Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
14 Kasım 2016

Çocuk Bakıcılarının Çocuklar için Dikkate Alabileceği Kış Tüyoları

Sonbahar yerini soğuk ve sert iklime sahip olan kışa bırakırken, küçük büyük, genç yaşlı herkes hastalanmamak için özel bir çaba gösterip, evde alınabilecek önlemler araştırması yapıyor. Hastalık en çok çalışan kesimi, yaşlıları ve küçük çocukları etkiliyor. Çalışan ebeveynler, çocuklarına dışarıdan hastalık taşımamak için kış boyunca besleyici çaylar, güçlü gıdalarla hastalığa karşı önlem alıyorlar. En sık hastalanma zamanı mevsim geçişlerinde olduğu için özellikle bu dönemde çocuklar ve yaşlılar için ekstra özen gösterilmelidir. Mevsim değişikliğinde yaşanılan hastalıklara karşı bebek ve yaşlılar için alınacak önlemler başlığına tıklayarak bu konuda yapabileceklerinizi görebilirsiniz.

Anneler ve babalar, hastalanmamak için çeşitli önlem alıyor olabilir fakat çalışan kişilerin çocuklarına genellikle bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı hatta oyun ablası baktığı için sadece anne değil bakıcılar da bilgili olmalı ve bu konuda bakmakla yükümlü oldukları çocukların sağlık durumlarını gözetmelidir. İşte çocuk bakıcısı tarafından uygulanabilecek kış tüyoları;

  • Bebek bakıcısı, çocukların kış boyunca sağlığını koruması, mikroplardan uzak durabilmesi için ebeveyn ve doktor önerisiyle vitamin ve mineral desteği alabilir. Kullanılacak olan ilaçlar, çocukların yaşına uygun olmalıdır.
  • Çocuklara bakan bakıcı, gündüzlü bakıcı değil aynı zamanda yatılı bakıcı ise, gece çocuklar uyumadan önce ballı ılık süt hazırlamalı ve çocuğa içirmelidir. Her çocuğun uyumadan önce süt içmesi önerilir. Süt, fiziksel gelişimi etkileyen kemikleri güçlendiren bir besin kaynağıdır. İçine bal eklenen süt çocuğun aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Oyun ablası, parka götürdüğü çocuğu sıkıca giydirmeli ve arada sırada çocuğun terleyip terlemediğini kontrol ederek gerekiyorsa sırtına havlu koymalıdır. Terleyen çocuk soğuk-sıcak dalgası yüzünden çabucak hastalanabilir. Oyun ablası bu detaya dikkat etmelidir.
  • Düzenli beslenme ve yeterli uyku kış mevsiminde daha büyük önem arz ediyor. Çocuk bakıcısı, çocukların her öğün sağlıklı bir şekilde yediğinden emin olmalı ve öğle uykusuna uyumalarını sağlamalıdır. Az uyku, yetersiz beslenme bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve çocuğun halsiz, yorgun olmasını sağlayarak hastalığa davetiye çıkarır.  
  • Kış mevsimi enfeksiyonun en yoğun olduğu dönemdir. Çocukların enfeksiyon kapmaması için kalabalık yerler yerine açık ve havadar ortamlar tercih edilmeli. Bahçe, park, orman gibi açık alanlar çocuğun temiz hava almasını sağlar. Çocuklar birbirleriyle haşır neşir olduğu için hastalıklarını da çabucak birbirlerine bulaştırırlar. Bilinçli bebek bakıcısı bu konuda duyarlı olmalı ve çocuğun hastalık kapmaması için dikkat etmelidir.

Bakıcılar ve çocuklar arasında uyum sağlandığı vakit ebeveynler yıl boyunca güvenle çocuklarını bakıcıya teslim edip, iş hayatına dönüş yapabiliyorlar. Yazın çocukların tatillerini verimli geçirmesi için bakıcı desteği ideal olurken kışın ise sağlıklı bir dönem geçirmelerini sağlıyor. Bu konuda bakıcı ve ailenin birbirine yakın olması büyük avantaj sağlıyor. Yeni bakıcı bulacak olanlara bu yönde tercih yapmaları önerilir. Örneğin Kadıköy’de yaşayan bir aile, kısa süreli bakıcı Kadıköy veya tam zamanlı bakıcılar Kadıköy şeklinde bir bakıcı ilanı açıp süreci başlatmalıdır. Eve yakın olan bakıcı acil durumlarda ailenin ve çocuğun en büyük destekçisidir. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar