Genel Bebek/Çocuk Bakım
02 Şubat 2018

Çocuğunuzun Okul Korkusunu Yenmenin Yolları

Çocuklarda sık yaşanan travmatik durumlardan biri okul korkusudur. Birçok aile çocuğunun bu korkusuna teslim olup bir yıl geç gitsin diye düşünebiliyor. Esasında bu sıkıntılı durumu taviz vermeden, çocuklara sene kaybı yaşatmadan bilinçli şekilde çözmek mümkündür. Aile ortamının güvenli alanından ayrılacak olan çocuklar, okulda hiç bilmediği yeni bir alana adım atacakları için doğal bir korku yaşıyorlar. Bu aşamada aileler çocuklarını okula hazırlamak için zemin oluşturmalıdır. İşte okul korkusunu yenmenin basit yolları;

Onu anladığınızı gösterin; empati kurun

Çocuğunuzun okuldan korktuğunu fark ettiğiniz andan itibaren sözlü olarak onu hazırlayın, anladığınızı gösterin. Hatta onu ne kadar iyi anladığınızı göstermek adına kendi okula başlama hikâyenizi anlatabilir, eğlenceli şekilde korkulacak bir şey olmadığını gösterebilirsiniz. Okulun getireceği güzelliklerden bahsetmeyi unutmamak gerekiyor.

Okula gitmek zorunda olduğunu belirtin

Çocuklar okulun her gün gidilmesi gereken bir yer olduğunu iyice kavramalıdır. Bundan kaçışının olmadığını anladıktan sonra elbette kabullenme sürecine adım atacaktır. Bağırmadan, azarlamadan, katı kurallar koymadan tamamen anlayacağı basitlikte durumu açıklayın. Okula başladığında ise alışması için tavizden kaçınmalısınız. Sabahları uyanmak istemediğinde, servisi bilerek kaçırdığında, okuldan kendi başına çıkıp geldiğinde kararlı duruşunuzu bozmayın ve gayet sıradan davranarak çocuğunuzu okula yönlendirin. Unutmayın ki sadece kısa bir süre böyle devam edecek.

Öğretmenini bilgilendirin, tedbirli olun

Sınıf öğretmeni çocuğunuzun okul korkusundan haberdar olursa çocuğa özel şekilde yaklaşabilir, korkusunu yenmesi adına farklı adımlar atabilir. Sınıf öğretmenini ve hatta rehberlik servisini bu konuda bilgilendirmeniz uzun vadede çözüm sağlayacaktır.

Okulun sosyal yönünü ortaya çıkarın

Çocuklar için okul kendi yaşıtlarının olduğunu düşündüğümüzde ideal bir oyun alanı. Ancak korkuya mahkûm olan çocuklar bu detayı daha geç fark ediyor. Aile olarak çocuğunuza okulun güzelliklerini gösterebilir, arkadaşlık kurması için adımlar atabilirsiniz. Örneğin; sınıftaki diğer velilerle piknik, oyun gibi mini etkinlikler düzenleyerek çocukların kaynaşmasını sağlayabilirsiniz. Arkadaşlık kuran çocuk kendisini daha güvende hisseder ve okul korkusunu büyük oranda yener.

Şikâyetlerine kulak verin, ihmal etmeyin

Aileler çocuklarının okula dair tüm şikâyetlerini korkuya bağlayıp önemli noktaları kaçırıyor olabiliyor. Çocuğunuzun okulla ilgili tüm şikâyetlerini dikkate alın ve gerekirse peşine düşüp bizzat kontrol edin. Okulda çocuğunuza zorbalık eden çocuklar olabilir, öğretmenle ilgili aksi bir durum yaşanıyor olabilir. Her türlü detayı düşünüp okulla ilgili gözleminizi yapmayı ihmal etmeyin.

Profesyonel destek alın; oyun ablası seçin

Oyun ablası ve hatta oyun abisi ailelerin çocuk büyütme evresindeki en büyük yardımcılarıdır. Tam zamanlı veya birkaç saatlik şekilde değerlendirilen oyun ablalığı bir nevi çocuk bakıcısı hizmetidir ancak çok daha kapsamlıdır. Zira tüm abla ve ağabeyler üniversite eğitimi almış, almakta olan öğrencilerden oluşur. Çocuklar genç, enerjik abla ve ağabeyleri sayesinde okulla ilgili problemlerini çözmeye gönüllü olurlar. Daha önce hiçbir şekilde okul deneyimi olmayan çocukların bir anda akademik dünyaya adım atması, ödev sorumluluğuyla tanışması her çocuk için kolay değildir. Abla ve ağabeylerimiz çocuklara bu konuda en eğlenceli ve sosyal şekilde yardımcı oluyor, bir nevi gölge öğretmenlik yapıyor.

Oyun ablası ve abisi çocukların okul korkusunu yenmeye çalışırken aslında eğitimden sosyal alana, eğlenceden sanata kadar her anlamda çocuğun gelişimini olumlu yönde destekliyor. Daha detaylı bilgi almak için “Oyun Ablası Hizmeti Çocukların Okul Yaşamını Nasıl Etkiler?” başlıklı bilgilendirici makalemizi okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar