Bebek/Çocuk Bakım
28 Eylül 2018

Çocuk bakıcısı arayan aileler

Kadınların iş gücüne katılımının artmasının sonucu olarak çocuk bakıcısı arayan aileler de, özellikle büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır. Çocuğun bakımını üstlenecek kişi konusunda akla gelen kişi, aile büyüğü veya yakın çevrenin önerdiği kişilerdir. Bu durumun nedeni, toplum ve çocuk bakıcısı arayan aileler tarafından bakıcılara önyargı ile yaklaşılmasıdır.

Bakıcılara olan güvensizliğin nedeni, güvenlik kameraları ile tespit edilen bakıcı şiddetinin haber bültenlerinde yer alması, farklı amaçları olan bakıcıların konu edildiği gerilim kategorisinde yer alan filmlerdir. Ancak amacı sadece, bir çocuğun bakımını üstlenerek gelir elde etmek olan sevecen, saygılı bir bakıcının ya da çocuğa ruhsal veya fiziksel yönden zarar veren bakıcının, gerçek niyetinin anlaşılması zor değildir.

Çocuk bakıcısı arayan aileler, en değerli varlıkları çocuklarını, bir yabancı ile baş başa bırakacaklarından dolayı, haklı olarak endişeli olur ve her türlü detayı pimpirikli bir tavırla ele alırlar. Nitekim çocukların ileride nasıl bir yetişkin olacağının belli olduğu dönem 0-6 yaş dönemi olup bu konuda etkili olan kişi, çocuğun en çok iletişim kurduğu kişidir.

Çocuk bakıcısı arıyorum

https://www.evdekibakicim.com/ sitemiz, “çocuk bakıcısı arıyorum” diyen kişiler için sürecin kolaylaşmasını sağlayan bir platformdur.

Çocuk bakıcısı arayan aileler, bakıcı ile ilgili pek çok soruya cevap arar. Bu sorular şunlardır:

 • Bebeğime hangi aydan/yaştan itibaren bakıcının bakması uygundur?

Çocukların 3 yaşına kadar olan dönemlerinde, anne ilgisine ve sevgisine ihtiyacı vardır. Ancak bu durum bakıcının bakmasının uygun olmadığını göstermez. Yeni doğan bebek için de okul çağındaki çocuk için de bakıcı desteği alınabilir.

 • İkizlerim için bakıcı yardımı almalı mıyım?

İkiz bebek bakımı, hem çalışan anneler için hem de çalışmayanlar için zordur. İkizlerin birçok yönden benzerlik gösterdikleri doğrudur. Ancak aynı yemeği sevmeleri veya aynı saatte uyumaları söz konusu olmayabileceğinden, bakıcı yardımı almak faydalı olacaktır.

 • Bakıcının yaşı önemli midir?

Çocuğun yaşının henüz çok küçük olması durumunda, tuvalet eğitimi gibi farklı eğitimler ve farklı beslenme düzeni gerekli olur. Bu nedenle yaşlı bir bakıcının deneyiminden yararlanılabilir. Ancak çocuğun yaşı, en hareketli olduğu dönem olan 3-6 yaş arasındaysa, bakıcının genç ve dinamik olması gereklidir.

 • Yalnızca çalışan anneler mi bakıcı desteği almalıdır?

Çocuğun özel bir sağlık durumunun olması, çocuk sayısının fazla olması, annenin sağlığının iyi olmaması veya ev işleri ile birlikte çocuğun bakımını yürütmekte güçlük çekmesi durumunda bakıcı desteği alınabilir. Ancak çocuğun bakımının sadece bakıcının sorumluğunda olması ve annenin çocuğa hiç ilgi göstermemesi, çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyecektir.

 • Bakıcının hangi kişisel özelliklere ve hangi mesleki niteliklere sahip olması gerekir?

Bakıcı adayları arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, bu alanda eğitimli veya deneyimli olup olmadığıdır. Acil durumlarda müdahale edebilmesi bakımından, bakıcının ilk yardım bilgisinin olması önem taşır. Ayrıca bakıcı; sevecen, güler yüzlü, merhametli ve dikkatli olmalıdır.

 • Bakıcı yerli mi yabancı mı olmalı?

Örf ve adetlere, anadile hâkim olunması bakımından bakıcının yerli olmasında fayda vardır. Ancak çocuğun dil öğrenmesi ve bakıcının yatılı çalışmayı kabul edebilmesi açısından yabancı uyruklu bakıcı da faydalı olabilir. Ayrıca bakıcının hangi ülkenin vatandaşı olduğu, bakıcı fiyatlarını değiştirebilir.

 • Çocuk bakıcısı eğitim almış olmalı mı?

İyi bir bakıcı, çocuğun yaş ve gelişim özelliklerine uygun olarak davranmalıdır. Böylece psikososyal ve fiziksel ihtiyaçlarını uygun biçimde karşılayabilir. Bu nedenle, bakıcının çocuk gelişimi ve bakımı alanında eğitim almış olması önemlidir. Deneyimli ve öğrenmeye açık bir bakıcı, eğitimli bakıcı kadar iyi olabilir. Çocuk okul çağındaysa, ödevlerine yardımcı olabilecek kadar temel bilgisinin olması, bakıcının devamlılığı sağlayan en önemli unsurlardan biridir.

 • Bakıcısı ayrılan çocuğa nasıl davranmalıyım?

Bakıcısı ayrılan bir çocuk, herkesin kendisini terk edebileceği izlenimine kapılabilir. Bu durum, gelecekte sağlam temelli ilişkiler kurmasının önünde engel teşkil edebilir. Bu nedenle bakıcı iyi ayrıldıysa, çocuğun ara ara bakıcısını ziyaret etmesi sağlanmalıdır ve ona ayrılığın nedeninin kendisi ile ilgili olmadığı anlatılmalıdır.

 • Bebeğim bakıcı ile uyum sağlayamazsa nasıl davranmak gerekir?

Çocuk, bakıcıya alışması için gerekli olanlar yapıldığı halde, bir haftadan uzun süredir bakıcısı ile bir arada olduğunda huzursuz oluyor ve ağlıyorsa bakıcının değiştirilmesinde fayda vardır.

 • Çocuğun bakıcıya alışması için ne yapmalıyım?

Çocuğun bakıcıya alışması ve güven bağının oluşması için hem aileye hem bakıcıya görevler düşmektedir. Bakıcı; görevine başlamadan önce çocuğun ailesinden hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri, sevdiği ve sevmediği yiyecekleri, en çok hangi oyuncağını sevdiğini öğrenmelidir. Bu sayede çocuğun gönlünü kazanmakta zorluk çekmeyecektir. Anne ise, çocuğa tekrar geri geleceği saati söyleyerek, ona fular gibi çok kullandığı bir eşyayı bırakabilir. Bunu bir rutin haline getirdiğinde, çocuk annesinin geri geleceğine ikna olur ve duruma alışır.

 • Bakıcı ile yaşanan sorunlar nasıl çözülür?

Bakıcı ile aile arasındaki iletişim, çocuğa örnek olur ve çocuk, bakıcısı ile bu doğrultuda iletişim kurar. Bu nedenle aile ile bakıcı arasında saygı olmalı ve sorunlar için ortak çözüm yolları bulunmalıdır. Bakının, ailenin kurallarına tüm uyarılara karşın uymaması durumunda işten çıkarma yoluna gidilmelidir.

 • Bakıcı nasıl denetlenir?

Bakıcının göreve başlamasından önce, mümkünse kendi evine ziyaret yapılarak temizlik konusundaki tutumu ve kendi aile üyeleri arasındaki iletişim gözlemlenebilir. Görevine başladıktan sonra ise kamera yerleştirerek gözetlenebilir veya yakın çevreden biri eve gönderilerek kontrol etmesi istenebilir.

Çocuk bakıcısı arayan

Siz de çocuk bakıcısı arayan veya bakıcılık yapmak isteyenler arasında yer alıyorsanız, https://www.evdekibakicim.com/ sitesinden yararlanabilirsiniz.

Çocuk bakıcısı arayan ailelerin beklentisi kadar bakıcıların da ailelerden beklentisi vardır. Bir bakıcı, çocuk ile ilgili işlerin dışındaki işlerden sorumlu olmayı kabul etmediği halde, görev tanımının dışına çıkılmamalıdır. Bakıcıya, saygı duyulmalı ve kendisine ayırabileceği zamanlar olmasına izin verilmelidir. Ayrıca acil durumlarda ulaşılabilecek yakınlarının bilgileri alınmalıdır.

Çocuk bakıcısı fiyatları

Çocuk bakıcısı fiyatları; bakıcıda aranılan özelliklere, bakıcının yaşadığı ve ailenin yaşadığı şehre, bakıcının çalışma saatine (yatılı, yabancı, eğitimli, gündüzlü, part-time) eğitim ve deneyim durumuna, yerli veya yabancı olmasına göre değişkenlik gösterir. Ayrıca çocuğun farklı bir sağlık sorununun olması da fiyatı etkiler.

Fiyatların bahsettiğimiz koşullarda değişebilmesine karşın önemli olan, emeğin karşılığı olan ve başlangıçta anlaşılan ücretin ödenmesidir. Görülen o ki çocuk bakıcılığı, çocukları seven ve iş arayan kişiler için önemli bir fırsattır.

Yabancı bakıcılar, genellikle dolar bazında çalışmayı ve yatılı kalmayı tercih ediyor. Bu durumda oda gerekli oluyor ve bakıcı için ayrılan bütçenin artması gerekli oluyor.

Ailelerin evde özel eğitime önem vermesi, part-time bakıcılık kavramının oyun ablası ismiyle öne çıkmasını sağlamıştır. Part-time bakıcı ücretleri ise saat başı olarak hesaplanır. Evlerinde, çocuk bakım elemanı çalıştıran kişilerin SGK primi ödemesi zorunludur. Aksi halde cezai yaptırım uygulanır.

Çocuk bakıcısı ile ilgili tüm detayların içinde en önemli detay, ailenin ve bakıcının çocuğa ilgi ve sevgi gösterebilmesidir. Ailesinin ilgi göstermediği bir çocuk, bakıcısı tarafından çok iyi bakılsa da ruhsal yönden olumsuz etkilenecektir.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar