Bebek/Çocuk Bakım
12 Eylül 2018

Çocuk Bakıcınız İzindeyken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Çocuk bakıcınız izindeyken dikkat etmeniz gereken noktaları biliyor musunuz?

İşte o gün geldi çattı. Bir yıla yakın zamandır bebeğinize, çocuğunuza ya da bakıma muhtaç annenize bakan sevgili bakıcınız o cümleyi kurdu: “Sibel Hanım, ben yıllık iznimi kullanmak istiyorum.” Her şey dondu kaldı değil mi? İçinizden, “Nereden çıktı şimdi bu?” ya da “O kadar oldu mu yaa?” diyorsunuz ama bunu ona söyleyemiyorsunuz. Ne diyeceğinizi bilemiyor musunuz? Ne diyeceksiniz canım, izin her çalışanın hakkı tabii. Ayrıca izin onun yenilenmesini, izinden döndükten sonra çocuğunuza daha iyi bakmasını sağlar. Bu doğal istekle, uzun süre çocuk bakıcısı çalıştıran her ebeveyn karşılaşıyor ama bazısı bakıcının izinli olduğu süreci yönetemiyor, çocuğunun ve kendisnini hayatı altüst oluyor. Bazı ebeveynler ise çocuk bakıcısı izinli olduğunda bu süreci iyi yönetebiliyor. Hatta bu ebeveynler, bakıcının olmamasını fırsata çevirip çocuklarına daha çok zaman ayırabiliyorlar.

 

1. Hazırlık Yapın

Çocuk bakıcısı izne çıkıyorsa bakımın paydaşları buna hazırlık yapmalıdır. Yani, çocuğunuz, siz ve çocuk bakıcısı . Çocuğunuz için sizin tarafınızdan yapılacak hazırlık, duygusal olarak bağlı olduğu bakıcısının bir süre onun yanında olamayacağını, daha izin başlamadan uygun bir dille açıklamaktır. Çocuğunuz tepki verirse telaşlanmayın. Çocuk, bakıcısının ve sizin telkinlerinizle zaman içinde yatışacak, bu düşünceye alışacaktır. Eğer bakıcınız yaşlı bir yakınınıza bakıyorsa bu kabullenme süreci daha zor olabilir. Yetişkin bir insanı duruma çocuk kadar kolay alıştıramayabilirsiniz. Filipinli bakıcı gibi yabancı çocuk bakıcısı çalıştırıyorsanız, izninde ülkesine gitme isteği olabileceğinden dolayı izin süreci de oldukça uzun olabilir. Bakılan kişinin özelliğine göre hazırlık süreci de çeşitlenir, bebek için farklı yaşlı için farklı hazırlık gerekir. Bebeğinizin, çocuğunuz ya da bakılan yetişkin kişinin ihtiyaçlarını düşünün, kendinizi onun yerine koyarak bakıcısı yokken nelere ihtiyacı olabileceğini, nasıl sorunlar yaşayabileceği konusunda akıl yürütün.

Sizin ve iznine hazırlanan bakıcınızın hazırlanma süreci ortak işler. Bakıcı çocuğunuza baktığı sürece her şeyi sizinle paylaşmamış olabilir. Sevdiği bir tişörtünün yeri, korktuğu bir şey ya da küçük bir yaralanma, bakıcı izine ayrılmadan bunlarla ilgili olabildiğince bilgilenin ki, çocuk bakıcısı yokken bunlarla ilgili bir sorun olduğunda ne yapacağınızı bilesiniz.

 

2. Çocuk Bakıcısı Acil Durumda Ulaşılabilir Olmalıdır

Bir çocuk bakıcısı izni, başka bir işte çalışanın izninden farklıdır. Acil durumlara her zaman hazırlıklı olmalıdır. Çünkü izne çıksa da acil durumlarda sorumlulukları devam eder. Ancak bazı çocuk bakıcıları, ebeveynlerin izinleri sırasında devamlı onları aramasından şikâyetçidir. Bu şikâyetlerinde haklıdırlar çünkü izinlidirler ve o an çalışmıyorlardır. Herhangi bir sorunu çözmekle yükümlü değillerdir. Bakıcınızın iznine saygı gösterin, sağlık sorunu gibi gerçekten acil olan şeylerin dışında onu aramayın. Çocuğunuzun oyuncağını bulamadığı için yaptığı nazı, bakıcınızı arayıp ona yansıtmayın. Bu bakıcınızın haklı olarak işinden, çocuğunuzdan ve sizden soğumasına neden olabilir.

Çocuk bakıcısı izin yaparken her şey dört dörtlük ilerlemeyebilir, oyuncağını yerinde bulamaması, başka bir oyuncakla yetinmesi ya da bakıcının verdiği konfora bir süreliğine sahip olmamak, çocuğunuz için olgunlaştırıcı bir deneyim olacaktır.  Bakılan yaşlılar ise size duygusal olarak baskı yapabilir: “İzin vermeyecektin”, “Ne yapıyor da izin istiyor?” gibi cümleler duyabilirsiniz. Anlayışla karşılayın, aslında ona o kadar alışmıştır ki onsuz iyi hissetmiyordur. İzin almanın onun da hakkı olduğu konusunda ikna edici konuşmalarınız sonuç verecektir.

Yalnız tekrarlamakta yarar var, siz bakıcınızın iznine saygı gösterirken onun da oluşacak acil durumlarda iletişim kurma isteğinize saygı göstermesi lazım. Bir çocuk bakıcısı acil durumda ulaşılamaz ise bu, ebeveyn tarafından kabul edilemez.

3. Çocuk Bakıcınız İzindeyken Geçici Bir Çocuk Bakıcısı Çalıştımak

Çocuk bakıcınız izindeyken geçici bir çocuk bakıcısı çalıştırmak siz, çocuğunuz ve izindeki bakıcınız açısından en iyi çözümdür. Sizin aklınız çocuğunuzda kalmaz, çocuğunuzun bakım ihtiyacı giderilir ve yeni bir insan tanımış olur. Bu çocuğunuzun sosyalleşmesi için de çok yararlıdır, izinden dönen bakıcısına bambaşka bir gözle bakar, onunla ilişkisi daha iyi olur. İzindeki bakıcınız için bile faydalıdır çünkü geçici bir bakıcının çocuğunuza bakması çocuğunuzla duygusal bağı olan bakıcınızın içini rahatlatır. Böylece izninde daha iyi dinlenebilir.

Bir diğer avantajı şudur: Bakıcınız izindeyken başka bir çocuk bakıcısı çalıştırmak size yeni bir bakıcı tanımı alternatifi sunar. Bu, geçici bakıcının çocuğunuzla nasıl iletişim kurduğunu, bakımının iyi olup olmadığını, ona güvenip güvenemeyeceğinizi gözlemlemenizi sağlar. Eğer bu bakıcı da mevcut bakıcınız gibi sizden tam puan alıyorsa mevcut bakıcınızın işten ayrılma durumunda bir alternatifiniz vardır ve bu bir ebeveyn için iç rahatlatıcı bir durumdur. Bakıcıları işten çıktığında, iş ve özel hayatlarında sorunlar yaşayan ebeveynler, keşke zamanında başka bakıcı tanıma şansım olsaydı, diyor. Bu fırsatı kullanın. Mevcut çocuk bakıcısı işten çıkmasa bile, hastalanabilir ya da yine kısa süreli bakıcı bulmanız gerekebilir.

Mevcut bakıcınız izine çıkıyorsa buradan bir bakıcı arayabilirsiniz.

 

4. Çocuk Bakıcısı İzindeyse Fırsatı Görün

Eveet, şimdi yine gelelim o cümleye: “Sibel hanım, ben yıllık iznimi kullanmak istiyorum.” O an yaşadığınız paniği tanımlamaya çalışmıştık. Peki, ya bu durumu gülücüklerle karşılasanız, “Tabii canım git, istediğinde kadar kal hatta git gelme de, çocuğumla biraz vakit geçireyim!” deseniz. Şaka tabii, git gelme, demeyin bakıcınıza :) Ayrıca bakıcınız olması demek çocuğunuzla vakit geçirmemeniz demek değil. Çocuk bakıcısı varken de çocuğunuza zaman ayırın ama son zamanlarda ona yeterince vakit ayıramadığınızı düşünüp vicdan azabı çekiyorsanız. O azabın üstüne bir kova su dökme fırsatı ayağınıza geldi: Bakıcı iznini fırsata çevirmek.

Çocuk bakıcısı izne çıktığında, ebeveyn için en kaygı verici olan çocuğunun ihtiyaçlarının yeteri kadar karşılanamayacağıdır. Bu konuda biraz mükemmeliyetçi davranıyoruz ve maddi ihtiyaçlara çok önem veriyoruz. Şimdi çocuğunuz açısından bakın. Bakıcısı olmadığı için bugün parka çıkamadı, kirli tişört giymek zorunda kaldı vs. ama bugün sizle daha çok vakit geçirdi. Bu çocuk için kârlı bir değişimdir. Çünkü bir çocuğun temel (ve çoğu zaman tek) ihtiyacı sevgidir, ebeveyn sevgisidir. Çocuk bakıcısı izninin, sizi çocuğunuza yeniden döndürmesi için fırsat bilin. Onunla çimlerde yuvarlanın, kirli tişörtlerle eve dönün ve biraz susuz kalın. Bakıcım izine gittiğinde annemle şunları yapmıştık diyebileceği anılar bırakın ona.

 

5. Olanları İzinden Dönen Bakıcıya Anlatın

Evet, dönüş vakti geldi! Birkaç gün sonra mevcut çocuk bakıcısı izinden dönecek. Bu süreçte neler yaşadığınızı bir değerlendirin. Neler olumluydu, neler olumsuzdu. Geçici bakıcının numarasını kaydettiniz mi? Geçici bakıcı çalıştırmadıysanız çocuğunuzla iletişiminiz nasıldı?

Çocuk bakıcısı izne giderken çocuğunuza baktığı süreçte sizin haberiniz olmayan şeyleri size anlatmasını istemiştiniz. Şimdi sıra sizde. Bakıcınız izinden döndüğünde, hal hatır sormakla başlayan sohbetiniz, o yokken olan olayları ona anlatmakla devam etsin. Bu geri bildirim bakıcınızın iyi bir bakım sağlaması için önemlidir. Olanları birbirinize anlatmanız çocuğunuzun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Eğer geçici çocuk bakıcısı çalıştırdıysanız kısa da olsa bu bakıcının mevcut bakıcı ile bilgi alışverişinde bulunmasını sağlayın. Neyse, izin süreci bitti. Haydi, eski tempoya.

 

Unutmayın, izninde yeterince dinlenen bir çocuk bakıcısı, izinden döndüğünde çok daha verimli çalışacak, çocuğunuza daha iyi bakacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar