Genel Bebek/Çocuk Bakım
07 Mart 2018

Bir Çocuk Bakıcısının Hangi Sorumlulukları Vardır?

Çocuk bakıcısı, çalışmak zorunda olan ebeveynler tarafından çocuklarının sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için seçilen kişilerdir. Çocuğun yaşı fark etmeksizin çocuk bakıcıları gereken eğitimi çocuklara vermekte ve onların her türlü beceriyi kazanabilmeleri için de gereken desteği sunmaktadır. Elbette çocuklara karşı büyük bir sorumluluk içinde olan bu kişiler, onların sağlıklı bir birey olmaları için de her türlü emeği sarf etmektedir. Bu nedenle de çocuk bakıcılarının çocuklar üzerindeki etkisi hem olumlu hem de olumsuz yönde oldukça büyüktür. Çünkü çocuklar gün içinde en uzun zamanı bakıcıları ile birlikte geçirmektedir.

Çocuk bakıcısı, çocukların eğitimini ve motor becerilerini desteklemenin yanı sıra farklı görevleri de yapar. Hatta pek çok kişi, çocuk bakıcısının görevleri nedir? Sorusunu da sıklıkla sormaktadır.

Çocuk-bebek bakıcılarının görev alanlarını sorumluluklarını anlamaya mı çalışıyorsunuz?  Bakıcılar çocukların çamaşırlarını yıkamak zorunda mı? Çocukları uykuya hazır hale getirmek bakıcının sorumluluğu mu? Bakıcıdan aileler hangi hizmetleri talep edebilir?

Bir bebek bakıcısının sorumlulukları, her ailenin bireysel durumuna, ihtiyaçlarına ve beklentilerine bağlıdır. Bununla beraber, çocuk bakımı şu sorumlulukları içerebilir:

 • Yemek pişirme
 • Çocuğu besleme
 • Hafif toplama hizmetleri
 • Çamaşırlarını yıkama
 • Bez değiştirme
 • Biberonların hazırlanması
 • Ulaşım (çocukları okula götürüp getirme)
 • Aperatifler hazırlama
 • Çocukları uykuya hazır hale getirme
 • Oyun oynama
 • Ödevlerine ve derslerine yardımcı olma

Yemek Pişirme

Çocuk bakıcısının görevlerinin arasında ilk sırada yemek pişirmek yer almaktadır. Vitamin açısından zengin ve gelişimi destekleyici yemekler, çocuklar için oldukça önemlidir. Anne ya da baba işten arta kalan zamanda bu görevi üstlenemiyor ise bunu mutlaka çocuk bakıcısı üstlenmelidir.

 

Çocuğu Besleme

Çocuk bakıcısı vitamin açısından zengin olan besinleri pişirmenin yanı sıra, çocukların yemek yemesini de sağlamalıdır. Özellikle günün belli saatleri için hazırlanmış olan düzenli öğünler, onların çok daha hızlı ve sağlıklı gelişmesine de olanak sağlamaktadır. Normalde çocuğun bakımını üstlenen her bakıcı çocuğun yemeğini yedirme görevini de üstlenmektedir.

Hafif Toplama Hizmetleri

Elbette kimse çocuk bakıcısından evin işlerini yapmasını beklememektedir. Ancak yaşı biraz daha büyük olan çocukların dağıtmış olduğu eşyaları ya da oyuncakları toparlama işi de çoğu zaman bakıcıya ait görevler arasında yer almaktadır.

Çamaşır Yıkama

Yaşı küçük olan çocuklarda kusma, altına kaçırma ya da üstünü kirletme gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise bakıcılar çamaşırların yıkanması ve çocukların üstlerinin değiştirilmesi gibi görevleri de yerine getirmektedir. Çocukların hijyen içinde yetişmesi için bu oldukça önemlidir.

Bez Değiştirme

Çocuk bakıcısı daha tuvalet alışkanlığını kazanmamış olan çocukların bez değiştirme görevini de üstlenmektedir. Altın sık sık değiştirilmesi ya da tuvalet alışkanlığını kazanma yaşı gelmiş olan çocukların desteklenmesi de yine bakıcı tarafından sağlanmaktadır.

Biberonların Hazırlanması

Henüz biberon alışkanlığı sona ermemiş olan çocuklarda önemli konulardan biri de mamanın ya da sütün zamanında verilmesidir. Annenin bebeği alıştırmış olduğu ısıda ve miktarda biberon takviyesi, bakıcılar tarafından sağlanmaktadır. Düzenli beslenme için bu unsur da oldukça önemlidir.

Çocukları Okula Getirip Götürme

Çocuk bakımını üstlenen kişilerin çocukları okula getirip götürmek gibi görevleri de bulunmaktadır. Tam gün bebek ya da çocuklar ile vakit geçiren bakıcılar, okul zamanı geldiğinde gerekli hazırlıkları yaparak çocukları okula götürmektedir.

Aperatifler Hazırlama

Pek çok bakıcının yapmış olduğu şeylerden biri de aperatif hazırlamakdır. Özellikle iştahsız olan çocukların iştahının açılması ya da yemek alışkanlığının kazandırılması için bu konu da büyük önem arz etmektedir.

Çocukları Uykuya Hazır Hale Getirme

Bakıcılar, uyku zamanı gelen çocukları uyutmakla ve onların sağlıklı bir uyku uyuyabilmeleri için gerekli ortamı hazırlamakla da yükümlüdür. Burada en önemli faktör ise öğlen uykularıdır. Çocuklar ya da bebekler için belli bir yaşa kadar öğlen uykusu önemlidir. Masal okumak, şarkılar söylemek ya da çocukların uyuyabilmesi için banyo yaptırmak gibi pek çok unsur da bunların arasında yer almaktadır.

Oyun Oynama

Oyun oynamak, her çocuğun gelişimi için önemlidir. Elbette bu noktada eğitici ve öğretici oyunlar seçilmesi gerekmektedir. Çocuğun sağlıklı ve faydalı bir birey olabilmesi ise yine uygun oyunların oynanması ile alakalıdır. Bunu sağlayan kişi ise çocuk bakıcısıdır.

 

Ödevlerine ve Derslerine Yardımcı Olma

Çocuk bakıcısı olarak görev yapan kişilerin çocukların eğitim hayatları için de destek sunmaları gerekmektedir. Özellikle ev ödevleri ya da projeler bu noktada büyük önem arz etmektedir. Çocuk bakıcıları okuldan eve dönen çocukların bu noktada desteğini sağlamak durumundadır.

Bazı bakım görevlerinde, ek sorumluluklar daha fazla ödeme yapmaya sebep olacaktır. Örneğin; bakıcı bazen çocukları okul sonrası aktivitelere götürmek zorunda kalabilir. Aile, bunun karşılığında bakıcıya ek ücret verecektir. Bir aile çok spesifik bir şey arıyorsa (örneğin, matematik öğretmenliğinde yardımcı olacak bir bebek bakıcısı), aile uzmanlık için daha fazla para ödeyecektir.

Ailelere Çocuk Bakıcısının Sorumluluklarını Belirlemek için Bazı Yararlı İpuçları

Beklentileri Tartışın

Bir ebeveyn olarak bakıcınızın çocuğunuza iyi baktığından emin olun. Ayrıca, bakıcınızın haksız yere yük altında kalmadığından ya da sorumluluklarının işinin bir parçası olduğuna emin olun. Bakıcınıza ilave görevler verirseniz, ek ücret de vermelisiniz. Neticede çocuk bakıcısı olarak maaş verdiğiniz kişiler zaten gün içinde vermesi gereken hizmeti fazlası ile sunmaktadır. Ek olarak talep edeceğiniz hizmetler de ek ücrete tabi olmak durumundadır.

Nitelikleri Değerlendirme

Bir bebek bakıcısını işe alırken, ek yeterliliklerin çocuğunuza ne fayda sağlayabileceğini de düşünün. Oğlunuz matematikle mücadele ediyor mu? Ev ödevine yardımcı olan bir bakıcı arayın. Kızınız piyano dersleri mi alıyor? Uygulamasına yardımcı olabilecek bir bakıcı bulun. Bu yukarıda ve ötesinde nitelikler tipik bir bebek bakıcısının sorumlulukları değildir. Ancak ailenize yardımcı olabilecek özelliklerdir. Sadece bir öğretmenden ya da çocuk bakıcısından bu özellikleri aramayın.

Çocuk bakıcısı olarak tercih edeceğiniz kişi sadece çocuğunuzun başında duran ve onu tehlikelerden koruyan kişi değildir. Çocuk bakıcısı seçimi yaparken onun gelişimini destekleyecek kişileri seçmeli ve tercihlerinizi yaparken de tüm özelliklerini değerlendirmelisiniz.

Gözden Geçirme Düzenleri

Diş fırçalamasına, el yıkamasına, bez değiştirmesine veya tuvalet eğitimine yardımcı olsun. Çocuklarınızın temiz kalmasını sağlamak her bakıcının görevidir. Tuhaf bir eğitim görüyorsanız ya da özel ihtiyaçlarınız varsa, bakıcıyı çocuğunuz için geçerli olan rutin yöntemleri belirtmeyi unutmayın. Ev kuralları bozulduğunda disiplini tartışın.

Çocuğun sağlıklı gelişebilmesi için belli kurallar bulunmak durumundadır. Bu kurallar ise ebeveynler tarafından belirlenmekte ve bakıcılar tarafından uygulanmaktadır. Bu nedenle de çocuk bakıcısı ve çocuk arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Yani kuralların uygulanması konusunda biraz net davranmalısınız. Aksi takdirde evdeki düzen bozulacak ve çocuk her iki taraf arasında belli bir yanılgı içine düşecektir.

Net kuralları olmayan çocuklar ile baş edebilmek de oldukça zordur. Çünkü iki taraf arasında sıkışıp kalan çocuklar, hangi kişinin kurallarını uygulaması gerektiği konusunda da büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum ise onların belli bir yaşa kadar kaygı yaşamasına neden olmaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar