Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
31 Ocak 2018

Burnu Tıkalı Bebeğinizin Nefes Almasına Yardımcı Olmanın 8 Yolu

Hiçbir şey bebeği tıkalı bir burundan daha huysuz yapamaz.

Küçüklüğün tıkalı bir burnu var mı? O yalnız değil. Aslında, Loyola Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki pediatrik bir kulak burun boğaz uzmanı Dr. Andrew Hotaling'e göre, çocuklar genellikle yılda altı ile sekiz kez soğuk algınlığı geçiriyor. Birçoğu önemli tıkanıklığa neden oluyor. Hastalanan ve nefes alamayan bir bebeğe sahip olmak, ebeveynler için oldukça korkutucu olabilir. Burnu tıkalı bebeğinizin nefes almasına yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz sekiz yöntem :

1.Problemin Köküne Ulaşın

Çocuğunuzun burun tıkanıklığının arkasındaki nedeni daha iyi anlamak tedavinin anahtarı olabilir. Galveston'daki Texas Tıp Şube Müdürü Dr. Meera Gupta, burun tıkanıklığına üst solunum yolu enfeksiyonu (soğuk algınlığı), alerji veya sinüs enfeksiyonu neden olabilir. Soğuk algınlığının belirtileri burun akması, zaman zaman hapşırma, öksürme ve muhtemelen bir ateştir. Bebeğiniz her zamankinden daha telaşlı görünebilir ve uyku halindeyken sorun yaşıyor olabilir. Soğuk algınlığı tipik olarak 5-10 gün içinde kendiliğinden temizlenir. Alerjiler, hapşırıklığa, burunda kaşıntıya, sulanmış gözlere neden olurlar. Şüphelenilen bir alerji için çocuk doktoru veya pediatrik bir alerji uzmanını ziyaret etmeniz gerekecek. 10 günden fazla süren soğuk algınlığı semptomları, tıbbi tedavi gerektiren bir sinüs enfeksiyonu göstergesidir.

2.Tuzlu Su Damlaları Kullanın

Tuzlu su damlaları tıkanıklığa karşı ilk savunma hattınız olmalıdır. Dr. Gupta’ya göre; "Bebeklerde burun tıkanıklığını azaltmak için en iyi yol; tuzlu su damlası ve ampul şırıngayı bir arada kullanmaktır." Bebeğinizi yatırın ve çenesini biraz geriye ittirin. Yavaşça her burun deliğine  iki veya üç damla tuzlu su püskürtün.

3.Ampul Şırıngalı Emme

Sonra, burun aspiratörü olarak da bilinen bir ampul şırınga kullanın. Ampulü sıkarak tüm havayı boşaltın ve bebeğinizin burun deliğine hafifçe yerleştirin. Mukusu emmek için ampulü yavaşça bırakın. Şırıngayı silin ve diğer burun deliğini tekrarlayın.

4.Buhar Banyosu Yapın

Buhar, aynı zamanda bebeğinizin burnunu tıkayan mukusun gevşemesine yardımcı olabilir. Bir miktar buhar oluşturmak için birkaç dakika boyunca sıcak bir duş çalıştırın. Daha sonra buharlı odada bebeğinizle birkaç dakika oturun ya da her zamanki gibi banyo yapın.

5.Soğuk Sis Nemlendirici Çalıştırın

Kuru hava tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir. Soğuk sis nemlendiricisi çalıştırmak havada nem yaratarak tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. Dr. Hotaling, "Sadece temiz tutmak için talimatları uyguladığınızdan emin olun, aksi takdirde tıkanıklığı daha da kötüleştirecek küf ve pas saçılır" diyor.

6.Bebeğinizi Susuz Bırakmayın

Yeterince su içmek mukusu ince tutar. Bebeğiniz emmede sorun yaşıyorsa ya da biberon istemiyorsa, tıkanıklığı gidermek için her beslemeden önce tuzlu su damlaları ve burun aspiratörü kombinasyonunu kullanın ve olabildiğince su içmeye teşvik edin.

7.Bebeğinizi Dik Tutun

Bebeğinizin dik tutulması mukusun boşaltılmasına yardımcı olabilir. Bebeğinizi kucağınıza dik tutun  ya da oturtun.

8.Tahriş Edici Maddeleri Kullanmaktan Kaçının

Bebeğinizin tıkanıklığını tahriş edip daha da kötüleştirebileceğinden, bebeğinizi sigara ve dumandan uzak tutun.

Burnu tıkalı bebeğinizin uyuyabilmesi için, yatmadan önce bu yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanın. Ayrıca yatağının bir tarafını hafifçe yükseltmek (bir havlu katlayın ve yatağın altına koyun) isteyebilirsiniz. Çünkü, kafası yüksekteyken uykuda solunumunu kolaylaştıracaktır. Ancak, Dr. Hotaling, bebeğin yatağında dönmesi kolay olduğunu, bu nedenle ona göz kulak olmanız gerektiğini belirtiyor.

Çocuğunuz tıkanıklıkla bağlantılı olarak 38 °C veya daha yüksek ateşli bir ateş gelişiyorsa, çocuk doktorunuzla görüşün. "Bu daha ciddi bir şeyin habercisi olabilir." diyor Dr. Hotaling. Ayrıca eğer çocuğunuzun yemek yeme ya da içme problemi varsa ya da tıkanıklık semptomları 10 günden fazla sürerse, çocuk doktorunuzla iletişime geçin.

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar