Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

ÇOCUĞUNUZ VE ÇOCUK BAKICISI ARASINDAKİ SORUNLAR BİR FIRSATTIR!

Merhaba, bugün size çocuğunuzun bakıcısını sevmemesi durumunda neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Evet, ilk bakışta kulağa olumsuz bir durum gibi geliyor ama derinlerine inildiğinde kolayca çözülebilecek hatta fırsata çevrilebilecek bir durum olabilir. Bu, çocuk bakıcısı ile çocuğunuzun uyuşmamasından kaynaklanan mutsuzluğunun, mutluluğa dönüşeceği sürecin başlanması için bir fırsattır.

Diyelim ki, eş dosttan duyarak ve tavsiyelerine güvenerek çocuğunuz için bir çocuk bakıcısı buldunuz ama çocuğunuz onu sevmiyor. Siz de eğitimli ve tecrübeli bir bakıcı gibi davranıp davranmadığından pek emin değilsiniz. İyi tarafından bakın, işte size çocuğunuz için gerçekten tecrübeli çocuk bakıcı bulup onu mutlu etmek için iyi bir fırsat.

Ancak önce durumu iyi analiz etmek lazım, bu yazımızda sizinle çocuğunuzun çocuk bakıcısıyla anlaşamadığını anladığınız ilk andan, eğitimli ve tecrübeli yeni bir bakıcı bulduğunuz ana kadar geçen süreci gözden geçireceğiz.

BİR UYUMLU, BİR GERGİN İKİLİ: ÇOCUĞUNUZ VE ÇOCUK BAKICISI

Çocuğunuzun bakıcısıyla ilişkilerinin yolunda gittiğini sandığınız bir anda, çocuğunuzun bakıcısını sevmediğini söylerse ne yaparsınız? Bu tam bir hayal kırıklığı ve üzüntü sebebi olmaz mı sizin için? Zaten işiniz dolayısıyla zoraki olarak bakıcıya emanet ettiğiniz çocuğunuzun mutsuz olmasına mı üzülesiniz, yoksa yeniden tecrübeli bakıcı arama sürecine girecek olduğunuza mı? Kafanızda aniden ortaya çıkan sorular uzar gider. Ancak, hemen umutsuzluğa kapılmayın, sorunun çözümü sizin sandığınızdan daha basit.

İlk olarak sakin kalmanız gerekmektedir. Çünkü çocuklar paniği hızlı sezerler. Çocuk bakıcısı ile aranızdaki sorunu çözümsüz olarak etiketlediğinizi ve bu durumdan dolayı paniğe kapıldığınızı anlarsa size de güveni sarsılabilir. Unutmayın, siz annesiniz babasınız, onun gözünde onu rahat ettiren, sorunları çözensiniz. Anne-baba olmanın hakkını verin, soğukkanlı olun ve mantıklı düşünün.

GÖZLEM ÇOK ÖNEMLİ

İkinci aşama inceleme ve araştırma. Çocuğunuz neden bakıcısını sevmiyor? Bunun için akıl yürütün ama işin duygusal boyutunu sakın unutmayın hatta düşüncenin önüne alın. Bakın sorudan bile belli: “Neden sevmiyor?” Sevgi gibi çok temel bir duygu var işin içinde. Çocukların beyin gelişimleri devam ettiği için, tam gelişmemiş düşünme yetenekleri ve duygularıyla iç içe bir karışımdadırlar. Çok küçük oldukları için ya da dil yoluyla tam ifade edemedikleri için(bunu tercih de etmiyor olabilirler), tepkileri çoğunlukla duygulanım olarak ortaya çıkar. Onları izleyin ve anlamaya çalışın. Her şey açıkça göz önünde olmayabilir ama yeterince gözlemlerseniz durumun görüntüsü berraklaşacaktır. Bazı çocuklar bakıcısını sevmiyor, istemiyor olsa da bunu belli etmez. Mizacı öyle olabilir, sadece çocuk bakıcısı konusunda değil birçok konuda memnuniyetsizliğini ifade etmekten kaçınıyor olabilir. Unutmayın, siz de onu yeni tanıyorsunuz. Kendi kalıplarınızla değil onu onun yaşantısıyla değerlendirin. Çocuğunuz mizacında hiç bilmediğiniz özellikler taşıyor olabilir.

ÇOCUĞUNUZUN ÇOCUK BAKICISI İLE İLİŞKİSİ NASIL OLMALI?

Eğer çocuğunuz bakıcısını sevmediğini size açıkça söylediyse çok şanslısınız demektir. Sizin bıdık akıllı ki çocuk bakıcısı ile olan ilişkisinden memnun olmadığının farkında. Bu bile harika ve hayat boyu ona fayda sağlayacak bir beceridir. Bunu sözel olarak ifade etmesi ayrı bir başarıdır. Yani fark ediyor ve bunu ifade edebiliyor. Biz yetişkinler için bile zaman zaman zor olan bu davranışı onun göstermesi, onun akıllı bir çocuk olduğunun kanıtıdır.

Unutmayın, onu kendi ölçütlerimizle değil, onun yaşını ve çocuk olduğunu göze alarak değerlendiriyorduk.

Şimdi elde net bir veri var. Çocuğunuz bakıcısından memnun değil, onu sevmiyor ya da onunlayken huzursuz-onunla tersleşiyor. Adına ne derseniz deyin, duygular size gerçeği söyler, yani sorun var.

Öncelikle şunu belirtelim: Çocuk bakıcısı tecrübeli bakıcılar arasından seçilmiş, eğitimli, anlayışlı ve sabırlı olsa da, hatta dünyanın en iyi bakıcısı olsa da, çocuğunuz sizin harika olarak nitelendirdiğiniz bakıcınızla iyi anlaşacak diye bir şey yoktur, çünkü sağlıklı insan ilişkileri kurallarla, değil hislerle kurulur. Kimyaları uyuşmamış olabilir, kötü zamanlarında bir araya gelmiş ve bundan dolayı önyargıların oluşmuş olabilir. Bu durumun ortaya çıkmasında ne çocuğunuz, ne bakıcınız, ne de çocuğunuza iyi bakıcı bulamamış olan siz suçlu değilsinizdir. Bu durumda yapılacak en doğru davranış, anlaşmazlığı çözmek için elinizden geleni yapmanız, çözülmüyorsa da yeni bir bakıcı bulmanızdır.

SEVGİ İLİŞKİYİ AÇIĞA ÇIKARIR

Bu durumda da çocuğun davranışları sizin için ipucu olacağından bakıcıyla ilişkisini iyi incelemeniz gerekmektedir. Çocuk bakıcısı eğer sınırlı saatlerde çocuğunuza bakıyorsa her gün ilk karşılaştıklarından birbirlerine bakışları ve davranışları nasıl? İlgisizler mi? Sıkılganlar mı? İlişki iki kişiliktir. Sadece çocuğunuzu değil, bakıcınızı da gözlemleyin. Muhtemelen tek taraflı değil, çift taraflı bir sorun vardır. Çocuğunuzu hemen temize çıkarmayın. Haklı sebeplerle çocuğunuz da bakıcısına kötü davranıyor, negatif elektrik veriyor olabilir. Bazen anlaşmazlık durumda soruna kediniz de müdahale edebilirJ Bununla ilgili ilginç bir videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Dediğimiz gibi, çocuğunuz ve çocuk bakıcısı arasındaki ilişkinin yolunda gidip gitmediğini anlamanın en etkili yolu onları incelemekle mümkündür. Çocuklar rol yapamayacaklarından her ne kadar bakıcısını sevdiğini söylemeseler de aynı ortamdayken huzursuz olacaktır. Bu nedenle çocuğun bakıcısıyla bir problemi olduğunun en iyi göstergesi aynı ortamdayken huysuzlanması ve onunla yalnız kalmak istememesidir. Yani siz incelemeye devam ediyorsunuz. Beraberlerken ortak noktada buluşabiliyorlar mı? Çocuğunuz bakıcısı ayrılırken onun eteklerine yapışıp gitmemesi için yalvarıyor mu yoksa gitmesini pek umursamıyor mu? Sizin için çocuğunuz ile çocuk bakıcısı arasındaki ilişkiyi inceleyebilmeniz için sorular üretiyoruz. Cevapları tarafsız, duygularınızı işin içine katmadan, faydaya hizmet edecek şekilde analiz etmeniz, sorunu çözmeniz adına büyük katkı sağlayacaktır.

Kötü Giden Bakıcı - Çocuk İlişkileri İçin Yapılacaklar

1. Öncelikle huzursuzluğun nedenini ve bu nedenin ilişkinin hangi alanlarını kapsadığını, ilişkiyi ne kadar etkilediğini, kısacası ciddi olup olmadığını anlamaya çalışın. Bunu anlamak için, ilk önce çocuğunuza sorun ve onunla çocuk bakıcısı hakkında konuşmaya çalışın. Doğru soruları sorduğunuzda konuşmaya başlayacaktır. Bazen çocukların bakıcıları sevmemesinin nedeni istediği oyuna belli süreden fazla izin vermemesi, sevmediği bir şeyi yemesi için zorlaması olabilmektedir. Eğer sorun böyle basit bir konuysa çocuğunuzla uzlaşmaya çalışın. Bakıcıyla uyum için bazı küçük tavizler verebilirsiniz ancak kritik noktalarda duruşunuzu koruyun. Ciddi bir konu varsa da, bu kez güvenilir bakıcı hizmeti veren size eğitimli, tecrübeli ve çocuğunuz seven bir çocuk bakıcısı bulmanıza yardımcı olan profesyonel bir aracı platformla sorunu çözmeniz gerekir.

2- Çocuğunuzla konuştuktan sonra bir de bakıcınız açısından durumu değerlendirebilmeniz için bakıcınızla da konuşun. Doğrudan çocuğun onu sevmediğini söylemek yerine, çocukla ilişkilerinin nasıl gittiğini ve sorun olup olmadığını sormak daha doğru bir yaklaşımdır. Çocuk bakıcınız zaten sezdiklerini ve düşündüklerini açıkça söyleyecektir. Ona da anlayışlı davranın ve objektif olmaya çalışın.

3- Çocuk ve çocuk bakıcısı arasındaki sorunu çözmek için iki tarafla konuşmak yeterli olmadıysa bu kez ikisinin evdeki ilişkisini kontrol edin. Onlar sizi görmeden neler konuşuluyor, durumlar nasıl kontrol edin. Tam zamanlı bakıcılar çocukların gelişiminde önemli rol oynamaktadırlar. Gündüzlü bakıcılar ya da evde yatılı çocuk bakıcıları çocuk aktiviteleri yapar, bunları özenle izlemenizi tavsiye ederiz.

4- Her durumu değerlendirdiniz, taraflarla konuşup ikna ettiniz ancak sorun hala devam ediyor, bir türlü işin içinden çıkamadıysanız bu kez yeni bakıcı bakmaya başlayabilirsiniz. Çünkü belli ki sorun ciddi ve çözüm sizin çabanızla mümkün değildir. İstanbul çocuk bakıcısı ilanları için buraya göz atabilirsiniz.

İstanbul çocuk bakıcısı ilanları için buraya göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar