Genel Bebek/Çocuk Bakım
17 Mayıs 2018

Çocuk Bakıcısı İşe Başlamadan Önce Hangi Evraklar İstenmelidir?

Çocuk bakıcısı işe almadan önce aileler tarafından bazı evraklar istenmelidir. Bu evraklar minik yavrularınızı emanet edeceğiniz çocuk bakıcısı güvenilirliği için gereklidir.

Çocuk bakıcısı seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Günümüzde bakıcılara güvenmek hiç de kolay değildir. Her ne kadar çoğu iyi niyetli olsa da aradan çıkan kötü kişiler hepsini zan altına bırakmaktadır. Söz konusu dünyadaki en değerli varlığımız olduğunda da şüphe duymamız hiç de şaşırtıcı değil. Öncelikle çocuk bakıcısı tanımını ve görevlerini açıklayarak başlayalım.

Çocuk Bakıcısının Görevleri

Çocuk bakıcılarının birçok görevi olmakla birlikte en önemlilerini beslenme, çocuğun öz bakımı, çocuğun çamaşırları ve oda kontrolü olarak sıralayabiliriz. Fakat çocuk bakıcısı ile en başta yapacağınız anlaşma ile bu görevleri çeşitlendirebilirsiniz. Görev tanımını en başta yapmaya mutlaka dikkat edin. Bu sayede sonradan oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. 

Bakıcı Çocukla Alakalı Anneden Sürekli Bilgi Almalı

Bakıcı sabah çocuğu teslim aldığında anneden bilgi almalı ve çocuğun günlük durumunu öğrenmelidir. Gün içinde özel olarak yapılacaklar varsa not etmelidir. Aynı şekilde akşam çocuğu teslim ederken annesine bilgi vermeli ve çocuğun durumu hakkında konuşmalıdır. Özellikle belirtmek gerekir ki çocuğun durumunu anneden daha çok bakıcı bilmektedir. Bu nedenle olağan doktor kontrollerine bakıcının da katılması daha iyi olacaktır.

Bakıcı Çocuğa Gelişimi için iyi etkiler bırakmalı.

Bakıcı çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecek bilgilere sahip olmalı ve faal olarak çocuğun karakterine bir şeyler katmalıdır. Bu konuya önem veriyorsanız bakıcınızı kişisel gelişim ve çocuk gelişimi alanında eğitim almış kişiler arasından seçebilirsiniz. 

Ev İşleri Bakıcınınn ilgi odağı olmamalı.

Bakıcınızdan yemek, temizlik ya da çamaşır gibi beklentileriniz varsa ve bu şekilde bir anlaşma yaptıysanız çocuğunuzun öncelikli olduğunu ve gerekirse diğer işlerin aksayabileceğini belirtmelisiniz. Ev işlerine dalan bir bakıcı çocuğunuzla yeterince ilgilenemeyecektir. Aslında bakıcının ev işleriyle uğraşmasını da tavsiye etmiyoruz.

Çocuk Bakıcınızla Sorun Yaşamamak İçin Almanız Gereken Önlemler

Bakıcılar bazen kendi kurallarını daha ön planda tutmakta ve ailenin kuralları yerine kendi kurallarını uygulamaktadır. Bu konuda hassas davranın ve bakıcınızı en baştan uyarın. Bakıcınızla ilgili sorun yaşayabileceğiniz bir başka konu da kişisel temizliği olabilir. Sonradan direk bakıcıyı kastederek yapacağınız bir uyarıdansa en baştan bu durumu konuşmanız daha mantıklı olacaktır. Nasıl bir bakıcı istediğinizi anlatırken, hijyenden de bahsedebilirsiniz. 

Bakıcıların Telefonla Fazla Vakit Geçirmesi Büyük Bir Sorundur.

Bir diğer sorunda bakıcıların telefonlarıyla çok fazla vakit geçirmesidir. Hele de genç yaşlarda bir bebek bakıcınız varsa kafasını telefondan kaldıramıyor olabilir. Öncelikle iş ahlakı gereği çok önemli olmadığı sürece telefonuyla ilgilenmemelidir. Bakıcınızla böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız anlaşma şartlarında telefonla çok fazla ilgilenmemesi gerektiğini belirtin. 

Aile Büyüklerinin Bakıcıyı Yönlendirmesi Büyük Sorunlara Yol Açabilir.

Bakıcınızla ilgili yaşayabileceğiniz fakat bakıcıdan kaynaklanmayan bir sorunda aile büyüklerinin bakıcının işine karışmasıdır. Anneanne ya da babaanne bakıcıyı sık sık kontrol ederek ve işine karışarak huzursuz edebilir. Bu durum bakıcının çalışma huzurunu bozacağından verimsizleşebilir, hatta bir süre sonra ayrılmak da isteyebilir. Böyle bir sorun yaşamamak için aile büyüklerinizle bizzat siz konuşabilirsiniz.

Bakıcının işe Başladığı Zamanlar Bakıcı Kontrol Etmek Doğaldır.

Belirtmek gerekir ki bakıcının işe başladığı ilk zamanlar kontrol edilmesi gayet doğaldır. Önemli olan bu sürecin fazla uzatılmamasıdır. Bakıcınızla iletişiminizi en üst seviyede tutmalısınız. Birçok sorun iletişimsizlikten kaynaklanıyor olabilir. Her şeyi bakıcının direk yapmasını beklemek yerine konuşarak istediklerinizi belirtmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Çocuk Bakıcısından İstenilecek Evraklar

 1. Bakıcınızın iletişim bilgilerini alın ve doğruluğunu teyit edin.
 2. Bakıcınızdan özgeçmişini isteyin ve gerekirse eski işleri ile ilgili bilgi alın.
 3. Nüfuz cüzdanı fotokopisini isteyin.
 4. Emniyetten alınmış sicil dosyasını isteyebilirsiniz.
 5. Sağlık raporu isteyin. Özellik hepatit B ve C ile HİV virüsü testi isteyebilirsiniz.
 6. Bakıcınızın ev adresini öğrenin ve evinde ziyaret edin. İkametgâh belgesi ile resmi olarak da teyit edebilirsiniz.

Tüm bu belgeleri istemenizin asıl amacı bakıcınızın güvenilir biri olduğundan emin olmaktır. Geçmişte çalıştığı yerlerle bir sıkıntı yaşamış mı ya da daha önce tecrübesi var mı? Bunların hepsi bakıcı seçiminde oldukça önemlidir. Ayrıca tüm gün çocuğunuzu emanet ettiğiniz birinin herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımasını da istemezsiniz. Bu nedenle sağlık raporuna da özen göstermeniz tavsiye edilir. 

Çocuk Bakıcı Sağlık Raporu Nasıl Olmalıdır?

Çocuk bakıcısı seçiminde istenilen evraklardan en çok zorlanılanı sağlık raporudur. Öyle sanıldığı gibi rastgele bir rapor işinizi görmeyecektir. Bakıcınızın depresif bir karakterde olup olmadığını, alkol ve uyuşturucu kullanıp kullanmadığını ya da bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığını merak etmez miydiniz? Tüm bunlar çok aşırı görünse de araştırılması ve öğrenilmesi gereken durumlardır.

Bakıcının Sağlık Sorunları Olup Olmadığını Kontrol Etmelisiniz.

Her ihtimali düşünerek hareket etmeli ve sağlık sorunları olmayan bir bakıcı bulmaya çalışmalısınız. Bunu öğrenmenin en iyi yolu da bakıcı adayını bir Check-up’dan geçirerek sağlık raporu istemektir. Bakıcının hareket kısıtlılığı yani aşırı kilosu ya da eklem sorunları olmaması da çocuğunuzla daha iyi ilgilenebilmesi açısından önemlidir. Bakıcı için yaptırılan test sonuçları hem bakıcı ile hem de işveren ile paylaşılmalıdır. Bakıcı açısından da erken teşhis edilebilecek bir hastalık, hayati önem taşıyabilir. Bakıcı tarama testinde olması gerekenler;

 • Kan şeker testi,
 • AIDS (HIV) testi,
 • Parazit testi,
 • Hepatit B ve C testi,
 • Boğaz kültürü,
 • Akciğer grafisi,
 • EKG, grafiği,
 • Hemogram tahlili,
 • Tam idrar tahlili,
 • Tiroit ve hormon testi.

Aile ve Çocuk Bakıcısı İletişimi

Çocuk bakıcınızla iletişiminizi üst seviyede tutmalı, her konuda açık ve net olmalısınız. Hiçbir konuyu muallakta bırakmayın. Ne istediğinizi bilir ve kararlı olursanız sonradan sorun yaşama ihtimaliniz en aza inecektir. En başta güveninizin oturmasını elbette beklemiyoruz fakat çocuğunuzun bakıcısına güvenmesi için siz de güvenmeye başlamalısınız. Çocuklar birçok şeyi sizin hal ve hareketlerinizden anlayabilir. Çocuk bakıcısı konusunda ne yazık ki doğru kişiyi bulmak oldukça zordur. Sizden bir parça olan çocuğunuzu doğru kişiye emanet etmek ve sağlıklı gelişimini sağlamak en büyük isteğinizdir. Bunu sağlamak için bakıcı adayınızı iyice araştırmalı ve doğru kişi olduğundan emin olmalısınız.

İşveren Olduğunuzu Unutmayın!

Bakıcı ile ilişkinizin işveren olduğunu unutmayın. Belli bir ücret karşılığında hizmet alıyorsunuz ve her sektörde olduğu gibi verdiğiniz ücretin karşılığını almak isteyeceksinizdir. Bu nedenle evinizin yönetimini elinizden bırakmayın. Yaşamınızdaki en zor tecrübe çocuğunuzu bir bakıcıya emanet etmek olabilir. Bakıcı arayışınızda belli noktalara dikkat ederseniz, çocuğunuz ve kendiniz için en doğru kararı verebilirsiniz. 

Çocuk bakıcısı aramaya başlamadan önce istediğiniz kriterleri ve önem derecenizi belirlemelisiniz. 

İstediğiniz tüm özellikler önceden belirtilmeli ve yapabileceğine inanan kişilerle görüşülmelidir. Anne ve baba bakıcı ile görüşmeyi birlikte yapmalı, gerekirse aile büyüklerinin fikri de alınmalıdır. Ayrıca dışarıdan bir bakıcı ile anlaşıp anlaşmayacağınızı netleştirmelisiniz. Daha sonradan çocuğunuza akrabalardan birinin bakmasına karar vermeniz, vereceğiniz birçok emeğin boşa gitmesine neden olur.

Akrabaların Çocuk Bakıcılığı Yapması

Çocuğunuza akrabalardan birinin bakmasına karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Çocuğunuza bakacak olan akrabanız bu işi kendisi istemelidir. İsteği dışında anneanneden ya da babaanneden çocuğunuza bakmasını istemeniz uzun vadede sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca çocuğun evinden ve odasından ayrılmaması için kendi evinizde bakılmasını istemelisiniz. Bu durumda akrabalarınız için sorun oluşturabileceğinden en başta konuşmaya dikkat edin.

Akrabanız da olsa çocuğunuza bakacak kişiye bakım ve eğitimle ilgili tüm beklentilerinizi bildirin.

Akrabalar çocuklara genelde kendi evlerinde bakmak isterler, tabi kendilerine göre haklı sebepleri olsa da çocuğun kendi ortamından uzaklaşması eğitimi açısından olumlu etki göstermeyebilir. Bir çocuk için hijyen ve güvenlik önlemleri kendi evinde önceden sağlanmıştır. Aynı ortamı akrabanın evinde oluşturmak hem zor hem de maliyetli olabilir. Akrabanızın evini sürekli kontrol edemeyeceğinizden giren çıkanları da bilemezsiniz. Hepsinden önemlisi çocuk kendi evinde güvende hisseder.

Çocuk Bakıcısı Seçimi

Öncelikle bakıcının sizinle ne kadar süre çalışacağı oldukça önemlidir. Sürekli bakıcı değiştirmek sizin için de çocuğunuz içinde zor olacaktır. Bu neden çocuğunuz en azından 3-4 yaşına gelene kadar çalışabilecek bakıcıları tercih etmelisiniz. Her çocuk kendisiyle ilgilenen yetişkinle duygusal bağ kurar. Bu bağ nedeniyle bakıcısından ayrılması, sürekli bakıcı değiştirmesi psikolojik açıdan çocuğu etkiler. Her defasında yeni biriyle bağ kurmak zor olacağından bir süre sonra çocuk üzerinde olumsuz etki gösterir. Çocuk bakıcısı seçiminde dikkat edilecek hususlara gelecek olursak;

 • Mesaisine riayet eden,
 • Düzgün bir aile yaşantısı olan, 
 • Güler yüzlü ve sevecen,
 • Temiz ve düzenli,
 • Dürüst olan,
 • Katı ve kuralcı olmayan,
 • Esnek ve hoşgörülü olan,
 • Sabit fikirli olmayan,
 • Sorumluluk ve inisiyatif sahibi olan,
 • Yeniliğe ve değişime açık olan,
 • Sağlıklı iletişim kurabilen,
 • Sabırlı olan,
 • Kötü alışkanlıkları olmayan,
 • Çocuk gelişimi konusunda eğitim almış ve kendini eğitmiş,
 • Sağlık sorunları olmayan bir bakıcı tercih etmeniz hem sizin için hem de çocuğunuzun gelişimi için daha iyi olacaktır.

Unutulmaması Gerekenler

Bakıcının referanslarıyla görüşmeyi unutmayın. Referanslar bakıcı adayı hakkında bilgi vereceğinden önemlidir. Fakat kişinin kendi belirttiği kişiler olduğundan sağlıklı bilgi alınabilmesi için bakıcı adayının eski işverenleri ile görüşmek de gerekmektedir. Mutlaka çalıştığı yerlerin listesini ve iletişim bilgilerini alın ve birkaç eski işvereni ile görüşün. Tüm bunlar bakıcı adayı hakkında bir bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Bakıcı adayıyla anlaşma sağlamadan önce evinde ziyaret ederek küçük bir gözlem yapabilirsiniz.

Kişinin ev düzeni ve kendi çocukları ile olan ilişkisi birçok detaya gerek kalmadan bakıcı adayının karakterini ortaya çıkaracaktır. Çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişinin yeterli eğitimi aldığından emin olun. Bu konuda çocuk bakıcılarıyla görüşme yapan psikologlardan ya da kişilik testlerinden yardım alabilirsiniz. Bakıcınız sabah gelip, akşam gitmesi en iyisidir. Gece kalan bakıcılar istemeyerek de olsa aile ve çocuk arasındaki bağın zayıflamasına neden olur. Çocuk, bakıcısının sadece gündüzleri yanında olduğuna alışmalıdır. Zorunlu haller varsa ve bakıcı geceleri de kalmak zorundaysa, akşamları ve geceleri çocukla annesinin ilgilenmesi daha iyi olacaktır.

Karşılıklı Güven

Bakıcıdan beklediğiniz işleri kendisine bildirerek, en başta onayını alın. Bu durum sonradan ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçer. Sorun çıksa bile en azından sizden kaynaklı bir sorun olmayacaktır. Bakıcınızdan anlaştığınız işler haricinde hiçbir şey beklemeyin. Bakıcının çalıştığı ortamda rahat etmesi de oldukça önemlidir. Kendini evinde gibi hissederse çocuğunuza da aynı rahatlıkta bakacaktır. Bakıcınıza güvenin ve çocuğunuzun da güvenmesi için elinizden geleni yapın. 

Kendisine güvenildiğini hisseden bakıcınız anne şefkatini çocuğunuzdan eksik etmeyecektir. 

Annelik duygusunu tatmış bir çocuk bakıcısı tercih edin. Anne olmamış ya da bekâr bayanlar yalnızca oyun ablası olarak çalıştırılabilir, çocuğun tüm bakımının yaptırılması tavsiye edilmez. Her şeyin ötesinde bakıcınızın en kutsal mesleklerden birini icra ettiğinin farkında olun ve bunu hatırlatmaktan da çekinmeyin. Son olarak bakıcınızla aranızdaki güven ortamı oluşana kadar bir akrabanızdan ya da komşunuzdan gün içerisinde evinizi kontrol etmesini rica edebilirsiniz ya da ilk 1 hafta bakıcı ile birlikte evinizde zaman geçirebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar