Bebek/Çocuk Bakım
20 Mart 2017

Çalışan Annelere Aylık 1.500 TL'ye Kadar Bakıcı Maaşı Desteği!

Çalışan anneler için en büyük sıkıntılardan biri çocukları olduktan sonra ortaya çıkan bakıcı sorunudur. Anne, doğum izni alıp bir süre bebeğiyle kalıyor olsa da belli bir sürenin ardından işe dönmek zorunda kalmaktadır.

Bu durumda yapılacak şeyler; ailedeki anneanne veya babaanne desteğini alıp çocukların onlara emanet edilmesi veya profesyonel bir bebek bakıcısı tutmaktır. Bu husus da bir çok ailenin bütçesini zorlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (“SGK”) çalışan annelerin bebek bakıcısı sorununa destek olmak aynı zamanda çocuk bakıcısı alanında istihdam yaratmak amacıyla Avrupa Birliği ile birlikte bir proje başlattı.

Projeye göre, sigortalı olarak çalışan annelere 24 ay boyunca, aylık 1.200 – 1.500 TL arası da ödenerek bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı desteği verilmektedir.

SGK & Avrupa Birliği Çocuk Bakıcısı Desteği Nasıl Alınır?

SGK ve Avrupa Birliği tarafından başlatılan proje kapsamında destek almak için bazı şartlar bulunuyor. Çocuk bakıcısı ödeneği almak için annelerde aranan şartlar şöyledir;

 • Başvuru tarihi itibariyle 0-24 ay aralığında çocuğu olmak,
 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Bir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak,
 • İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek,
 • Analık izin süresini geçirmiş olmak,
 • Annenin yıllık ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamalıdır. (Brüt 3554 TL)
 • Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak,

Ödenek almak için istihdam edilecek çocuk bakıcısında aranan özellikler ise aşağıda sıralanmaktadır,

 • T.C. vatandaşı ve kadın olmak,
 • İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak,
 • Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak,
 • Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak,
 • En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak.

Bakıcının sertifikalı bir bakıcı olması halinde aylık 100 Euro fazla ödenecek alabilmektedir.

Tüm bu şartları yerine getiren anneler SGK’ya başvuru yaparak projeden yararlanabilmektedir. Pilot uygulama olarak başlatılan proje sınırlı sayıda ebeveynlere bebek bakıcısı & çocuk bakıcısı ödenek desteği sunmaktadır. Bu nedenle şartları sağlayanların ellerini çabuk tutarak başvuru yapmasında fayda olduğunu belirtmek isteriz.

Bakıcılarını EvdekiBakıcım aracılığı ile bulan 4 mutlu ailemiz söz konusu desteği almaya hak kazandı. Konu ile ilgili danışmak istediğiniz bir konu olması halinde 0212 951 02 01 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

Desteğin Amacı Nedir?

SGK ve Avrupa Birliğinin gerçekleştirmiş olduğu bu iş birliğinin sebebi, Türkiye’nin Avrupa Birliğine uyum sürecinde yaptığı yeniliklerden biridir. Ülkenin kalkınması genç anne ve babalara emanet olduğundan çalışanların verimini artırmak, aile içindeki düzenini korumak ve daha modern bir aile yapısına kavuşturmak amacıyla böyle bir proje başlatıldı ve ebeveynler üzerindeki yük hafifletildi. Projenin pilot uygulaması bittikten sonra tüm çalışanları kapsayacak şekilde yeniden düzenleneceği belirtilmektedir. 

Eğer kriterleri sağlıyorsanız ve tecrübeli bebek bakıcısı arıyorsanız hemen formumuzu doldurunuz ya da konu ile ilgili destek@evdekibakicim.com adresine eposta atınız. Aile temsilcimiz sizinle iletişime geçecektir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar