Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
14 Kasım 2016

Çocuk Bakıcılarının Çocuklar için Dikkate Alabileceği Kış Tüyoları

Merhaba, bu yazımızda siz ebeveynlere ve çocuk bakıcısı olarak yavrunuzla olan oyun ablası ya da yatılı bakıcıya kış tüyoları vereceğiz. Kış, vücut sıcaklığını korumamız gereken en önemli mevsim. Bedenimizin sıcaklığındaki düşüş, bağışıklık sitemimizi olumsuz etkileyerek hastalıklara yol açabiliyor. Tabii bu, çocuklar için çok daha tehlikeli oluyor. Mikroplar çocukların zayıf düşmelerini fırsat bilerek hemen saldırıyorlar. Hele bir de sert iklimde yaşıyorsanız, durum daha da ciddi. Ondan sonra çocuğunuz hastalıktan kıvranırken siz de endişe içinde işten güçten kalıyorsunuz. Yazımızı okumayı bitirdiğinizden kış için önlem almanın önemi hakkında bilgi edinmiş olacaksınız. Kış, çocuk bakıcısı ve sizin tarafınızdan önlem alınması gereken, dikkat edilmediğinde ciddi ve çocuğu ömür boyu rahatsız edecek kronik hastalıkların(sinüzit, farenjit, bronşit) ortaya çıkacağı bir dönemdir. Hastalıklarla ilgili haberi okuyabilirsiniz.

Sonbahar’da Gelmeye Başlayan Sinyaller

Sonbahar yerini soğuk kışa bırakırken, küçük büyük, genç yaşlı herkesin hastalanmamak için küçük çabalar göstererek, evde küçük önlemler alması, onları hastalığın büyük külfetinden kurtaracaktır. Biz yetişkinler ve hassas çocuklarımız günlerce hasta yatacağımıza küçük tedbirler alalım ve sağlıklı olalım. Hastalık en çok çalışan kesimi, yaşlıları ve küçük çocukları etkiler. Çalışan ebeveynler, çocuklarına dışarıdan hastalık taşımamak için kış boyunca besleyici çaylar, güçlü gıdalarla hastalığa karşı önlem alması çok yararlıdır. Ayrıca yeterli ve dengeli beslenme, kaliteli uyku, spor yapmak, temiz havaya çıkmak koruyucu olmaktadır. Unutmayın, ancak sağlıklı ebeveynlerin çocukları sağlıklı olabilir. En sık hastalanma zamanı mevsim geçişlerinde, özellikle sonbaharda olduğu için, bu dönemde çocuk bakıcısı da çocuklara ekstra özen gösterilmelidir. Mevsim değişikliğinde yaşanılan hastalıklara karşı

bebek ve yaşlılar için alınacak önlemler için, buraya tıklayarak bu konuda yapabileceklerinizi görebilirsiniz.

İyi Çocuk Bakıcısı Kış Hazırlığı Yapandır

Anneler ve babalar, hastalanmamak için çeşitli önlem alıyor olabilir fakat çalışan kişilerin çocuklarına genellikle bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı hatta oyun ablası baktığı için, sadece anne değil bakıcılar da bilgili olmalı ve bu konuda bakmakla yükümlü oldukları çocukların sağlık durumlarını gözetmelidir. İyi çocuk bakıcısı kış hazırlığı yapandır. Yatılı/tam zamanlı bakıcı, çocuğun soğuğa hassasiyetini bilir. Çocuğunuzla yeni vakit geçirmeye başladıysa çocuğunuzun kışa hassasiyetini sizinle konuşur. Çocuğun kış giysilerini kontrol eder. Eksikleri konusunda sizi bilgilendirir. Kışın kullanması gerekebilecek ilaçların tarihlerini kontrol eder, eksik varsa temin edilmesi konusunda ebeveyni uyarır. Olası grip ve diğer salgınları güvenilir kaynaklardan takip eder ve önlem alır. Bunlar çocuk bakıcısının görevleridir. Sizlere ve çocuk bakıcılarına kış başı yapılacaklarla ilgili yardımcı olmak istedik ve bundan dolayı bazı önemli noktalara parmak basmak istiyoruz.

İşte çocuk bakıcısı tarafından uygulanabilecek kış tüyoları;

  • Bebek bakıcısı, çocukların kış boyunca sağlığını koruması, mikroplardan uzak durabilmesi için, ebeveyn ve doktor önerisiyle vitamin ve mineral desteği alabilir. Kullanılacak olan ilaçlar, çocukların yaşına uygun olmalıdır. Ayrıca ilaç kullanmadan önce doğal yollardan beslenmeye, metabolizmanın güçlü kalmasına dikkat edilmelidir. Daha hastalık gelmeden alınacak küçük önlemler, çok büyük fayda sağlayacaktır. Ancak hasta olunduysa da, gerekli tüm doğal ve tıbbi çözümler harfiyen uygulanmalıdır.

 

  • Çocuk bakıcısı, gündüzlü bakıcı değil aynı zamanda yatılı bakıcı ise, gece çocuklar uyumadan önce ballı ılık süt hazırlamalı ve çocuğa içirmelidir.

 

  • Her çocuğun uyumadan önce süt içmesi önerilir. Süt, fiziksel gelişimi etkileyen, kemikleri güçlendiren bir besin kaynağıdır. İçine bal eklenen süt çocuğun aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Süt ayrıca güçlü bir sakinleştirici ve uykuyu huzurlu kılan bir besindir. Çocuğun kaliteli bir uyku uyumasını sağlar. Yeni doğanlara mümkün olduğunca çok ve emdikleri kadar uzun süre anne sütü vermeyi söylemiyoruz bile, anne sütünün hayati olduğunu biliyorsunuz zaten.

  • Oyun ablası, parka götürdüğü çocuğu sıkıca giydirmeli ve arada sırada çocuğun terleyip terlemediğini kontrol ederek gerekiyorsa sırtına havlu koymalıdır. Terleyen çocuk, soğuk-sıcak dalgası yüzünden çabucak hastalanabilir. Oyun ablası bu detaya dikkat etmelidir. Çok soğuk havalarda hızlı bir şekilde oluşabilecek soğuk çarpmaları için oyun sürelerinin kısaltılmasında yarar vardır.

 

  • Ayrıca kış aylarında kardan ya da yağmurdan dolayı zemin kaygan olabilir. Çocuk bakıcısı, oyun alanına giderken kaldırımlarda sokaklarda dikkatli olmalıdır. Ayrıca çocuğun bazı tökezlemelerle oyun sırasında düşmesinin haricinde ciddi yaralanmalardan çocuğu korumalı, hızlı koşulara, tehlikeli hareketlere izin vermemelidir.

 

  • Düzenli beslenme ve yeterli uyku kış mevsiminde daha büyük önem arz eder. Çocuk bakıcısı , çocukların her öğün sağlıklı bir şekilde yediğinden emin olmalı ve öğle uykusuna uyumalarını sağlamalıdır. Öğle uykusunun yararlı olduğunu söyleyen sayısız araştırma var. Sadece çocuklar için değil, erişkinler için bile çok faydalı. Hem çocuğunuz hem kendiniz için öğle uykusunun iyileştirici gücünden faydalanın. Az uyku, yetersiz beslenme bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve çocuğun halsiz, yorgun olmasını sağlayarak hastalığa davetiye çıkarır. Beslenme demişken artık günümüzde çok değil, dengeli beslenmenin doğru olduğu ortaya çıktı. Çocuğunuzu besleyeyim derken tıka basa doyurmayın.

 

  • Yeterli miktarda kaliteli, doğal gıda; çok miktarda kalitesiz, fabrika ürünü gıdadan iyidir. Çocuğum az yedi, demeyin; az ama öz yedi, deyin.

 

  • Kış mevsimi enfeksiyonun en yoğun olduğu dönemdir. Çocukların enfeksiyon kapmaması için kalabalık yerler yerine açık ve havadar ortamlar tercih edilmeli. Dar ve sıcak alan mikropların en sevdiği yerlerdir. Bu yüzden toplu taşıma araçları, hastalık kapmak için birebirdir. Toplu taşıma aracıyla gideceğiniz yerlere, eğer hava uygunsa yürüyerek gidin. Hem spor yapmış olursunuz, hem de çocuğunuzu ve kendinizi hastalıktan korursunuz. Bahçe, park, orman gibi açık alanlar çocuğun temiz hava almasını sağlar. Bu da bağışıklıklarını güçlendirir. Çocuklar birbirleriyle haşır neşir olduğu için hastalıklarını da çabucak birbirlerine bulaştırırlar. Bilinçli bebek bakıcısı bu konuda duyarlı olmalı ve çocuğun hastalık kapmaması için dikkat etmelidir. Elbette çocuğu arkadaşlarından izole etmemeli ama hasta çocuğa da yaklaştırmamalıdır. Unutmadan, kış başı Ekim gibi çocuğunuza yaptıracağınız bir grip aşısı da faydalı olabilir ama mutlaka bir çocuk doktoruna danışmanız gerekir. Doktorlar, bünyesi zayıf çocuklar için önerebiliyor. Sağlıklı çocukların ise grip mikrobuyla baş etmesi onları daha da güçlendiriyor.

Bakıcılar ve çocuklar arasında uyum sağlandığında, ebeveynler yıl boyunca güvenle çocuklarını bakıcıya teslim edip, iş hayatına dönüş yapabiliyorlar. Yazın çocukların tatillerini verimli geçirmesi için bakıcı desteği ideal olurken kışın ise sağlıklı bir dönem geçirmelerini sağlıyor. Çocuğunuzun çocuk bakıcısıyla arkadaş olması duygusal ihtiyaçlarını da karşılıyor. Eğitimli, tecrübeli ve sevecen bir çocuk bakıcısı , çocuğun hayatında önemli rol oynar. Dil eğitiminden, derslerine yardıma; sosyal becerilerden enstrüman çalmasına birçok alanda geliştirici olabilir.

 

Çocuk bakıcısı size yakın olsun

Bu konuda bakıcı ve ailenin birbirine yakın olması büyük avantaj sağlıyor. Yeni bakıcı bulacak olanlara bu yönde tercih yapmaları önerilir. Örneğin, Kadıköy’de yaşayan bir aile, kısa süreli bakıcı Kadıköy veya tam zamanlı bakıcılar Kadıköy şeklinde bir bakıcı ilanı açıp süreci başlatmalıdır. Eve yakın olan bakıcı acil durumlarda ailenin ve çocuğun en büyük destekçisidir. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar