınların çalışma hayatında daha aktif bir rol alması sağlanmıştır.

Bu durum da beraberinde çocuk bakıcılığı mesleğine olan talebin artmasını getirmiştir. Özel eğitimler sonucunda bu işi bir meslek olarak yapan insanların yanı sıra, çocuklarını büyüten pek çok annenin de çocuk bakıcılığı yaparak para kazanmaya başladığı görülmektedir.

Ataşehir İlçesinde Çocuk Bakıcısı Arayanların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!

İstanbul ilinin Anadolu Yakası’nda yer alan ve 2008 yılında ilçe statüsü kazanan Ataşehir, çocuk bakıcısı arayan insanların sayısının her geçen gün arttığı ilçelerden biridir.

Anadolu Yakası’nda bulunan pek çok ilçeye göre rahat bir konumu olan Ataşehir özellikle Kadıköy, Üsküdar ve Maltepe’ye olan yakınlığı dolayısıyla çoğu insanın yaşamayı tercih ettiği bölgelerden biridir. Bunun yanında Avrupa Yakası’na geçişin de diğer ilçelere göre nispeten daha kolay olması, hem Avrupa Yakası’nın belli bölgelerinde hem de Anadolu Yakası’nda çalışan çoğu insanın yerleştiği bir ilçe olmasını sağlamıştır.

İstanbul içi ve dışı çok fazla göç alan Ataşehir, içerisinde yaşayan insanların çoğunun çalışıyor oluşu nedeniyle çocuk bakıcısına en çok ihtiyaç duyulan bölgelerden biri olma özelliği göstermektedir.

Yarım Gün Bakıcı Arayanlar Kimlerdir?

İş ilanları verilirken ihtiyaç doğrultusundan yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak belirtilir. Günümüzde bu seçenekler arasına freelance, yani uzaktan çalışma şekli de eklenmiştir. Ancak kimi işler için bu çalışma tarzı pek de elverişli değildir.

Özellikle bebek ya da çocuk bakıcılığı gibi birebir yan yan olma zorunluluğu bulunan işler için hiç uygun değildir. Bakıcı işi için genellikle yarım gün ya da tam gün çalışacak bir kişi istenir.

Bu zaman aralığı anne ve babanın çalışma koşullarına, eve geliş saatlerine ya da herhangi bir sebepten dolayı gün içerisinde belli saatlerde ihtiyaç duyulmasına göre belirlenir.

Yarım gün bakıcı arayan ve tam gün bakıcı arayanlar arasındaki temel fark, ebeveynlerden en az birinin çocuğun yanında olabileceği en erken saat üzerindeki farklılıktır.

Yarım günlük bakıcıya ihtiyaç duyan kişiler, daha çok kısa süre için zamanı olmayan kişilerdir. Tam gün ihtiyaç duyanların ise genelde sabahtan akşam saatlerine kadar süren iş yoğunluğu bulunmaktadır.

Adana Bakıcı Firmaları Çocuk Bakımında Hizmet Veriyor Mu?

Adana bakıcı firmaları, genel olarak yaşlı bakımı üzerine kurulu bir hizmet anlayışına sahip idi. Fakat bu durum, değişen yaşam koşulları sonucu oluşan farklı talepler doğrultusunda değişip dönüştü.

Şu an Adana ili üzerinde çocuk bakıcılığı hizmeti veren pek çok danışmanlık firması yer almaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar