Bebek/Çocuk Bakım
09 Ağustos 2016

Bebek ve Çocuk Bakımında Bakıcı ile Nasıl İletişim Kurulur?

Günümüz aile hayatında annelerin de babalar gibi iş hayatına girmesi ile birlikte, ailelerin çocuklarına bakacak kişi seçimin de ilk tercihleri çoğunlukla bakıcı olmaktadır. Bakıcı seçimi ve bakıcı ile kurulacak iletişim sanıldığı kadar kolay olmasa da ailenin alacağı bazı tutum ve davranışlar iletişimde önemli rol oynayacaktır. Bunun için ilk önce ailelerin güvenilir ve tecrübeli bakıcı bulma yöntemlerini doğru belirlemeleri gerekmektedir. Bakıcınızı ister bebek bakıcı firmaları, ister bebek bakıcısı iş ilanları üzerinden, ya da internette yer alan bebek ve çocuk bakıcısı bulan sitelerden arıyor olun her yöntemde de bakıcı ile doğru iletişim kurmaya çalışacaksınızdır. Şayet bakıcınız iletişime kapalı ve kendini ifade etmekte zorlanan birisi ise bu tam anlamı ile sizin ve çocuğunuz açısından oldukça zor bir süreç geçirmesine sebep olacaktır. Bakıcınıza karşı en başta alacağınız tavır ve kurallar bakıcınızla olan iletişiminize yön vereceğini unutmamanız gereklidir.

Bakıcınıza işveren olduğunuzu hissettirirken aynı anda aranızda oluşacak arkadaşlığın önüne geçmemesi uzun dönem için fayda sağlayacaktır. Zira diğer türlü bakıcı ile olan ilişkilerin yıpranmasına sebep olacak ve istekler ve kurallar göz ardı edilebilecektir. Bakıcınız ister tam zamanlı çocuk bakıcısı isterseniz yatılı çocuk bakıcısı olsun sizin prensiplerinizi yanlış anlaşılma olmadan benimsemesi size fayda sağlayacaktır.

Bazı anne ve babalar çocuklarının sosyalleşmesi açısından sadece oyun ablası tercih etmektedirler. Çocuk gelişiminin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi açısından yapılan çocuk aktiviteleri büyük önem taşımaktadır. Bu durumda da anne ve babanın iyi bir iletişim kuracağı, çocuğunda beraberinde benimseyeceği ve güven duyacağı oyun ablasını tercih etmeleri gereklidir. Kısa dönemli bakımlarda da ailenin isteklerini net bir şekilde, gerekirse yazılı olarak, belirtmesi de önemli noktalardan bir tanesidir.  

Daha önce aileler ile çalışmış ve referanslı olan uzman çocuk bakıcısı bulmak işinizi çok daha kolay hale getirecektir. Çünkü uzman bakıcı ile kurulacak iletişimde ailenin kendini anlatma ve karşıdaki kişinin olayı anlaması ve kavraması daha kolay ve açık olacaktır. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar