Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
31 Ocak 2018

Burnu Tıkalı Bebeğinizin Nefes Almasına Yardımcı Olmanın 8 Yolu

Hiçbir şey bebeği tıkalı bir burundan daha huysuz yapamaz. Minik dostumuzun tıkalı bir burnu var mı? O yalnız değil. Aslında, Loyola Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki pediatrik bir kulak burun boğaz uzmanı Dr. Andrew Hotaling'e göre, çocuklar genellikle yılda altı ile sekiz kez soğuk algınlığı geçiriyor. Birçoğu önemli tıkanıklığa neden oluyor. Hastalanan ve nefes alamayan bir bebeğe sahip olmak, ebeveynler için oldukça korkutucu olabilir.

Burnu tıkalı bebeğinizin nefes almasına yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz sekiz yöntem:

1. Problemin Köküne Ulaşın

Çocuğunuzun burun tıkanıklığının arkasındaki nedeni daha iyi anlamak tedavinin anahtarı olabilir. Galveston'daki Texas Tıp Şube Müdürü Dr. Meera Gupta, burun tıkanıklığına üst solunum yolu enfeksiyonu (soğuk algınlığı), alerji veya sinüs enfeksiyonu neden olabilir. Soğuk algınlığının belirtileri burun akması, zaman zaman hapşırma, öksürme ve muhtemelen bir ateştir. Bebeğiniz her zamankinden daha telaşlı görünebilir ve uyku halindeyken sorun yaşıyor olabilir. Soğuk algınlığı tipik olarak 5-10 gün içinde kendiliğinden temizlenir. Alerjiler, hapşırıklığa, burunda kaşıntıya, sulanmış gözlere neden olurlar. Şüphelenilen bir alerji için çocuk doktoru veya pediatrik bir alerji uzmanını ziyaret etmeniz gerekecek. 10 günden fazla süren soğuk algınlığı semptomları, tıbbi tedavi gerektiren bir sinüs enfeksiyonu göstergesidir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı pek çok farklı nedenden ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun tespiti için de elbette annenin sürekli olarak çocuğu gözetim altında tutması gerekmektedir. Çok küçük yaşlarda bebeklerde burun tıkanıklığının ortadan kaldırılabilmesi de oldukça güçtür. Hatta anneler telaşa kapılmakta ve nefes alabilmesi için de elinden geleni yapmaktadır. Burun tıkanıklığı yukarıda görülen nedenlerden olabileceği gibi, burna herhangi bir nesnenin kaçmasından da kaynaklanabilmektedir. Çünkü çocuklar anne ya da baba fark etmeden pek çok cismi burnuna sokabilmektedir. Bu tarz durumların oluşmaması için ise olası bir burun tıkanıklığı yaşandığında çocukların burun delikleri mutlaka kontrol edilmelidir.

Buruna sokulan cisimler nefes alışverişinde genze kaçabileceğinden dolayı ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalan ailelerin ise hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekmektedir.

2. Tuzlu Su Damlaları Kullanın

Tuzlu su damlaları tıkanıklığa karşı ilk savunma hattınız olmalıdır. Dr. Gupta’ya göre; "Bebeklerde burun tıkanıklığını azaltmak için en iyi yol; tuzlu su damlası ve ampul şırıngayı bir arada kullanmaktır." Bebeğinizi yatırın ve çenesini biraz geriye ittirin. Yavaşça her burun deliğine  iki veya üç damla tuzlu su püskürtün.

Bebekler burunlarına bir şey enjekte edilmesinden rahatsızlık duymaktadır. Burnu tıkanıklığı yaşayan bebeği rahatlatmak için anne ve babalar büyük mücadele vermektedir. Serum fizyolojik adı verilen ürünler burun tıkanıklığı sorununa kısa vadede çözüm olmakta ve burnun açılmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle burun damlası ya da serum fizyolojik konusunda inatlaşan çocuklarda baş sıkıca tutulmalı ve hızlı bir şekilde damla püskürtülmelidir.

Kısa süre içinde sonuç veren burun damlaları için ise mutlaka yaşa uygun olanları seçilmelidir. 3 yaş altında olan çocuklara ise deniz ya da okyanus suyu dışında damla önerilmemektedir.

3. Ampul Şırıngalı Emme

Burun tamamen burun damlası ile açıldıktan sonra burun içini rahatsız eden ve burun tıkanıklığına yol açan mukusun dışarı atılması gerekmektedir. Bu nedenle de ampul şırıngalar kullanılmaktadır. Damla işlemi uygulandıktan sonra, burun aspiratörü olarak da bilinen bir ampul şırınga kullanın. Ampulü sıkarak tüm havayı boşaltın ve bebeğinizin burun deliğine hafifçe yerleştirin. Mukusu emmek için ampulü yavaşça bırakın. Şırıngayı silin ve diğer burun deliğini tekrarlayın. Kısa süre içinde bebeğin burnu açılacak ve gece boyunca çok daha rahat bir şekilde nefes alıp vermesi de sağlanacaktır. Bu işlem uygulanırken ise bebeğin hassas olan burun damarlarına zarar verilmemesi gerekmektedir. Yine baş sıkıca tutulmalı ve bebeğin başını hareket ettirmesi önlenmelidir.

4. Buhar Banyosu Yapın

Pek çok uzman, bebeklerin burun kanallarının açılması için doğal yöntemler uygulanmasını tavsiye etmektedir. Buhar banyosu ise bunlar arasında en yaygın kullanılanıdır. Buhar, aynı zamanda bebeğinizin burnunu tıkayan mukusun gevşemesine yardımcı olabilir. Bir miktar buhar oluşturmak için birkaç dakika boyunca sıcak bir duş çalıştırın. Daha sonra buharlı odada bebeğinizle birkaç dakika oturun ya da her zamanki gibi banyo yapın. Kısa bir süre içinde bebeğin burnu yumuşayacak ve içinde bulunan mukus da dışarı atılmaya başlayacaktır. Bebeklerde burun tıkanıklığı tamamen yok edilememektedir; ancak buhar banyosu yüksek oranda rahatlama sağlamaktadır.

5. Soğuk Sis Nemlendirici Çalıştırın

Kuru hava çocuklarda burun tıkanıklığını daha da kötüleştirebilir. Soğuk sis nemlendiricisi çalıştırmak havada nem yaratarak tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. Dr. Hotaling, "Sadece temiz tutmak için talimatları uyguladığınızdan emin olun, aksi takdirde tıkanıklığı daha da kötüleştirecek küf ve pas saçılır" diyor. Bu nedenle de çocuğunuzun burnunda oluşan tıkanıklığı ortadan kaldırabilmek için soğuk sis nemlendiricisini kullanmalı ve odanın nem dengesini ayarlamalısınız.

6. Bebeğinizi Susuz Bırakmayın

Yeterince su içmek mukusu ince tutar. Bebeğiniz emmede sorun yaşıyorsa ya da biberon istemiyorsa, tıkanıklığı gidermek için her beslemeden önce tuzlu su damlaları ve burun aspiratörü kombinasyonunu kullanın ve olabildiğince su içmeye teşvik edin. Elbette su tüketimi konusunda farklı görüşler de bulunmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebekler su ihtiyaçlarını anne sütünden karşıladıklarından dolayı su tüketimi sağlamamaktadır. Bebeklerde suyun ne zaman içirilmesi gerektiği konusunda mutlaka bir uzmanla görüşme sağlanmalıdır.

7. Bebeğinizi Dik Tutun

Bebekte burun tıkanıklığı ile mücadele için çocuğun dik pozisyonda olması oldukça önemlidir. Bebeğinizin dik tutulması mukusun boşaltılmasına yardımcı olabilir. Bebeğinizi kucağınıza dik tutun  ya da oturtun.

Uyku esnasında burun tıkanıklığı oluşmaması için bebeğin belden desteklenerek başının yükseltilmesi de sağlanabilmektedir. Bu sayede bebeğin gece boyu rahat bir uyku uyumasına da olanak sağlanmaktadır.

8. Tahriş Edici Maddeleri Kullanmaktan Kaçının

Bebeğinizin burun tıkanıklığı artacağı ve burnu tahriş olup daha da kötüleştirebileceğinden, bebeğinizi sigara ve dumandan uzak tutun. Sürekli duman soluyan ya da kış aylarında kötü hava şartlarına maruz kalan bebeklerde burun tıkanıklığı daha da artmaktadır. Bu sebeple ebeveynlerin çocukları dumandan ve dumana neden olan faktörlerden uzak tutmaları gerekmektedir.

Burnu tıkalı bebeğinizin uyuyabilmesi için, yatmadan önce bu yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanın. Ayrıca yatağının bir tarafını hafifçe yükseltmek (bir havlu katlayın ve yatağın altına koyun) isteyebilirsiniz. Çünkü, kafası yüksekteyken uykuda solunumunu kolaylaştıracaktır. Ancak, Dr. Hotaling, bebeğin yatağında dönmesin kolay olduğunu, bu nedenle ona göz kulak olmanız gerektiğini belirtiyor.

Çocuğunuz tıkanıklıkla bağlantılı olarak 38 °C veya daha yüksek ateşli bir ateş gelişiyorsa, çocuk doktorunuzla görüşün. "Bu daha ciddi bir şeyin habercisi olabilir." diyor Dr. Hotaling. Ayrıca eğer çocuğunuzun yemek yeme ya da içme problemi varsa ya da tıkanıklık semptomları 10 günden fazla sürerse, çocuk doktorunuzla iletişime geçin. Bebeklerde burun tıkanıklığı ile baş etmek isteyen ebeveynleri bu faktörleri uygulamaları ise kesin çözüm sunmaktadır. Önerilen bu yöntemler herhangi bir fayda sağlamıyor ve bebek halen nefes almada zorluk çekiyor ise mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar