Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Çocuğunuz Bakıcısını Sevmiyorsa Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun bakıcısıyla ilişkilerinin yolunda gittiğini sandığınız bir anda çocuğunuzun bakıcısını sevmediğini söylerse ne yaparsınız? Bu tam bir hayal kırıklığı ve üzüntü sebebi olmaz mı sizin için? Zaten işiniz dolayısıyla zoraki olarak bakıcıya emanet ettiğiniz çocuğunuzun mutsuz olmasına mı üzülesiniz, yoksa yeniden tecrübeli bakıcı arama sürecine girecek olduğunuza mı? Ancak, hemen umutsuzluğa kapılmayın belki de sorun sizin sandığınızdan daha basittir.

İlk olarak sakin kalıp çocuğunuzun neden bakıcısını sevmediğini araştırmanız gerekmektedir. Şöyle de bir durum var ki, bazı çocuklar bakıcısını sevmiyor, istemiyor olsa da bunu belli etmez. Bu durumda ilk olarak çocuğunuzun rahatsız olup olmadığını anlamanız sonrada sorunu ortaya koyarak çözüm aramanız gerekmektedir.

Çocuğumun Bakıcısıyla İlişkisi Nasıl Olmalı?

 

Eğer çocuğunuz bakıcısını sevmediğini size açıkça söylediyse çok şanslısınız doğrudan bunun nedenlerini araştırabilirsiniz. Ancak, bazı çocuklar içine kapanık olduğu için ya da çok küçük olduğu için bunu söyleyemeyebilmektedir. Bu durumda da çocuğun davranışları sizin için ipucu olacağından bakıcıyla ilişkisini iyi incelemeniz gerekmektedir. Öncelikle her ne kadar bakıcı tecrübeli bakıcılar arasından seçilmiş olsa da çocuğunuz tecrübeli bakıcınızla iyi anlaşacak diye bir şey yoktur, çünkü sağlıklı insan ilişkileri kurallarla değil hislerle kurulur.

Çocuk ve bakıcı ilişkilerinin yolunda gidip gitmediğini anlamanın en etkili yolu onları incelemekle mümkündür. Çocuklar daha küçük olduklarından rol yapamayacaklarından her ne kadar bakıcısını sevmediğini söylemese de aynı ortamdayken huzursuz olacaktır. Bu nedenle çocuğun bakıcısıyla bir problemi olduğunun en iyi göstergesi aynı ortamdayken huysuzlanması ve onunla yalnız kalmak istememesidir.

Kötü Giden Bakıcı-Çocuk İlişkileri İçin Yapılacaklar

1- Öncelikle huzursuzluğun nedenini ve ciddi bir neden olup olmadığını anlamaya çalışın. Bunu anlamak için ilk önce çocuğunuza sorun ve onunla çocuk bakıcısı hakkında konuşmaya çalışın. Bazen çocukların bakıcıları sevmemesinin nedeni istediği oyuna belli süreden fazla izin vermemesi, sevmediği bir şeyi yemesi için zorlaması olabilmektedir. Eğer sorun böyle basit bir konuysa çocuğunuzu ikna etmeye çalışın. Ciddi bir konu varsa da bu kez güvenilir bakıcı hizmeti veren kişiyle sorunu çözmeniz gerekir.

2- Çocuğunuzla konuştuktan sonra bir de bakıcınız açısından durumu değerlendirebilmeniz için bakıcınızla da konuşun. Doğrudan çocuğun onu sevmediğini söylemek yerine çocukla ilişkilerinin nasıl gittiğini ve sorun olup olmadığını sormak daha doğru bir yaklaşımdır. Çocuk bakıcınız zaten sezdiklerini ve düşündüklerini açıkça söyleyecektir.

3- Çocuk ve bakıcı arasındaki sorunu çözmek için iki tarafla konuşmak yeterli olmadıysa bu kez gizlice ikisinin evdeki ilişkisini kontrol edin. Onlar sizi görmeden neler konuşuluyor, durumlar nasıl kontrol edin. Tam zamanlı bakıcılar çocukların gelişiminde önemli rol oynamaktadırlar. Gündüzlü bakıcılar ya da evde yatılı çocuk bakıcıları çocuk aktiviteleri yapar bunları özenle izlemenizi tavsiye ederiz.

4- Her durumu değerlendirdiniz, taraflarla konuşup ikna ettiniz ancak sorun hala devam ediyor, bir türlü işin içinden çıkamadıysanız bu kez yeni bakıcı bakmaya başlayabilirsiniz. Çünkü belli ki sorun ciddi ve çözüm sizin çabanızla mümkün değildir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar