Bebek/Çocuk Bakım
09 Ağustos 2016

Bebek ve Çocuk Bakımında Bakıcı ile Nasıl İletişim Kurulur?

Günümüz sosyal yaşamı eskiye göre değişiklik göstermiş, bu değişimden aile de payına düşeni almıştır. Modern zamanlarda annelerin de babalar gibi iş hayatına girmesi ile birlikte, aile birlikteliğinin meyveleri olan çocuklara kimin bakacağı da bir problem olarak belirmiştir. Bu noktada her aile kendi çözümünü üretecek olsa da kullanılan yöntemlerden en yaygını bir bakıcı bulunmasıdır.

Çocuk bakıcısı ile ilgili karar vermek zor bir süreçtir. Çocuk bir ailedeki en değerli varlıktır. Aile birlikteliğinin huzurlu devam etmesinde bir teminattır. Anne babaların günlük stresini alan ve hayatlarına anlam katan bir varlıktır. Hiçbir anne baba çocuğunu aslında başkasına emanet etmek istemez. Ancak yaşam koşulları bunu zorunlu kılmaktadır.

Çocuk bakıcısı ilk tercih değildir. Aileler bakıcı tercihi yapmadan önce başka çözüm yolları ararlar.

Aile için çok değerli olan bebeğin bakımı için öncelikle iş bölümü yöntemi denenir. Acaba anne baba çalışma saatlerini ayarlayarak bakım işini bölüşebilirler mi? Bu yöntem uygulanabilir görülmediyse ikinci senaryo, çocuğa aile büyüklerinden birisinin bakmasıdır. Bu anne baba için iyi bir seçimdir.

Aile büyükleri çocuğu bakmaktan zevk alırlar. Ona maddi-manevi zarar verme ihtimalleri, anne babanın zarar verme ihtimalinden fazla değildir. Bununla çocuk annesi yanındayken de salıncaktan düşebilir. Ya da babası ile oynarken de eline diken batabilir. Çocuğu bazen anne baba da kızabilir.

Aile büyükleri, çocuk bakımı ile ilgili sorunu çözerler. Ancak bazı aileler için bu tercihi yapmaya dönük engeller vardır. Bunlardan en önemlisi ailede bakım işine zaman ayıracak dede, anneanne, babaanne olmayabilir. Onlar da bakıma muhtaç olabilir. Başka şehirde oturuyor olabilirler. Ya da küçük bir çocuğun sorumluluğunu almak istemiyor da olabilirler.

Bir diğer çözüm yöntemi de tercihen aynı mahallede oturan ya da yakında bir semtte oturan akrabalardan yardım almaktır.  Özellikle kardeşler bu konuda tercihe şayandır. Çocuğun teyzesi veya halası onun için iyi bir bakıcıdırlar.

Tüm yöntemler gözden geçirilip de hiçbiri uygulanabilir gelmediyse; artık ücretli bir bakıcı tutmaktan başka çare yoktur.

Çocuk Bakıcısı Tercihi ve Onunla Ailenin İletişimi

Bakıcı seçimi ve bakıcı ile kurulacak iletişim sanıldığı kadar kolay olmasa da ailenin alacağı bazı tutum ve davranışlar iletişimin sağlıklı kurulmasında önemli rol oynayacaktır. Bunun için ilk önce ailelerin güvenilir ve tecrübeli bakıcı bulmak için yöntemlerini doğru belirlemeleri gerekmektedir. Bakıcınızı ister bebek bakıcı firmaları, bebek bakıcısı iş ilanları vasıtasıyla bulun, ister internette yer alan bebek ve çocuk bakıcısı bulan sitelerden arıyor olun, doğru bakıcıyı bulduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Doğru bakıcıyı bulmak için öncelikle referanslarına bakabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları size aracılık yapan firmaya ya da internet sitesi yönetimine sorabilirsiniz. Bakıcıyla bir mülakat yapmak da sizi rahatlatabilir. Bir diğer yöntem de bakıcıyı iş başında izlemektir. Bir hafta sonu bakıcı adayınızı evinize davet edip onun işini nasıl yaptığını takip edebilirsiniz. 

Bakıcı seçiminde ailenin tedirginlik göstermesi normaldir.

Çocuğunu tanımadığı birine emanet edecek her anne babanın tedirginlik çekmesi normaldir. Bu sebeple bakıcı ile doğru iletişim kurmak çok önemlidir. Sizin beklentilerinizin ne olduğunu net bir şekilde ortaya koyarak, daha sonda oluşacak sıkıntıları bir nebze hafifletebilirsiniz. Karşı taraf da beklentilerinizi bildiği için, işi kabul ederken bunlara göre davranacağını da kabul etmiş olur.

Şayet bakıcı iletişime kapalı biriyse…

Şayet bakıcınız iletişime kapalı ve kendini ifade etmekte zorlanan birisi ise, bu tam anlamı ile hem sizin açınızdan hem de çocuğunuz açısından oldukça zor bir süreç geçirilmesine sebep olacaktır. Bakıcınıza karşı en başta alacağınız tavır ve koyacağınız kuralların iletişiminize yön vereceğini unutmamanız gereklidir.

Bakıcınıza işveren olduğunuzu hissettirirken, aranızda oluşacak arkadaşlığın gölgelenmesine izin vermemeniz uzun dönem için fayda sağlayacaktır. Zira bakıcı ile aranızda çok resmi ilişkiler olması işin doğası gereği zordur. Diğer türlü davranılması, bakıcı ile olan ilişkilerin yıpranmasına sebep olacak ve bu durum isteklerinizin yerine tam olarak getirilmemesine ve koyduğunuz kuralların göz ardı edilebilmesine sebebiyet verecektir.

Bakıcınız ister tam zamanlı çocuk bakıcısı isterse yatılı çocuk bakıcısı olsun, sizin prensiplerinizi yanlış anlaşılma olmadan benimsemesi ve uygulaması size fayda sağlayacaktır. Bakıcı ile işin başında tüm isteklerinizi konuşmanız ve bunları yapma konusunda kafasında soru işareti varsa öğrenmeniz sonraki dönemde oluşacak anlaşmazlıkları önleyecektir.

Bakıcının sorumlukları sınırları nedir?

Çocuk bakıcısı tutacak ailelerin beklentileri bazen fazla olmaktadır. Bazı aileler tutacakları kişinin çocuk bakımı yanında ev işleri de yapmasını istemektedirler. Ancak normalde bu bakıcının görev tanımı içinde yoktur. Onun görevi temelde çocuk ile ilgilenmek, onun kaliteli zaman geçirmesini sağlamak, büyüme ve gelişim dönemlerinde ona rehberlik etmek gibi konulardır.

Bakıcı ile iletişimin sağlıklı kurulabilmesi için bu konuların bilinmesi gerekir. Tabi ki bir bebek bakıcısı bebek uyurken evin toparlanması gibi temel ev işlerini görebilir. Ancak ailenin yemek yapmak, evi temizlemek gibi işleri bakıcıdan beklememesi gerekir. Eğer ailenin bu tür talepleri varsa bu konuyu mülakat evresinde konuşmaları ve karara bağlamaları gerekir.

Bakıcının işinin basit olduğunu düşünmemek gerekir. Sürekli bir değişim içerisinde, bebeklikten çocukluk döneminin sonuna kadar hayatı öğrenmek için çabalayan çocuklarla ilgilenmek kolay bir iş değildir. Dünyayı keşfederken büyükler tarafından yaramazlık olarak isimlendirilen faaliyetlerine devam eden miniklerle ilgilenmek sabır işidir. Çoğu zaman anne babasının bile sabrını taşıran çocukların psikolojisine uygun bir eğitim süreci çocuk bakısının işinin önemli bir parçasıdır.

Çocuk Gelişiminde Bakıcının Rolü

Çocuk günün büyük kısmını bakıcı ile geçirmekte ve bakıcının davranışlarından etkilenmektedir. Çocuğun bakıcı ile güzel zaman geçirmesi ve yaşına uygun bazı konuları öğrenmesi ancak bu konuda tecrübeli bir bakıcı ile çalışılması ile mümkün olacaktır.

Görevini tam yapmayan, çocuğa kötü örnek olacak davranışlar sergileyen bakıcılar yüzünden aileler tedirginlik hissetmektedirler. Aile ile bakıcı arasında çıkan anlaşmazlıklar çoğu zaman işten çıkarma ile sonuçlanmaktadır.

Aileler bakıcı yerine oyun ablası da tercih edilebiliyor.

Anne ve babalar çocuklarının bakımı için bazen tam zamanlı bakıcı, yarı zamanlı bebek bakıcısına ihtiyaç duyarken bazen de oyun ablası arayarak farklı bebek ve çocuk bakım elemanlarına ihtiyaç duymaktadırlar.

Bazı anne-babalar çocuklarının sosyalleşmesi açısından sadece oyun ablası tercih etmektedirler. Çocuk gelişiminin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi açısından yapılan çocuk aktiviteleri büyük önem taşımaktadır. Bu durumda da anne ve babanın iyi bir iletişim kuracağı, çocuğun da kendisiyle beraberken güven duyacağı bir oyun ablasını tercih etmeleri gereklidir.

Oyun ablası hizmeti uzun dönemli olarak verilebildiği gibi kısa dönemli hatta saatlik olarak da verilmektedir. Ailenin isteklerini net bir biçimde ortaya koyması bu bakım hizmetinin verimli olması açısından oldukça önemlidir. Kısa dönemli bakımlarda dahi ailenin isteklerini net bir şekilde belirtmesi, gerekirse yazılı olarak da ortaya koyması sonuç açısından önemli noktalardan biridir.   

Daha önce başka aileler ile de çalışmış ve referanslı olan uzman çocuk bakıcısı bulmak işinizi daha kolay hale getirecektir. Çünkü uzman bakıcı ile çalışırken ailenin iletişim kurması daha kolay olacak,  ailenin kendini anlatma ve karşıdaki kişinin de isteneni anlaması ve kavraması daha kolay olacaktır.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar