Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Bursa Bebek Bakıcısı Sirkülasyonu

Bursa, 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında ülkemizde birinci sırada yer alan, en kalabalık dördüncü şehrimizdir. Bu durumun bir sonucu olarak, Bursa bebek bakıcısı endüstrisi de gelişmiştir.

Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olan Bursa, önemli bir ticaret merkezidir. Otomotiv, makine, tekstil ve gıda sanayisi sektörlerinde söz sahibi olan Bursa, adeta sanayinin kalbidir. Bursa’nın Türkiye ekonomisine olan katkısı, sanayi alanında olduğu gibi turizm alanında da oldukça fazladır. Öyle ki, 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olduğu tescillenmiştir.

Bursa ilimizde, kadınlar özellikle dokuma sanayisinde çalışmaktadır. Bursa bebek bakıcısı ihtiyacı, kadınların çalışma hayatında aktif olarak yer alması ile artış göstermiştir.

Bursa bebek bakıcısı arayanlara ulaşmak veya bakıcılık mesleğini yapabilecek nitelikli kişilere ulaşmak için https://www.evdekibakicim.com/ adresinden yararlanabilirsiniz.

 

Bursa Bebek Bakıcısı Arayanlar

Bursa bebek bakıcısı arayanlar, sanayileşme sürecine paralel olarak artış göstermektedir. Dolayısıyla sanayileşme süreci yeni bir süreci başlatmıştır: Çocuk bakıcısı seçimi

Bursa bebek bakıcısı ihtiyacı doğrultusunda, ailelerin çocuklarını kime emanet edeceği sorusu cevaplanması gereken en önemli sorun haline gelir. Anne ve babanın, çocuklarını bir yabancıyla yalnız bırakıp işlerine odaklanmaları çok güçtür. Son dönemlerde medyaya yansıyan bakıcı şiddeti, bakıcı konusunda daha hassas olunmasına neden olmuştur. Bu nedenle ilk akla gelen, çocuğa anneanne veya babaanne gibi aile büyüklerinden birinin bakmasıdır.

Anneannenin veya babaanneler, genellikle torunlarına kıyamayıp her istediğini yapma eğilimi içinde oluyorlar. Bu durumda anne ve babanın otoritesi sarsılıyor. Üstelik anne ile anneanne ya da babaanne arasındaki tartışmalar, çocuğun psikolojisini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ayrıca aile büyükleri, çağın yeniliklerine adapte olamadıklarında çocukların bakımında yetersiz kalabiliyorlar. Bu durumda tek çözüm yolu kalıyor: Bebek bakıcısı.

Çocuğun fiziksel ve bilişsel gelişimi, tüm geleceğine etki edeceğinden, bakıcının iyi bir bakım sağlayabilmesi büyük önem taşır. Dolayısıyla çocuk bakıcılığı en az öğretmenlik kadar kutsal, değerli bir meslektir. Diğer mesleklerde olduğu gibi, çocuk bakıcılığında da işe alım sürecinde yazılı ya da sözlü mülakat yapabilir ve deneme süresi belirleyebilirsiniz.

Çocuk bakıcısı adayına sorulması gereken, cevaplarıyla adayın kişiliği ve mesleğinde nasıl olduğu hakkında ipuçları veren sorular şunlardır:

 • Bir çocuğunuz var mı? Daha önce çocuk baktınız mı? Bir çocuk ile geçirdiğiniz bir günü anlatabilir misiniz?

 • Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 • Temel yabancı dil bilginiz var mı?

 • Kriz durumlarında nasıl çözümler üretebilirsiniz?

 • Çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında ne kadar bilginiz var?

 • Çocuk hastalıkları hakkında ne kadar bilginiz var?

 • İlk yardım bilginiz ne düzeyde?

 • Hayvanları sever misiniz?

 • Çocuğun beslenmesi konusunda nelere dikkat edersiniz?

 • Tuvalet eğitimi verdiniz mi?

Bu sorulara verilen cevaplar ile gözlemleriniz doğru kararı vermenizde etkili olacaktır. Bakıcı ile çocuğun ilk karşılaşmalarında aralarındaki iletişim, çocuğun tepkileri de kararınızı kolaylaştıracaktır.

Bakıcı ile görüşme sırasında beklentileriniz ve öncelikler konusunda anlaşmaya varmadan önce çalışma saatleri ve ücret konusuna açıklık getirmelisiniz. Bakıcılar, çalışma saatlerine göre üç şekilde çalışma sistemi belirler: Günlük, yatılı, part-time

Part time çalışan bir bakıcı, günün sadece belirli saatlerinde temizlik dışında, çocukla ilgili her konuda yardımcı olur. Bu kişiler, oyun ablası veya oyun abisi olarak adlandırılır. Yatılı çalışanlar, genellikle yabancı uyruklu kişiler olup ev işleri konusunda daha çok sorumluluk alan kişilerdir. Yatılı çocuk bakıcısı, zamanla evden biri haline gelir. Günlük bakıcı ise, anne ve babanın evden çıkışından eve gelişine kadar olan süre zarfında çocuk bakımı ile ilgili her konuda görevli olan kişidir.

Anne ve baba olarak, ortak bir kararla bakıcıyı seçtiğinizde ondan beklentilerinizi, çocuğun hastalıklarını ve varsa kullandığı ilaçları, çocuğun yemek ve uyku saatlerini, alerjisi olan yiyeceklerin bilgisini paylaşmalı ve evi tanıtmalısınız. Bakıcının da sizden beklentileri, bazı şartları olabilir. Onu da dinlemeli, acil durumda ulaşabileceğiniz yakınlarının bilgisini almalısınız.

Bakıcı olarak evde çalışmasına izin vereceğiniz kişi Türk ise, kimlik fotokopilerini, ikametgâhlarını ve sabıka kayıtlarını kontrol etmeli; yabancı ise çalışma iznini kontrol etmelisiniz. Ayrıca bakıcınızın, ücretini sizin ödeyeceğiniz bir sağlık testinden (HIV testi, akciğer grafisi vb. ) geçmesini sağlamanız, bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almanız açısından faydalı olacaktır.

Bakıcı ile çocuğunuzu yalnız bırakmadan önce 1-3 gün sizinle birlikte vakit geçirmesini önerebilirsiniz. Böylece bakıcı hakkında daha çok fikir edinebilir, bakının da size alışmasını sağlayabilirsiniz. Beraber vakit geçirilen bu süre, çocuğun da bakıcıya alışmasını sağlaması bakımından faydalı olacaktır.

Bakıcıyı evinde ziyaret etmeniz de, bakıcının kendi çocuklarıyla olan iletişimini gözlemleyebilmeniz ve hijyen konusunda ne kadar özenli olduğunu anlayabilmeniz açısından faydalı olur. Bakıcı ile birlikte zaman geçirme imkânınız olamadıysa, özel alanların dışına kamera yerleştirerek bakıcıyı izleyebilirsiniz.

İyi bir bakıcı, artık ailenizden biri gibi olur ve saygıyı, emeğinin karşılığını almayı hak eder.

Bursa Bebek Bakıcısı Ücretleri Nasıldır?

Bakıcının yerli veya yabancı olması, çalışma saatleri, ailenin beklentileri, bakıcının istekleri, bakılacak çocuğun durumu, bakıcının yaşlı veya genç oluşu, yabancı dil bilgisi ve referansları gibi birçok faktör, bakıcıya ödenecek aylık ücret üzerinde etkili olacaktır.

Bakıcının ücretini belirleyen faktörlerden en önemlisi, bakım hizmetinin yapılacağı evin bulunduğu şehirdir. Bir bakıcının, yaşadığı şehirden başka bir şehre gitmesi ücreti artırır. Şehrin, büyükşehir olması durumunda bakıcı ücretleri daha yüksek olur. Bursa bebek bakıcısı ücretleri de tüm bu etmenler doğrultusunda farklılık göstermektedir. Bursa bebek bakıcısı arayanlar, ücretleri etkileyen bu etmenler hakkında bilgi sahibi olmalı ve bakıcı ile bu doğrultuda anlaşma sağlamalıdır.

Bebek Bakıcısı Sigorta ile Çalışmak Zorundadır

Bir işveren, yanında çalıştırdığı kişiler için SSK primi ödemek mecburiyetindedir. Çalıştırılan kişinin, sigortasının yapılmaması durumunda işverene maddi yaptırım uygulanır. Yani bebek bakıcısı, sigorta ile çalışma hakkına sahiptir. Bakıcının sigortası, 01 Nisan 2015 tarihinde getirilen ev hizmetleri (Ek 9) kapsamında yaptırılır.

Bebek Bakıcısı Sigorta Hesaplama Nasıl Yapılır?

5510 Sayılı Kanun’a eklenen Ek 9 uncu madde ile ev hizmetlerinde çalışan kişilerin (bebek bakıcısı, temizlikçi vs.) sigorta bildirimleri kolaylaştırılmıştır.

Ay içerisinde 75 saatten yani 10 günden fazla çalışan bebek bakıcısı sigorta hesaplama yapılmasında, ev hizmetleri Sgk prim tutarını belirleyici etmenler şunlardır:

 • Düzenli ödeme olmuyorsa, indirimsiz olarak günlük çalışma için ödenecek tutar 25,36 TL, aylık çalışma için ödenecek tutar ise 761,06 TL olacaktır.

 • Düzenli ödeme yapılıyorsa ve son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu bulunmuyorsa, asgari ücret desteği ile beraber günlük 18,65 TL aylık ise 559,58 TL ödeme yapılır.

 • 10 günden fazla süredir ev hizmetlerinde çalışan kişi, 4447/10. madde sigorta prim indirim şartlarını sağlıyorsa, asgari ücret desteği ile beraber günlük olarak 8,16 TL, aylık ise 245,01 TL ödeme yapılır. Bu durum işveren tarafından prim borçları ödemesinin düzenli yapılması, işverenin son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunun bulunmaması halinde de geçerlidir.

Bebek bakıcısı arıyorsanız, https://www.evdekibakicim.com/ destek alabileceğiniz en doğru adrestir. Eğitimli, sevecen, tecrübeli, sabırlı ve referanslı bakıcılar ile çocuğunuzun iyi yetişmiş bir birey olmasına aracılık ediyoruz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar