Genel Bebek/Çocuk Bakım
03 Ekim 2016

Çocuk Bakıcılarının Tuvalet Eğitimindeki Rolü

Bebeklerde ve çocuklarda tuvalet eğitimi demek, söz konusu çocuğun başkasının yardımı olmadan tuvalet ihtiyacını giderebilmesi anlamına gelir. Çocukların, alt bezinden bağımsız kendi iradeleri ile tuvaletlerinin geldiğini fark edip tuvalete gitmesi veya bu durumu ebeveynlerine bildirip onlardan yardım alması için uygun yaşa gelindiğinde bu yönde eğitim verilmelidir. Tuvalet eğitimi verilmeyen çocuk uzun yıllar boyunca bez kullanır veya geceleri yatağına ekstra koruyucu alez desteği konur. Bu durum çocuğun tuvalet eğitimini geciktirir çocuğa nasıl olsa önlem alıyorlar demek ki yapabilirim mesajını iletir.

Çocukların gerekli tuvalet eğitimini alması için özel bir çabaya ihtiyacı vardır. Çalışan anne babalar bu dönemde yeterli desteği çocuklarına veremediği takdirde çocukların ihtiyacı olan ve artık öğrenmesi gereken eğitimi bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı vermelidir. Bebek bakıcısı, çocukların henüz keşfetmediği tuvalet olayını çocuğa en basit şekliyle anlatarak kavramasını sağlamalıdır. Çocuk bakıcısı seçimi bu ve benzer konularda çok büyük önem teşkil eder. Doğru zamanda doğru bir kişiyle gerçekleştirilecek eğitim, çocuğun tuvalet eğitimi çabucak kavramasını sağlamaktadır.  Çocuklar, tuvalet eğitimini 18 ay ila 4 yaş arasında mutlak suretle öğrenmelidir.

Çocukların tuvalet rutini sağlandığında, örneğin 3-4 saat kuru kalabildiklerinde, belli zaman dilimlerinde sabit oturma pozisyonuna sahip olduklarında, pantolon-eşofman gibi kıyafetlerini çıkarıp giyebildiğinde, tuvalete karşı herhangi bir korkusu kalmadığında veya bu konuda kendince gözlemler yapmaya başladığında çocuğa tuvalet eğitimi verilmeye başlanmalıdır. Çalışan ebeveynler bu dönemlerde bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı aracılığıyla bu eğitimin verilmesini sağlamalıdır. Tuvalet eğitimi alan çocuklar, bezden bağımsız oldukları için daha özgüvenli ve rahat bir ruh haliyle büyürler. Tuvalet eğitimini kavramakta zorlanan veya gece tuvaletine alışamayan çocuklar için yatılı bakıcı yardımı sağlanabilir. Yatılı bakıcı çocuğa gece tuvaleti geldiğinde ne yapması gerektiğini anlayacağı basit bir dille anlatıp birkaç gece pratik yapmasını sağlayarak çocukların gece tek başlarına tuvaletlerini yapabilmelerini sağlayabilir. Yatılı bakıcı, özellikle tuvalet eğitiminde sıkıntı yaşayan çocuklar için önemli bir destek sağlıyor.

Oyun ablaları, tuvalet eğitimi süresince en pratik çözümlerden biri olmaktadır. Çocukların oyun oynadığı esnada oyun ablaları, oyuncakların tuvalete gitmesi gerektiğini söyleyip, çeşitli oyun gereçleriyle tuvaletle ilgili oyunlar hazırlayarak çocuğa bunun doğal bir süreç olduğunu gösterebilir. Oyun ablaları ile gerçekleştirilen bu eğlenceli eğitim vakitleri, çocuğun tuvalet ihtiyacını normal bir şey olduğunu algılamasını sağlar.

Çocukların bedensel ve ruhsal gelişiminin sağlıklı olması için uygun yaşa gelindiğinde mutlaka tuvalet eğitimi ebeveynler veya bakıcılar tarafından verilmelidir. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar