Genel Bebek/Çocuk Bakım
14 Eylül 2018

Çocuğunuz İçin En Doğru Dadıyı Seçmenin 10 Püf Noktası

Çalışan annelerin bebeklerine bakabilecek profesyonel bir dadıya olan ihtiyaçları her geçen gün daha da artıyor. Yetenekli, çocukların psikolojisinden anlayan, güvenilir ve çocukları seven bir dadı bulmak ise, önemli bir problem haline dönüştü. Çünkü iyi bir dadı bulma konusunda talepler artmaya başladı. Oluşan istihdam imkanını karşılamak için amatör veya işinin uzmanı olmayan birçok kişinin dadılıkla uğraşma riski de arttı.

İşle ilgisiz kişilerin piyasaya girmesiyle dadıların bebeklere şiddeti gibi haberler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu tür haberlerin kaynağında yatan kişilerin dadılıkla ilgisi olmayan, profesyonel eğitim almamış ve daha önce dadılık yapmamış kişilerden oluştuğu anlaşılabilir. Burada önemli olan, doğru dadının seçiminin nasıl olacağının bilinmesidir. Aksi durumda, yanlış kişilerle çalışacak olmanın yaratacağı sorunlarla baş etmek zor olabilir.

Öncelikle şunu ifade edelim. Sürekli dadı değiştirmek doğru değildir. Bu nedenle, ilk tercihin ve seçimin kılı kırk yarar cinsten olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin bir dadıya alışması ve onla iletişim kurması daha sağlıklıdır. Sürekli dadının değişmesi, bebek açısından da olumsuz bir durumdur.

1. Aracı ve danışmanlık şirketleri.

Bebek bakıcısı ve oyun ablası gibi taleplerin arttığı bir dönem içerisindeyiz. Bu taleplerin en iyi şekilde karşılanabilmesi için güvenilir firmalar çalışmalar yapıyor. Bu firmalar tarafından dadılık eğitimi alan, daha önce oyun ablalığı ve benzeri vazifeleri yapmış kişilerin bakıcı veya oyun ablası arayan ailelere ulaştırılması sağlanıyor. İki kesim arasında kurulan köprünün güvenlik temelinde gerçekleşmesi, doğru dadı veya oyun ablası seçiminin en temel kriteridir. Sevdiklerinizi emanet edebileceğiniz en güvenilir adres olan EvdekiBakıcım'a göz atmayı da unutmayın.

Bu tür sitelerde açılan profillere aileler tarafından yapılan değerlendirme ve yorumlar vardır. Bunlar gerçekçi ve oldukça fikir verici önerilerdir. Kişinin nasıl bir iş tecrübesine sahip olduğu, iletişim becerisi, işle ilgili disiplini gibi birçok açıdan hızlı değerlendirme yapmayı sağlayabiliyor. Elbette ki, bu tür sitelerdeki yorumlar ve değerlendirmeler yeterli değildir. Sadece yol gösterici mahiyettedir.

2. Kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak dadı seçimi.

Dadı için öncelik güvenilir bir kişi olmasıdır. Ama her aile için bu yeterli bir kriter değildir. Bazı aileler, dadıdan bebekle ilgili temel bakım hizmetleriyle de ilgilenmesini bekleyebilir. Kimileri ise, yabancı dil öğretmesini, derslerine yardımcı olmasını, herhangi bir sanat dalını öğretmesini veya daha değişik talepleri olabilir. Böyle durumlarda dadıyla yüz yüze görüşmenin önemli bir etkisi vardır. Kişinin özgeçmişinin kontrol edilmesi, yeteneklerine vakıf olmak için yeterlidir. Ama bu yeteneklerin ne kadarının gerçekçi olduğu yüz yüze mülakatta anlaşılabilir. Bu yüzden bu nokta aileler tarafından atlanmamalıdır.

3. Deneyim çok önemli mi?

Bir dadının deneyimli olması elbette ki önemlidir; ancak bazı anneler için aşırı tecrübeli bir dadı gereksinimi söz konusu değildir. Fakat ilk kez anne olanlar için işine oldukça hakim dadı adaylarına odaklanılması lazımdır. Bebekle ilgili bakım bilgisine sahip, pratiği olan ve her konuda destek verebilecek dadıların ilk kez anne olmuş kişilerin işini kolaylaştırması mümkündür. Daha önce yeni doğan bir bebeğe dadılık etmemiş, bakımıyla ilgilenmemiş birisinin tecrübesinden yararlanabilmek mümkün değildir.

4. Dadının ailesini tanımaya çalışın.

Özel hayatla iş hayatı arasındaki ince çizgiye dikkat edilmesi gerektiği söylenilebilir. Ama dadılık gibi meslekler için bu geçerli bir kural değildir. Çünkü ailevi sorunları olan dadıların çocuklarınızla sağlıklı bir şekilde ilgilenebilmesi mümkün değildir. Sürekli mutsuz olan, sorunlarını düşünen kişilerin başkalarının çocuklarıyla en iyi şekilde ilgilenebileceğini düşünmek hayaldir. Dolayısıyla, ailesiyle iletişimi kuvvetli, herhangi bir psikolojik sorunu olmayan ve mutlu kişilerle çalışılmalıdır.

5. Sigara gibi alışkanlıklarına dikkat edin.

Bir dadı veya oyun ablası gibi mesleklerle uğraşan kişilerin sigara gibi bağımlılık yapan maddeler kullanması pek kabul edilebilir bir şey değildir. Dolayısıyla, işe alacağınız dadının sigara kullanıp, kullanmadığını mutlaka sorgulamalısınız. Çocuklar, büyüklerini örnek alabilirler. Bakıcı veya dadının sigara içtiğini gören bir çocuğun aynı alışkanlığa meyil etmesi mümkündür. Bu risk nedeniyle sigara kullanan dadıların istihdam edilmesi çok doğru değildir.

6. İletişim yeteneği iyi olmalıdır.

Çocukla iyi iletişim kurabilmek için konuşkan olmak gereklidir. Çocuklar sürekli merak eder, konuşur, soru sorabilir. Konuşmakla ilgili problemi olan dadıların çocukla iletişim kurması sağlıklı olmaz. Sorulan sorulara samimi cevaplar verilmeyebilir. Bu nedenle, dadının konuşkan olup olmadığına dikkat edilmelidir. Özellikle aşırı hareketli çocuklar daha fazla konuşkandır. Bunların hareketli ve becerikli dadılara ihtiyacı olabilir.

7. Neden dadılık yaptığını araştırın.

Kimi dadı, gerçekten mesleğini sever ve mesleğinin gereğini yapar. Bazıları ise, başka bir iş imkanı bulamadığı için dadılık gibi bir mesleğe yönelmiş olabilir. Bu durumda, mesleğini seven birisinin performansı daha iyi olacaktır. Çocuklarla ilgilenmeyi seven, onlarla oyun oynayabilen dadılar, çocuklar tarafından daha çok sevilebilir. Somurtan ve sürekli azarlayan birisiyle çocukların anlaşabilmesi mümkün olmaz. Bu nedenle, dadıyı işini sevip sevmemesi hususunda irdelemek gerekebilir.

8. İlkyardım bilgisine sahip mi?

Uzun süre çocukla beraber kalacak ve ona bakacak birisinin ilkyardım bilgisine sahip olması önemlidir. Herhangi bir kaza anında ilk müdahalenin bilinçli şekilde yapılması, hayat kurtarabilir. Özellikle, yemek yerken boğulma gibi risklerin yaşanması muhtemeldir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında, ilkyardım bilgisi hayat kurtarabilir. Bu özelliğin dadılarda olması, anne ve babanın kaygılarını gidermek açısından çok önemlidir.

9. Birden fazla adayı değerlendirmek gerekir.

Tek bir aday üzerine düşünmek ve değerlendirme yapmak doğru değildir. Özgeçmişlerden eleme yaptıktan sonra yüz yüze birden fazla adayla görüşmek gerekiyor. Böylece, kriterlerinize uygun adayın belirlenmesi daha isabetli olabilir. Sadece tek bir aday üzerinde yoğunlaşmak, hata yapma payını artırabilir. En az hatayla en uygun adayın bulanabilmesi, birkaç kişiyle görüşülerek mümkün olabilir.

10. Dadıyı deneyebilirsiniz.

Doğru adaya karar verebilmek için birkaç deneme sorusu sormak gerekebilir. Bebek bakımıyla ilgili yanlış şeyleri söyleyip, dadının dinleyip dinlemediğini anlayabilirsiniz. Ya da, müdahale edip etmediğini test edebilirsiniz. Bazı dadılar, konuşmanın sonunda bir değerlendirme yapabilir. Bazıları ise, konuşmanızı kesebilir. En doğrusu, konuşmanızın tamamlanmasından sonra, kendi değerlendirmesini açıklayan dadılardır. Bunlar, hem kendi fikirlerini söyleyebilir hem de, sözünüzü de dinleyebilir. Ama mülakat esnasındaki heyecandan dolayı da, sözünüzün kesilmesi söz konusu olabilir.

Bahsettiğimiz on önemli noktaya dikkat ederek sizin için en doğru dadının seçimi yapabilirsiniz. Son dönemlerde, yabancı dadılar popülerleşmeye başladı. Bu dadılar, yatılı bebek bakıcısı arayanlar için ideal olabilir. Ayrıca, dil becerileri konusunda çocuğunun eğitimini düşünenler için de uygun olabilir. Ancak farklı kültürden kişilerle çalışmanın riskli olduğunu düşünenler de olabilir. Yine de, her iki kesimi değerlendirmek doğru adayın belirlenebilmesi adına en iyi yoldur.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar