Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Çocuk Bakıcısı Aile Büyükleri Tarafından Neden Yönlendirilmemelidir?

Çocuk bakıcısı, ebeveynlere çocuk bakımı konusunda yardım eden kişidir. Gün içerisinde belli bir saatte çocuğa bakmakla görevli olan çocuk bakıcılarının da birçok görevi ve uyması gereken kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar genellikle anne ya da baba tarafından koyulmaktadır. Etrafınızda çocuğunuza bakabilecek güvenilir birisi yoksa mutlaka alanında uzman çocuk bakıcıları ile çalışmalısınız. 

Bebek ya da Çocuk Bakmak Zorlu Bir Süreçtir

 Özellikle de anne ve baba çalışıyorsa çocuğun mutlaka günün belirli saatlerinde bakıcıya ihtiyacı vardır. Bu bakıcıların seçimi sırasında da mutlaka dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü sürekli olarak bakıcı değiştirmek de çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle eğer bakıcı arıyorsanız kriterlerinizi önceden belirlemeli ve buna göre bir arayışa girmelisiniz.

Bakıcı seçiminde kişilerin alanında eğitimli olmasını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Çocuk bakımı zor olmasının yanında bir o kadar da kritik sonuçlarını olan bir iştir ve eğitimsiz insanlar bu sırada çeşitli sorunlara yol açabilir. 

Peki Anne ve Babalar Bakıcı Seçerken Hangi Hususlara Dikkat Etmelidir?

Çocuk bakıcısının mutlaka aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde anlaşma sağladığınız bakıcıdan tam anlamıyla randıman alamazsınız bu da çocuğunuzun hem fiziksel hem de psikolojik sağlığına ciddi anlamda etki edebilir. Bir çocuk bakıcısı;

 • Temiz, dürüst, ilgili ve düzenli olmalıdır
 • Aile yaşantısı mutlaka iyi olmalıdır
 • Eli çabuk olmalıdır, ani durumlara sakince müdahale edebilmelidir
 • Sevecen ve güler yüzlü olmalıdır
 • Çocukları mutlaka sevmelidir. Çocukları sevmeyen bir bakıcıdan iyi bir performans beklemek mümkün olmaz
 • Esnek ve hoşgörülü olmalıdır
 • Sorumluluk bilincine sahip olmalıdır
 • İletişim becerisi mutlaka olmalıdır
 • Sigara ve alkol kullanmamalıdır
 • Çocuğu eğitebilecek bilgi birikimine sahip olmalıdır
 • Bu konuda deneyimli olması da oldukça önemli bir artıdır.

Bakcıyı Aile Büyükleri Değil Siz Yönlendirin! 

Eskiden aileler geniş aile olarak konumlanırdı ve buna göre çocuk bakımı da aile büyüklerinin egemenliği altında olurdu. Günümüzde ise “çekirdek aile” kavramı ile bu durum farklılaştı. Anne ve babanın çalıştığı durumlarda bakıcı istenir oldu. Hal böyle olunca da aile büyüklerinin olaylara müdahil olma şekli değişti… 

Aile büyükleri ile kuşak farkları bazen önemli sorunlara yol açabilir.

Günümüzde aile büyükleri evin içerisinde patronun kim olduğunu belli etme amacıyla çocuk bakıcısını kendi isteklerine göre yönlendirebilmektedir. Bu da çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Anne ve babanın birer birey olduğunu kabul etmeyen aile büyükleri onların kurallarını hiçe sayarak, çocuk bakıcısına kendi kurallarını dayatmaya çalışabilmektedir.

İnsanlar üzerinde otorite kurma isteği kendi yaşantılarından kaynaklanıyor.

Aile büyüklerinin otorite kurma istekleri büyük sorunlarına neden olmaktadır. Çocuk bakıcısının kurallar hususunda kafası karışmakta, bir gün o şekilde bir gün başka şekilde davranarak çocuğun tüm alışkanlıklarını değiştirebilmektedir.  Bu durumun temelinde ise ayrışma duygusunu henüz kabullenememiş aileler yatmaktadır. 

Çocukları ile ayrışamayan anne-babalar kendi çocuklarının ebeynlik sürecine müdahale ederler.

Çocuklarının büyüdüğünü kabul etmeyen anne ve babalar, onların da iyi birer anne ve baba olacağına ihtimal vermez. Bu da çocuk bakıcısına kadar birçok konuya karışmalarına neden olur. Bu durumu değiştirmek için mutlaka anne ve babaların kendi kurallarını net bir biçimde ortaya koyması gerekmektedir. Bu sayede otorite sarsılmaz, çocuk bakımı hizmeti de iyi bir biçimde devam eder. 

Bir aile çocuk bakıcısı ile anlaşma sağladıktan sonra mutlaka onun görev ve sorumluluklarını belirlemelidir. Bu görev ve sorumlulukları anne ve baba ortak bir fikirle planlamalı ve buna göre bakıcıya bildirmelidir. Aksi takdirde bakıcı otoritenin kim olduğunu anlayamaz ve her iki kişinin de farklı farklı söylemlerini yerine getirmek zorunda hisseder. Bu da maalesef çatışmalara neden olur, çocuğu da olumsuz bir biçimde etkiler. 


 

Bakıcının birinci görevi çocuğun bakımını sağlamaktır.

Bakıcının asıl görevi evdeki ek işlerden ziyade çocuğa bakmaktır. Bu nedenle bakıcının görev ve sorumlulukları merkeze çocuk alarak belirlenmelidir. Bakıcının temel görevleri arasında çocuğun yemek, uyku ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek, onunla oyun oynamak, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak olmalıdır. Bunun yanı sıra eğer bu aktivitelerden zaman artarsa bakıcıyla ev işlerini yapma konusunda da anlaşma sağlanabilir.  Bakıcının görev ve sorumlulukları kesinlikle anne ve baba tarafından belirlenmelidir. Aile büyüklerinin bu olaya müdahil olması çeşitli sorunları ortaya çıkarabilir. 

Çocuk bakıcısı ile sağlıklı bir iletişim kurabilmek için mutlaka muhatabı anne ve baba olmalıdır

Çünkü aile büyükleri ile anne ve babaların fikirleri ve kuralları farklılaşabilmektedir. Hal böyle olunca da çocuk bakıcısı da hangi kurallara uygun davranacağını bilemediği için bazen aile büyüklerine bazen anne babalara bazen de kendi kurallarına göre davranabilmektedir. 

Kuralları net konulmayan bakıcılar kendi kurallarını yaratabilir.

Bakıcı boşluklardan dolayı kendisi de kurallar yaratabilir. Kendi bildiği evdeki kuralları uygulayabilir. Bu da ciddi anlamda bir karmaşaya neden olacaktır. Eğer daha sağlıklı bir çocuk bakımı hizmeti isteniyorsa mutlaka anlaşma sağlanırken bir takım kurallar belirlenmelidir. Gerek çocuğun beslenme şartları gerekse uyku düzeni gibi birçok konuda planlama yapılabilir ve bir liste halinde bu çocuk bakıcısına sunulabilir. 

Bakıcıya bilgi vermek ve onu geliştirmek önemlidir.

Bakıcı yemek uyku konularında yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Bu konuda bilgi vermeyi unutmamak elzemdir. Çocuğun yeme ve uyku düzeni alışkanlıklarından kesinlikle bahsedilmelidir. Mesela bakıcının “şunu yedireyim bu sağlıklı” şeklinde düşünmesine fırsat verilmemelidir. Anne ve baba direkt olarak bir beslenme listesi hazırlamalıdır.

Bakıcının muhattapı sizler olmalısınız.

Aile büyükleri genellikle tedirgin oldukları için biraz karmaşık bir düzenle çocuk bakımına müdahil olmaktadır. Bu durum anne ve babayı olumsuz anlamda etkiler. Bu nedenle bakıcı ile anlaşırken “Bu evde benim kurallarım geçerli, benim söylediklerimi uygulayın. Bununla birlikte aile büyüklerimiz size tavsiyede bulunabilir bunları da benim kurallarımı yıkmadığınız sürece dinleyebilirsiniz” denmelidir. Bakıcıya önceden ev düzeni hakkında önceden bilgi verilmelidir.

Seçilen çocuk bakıcısı ile iletişim problemi yaşanmaması için mutlaka bakıcıya evin ve çocuğun düzeni hakkında bilgilendirmede bulunulmalıdır. Bu bilgilendirme bizzat anne ve baba tarafından yapılmalı ve kurallardan da mutlaka bahsedilmelidir. Aynı şekilde aile büyükleri ile de bu husus üzerine konuşarak farklı kurallar koymamaları konusunda anlaşma sağlanmalıdır. Yoksa bakıcının kafası karışabilir bu da çocuk bakımı hizmetini olumsuz anlamda etkiler. Aile büyükleri kesinlikle anne ve babanın kendi evinin düzenine karışmamalı her şeye müdahale etmemelidir. Bakıcı sadece ebeveynin direktifleri doğrultusunda hareket etmelidir. Bu sayede çocuk da huzurlu olacaktır.

Kurallar Nasıl Konmalıdırr?

Anne ve babalar kuralları kendi yaşam tarzlarına ve çocuklarının ruhsal ve fiziksel sağlıklarına göre düzenlemelidir. Bu şekilde düzenlenen kurallar mutlaka çocuk bakıcısına detaylı bir biçimde bildirilmelidir. Kuralların hiçbir şekilde değiştirilmemesi gerektiği vurgulanmalı aynı zamanda aile büyüklerinin sözlerinin de sadece tavsiye olarak dikkate alınması gerektiği söylenmelidir.

Bakıcının temel görevlerini belirleyin.

Çocuk bakıcısının görevi, çocuğun beslenmesi, yıkanması, tuvalet ihtiyacı, oda kontrolü, çocuğun çamaşırları gibi temel görevlerden oluşmaktadır. Bu mutlaka kurallar belirlenirken ifade edilmelidir. Bunun yanı sıra anne ya da baba çocuğu teslim ederken mutlaka bakıcı ile bir konuşma yapmalı gecenin özeti bakıcıya verilmelidir.

Bakıcı çocuğun ahlakına ve kişiliğine direk etki edecektir.

Çocuk bakıcısının bir diğer önemli görevi ise çocuğun kişisel gelişimine ve oluşacak olan karakter yapısına katkıda bulunmasıdır. Bu hususta mutlaka kişisel gelişim eğitimleri ve eğlenceli bilgilendirici etkinlikler yapılmalıdır. Yine tüm bu istekler anne ve babalar tarafından kurallar konulurken belirtilmelidir.

Problem Nerede Yaşanmaktadır?

Bazı durumlarda anne ve babalar ile çocuk bakıcıları arasında problemler de yaşanmaktadır. Bu problemler genellikle otorite eksikliğinden kaynaklanır. Bunun yanı sıra aile büyüklerinin olaylara müdahil olması da çocuk bakıcısı ve ailenin arasını açabilir. Peki çocuk bakıcıları ve aileler arasındaki temel sıkıntılar nelerdir?

 • Bakıcının anne ve babanın belirlediği kurallara uymaması. Kendi kurallarını bebek ya da çocuk üzerinde uygulamaya çalışması.
 • Çocuk bakıcısının aile büyüklerinin sözlerini dinlemesi ve anne ve babanın kurallarını es geçmesi.
 • Kişisel hijyenden kaynaklı problemler.
 • Çocukla ilgilenmek yerine telefon, bilgisayar ya da televizyonla çok fazla vakit geçirmek.
 • Mesai saatlerine uymayarak anne ve babayı zor durumda bırakmak.
 • Bakıcıya dışarıdan gelen müdahaleler. (Akrabalar, aile büyükleri, komşular vs.)
 • Ailenin otorite kaybı. 

Problem Yaşanmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Ailelerin çocuk bakıcısı hizmetinde sıkıntı yaşamaması için bir takım kuralları ciddiyetle uygulaması gerekmektedir. Bunların en başında da doğru seçimler gelmektedir. Anne ve babalar çocuk bakıcısı seçerken şu noktalara dikkat etmelidir:

 • Çocuk bakıcısının bakıcı standartlarına uyup uymadığı iyice analiz edilmelidir.
 • Eğer bu hizmet şirketten alınacaksa şirketin kalitesi ve güvenilirliği kontrol edilmelidir.
 • Çocuk bakıcısının mutlaka eğitimli olması şarttır. Özellikle çocuk konusunda bilgili olması aranacak özelliklerdendir.
 • Anlaşma sağlanacak bakıcının kurallara riayet etmesi beklenmelidir. En baştan bu hususta anlaşma sağlanmalıdır.
 • Bakıcının hoş görülü, sevgi dolu, şefkatli birisi olması gerekmektedir. Çocukla sağlıklı iletişim kurmak bir bakıcının en önemli özelliklerinden birisidir.

Eğer anne ve babalar bu noktalara dikkat ederlerse çocuk bakım hizmetini dört dörtlük bir biçimde alabilirler. 

Son Olarak…

Son olarak çocuk bakıcısı ile iyi bir iletişim kurmak şarttır. Bakıcıyla konuşulurken mutlaka her zaman net ve açık olmak gerekmektedir. Hem anne ve baba hem de çocuk bakıcısı ne istediğini bilir ve kararlı bir duruş sergilerse sorunlar da basit bir biçimde çözüme kavuşur. Hatta ortaya hiç sorun çıkmayabilir. 

Çocuklar insanların en değerli varlıklarıdır

Bu nedenle de onlara en iyi hizmeti sunmak herkesin boynunun borcudur. Bu da en önemli değerlerden birisi olan “Güven” ile çözülecektir. Çocuk bakıcısı ve ebeveynler arasındaki güven de önemli hususlardan birisidir. İki taraf da birbirine güvenirse çocuk bakımı kaliteli olacak ve çocuk bu durumdan olumlu kazanımlar elde edecektir.

Anne ve baba çocuk bakıcısı ile ilgili konularda mutlaka kendi kurallarını ve yöntemlerini belirlemelidir. Ebeveynler çocuk bakıcısı konusunda tabi ki de aile büyüklerinin görüşlerini almalı fakat asla ve asla bu konuya müdahale etmelerine izin vermemelidirler. Bakıcının yönlendirilmesinde ve yönetilmesinde mutlaka anne ve babalar söz sahibi olmalıdır. Aksi takdirde büyük bir karmaşa ortaya çıkacak ve bakıcı ile ebeveynler arasında çatışmalar yaşanacaktır. Bu durumda çocuk bakımı hizmetine engel olacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar